Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Etapesejr til Richeze

Etapesejr til Richeze

07. juni 2007 18:580

Annonce

Maximiliano Ariel Richeze (Ceramica Panaria-Navigare) vandt 1. etape af Skoda-Tour de Luxembourg. I den samlede stilling overtog Juan Antonio Flecha (Rabobank) føringen fra gårsdagens vinder Jimmy Engoulvent (Credit Agricole).

Danske Morten Knudsen var med feltet hjem og kom ind på en 86. plads. 

Resultat af 1. Etape
1 Ariel Maximiliano Richeze - Ceramiche Panaria - Navigare 4.08.58 (40.2 km/t)
2 Jochen Summer - Elkhaus-Simplon
3 Mark Renshaw - Credit Agricole
4 Romain Feillu - Agritubel
5 Javier Benitez Pomares - Benfica
6 Aaron Kemps - Astana
7 Tiziano Dall'antonia - Ceramiche Panaria - Navigare
8 Erki Pütsep - Bouygues Telecom
9 Gorik Gardeyn - Unibet.com
10 Frédéric Amorison - Landbouwkrediet - Tonissteiner
11 Mathew Hayman - Rabobank
12 Christian Poos - CC Differdange
13 Harald Starzengruber - Elkhaus-Simplon
14 Jonas Ljungblad - Unibet.com
15 Igor Abakoumov - Astana
16 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
17 Mathieu Claude - Bouygues Telecom
18 Laurent Brochard - Bouygues Telecom
19 Eddy Forner - CC Differdange
20 Bert De Waele - Landbouwkrediet - Tonissteiner
21 Jan Kuyckx - Landbouwkrediet - Tonissteiner
22 Frank Dressler - CC Differdange
23 Yannick Talabardon - Credit Agricole
24 Koen De Kort - Astana
25 Benoît Joachim - Astana
26 Sebastian Langeveld - Rabobank
27 Grégory Rast - Astana
28 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica
29 Jeremy Hunt - Unibet.com
30 Steven Kleynen - Landbouwkrediet - Tonissteiner
31 Nicolas Jalabert - Agritubel
32 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
33 Rui Costa - Benfica
34 Martin Velits - Team Wiesenhof-Felt
35 Clément Lhotellerie - Skil-Shimano
36 Rony Martias - Bouygues Telecom
37 José Antonio Pecharroman Fabian - Benfica
38 José Azevedo - Benfica
39 Christian Leben - Team Wiesenhof-Felt
40 Daniel Andonov Petrov - Benfica
41 Rick Flens - Rabobank
42 Miguel Angel Rubiano Chavez - Ceramiche Panaria - Navigare
43 Matteo Priamo - Ceramiche Panaria - Navigare
44 Mikel Pradera Rodriguez - Benfica
45 Tomas Konecny - Elkhaus-Simplon
46 Paul Martens - Skil-Shimano
47 Thomas Rohregger - Elkhaus-Simplon
48 Hannes Blank - CC Differdange
49 Pieter Jacobs - Unibet.com
50 Daniel Lloyd - DFL - Cyclingnews - Litespeed
51 Evgeniy Sladkov - Astana
52 Kane Oakley - DFL - Cyclingnews - Litespeed
53 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramiche Panaria - Navigare
54 Rui Lavarinhas - Benfica
55 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet - Tonissteiner
56 Christian Müller - Skil-Shimano
57 Laurens Ten Dam - Unibet.com
58 Gustav Erik Larsson - Unibet.com
59 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano
60 Kai Reus - Rabobank
61 Dimitri Champion - Bouygues Telecom
62 Yukihiro Doi - Skil-Shimano
63 Denis Robin - Agritubel
64 Francesco Tomei - Ceramiche Panaria - Navigare
65 Paul Manning - Landbouwkrediet - Tonissteiner
66 Stefan Rucker - Elkhaus-Simplon
67 Julien Belgy - Bouygues Telecom
68 Marc Weisshaupt - Elkhaus-Simplon
69 Sergey Kolesnikov - Unibet.com
70 Stefan Denifl - Elkhaus-Simplon
71 Hakan Nilsson - CC Differdange
72 Vincenzo Centrone - CC Differdange
73 Daniel Fleeman - DFL - Cyclingnews - Litespeed
74 Cedric Coutouly - Agritubel
75 Filippo Savini - Ceramiche Panaria - Navigare
76 Jonathan Hivert - Credit Agricole
77 Jan Valach - Elkhaus-Simplon
78 Steffen Radochla - Team Wiesenhof-Felt 6.55
79 Jimmy Engoulvent - Credit Agricole 7.49
80 Leon Van Bon - Rabobank
81 Bastiaan Giling - Team Wiesenhof-Felt
82 Gert Vanderaerden - DFL - Cyclingnews - Litespeed
83 Linas Balciunas - Agritubel
84 Cédric Herve - Agritubel
85 Stefan Van Dijk - Team Wiesenhof-Felt
86 Morten Knudsen - CC Differdange
87 Jan Boven - Rabobank
88 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom
89 Matheus Pronk - Unibet.com
90 Albert Timmer - Skil-Shimano
91 Alexey Kolessov - Astana
92 Stefan Heiny - CC Differdange
93 Thorwald Veneberg - Rabobank
94 Christophe Laurent - Credit Agricole
95 Floris Goesinnen - Skil-Shimano
96 Hans Dekkers - Agritubel
97 Yoshimasa Hirose - Skil-Shimano
98 Robert Wagner - Team Wiesenhof-Felt
99 Sébastien Hinault - Credit Agricole
100 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof-Felt
101 Wouter Van Mechelen - Landbouwkrediet - Tonissteiner
102 David Verheyen - Landbouwkrediet - Tonissteiner
103 Evan Oliphant - DFL - Cyclingnews - Litespeed
104 Cameron Jennings - DFL - Cyclingnews - Litespeed
105 Emilien Benoit Berges - Agritubel
106 Jean Marc Marino - Credit Agricole
107 Sergiy Matveyev - Ceramiche Panaria - Navigare

Samlet stilling efter 1. Etape
1 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 4.12.45
2 Tiziano Dall'antonia - Ceramiche Panaria - Navigare
3 Gorik Gardeyn - Unibet.com
4 Grégory Rast - Astana
5 Mark Renshaw - Credit Agricole 0.01
6 Laurent Brochard - Bouygues Telecom 0.02
7 Jonathan Hivert - Credit Agricole 0.03
8 Romain Feillu - Agritubel 0.05
9 Sebastian Langeveld - Rabobank
10 Daniel Lloyd - DFL - Cyclingnews - Litespeed 0.06
11 Benoît Joachim - Astana
12 Julien Belgy - Bouygues Telecom
13 Kai Reus - Rabobank 0.07
14 José Azevedo - Benfica
15 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica
16 Jonas Ljungblad - Unibet.com 0.08
17 Rony Martias - Bouygues Telecom
18 Harald Starzengruber - Elkhaus-Simplon 0.09
19 Matteo Priamo - Ceramiche Panaria - Navigare
20 Mikel Pradera Rodriguez - Benfica
21 Jochen Summer - Elkhaus-Simplon 0.10
22 Aaron Kemps - Astana
23 Gustav Erik Larsson - Unibet.com
24 Christian Poos - CC Differdange
25 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 0.11
26 Thomas Rohregger - Elkhaus-Simplon
27 Clément Lhotellerie - Skil-Shimano
28 Paul Manning - Landbouwkrediet - Tonissteiner
29 Paul Martens - Skil-Shimano 0.12
30 Jeremy Hunt - Unibet.com
31 Stefan Rucker - Elkhaus-Simplon
32 Dimitri Champion - Bouygues Telecom
33 Bert De Waele - Landbouwkrediet - Tonissteiner
34 Nicolas Jalabert - Agritubel
35 Koen De Kort - Astana 0.13
36 Daniel Andonov Petrov - Benfica
37 Laurens Ten Dam - Unibet.com
38 Mathew Hayman - Rabobank
39 Javier Benitez Pomares - Benfica 0.14
40 Hannes Blank - CC Differdange
41 Filippo Savini - Ceramiche Panaria - Navigare
42 Rui Costa - Benfica
43 Christian Müller - Skil-Shimano 0.15
44 Cedric Coutouly - Agritubel
45 Rick Flens - Rabobank 0.16
46 Igor Abakoumov - Astana
47 Martin Velits - Team Wiesenhof-Felt
48 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano
49 Ariel Maximiliano Richeze - Ceramiche Panaria - Navigare 0.17
50 Yannick Talabardon - Credit Agricole
51 Miguel Angel Rubiano Chavez - Ceramiche Panaria - Navigare 0.18
52 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet - Tonissteiner
53 Mathieu Claude - Bouygues Telecom
54 Christian Leben - Team Wiesenhof-Felt 0.19
55 Tomas Konecny - Elkhaus-Simplon
56 Frédéric Amorison - Landbouwkrediet - Tonissteiner
57 Eddy Forner - CC Differdange
58 Daniel Fleeman - DFL - Cyclingnews - Litespeed 0.20
59 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramiche Panaria - Navigare
60 Kane Oakley - DFL - Cyclingnews - Litespeed
61 Yukihiro Doi - Skil-Shimano 0.21
62 Rui Lavarinhas - Benfica
63 Frank Dressler - CC Differdange
64 Jan Valach - Elkhaus-Simplon 0.22
65 Sergey Kolesnikov - Unibet.com 0.23
