Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Etapesejr til Pellizotti

Etapesejr til Pellizotti

16. maj 2006 16:450
Liquigas-rytteren Francesco Pellizotti vandt sikkert spurten i en større gruppe, der kom samlet til den afsluttende stigning i Peschici på 10. etape af Giro d´Italia. Nummer to på etapen blev Valdimir Efimkin, mens Sergey Yakovlev blev treer.

Ivan Basso var med blandt de forreste i feltet i mål og holder derved førertrøjen frem til torsdagens 50 km. lange enkeltstart. Til gengæld rykkede Pelizotti frem på den samlede fjerdeplads med etapesejren.

Dagens 190 km lange etape fra Termoli til Peschici startede helt som ventet med masser af offensiv kørsel. Efter 25 km dannede der sig en 20 mand stor udbrydergruppe med bl.a. Robbie McEwen og Nicki Sørensen. Selvom gruppen umiddelbart fik et pænt hul til feltet blev den hentet igen efter ca. 45 km kørsel.

Herefter fulgte endnu et par små udbrud indtil 16 mand kommer væk fra feltet efter ca. 55 km kørsel. I gruppen sad Benoit Joachim (Discovery), Sylvain Calzati, Hubert Dupont (AG2R Prevoyance), Sven Krauss (Gerolsteiner), Yohann Gene (Bouygues Telecom), Jose Luis Carrasco Gamiz, Joan Horrach Rippoll (Caisse d'Epargne-Illes Balears), Sergiy Matveyev (Ceramica Panaria-Navigare), Benoit Poilvet (Credit Agricole), Serguei Yakovlev (Liberty Seguros-Würth Team), Axel Merckx (Phonak Hearing Systems), Theo Eltink, Alexandr Kolobnev (Rabobank), Angel Gomez Gomez (Saunier Duval-Prodir), Jose Serpa (Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni), Giovanni Lombardi (Team CSC) og Alessandro Vanotti (Team Milram).

Det betød, at Liquigas holdet slet ikke var repræsenteret i udbruddet, hvilket fik Franco Pellizotti og Charles Wegelius (Liquigas) i offensiven. De formåede sammen med Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne-Illes Balears) og Marco Pinotti (Saunier Duval-Prodir), der kort forinden også havde angrebet fra feltet, at køre frem til frontgruppen, så gruppen kommer til at bestå af 20 ryttere.

Forspringet for frontgruppen øges stille og roligt indtil Lampre-Fondital holdet tog ansvaret i feltet. Forspringet kom således ned på 3.40 min på toppen af dagens eneste kategoriserede stigning Monte San Angelo, som rytterne kom over med 60 km til mål. Alligevel formåde feltet aldrig rigtig at lukke hullet til frontgruppen, der derved skulle afgøre dagens etape mellem sig.

Med 40 km til mål begyndte flere ryttere på skift at angribe fra frontgruppen og specielt Calzati var aktiv. Hver gang blev gruppen dog igen samlet, så til trods for de mange angreb var gruppen fortsat samlet med 15 km til mål, hvor Axel Merckx slog kontra på et angreb fra Benoit Joachim og Jose Luis Carrasco Gamiz. Den belgiske rytter fik dog aldrig oparbejdet et forspring på mere end 20 sekunder og måtte se sig hentet bare 150 meter fra mål, hvor Francesco Pellizotti accelererede og ganske sikkert vandt spurten i gruppen.


Pelizotti vinder / Foto: Sirotti


I feltet forsøgte Lampre-Fondital som ventet med et angreb på den sidste 1½ km lange stigning op til mål, men Jens Voigt førte sikkert Ivan Basso helt til fronten af feltet og derved satte Team CSC-kaptajnen ikke tid til i forhold til de andre favoritter i det samlede klassement.


Voigt arbejder for Basso / Foto: Sirotti


Basso er således sidste rytter på ruten, når der på torsdag skal køres enkeltstart.

Team CSCs Giovanni Lombardi kunne ikke gøre sig på den afsluttende stigning til mål og kom ind som nummer 18 på etapen.


Resultat af 10. etape - uofficielt
1 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 4.39.47
2 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne
3 Sergey Yakovlev (Kaz) Liberty 0.02
4 Herbert Dupont (Fra) AG2r
5 Theo Eltink (Ned) Rabobank 0.03
6 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne
7 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval 0.05
8 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
9 Alexandre Kolobnev (Rus) Rabobank
10 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne
11 Axel Merckx (Bel) Phonak 0.13
12 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
13 Benoit Joachim (Lux) Discovery
14 Alessandro Vanotti (Ita) Milram
15 Francisco Perez (Spa) Caisse d'Epargne
16 Sylvain Calzati (Fra) AG2r
17 Jose Serpa (Col) Selle Italia
18 Giovanni Lombardi (Ita) CSC
19 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
20 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 3.23
21 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems
22 Jens Voigt (Ger) Team CSC
23 Ivan Basso (Ita) Team CSC

