Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Etapesejr til Mark Renshaw

Etapesejr til Mark Renshaw

19. maj 2007 19:340
Den australske rytter Mark Renshaw vandt i dag 2. etape af det fra etapeløb Tour de Picardie. Credit Agricole rytteren vandt foran gårsdagens vinder Robert Hunter (Barloworld) og Wouter Weylandt (Quick Step-Innergetic).

I den samlede stilling fører Robert Hunter fortsat.

Resultat af 2. etape
1 Mark Renshaw - Credit Agricole 4.25.36 (43.148 km/t)
2 Robert Hunter - Barloworld
3 Wouter Weylandt - Quick Step - Innergetic
4 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole
5 Mathieu Drujon - Auber 93
6 Saïd Haddou - Bouygues Telecom
7 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
8 Benoit Sinner - Agritubel
9 Frédéric Amorison - Landbouwkrediet - Tonissteiner
10 Tiziano Dall’Antonia - Ceramica Panaria - Navigare
11 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport
12 Samuele Marzoli - Team L.P.R.
13 Stephane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux
14 Roy Sentjens - Predictor - Lotto
15 Martin Elmiger - Ag2R Prevoyance
16 Borut Bozic - Team L.P.R.
17 Alessandro Proni - Quick Step - Innergetic
18 Cyril Lemoine - Credit Agricole
19 Sébastien Hinault - Credit Agricole
20 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole
21 Sjef De Wilde - Landbouwkrediet - Tonissteiner
22 Andy Flickinger - Bouygues Telecom
23 Romain Feillu - Agritubel
24 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
25 David Deroo - Skil-Shimano
26 Maarten Tjallingii - Skil-Shimano
27 Fabrizio Guidi - Barloworld
28 David Derepas - Roubaix Lille Metropole
29 Daniele Callegarin - Team L.P.R.
30 Renaud Pioline - Auber 93
31 Miguel Angel Rubiano Chavez - Ceramica Panaria - Navigare
32 Jean Luc Delpech - Bretagne - Armor Lux
33 Mindaugas Striska - Jartazi Promo Fashion
34 Jérémy Roy - Française des Jeux
35 Janeck Tombak - Jartazi Promo Fashion
36 Greg Van Avermaet - Predictor - Lotto
37 William Frischkorn - Team Slipstream
38 Maurizio Bellin - Team L.P.R.
39 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
40 Erki Pütsep - Bouygues Telecom
41 Guillaume Le Floch - Bretagne - Armor Lux
42 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
43 Antoine Dalibard - Bretagne - Armor Lux
44 Gereint Thomas - Barloworld 0.07
45 Paolo Longo Borghini - Barloworld
46 Ludovic Turpin - Ag2R Prevoyance
47 Geert Omloop - Jartazi Promo Fashion
48 Olivier Kaisen - Predictor - Lotto
49 Juan Miguel Mercado - Agritubel
50 Luca Solari - Team L.P.R.
51 Christophe Detilloux - Française des Jeux
52 Steven Cozza - Team Slipstream
53 Thierry Marichal - Française des Jeux
54 Vincent Jerome - Bouygues Telecom 0.11
55 Sven Nevens - Jartazi Promo Fashion
56 Luca Celli - Team L.P.R.
57 Floris Goesinnen - Skil-Shimano 0.13
58 Vytautas Kaupas - Jartazi Promo Fashion
59 Kevin De Weert - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
60 Daniele Nardello - Team L.P.R.
61 Craig Lewis - Team Slipstream
62 Benjamin Johnson - Team Slipstream
63 Sergiy Matveyev - Ceramica Panaria - Navigare
64 Koen Barbe - Chocolade Jacques - Topsport
65 Clément Lhotellerie - Skil-Shimano
66 Nicolas Hartmann - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
67 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport
68 David Le Lay - Bretagne - Armor Lux
69 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 0.18
70 Serge Baguet - Quick Step - Innergetic 0.19
71 Bradley Mc Gee - Française des Jeux 0.25
72 Peter Van Petegem - Quick Step - Innergetic
73 Niels Brouzes - Auber 93
74 Yann Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
75 Bjorn Leukemans - Predictor - Lotto 0.30
76 Linas Balciunas - Agritubel 0.49
77 David Boucher - Landbouwkrediet - Tonissteiner
78 Kilian Patour - Team Slipstream 1.00
79 Glenn D’Hollander - Chocolade Jacques - Topsport
80 David Navas - Ag2R Prevoyance
81 Emilien-Benoît Berges - Agritubel
82 Peter Stetina - Team Slipstream
83 Hans Dekkers - Agritubel
84 Yann Pivois - Bretagne - Armor Lux
85 Wilfried Cretskens - Quick Step - Innergetic
86 Francesco Tomei - Ceramica Panaria - Navigare
87 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom
88 Stéphane Poulhies - Ag2R Prevoyance
89 Blaise Sonnery - Ag2R Prevoyance
90 Rony Martias - Bouygues Telecom
91 Filippo Savini - Ceramica Panaria - Navigare
92 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport
93 Paul Manning - Landbouwkrediet - Tonissteiner
94 Jarno Van Mingeroet - Jartazi Promo Fashion
95 Dmytro Grabovskyy - Quick Step - Innergetic
96 Kenny Robert Van Hummel - Skil-Shimano
97 Evert Verbist - Chocolade Jacques - Topsport
98 Tyler Farrar - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
99 Sebastien Duret - Bretagne - Armor Lux
100 Pierre Rolland - Credit Agricole
101 Julien Belgy - Bouygues Telecom
102 Davide Vigano - Quick Step - Innergetic
103 Christophe Diguet - Auber 93
104 Noan Lelarge - Bretagne - Armor Lux
105 James Vanlandschoot - Landbouwkrediet - Tonissteiner
106 Taylor Tolleson - Team Slipstream
107 Leif Hoste - Predictor - Lotto
108 Ludovic Auger - Française des Jeux
109 Nic Ingels - Predictor - Lotto
110 Mathieu Criquielion - Jartazi Promo Fashion
111 Arnaud Lesvenan - Roubaix Lille Metropole
112 Rob Peeters - Landbouwkrediet - Tonissteiner 1.10
113 Wim De Vocht - Predictor - Lotto 1.30
114 Jean Mespoulede - Auber 93 2.21
115 Michael Friedman - Team Slipstream
116 Steve Schets - Chocolade Jacques - Topsport 2.51
117 Alexander Efimkin - Barloworld 3.23
118 Nico Eeckhout - Chocolade Jacques - Topsport 4.28
119 Wouter Van Mechelen - Landbouwkrediet - Tonissteiner
120 Ludovic Capelle - Roubaix Lille Metropole 4.34
121 Cédric Herve - Agritubel
122 Jean-Patrick Nazon - Ag2R Prevoyance
123 Fabien Bacquet - Skil-Shimano
124 Yannick Talabardon - Credit Agricole
125 Jean Marc Marino - Credit Agricole
126 James Lewis Perry - Barloworld
127 Eddy Clancy - Landbouwkrediet - Tonissteiner
128 Denis Flahaut - Jartazi Promo Fashion
129 Jean Zen - Roubaix Lille Metropole
130 Anthony Colin - Roubaix Lille Metropole
131 Jimmy Engoulvent - Credit Agricole 5.13
132 Giosuè Bonomi - Barloworld
133 Jonathan Hivert - Credit Agricole 5.15
134 Guillaume Levarlet - Auber 93 6.17
135 Masahiro Shinagawa - Skil-Shimano 7.03
136 Stef Clement - Bouygues Telecom 8.42
137 Enrico Degano - Barloworld
138 Alessandro Maserati - Team L.P.R. 11.40
139 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano

Samlet stilling efter 2. etape
1 Robert Hunter - Barloworld 8.26.14
2 Fabrizio Guidi - Barloworld 0.11
3 Alessandro Proni - Quick Step - Innergetic 0.14
4 Andy Flickinger - Bouygues Telecom 0.16
5 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole 0.17
6 Greg Van Avermaet - Predictor - Lotto
7 Maurizio Bellin - Team L.P.R.
8 Roy Sentjens - Predictor - Lotto 0.19
9 Romain Feillu - Agritubel
10 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
11 Maarten Tjallingii - Skil-Shimano
12 Janeck Tombak - Jartazi Promo Fashion
13 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
14 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
15 William Frischkorn - Team Slipstream
16 Thierry Marichal - Française des Jeux 0.26
17 Floris Goesinnen - Skil-Shimano 0.32
18 Kevin De Weert - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
19 Jérémy Roy - Française des Jeux 0.42
20 Nicolas Hartmann - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.44
21 Gereint Thomas - Barloworld 1.02
22 Tyler Farrar - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.40
23 Sergiy Matveyev - Ceramica Panaria - Navigare 2.53
24 Wouter Weylandt - Quick Step - Innergetic 3.01
25 Mathieu Drujon - Auber 93 3.05
26 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport
27 Cyril Lemoine - Credit Agricole
28 Sjef De Wilde - Landbouwkrediet - Tonissteiner
29 Renaud Pioline - Auber 93
30 Daniele Callegarin - Team L.P.R.
31 Jean Luc Delpech - Bretagne - Armor Lux
32 Miguel Angel Rubiano Chavez - Ceramica Panaria - Navigare
33 Luca Solari - Team L.P.R. 3.12
34 Steven Cozza - Team Slipstream
35 Christophe Detilloux - Française des Jeux
36 Paolo Longo Borghini - Barloworld
37 Samuele Marzoli - Team L.P.R. 3.18
38 Vytautas Kaupas - Jartazi Promo Fashion
39 Koen Barbe - Chocolade Jacques - Topsport
40 Craig Lewis - Team Slipstream
41 Daniele Nardello - Team L.P.R.
42 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport
43 Benjamin Johnson - Team Slipstream 3.27
44 Linas Balciunas - Agritubel 3.54
45 David Boucher - Landbouwkrediet - Tonissteiner
46 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 4.05
47 Stéphane Poulhies - Ag2R Prevoyance
48 Kilian Patour - Team Slipstream
49 Taylor Tolleson - Team Slipstream
50 Noan Lelarge - Bretagne - Armor Lux
51 Filippo Savini - Ceramica Panaria - Navigare 4.14
52 Alexander Efimkin - Barloworld 4.18
53 Michael Friedman - Team Slipstream 5.26
54 Giosuè Bonomi - Barloworld 5.48
55 Mark Renshaw - Credit Agricole 7.04
56 Benoit Sinner - Agritubel 7.14
57 Borut Bozic - Team L.P.R.
58 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
59 David Deroo - Skil-Shimano
60 Antoine Dalibard - Bretagne - Armor Lux
61 Juan Miguel Mercado - Agritubel 7.21
62 Geert Omloop - Jartazi Promo Fashion
63 Ludovic Turpin - Ag2R Prevoyance
64 Luca Celli - Team L.P.R. 7.25
65 Sven Nevens - Jartazi Promo Fashion
66 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 7.32
67 Wouter Van Mechelen - Landbouwkrediet - Tonissteiner 7.33
68 Bradley Mc Gee - Française des Jeux 7.39
69 Niels Brouzes - Auber 93
70 Denis Flahaut - Jartazi Promo Fashion
71 Jean Zen - Roubaix Lille Metropole
72 James Lewis Perry - Barloworld
73 Wilfried Cretskens - Quick Step - Innergetic 8.14
74 Francesco Tomei - Ceramica Panaria - Navigare
75 Peter Stetina - Team Slipstream
76 Hans Dekkers - Agritubel
77 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport
78 Ludovic Auger - Française des Jeux
79 Paul Manning - Landbouwkrediet - Tonissteiner
80 Rony Martias - Bouygues Telecom
81 Kenny Robert Van Hummel - Skil-Shimano
82 Christophe Diguet - Auber 93
83 Davide Vigano - Quick Step - Innergetic
84 Enrico Degano - Barloworld 9.07
85 Saïd Haddou - Bouygues Telecom 10.18
86 Sébastien Hinault - Credit Agricole
87 Stephane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux
88 Martin Elmiger - Ag2R Prevoyance
89 Mindaugas Striska - Jartazi Promo Fashion
90 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole
91 Frédéric Amorison - Landbouwkrediet - Tonissteiner
92 David Derepas - Roubaix Lille Metropole
93 Tiziano Dall’Antonia - Ceramica Panaria - Navigare
94 Guillaume Le Floch - Bretagne - Armor Lux
95 Erki Pütsep - Bouygues Telecom
96 Olivier Kaisen - Predictor - Lotto 10.25
97 Vincent Jerome - Bouygues Telecom 10.29
98 David Le Lay - Bretagne - Armor Lux 10.31
99 Serge Baguet - Quick Step - Innergetic 10.37
100 Peter Van Petegem - Quick Step - Innergetic 10.43
101 Yann Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
102 Bjorn Leukemans - Predictor - Lotto 10.48
103 Leif Hoste - Predictor - Lotto 11.13
104 David Navas - Ag2R Prevoyance 11.18
105 Emilien-Benoît Berges - Agritubel
106 Glenn D’Hollander - Chocolade Jacques - Topsport
107 Blaise Sonnery - Ag2R Prevoyance
108 Jarno Van Mingeroet - Jartazi Promo Fashion
109 Evert Verbist - Chocolade Jacques - Topsport
110 Yann Pivois - Bretagne - Armor Lux
111 Sebastien Duret - Bretagne - Armor Lux
112 Julien Belgy - Bouygues Telecom
113 Dmytro Grabovskyy - Quick Step - Innergetic
114 Pierre Rolland - Credit Agricole
115 Mathieu Criquielion - Jartazi Promo Fashion
116 James Vanlandschoot - Landbouwkrediet - Tonissteiner
117 Arnaud Lesvenan - Roubaix Lille Metropole
118 Nic Ingels - Predictor - Lotto
119 Rob Peeters - Landbouwkrediet - Tonissteiner 11.28
120 Cédric Herve - Agritubel 11.48
121 Eddy Clancy - Landbouwkrediet - Tonissteiner
122 Wim De Vocht - Predictor - Lotto
123 Jean Mespoulede - Auber 93 12.39
124 Guillaume Levarlet - Auber 93 13.31
125 Clément Lhotellerie - Skil-Shimano 14.23
126 Alessandro Maserati - Team L.P.R. 14.42
127 Nico Eeckhout - Chocolade Jacques - Topsport 14.46
128 Yannick Talabardon - Credit Agricole 14.52
129 Jean-Patrick Nazon - Ag2R Prevoyance
130 Ludovic Capelle - Roubaix Lille Metropole
131 Fabien Bacquet - Skil-Shimano
132 Jean Marc Marino - Credit Agricole
133 Anthony Colin - Roubaix Lille Metropole
134 Jonathan Hivert - Credit Agricole 15.33
135 Stef Clement - Bouygues Telecom 15.55
136 Steve Schets - Chocolade Jacques - Topsport 17.09
137 Masahiro Shinagawa - Skil-Shimano 17.21
138 Jimmy Engoulvent - Credit Agricole 19.23
139 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano 26.00
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

CYKELHJELM? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG MANGE SPAR PENGE