66 José Antonio Pecharroman Fabian - Benfica
67 Hakan Nilsson - CC Differdange 0.24
68 Francesco Tomei - Ceramiche Panaria - Navigare 0.25
69 Jan Kuyckx - Landbouwkrediet - Tonissteiner
70 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 0.26
71 Denis Robin - Agritubel 0.27
72 Steven Kleynen - Landbouwkrediet - Tonissteiner
73 Evgeniy Sladkov - Astana
74 Pieter Jacobs - Unibet.com 0.28
75 Stefan Denifl - Elkhaus-Simplon 0.29
76 Marc Weisshaupt - Elkhaus-Simplon 0.31
77 Vincenzo Centrone - CC Differdange 0.38
78 Steffen Radochla - Team Wiesenhof-Felt 7.08
79 Jimmy Engoulvent - Credit Agricole 7.44
80 Emilien Benoit Berges - Agritubel 7.59
81 Sergiy Matveyev - Ceramiche Panaria - Navigare 8.00
82 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 8.01
83 Sébastien Hinault - Credit Agricole 8.02
84 Thorwald Veneberg - Rabobank 8.03
85 Stefan Van Dijk - Team Wiesenhof-Felt 8.04
86 Cameron Jennings - DFL - Cyclingnews - Litespeed 8.06
87 Albert Timmer - Skil-Shimano 8.07
88 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof-Felt 8.08
89 Hans Dekkers - Agritubel
90 Leon Van Bon - Rabobank 8.09
91 Jean Marc Marino - Credit Agricole
92 Christophe Laurent - Credit Agricole
93 Evan Oliphant - DFL - Cyclingnews - Litespeed 8.10
94 Morten Knudsen - CC Differdange 8.11
95 Alexey Kolessov - Astana 8.13
96 David Verheyen - Landbouwkrediet - Tonissteiner 8.16
97 Linas Balciunas - Agritubel
98 Jan Boven - Rabobank 8.17
99 Robert Wagner - Team Wiesenhof-Felt 8.19
100 Matheus Pronk - Unibet.com 8.21
101 Gert Vanderaerden - DFL - Cyclingnews - Litespeed
102 Yoshimasa Hirose - Skil-Shimano 8.22
103 Bastiaan Giling - Team Wiesenhof-Felt 8.23
104 Floris Goesinnen - Skil-Shimano 8.24
105 Cédric Herve - Agritubel 8.28
106 Wouter Van Mechelen - Landbouwkrediet - Tonissteiner 8.45
107 Stefan Heiny - CC Differdange 9.31

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Circuit de Wallonie(1.1) 13/05

Trofeo Andratx - Mirador ...(1.1) 15/05

Trofeo Serra de Tramuntana(1.1) 14/05

Trofeo Ses Salines(1.1) 13/05

Tour de Gironde Internati...(2.1) 15/05-16/05

Tour of Thailand(2.1) 11/05-16/05

Trofeo Serra de Tramuntana(1.1) 14/05

Trofeo Andratx - Mirador ...(1.1) 15/05

Tour de Gironde Internati...(2.1) 15/05-16/05

G.P. Sportivi Sovilla(1.1) 16/05

Trofeo Palma(1.1) 16/05

Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 20/05-23/05

Tour du Finistère(1.1) 22/05

Veenendaal-Veenendaal Cla...(1.1) 22/05

Trophée Centre Morbihan(2.NCUP) 22/05-23/05

Vuelta Ciclista a la Regi...(1.1) 23/05

Tour of Japan(2.1) 23/05-30/05

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

EKSKLUSIVT TILBUD: SE ALLE GIRO ETAPER I FULD LÆNGDE & UDEN REKLAMER