24 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic
25 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
26 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
27 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team
28 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
29 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir
30 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
31 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
32 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team
33 Andrea Noe' (Ita) Liquigas
34 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
35 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole
36 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
37 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
38 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
39 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
40 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
41 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi
42 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
43 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
44 José Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
45 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 3.34
46 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
47 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
48 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
49 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
50 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
51 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
52 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 3.39
53 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
54 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 3.43
55 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance
56 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
57 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 3.47
58 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.49
59 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
60 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 3.55
61 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
62 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 3.58
63 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi
64 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
65 Marcos A. Serrano Rodriguez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 4.01
66 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir
67 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
68 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
69 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 4.11
70 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 4.17
71 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
72 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
73 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
74 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
75 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
76 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
77 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
78 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
79 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
80 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
81 Christian Knees (Ger) Team Milram
82 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
83 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
84 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
85 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
86 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
87 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
88 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
89 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
90 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
91 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
92 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
93 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
94 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 4.52
95 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 4.59
96 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance
97 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 5.12
98 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 5.20
99 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
100 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
101 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole 5.35
102 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 5.40
103 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC 5.43
104 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 11.08
105 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
106 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
107 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 14.52
108 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 16.30
109 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
110 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
111 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
112 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
113 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
114 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
115 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
116 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
117 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
118 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
119 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
120 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi
121 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
122 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
123 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
124 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
125 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
126 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
127 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux
128 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi
129 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
130 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic
131 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
132 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
133 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
134 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
135 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
136 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
137 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
138 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
139 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
140 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
141 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
142 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
143 Elia Rigotto (Ita) Team Milram
144 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
145 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
146 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
147 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance
148 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
149 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto
150 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
151 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
152 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic
153 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic
154 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
155 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
156 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance
157 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
158 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 18.03
159 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
160 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
161 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
162 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
163 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
164 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team
165 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
166 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi
167 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
168 Bobby Julich (USA) Team CSC
169 Marc Wauters (Bel) Rabobank
170 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
171 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom
172 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
173 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
174 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
175 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
176 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
177 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
178 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
179 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
180 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
181 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team
182 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
183 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
184 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir
185 Marc De Maar (Ned) Rabobank
Udgået Bradley McGee (Aus) Française des Jeux
Udgået Dariusz Baranowski (Pol) Liberty Seguros-Würth Team


Samlede klassement
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 39.29.40
2 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 1.34
3 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 1.48
4 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 2.05
5 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.35
6 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 2.43
7 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 2.48
8 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 3.20
9 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 3.23
10 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.31
11 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 3.45
12 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 3.50
13 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
14 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 4.21
15 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 4.38
16 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 4.56
17 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.57
18 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 5.10
19 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 5.14
20 José Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 5.32
21 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.43
22 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 5.45
23 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 5.50
24 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 5.53
25 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.10
26 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 7.46
27 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 7.57
28 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 8.21
29 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 8.48
30 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 8.56
31 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 9.13
32 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 9.37
33 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 9.50
34 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 10.06
35 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 10.21
36 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC 10.25
37 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10.27
38 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 11.08
39 Theo Eltink (Ned) Rabobank 12.21
40 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance 12.29
41 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
42 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 12.32
43 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 13.15
44 Jens Voigt (Ger) Team CSC 13.17
45 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 13.20
46 Nicki Sorensen (Den) Team CSC 13.41
47 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 13.54
48 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 14.57
49 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15.32
50 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 16.52
51 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance 17.50
52 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 18.28
53 Marcos A. Serrano Rodriguez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 18.43
54 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 19.14
55 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 19.27
56 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 20.12
57 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 20.37
58 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 21.16
59 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 21.41
60 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 21.49
61 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 22.41
62 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 22.59
63 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 23.22
64 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 23.23
65 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 24.31
66 Christian Knees (Ger) Team Milram 25.30
67 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 25.47
68 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 25.49
69 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 28.05
70 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 28.53
71 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 29.33
72 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 30.08
73 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 30.35
74 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 30.57
75 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team 32.15
76 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 32.32
77 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 33.14
78 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 33.40
79 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 34.29
80 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 34.43
81 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 34.47
82 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 35.21
83 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 35.56
84 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 36.10
85 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 36.13
86 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 36.59
87 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux 38.14
88 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 38.59
89 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 39.00
90 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 39.25
91 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 39.42
92 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 39.57
93 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 39.59
94 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 40.18
95 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 40.22
96 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 40.53
97 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 42.55
98 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 43.40
99 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 44.19

100 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 44.30
101 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 44.43
102 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 45.00
103 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 45.02
104 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 45.03
105 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole 45.05
106 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems 45.30
107 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 45.32
108 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 46.14
109 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 46.27
110 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 46.43
111 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 46.49
112 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 47.01
113 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 47.45
114 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 47.57
115 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 48.08
116 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 48.14
117 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 48.21
118 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 48.34
119 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 49.18
120 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 49.50
121 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 49.53
122 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 50.27
123 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 50.52
124 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 51.25
125 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 51.29
126 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 51.43
127 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 51.50
128 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank 53.33
129 Marc De Maar (Ned) Rabobank 53.53
130 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 54.01
131 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 54.03
132 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 54.10
133 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 54.19
134 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 55.33
135 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 55.38
136 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 55.52
137 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 56.41
138 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 57.04
139 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 57.27
140 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 57.42
141 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 58.26
142 Bobby Julich (USA) Team CSC 58.55
143 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 1.00.38
144 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 1.01.21
145 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 1.02.16
146 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 1.02.57
147 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.04.08
148 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 1.04.30
149 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 1.04.47
150 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto 1.05.01
151 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 1.05.06
152 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 1.05.31
153 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team
154 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.06.16
155 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 1.06.57
156 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 1.07.15
157 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 1.07.17
158 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.07.24
159 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 1.07.58
160 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.08.08
161 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 1.08.42
162 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance 1.09.42
163 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team 1.09.57
164 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom 1.09.59
165 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 1.10.02
166 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 1.10.09
167 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 1.10.21
168 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.10.27
169 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 1.10.28
170 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 1.10.29
171 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.10.32
172 Marc Wauters (Bel) Rabobank 1.10.34
173 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 1.10.35
174 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 1.11.11
175 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 1.11.19
176 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.11.33
177 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 1.11.38
178 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 1.12.10
179 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic 1.12.47
180 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 1.14.01
181 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.16.25
182 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 1.16.44
183 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 1.17.21
184 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 1.27.30
185 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.27.31
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE