Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Etxebarria og Sanchez vandt

Etxebarria og Sanchez vandt

15. februar 2007 18:100

I dag blev det femte og sidste endagsløb på Mallorca kørt, og det resulterede i en etapesejr til det spanske ProTour hold Euskaltel-Euskadi.



Sejren blev hentet i en spurt, hvor Unai Etxebarria var hurtigst og sejrede foran Francisco Ventoso (Saunier Duval) og Murillo Fischer (Liquigas).

Samlet vinder Luis León Sánchez fra Caisse d'Epargne holdet løbsserien.


Resultat
1 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 3.57.45
2 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
3 Murilo Fischer (Bra) Liquigas
4 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
5 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne
6 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel-Euskadi
7 Gregory Rast (Swi) Astana
8 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile
9 Kevin Hulsmans (Bel) Quickstep-Innergetic
10 Oscar Freire (Spa) Rabobank
11 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel
12 Guennadi Mikhailov (Rus) Astana
13 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile
14 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
15 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
16 Daniel Moreno (Spa) Relax-GAM
17 Diego Gallego Arnaiz (Spa) Viña Magna-Cropu
18 Martin Müller (Swi) Milram
19 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas
20 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne
21 Alberto Fernández De La Puebla (Spa) Saunier Duval-Prodir
22 Ezequiel Mosquera (Spa) Karpin-Galicia
23 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne
24 Alberto Rodriguez Oliver (Spa) Viña Magna-Cropu
25 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel
26 Jorge Ferrío (Spa) Andalucia-Cayasur
27 Gustavo Dominguez (Spa) Karpin-Galicia
28 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
29 Antonio Colom (Spa) Astana
30 Pieter Weening (Ned) Rabobank
31 José Bonilla (Crc) Fuerteventura-Canarias
32 Iker Camaño (Spa) Saunier Duval-Prodir
33 Fernando Torres (Spa) Extremadura-Spiuk
34 Juan Manuel Gárate (Spa) Quickstep-Innergetic
35 Joan Llaneras (Spa) Selección Española De Pista
36 Vicente Ballester (Spa) Fuerteventura-Canarias
37 Ivan Santaromita (Swi) Quickstep-Innergetic 0.09
38 Marc De Maar (Ned) Rabobank 0.13
39 Daniel Navarro (Spa) Astana 0.22
40 Alberto Contador (Spa) Discovery Channel
41 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel
42 Kevin Seeldraeyers (Bel) Quickstep-Innergetic
43 Gianni Meersman (Bel) Discovery Channel
44 Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne
45 Jesús Hernández (Spa) Relax-GAM
46 David López García (Spa) Caisse d'Epargne
47 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
48 Rodrigo García (Spa) Fuerteventura-Canarias
49 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel
50 Tim Klinger (Ger) Gerolsteiner 0.31
51 Carlo Westphal (Ger) Gerolsteiner
52 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.41
53 Josu Mondelo (Spa) Extremadura-Spiuk
54 Gerben Löwik (Ned) Rabobank 0.44
55 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
56 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
57 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel 0.50
58 Gorka Amuriza Gumucio (Spa) Grupo Nicolás Mateos 0.52
59 Xabat Ochotorena (Spa) Orbea-Laukiz F.T. 0.54
60 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne
61 Thomas Frei (Swi) Astana 0.57
62 Juan Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur
63 Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner
64 David Belda (Spa) Fuerteventura-Canarias
65 Luis Pérez (Spa) Andalucia-Cayasur
66 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
67 José Herrada Lopez (Spa) Viña Magna-Cropu
68 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
69 Santiago Perez (Spa) Relax-GAM
70 Javier Etxarri Marin (Grupo Nicolás Mateos)
71 Aaron Villegas Trapaga (Spa) Orbea-Laukiz F.T.
72 Juan Carlos Fernández (Spa) Extremadura-Spiuk
73 José Antonio Redondo (Spa) Astana
74 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel
75 José Alberto Martínez (Spa) Agritubel
76 Enrique Salgueiro (Spa) Karpin-Galicia
77 Enrico Poitschke (Ger) Milram
78 Johannes Frohlinger (Ger) Gerolsteiner
79 Antonio Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur
80 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
81 David Bernabeu (Spa) Fuerteventura-Canarias
82 Igor Abakoumov (Bel) Astana
83 Filippo Pozzato (Ita) Liquigas
84 Davide Viganò (Ita) Quickstep-Innergetic
85 Gaizka Lasa Larraya (Spa) Karpin-Galicia
86 Julen Zubero (Spa) Orbea-Laukiz F.T.
87 Isidro Nozal (Spa) Karpin-Galicia
88 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir
89 Steve Cummings (GBr) Discovery Channel
90 Iban Iriondo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.15
91 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 1.20
92 Christian Knees (Ger) Milram 1.23
93 Ivan Melero Coco (Spa) Orbea-Laukiz F.T. 1.35
94 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.13
95 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 4.58
96 Francisco Mancebo (Spa) Relax-GAM
97 Michael Albasini (Swi) Liquigas
98 Tomas Vaitkus (Ltu) Discovery Channel
99 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 5.02
100 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.47
101 Moisés Dueñas (Spa) Agritubel
102 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 8.23
103 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana
104 José Ruiz (Spa) Andalucia-Cayasur 9.47
105 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne 11.35
106 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne
107 David Abal Diego (Spa) Karpin-Galicia 12.03
108 Gonzalo Rabunal (Spa) Karpin-Galicia
109 Pablo De Pedro Garcia (Spa) Grupo Nicolás Mateos
110 Claudio Casas (Spa) Andalucia-Cayasur
111 Björn Schröder (Ger) Milram
112 Eloy Teruel Rovira (Spa) Grupo Nicolás Mateos
113 Matej Jurco (Svk) Milram
114 Servais Knaven (Ned) T-Mobile
115 Serguei Ivanov (Rus) Astana
116 Sebastian Siedler (Ger) Milram
117 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi
118 Inigo Lazkano Iriondo (Spa) Orbea-Laukiz F.T.
119 Benoît Joachim (Lux) Astana
120 Miguel Ochoa (Spa) Grupo Nicolás Mateos
121 Carlos Torrent (Spa) Viña Magna-Cropu
122 Guillermo Ferrer (Spa) Selección Española De Pista
123 Jesús Tendero (Spa) Viña Magna-Cropu
124 José Antonio López (Spa) Andalucia-Cayasur 12.10
125 Iker Mezo Askargorta (Spa) Orbea-Laukiz F.T.
126 Jesus Ramirez Torres (Spa) Extremadura-Spiuk
127 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Orbea-Laukiz F.T.
128 Guido Trenti (USA) Liquigas
129 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile
130 Scott Davis (Aus) T-Mobile
131 William Walker (Aus) Rabobank
132 Ángel Vallejo (Spa) Relax-GAM
133 Dailos Diaz Armas (Spa) Fuerteventura-Canarias
134 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir
135 Javier Moreno (Spa) Extremadura-Spiuk
136 Oscar García-Casarrubios (Spa) Relax-GAM 12.16
137 Jorge García (Spa) Relax-GAM
138 Luis Roberto Alvarez Martin (Spa) Viña Magna-Cropu
139 Juan Carlos Carinena (Spa) Andalucia-Cayasur
140 David Martin Peribanes (Spa) Viña Magna-Cropu 12.19
141 Julián Sánchez (Spa) Relax-GAM
142 Antonio Piedra (Spa) Fuerteventura-Canarias 12.22
143 José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur 18.56
144 Manuel Váquez (Spa) Andalucia-Cayasur
145 Manuel Ortega (Spa) Andalucia-Cayasur
146 Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia-Cayasur
147 Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cayasur
148 Igor Romero Etxebarria (Spa) Orbea-Laukiz F.T. 23.29
149 Javier Aramendia Lorente (Spa) Orbea-Laukiz F.T.
150 Egoitz Murgoitio (Spa) Grupo Nicolás Mateos
151 Ivan Gilmartin (Spa) Viña Magna-Cropu
152 Carlos Castaño (Spa) Karpin-Galicia
153 Raúl Alarcón (Spa) Saunier Duval-Prodir
154 Francisco Lara (Spa) Andalucia-Cayasur 25.45
155 Luis Pérez (Spa) Andalucia-Cayasur
156 José Antonio Banos Ballester (Spa) Grupo Nicolás Mateos
157 DDiego Milan Jimenez (Spa) Grupo Nicolás Mateos
158 Alan Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
159 Beñat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi


Samlet slutstilling
1 Guillermo Ferrer (Spa) Selección Española De Pista 17.49.24
2 Juan Carlos Carinena (Spa) Andalucia-Cayasur 0.13
3 Antonio Piedra (Spa) Fuerteventura-Canarias 3.55.35
4 Francisco Lara (Spa) Andalucia-Cayasur 4.06.10
5 Jorge García (Spa) Relax-GAM 4.13.17
6 Igor Romero Etxebarria (Spa) Orbea-Laukiz F.T. 4.20.15
7 Scott Davis (Aus) T-Mobile 4.21.21
8 Luis Roberto Alvarez Martin (Spa) Viña Magna-Cropu 5.55.36
9 Miguel Ochoa (Spa) Grupo Nicolás Mateos 5.55.43
10 Javier Aramendia Lorente (Spa) Orbea-Laukiz F.T. 6.03.50
11 Inigo Lazkano Iriondo (Spa) Orbea-Laukiz F.T. 6.06.40
12 Ivan Gilmartin (Spa) Viña Magna-Cropu 6.07.09
13 DDiego Milan Jimenez (Spa) Grupo Nicolás Mateos 6.09.25
14 Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cayasur 6.11.27
15 Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia-Cayasur 6.17.05
16 David Abal Diego (Spa) Karpin-Galicia 6.18.22
17 Gonzalo Rabunal (Spa) Karpin-Galicia
18 José Antonio López (Spa) Andalucia-Cayasur 6.18.29
19 Benoît Joachim (Lux) Astana 8.11.39
20 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.13.17
21 Ángel Vallejo (Spa) Relax-GAM 8.17.05
22 Carlos Castaño (Spa) Karpin-Galicia 8.20.16
23 Matej Jurco (Svk) Milram 8.21.32
24 Dailos Diaz Armas (Spa) Fuerteventura-Canarias 8.23.09
25 Guido Trenti (USA) Liquigas 9.57.38
26 Javier Moreno (Spa) Extremadura-Spiuk 9.59.57
27 Eloy Teruel Rovira (Spa) Grupo Nicolás Mateos 10.01.56
28 Björn Schröder (Ger) Milram 10.06.27
29 Claudio Casas (Spa) Andalucia-Cayasur 10.07.35
30 Iker Mezo Askargorta (Spa) Orbea-Laukiz F.T. 10.07.57
31 Julián Sánchez (Spa) Relax-GAM 10.09.02
32 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile 10.10.57
33 Manuel Váquez (Spa) Andalucia-Cayasur 10.11.17
34 Servais Knaven (Ned) T-Mobile 10.13.38
35 Carlos Torrent (Spa) Viña Magna-Cropu
36 Luis Pérez (Spa) Andalucia-Cayasur 10.15.38
37 Jesús Tendero (Spa) Viña Magna-Cropu 10.21.48
38 Raúl Alarcón (Spa) Saunier Duval-Prodir 10.22.16
39 José Antonio Banos Ballester (Spa) Grupo Nicolás Mateos 10.32.17
40 William Walker (Aus) Rabobank 10.42.56
41 Egoitz Murgoitio (Spa) Grupo Nicolás Mateos 10.46.10
42 José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur 12.06.40
43 Manuel Ortega (Spa) Andalucia-Cayasur 12.22.00
44 Serguei Ivanov (Rus) Astana 12.40.57
45 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne 13.39.36
46 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel 13.39.44
47 Ezequiel Mosquera (Spa) Karpin-Galicia
48 Alberto Fernández De La Puebla (Spa) Saunier Duval-Prodir
49 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne 13.39.54
50 José Bonilla (Crc) Fuerteventura-Canarias
51 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 13.40.49
52 Pieter Weening (Ned) Rabobank 13.40.54
53 Gustavo Dominguez (Spa) Karpin-Galicia 13.40.58
54 Diego Gallego Arnaiz (Spa) Viña Magna-Cropu 13.41.21
55 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel 13.41.44
56 Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne 13.42.01
57 Xabat Ochotorena (Spa) Orbea-Laukiz F.T. 13.42.33
58 Jorge Ferrío (Spa) Andalucia-Cayasur 13.42.42
59 Juan Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur 13.43.01
60 Joan Llaneras (Spa) Selección Española De Pista 13.44.09
61 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi 13.44.27
62 Fernando Torres (Spa) Extremadura-Spiuk 13.44.30
63 Juan Carlos Fernández (Spa) Extremadura-Spiuk 13.45.06
64 Josu Mondelo (Spa) Extremadura-Spiuk 13.45.17
65 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 13.46.45
66 David Bernabeu (Spa) Fuerteventura-Canarias 13.46.53
67 Juan Manuel Gárate (Spa) Quickstep-Innergetic 13.48.56
68 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 13.52.01
69 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 13.56.04
70 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel 13.56.31
71 Steve Cummings (GBr) Discovery Channel 13.56.38
72 Oscar García-Casarrubios (Spa) Relax-GAM 13.56.54
73 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Orbea-Laukiz F.T. 13.57.09
74 Alberto Rodriguez Oliver (Spa) Viña Magna-Cropu 13.57.19
75 Jesus Ramirez Torres (Spa) Extremadura-Spiuk 13.57.23
76 José Herrada Lopez (Spa) Viña Magna-Cropu 13.58.16
77 David Martin Peribanes (Spa) Viña Magna-Cropu 14.00.12
78 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 14.04.24
79 Christian Knees (Ger) Milram 14.06.51
80 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 14.08.19
81 Johannes Frohlinger (Ger) Gerolsteiner 14.15.17
82 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir 14.18.23
83 Tomas Vaitkus (Ltu) Discovery Channel 14.19.55
84 Beñat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi 14.20.16
85 Pablo De Pedro Garcia (Spa) Grupo Nicolás Mateos 14.26.20
86 Sebastian Siedler (Ger) Milram 14.35.17
87 Alan Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 14.43.42
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SØG EFTER CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS