Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Fabian Cancellara snød sprinterne

Fabian Cancellara snød sprinterne

10. juli 2007 18:420

Team CSCs Fabian Cancellara fortsætter den fantastiske kørsel i Tour de France. Den schweiziske rytter var tæt på, at miste førertrøjen på dagens 236,5 km lange etape, men slog til sidst selv til på den sidste kilometer og snød alle sprinterne med et angreb.


Der var lagt op til en spændende 3. etape i Tour de France. Team CSC havde meldt ud, at de ikke ønskede at arbejde hårdt hele dagen for at forsvare Fabian Cancellaras førertrøjen på den 236,5 km. lange fra Waregem til Compiegne, og sportsdirektør Kim Andersen bebudede endda, at det danske mandskab måske ville forsøge at gå med i et tidligt udbrud.

Rytterne lagde nu alligevel roligt ud og efter bare seks kilometers kørsel får
Nicolas Vogondy (Agritubel) og Matthieu Ladagnous (Francaise des Jeux) uden den store kamp lov at køre væk fra feltet.

Ruten gik i dag stort set hele vejen stik mod syd og det betød at rytterne stort set hele dagen skulle køre i modvind, og med bare to mand i front så det ud til at være meget nemt for feltet at kontrollere. De to ryttere fik således lov til at oparbejde et forspring på næsten 14 min på de første 50 km. og man skulle således helt frem til med 110 km. til mål før sprinterholdene sendte et par mand frem for at sætte tempo. Arbejdet gjorde dog straks et så stort indhug i frontduoens forspring, at sprinterholdene valgte at stoppe jagten efter bare 10 km, hvor forspringet lød på 4.40 min.

Herefter var der stille lige indtil Stephane Augé angreb fra feltet med 56 km til mål, tydeligvis for at jagte den indlagte bjergspurt med 36 km til mål, hvilket kunne sikre ham bjergtrøjen i løbet. Cofidis-rytteren fik hurtigt følgeskab af Frederik Willems fra Liquigas og der gik ikke lang tid før de to ryttere når frem til Nicolas Vogondy og Matthieu Ladagnous. Missionen lykkedes for den Stephane Augé, der vinder den indlagte bjergspurt og overtager derved føringen i bjergkonkurrencen fra David Millar (Saunier Duval-Prodir).

På dette tidspunkt har de fire udbrydere fortsat et forspring på lidt under tre minutter til feltet og det får alle sprinterholdene til at sende ryttere frem for at lukke hullet, men det ser i lang tid ud til ikke at skulle lykkes. Med to kilometer til mål har gruppen fortsat et forspring på 30 sekunder, men efter et angreb fra Fredrrik Willems går gruppen helt i stå og bliver i stedet hentet af Fabian Cancellara, der har angrebet fra feltet på et lille brostenstykke lige før løbets sidste kilometer. Selvom sprinterholdene gør alt, hvad de kan for at lukke hullet, når de først lige akkurat op til den schweiziske rytters baghjul i det han kører over stregen.

Med sin anden etapesejr i dette års Tour de France øgede Fabian Cancellara også sin føring i den samlede stilling.

Resultat af 3. Etape
1 Fabian Cancellara - Team CSC 6.36.15 (35.81km/t)
2 Erik Zabel - Team Milram
3 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital
4 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic
5 Robert Hunter - Barloworld
6 Robert Förster - Gerolsteiner
7 Robbie McEwen - Predictor - Lotto
8 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
9 Mark Cavendish - T-Mobile Team
10 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
11 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
12 Thor Hushovd - Crédit Agricole
13 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
14 Andreas Klöden - Astana
15 Romain Feillu - Agritubel
16 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
17 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
18 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
19 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir
20 Frank Schleck - Team CSC
21 Andrey Kashechkin - Astana
22 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
23 Sven Krauss - Gerolsteiner
24 Filippo Pozzato - Liquigas
25 Lilian Jégou - Française des Jeux
26 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
27 Kim Kirchen - T-Mobile Team
28 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
29 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
30 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
31 Oscar Freire Gomez - Rabobank
32 Enrico Degano - Barloworld
33 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
34 Murilo Fischer - Liquigas
35 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
36 Nicolas Jalabert - Agritubel
37 Nicolas Vogondy - Agritubel
38 Carlos Sastre Candil - Team CSC
39 Kjell Carlström - Liquigas
40 Manuel Beltran Martinez - Liquigas
41 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
42 Andry Grivko - Team Milram
43 Geraint Thomas - Barloworld
44 Markus Fothen - Gerolsteiner
45 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team
46 Maxim Iglinskiy - Astana
47 Cédric Hervé - Agritubel
48 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
49 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
50 Cadel Evans - Predictor - Lotto
51 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
52 Michael Rogers - T-Mobile Team
53 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
54 Alexandre Vinokourov - Astana
55 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance
56 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team
57 Mickael Delage - Française des Jeux
58 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
59 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
60 Marcel Sieberg - Team Milram
61 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
62 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
63 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team
64 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
65 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance
66 Julian Dean - Crédit Agricole
67 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
68 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
69 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
70 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital
71 Patrice Halgand - Crédit Agricole
72 Enrico Poitschke - Team Milram
73 Grégory Rast - Astana
74 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
75 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
76 Chris Horner - Predictor - Lotto
77 Kanstantin Siutsou - Barloworld
78 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
79 Aleksandr Kuchynski - Liquigas
80 Philippe Gilbert - Française des Jeux
81 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
82 Bert Grabsch - T-Mobile Team
83 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic
84 Jens Voigt - Team CSC
85 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne
86 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto
87 Alessandro Cortinovis - Team Milram
88 Thomas Dekker - Rabobank
89 Denis Menchov - Rabobank
90 Grischa Niermann - Rabobank
91 Paolo Longo Borghini - Barloworld
92 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic
93 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
94 William Bonnet - Crédit Agricole
95 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
96 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
97 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
98 Sandy Casar - Française des Jeux
99 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
100 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
101 Rémy Di Grégorio - Française des Jeux
102 Michael Albasini - Liquigas
103 Pieter Weening - Rabobank
104 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
105 David Millar - Saunier Duval - Prodir
106 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
107 Ralf Grabsch - Team Milram
108 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
109 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
110 Christian Vande Velde - Team CSC
111 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
112 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
113 Peter Wrolich - Gerolsteiner
114 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir
115 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
116 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team
117 Alexander Efimkin - Barloworld
118 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir
119 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
120 Frederik Willems - Liquigas
121 Ronny Scholz - Gerolsteiner
122 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
123 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
124 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance
125 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
126 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
127 Michael Rasmussen - Rabobank
128 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
129 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
130 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
131 John Gadret - AG2r Prévoyance
132 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
133 Freddy Bichot - Agritubel
134 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital
135 Stef Clement - Bouygues Telecom
136 Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance
137 Moises Duenas Nevado - Agritubel
138 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
139 Serguei Ivanov - Astana
140 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
141 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
142 Christian Knees - Team Milram
143 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom
144 Manuel Quinziato - Liquigas
145 Charles Wegelius - Liquigas
146 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
147 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
148 Antonio Colom Mas - Astana
149 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
150 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir
151 Michael Boogerd - Rabobank
152 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
153 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
154 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
155 Mauricio Soler - Barloworld
156 Mario Aerts - Predictor - Lotto
157 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
158 Benoît Salmon - Agritubel
159 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic
160 Axel Merckx - T-Mobile Team
161 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi
162 Brett Lancaster - Team Milram
163 Paolo Savoldelli - Astana
164 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld
165 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
166 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
167 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
168 Daniele Righi - Lampre - Fondital
169 Daniel Navarro Garcia - Astana
170 Christophe Le Mével - Crédit Agricole
171 Giampaolo Cheula - Barloworld
172 Leif Hoste - Predictor - Lotto
173 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
174 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 0.37
175 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 0.43
176 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
177 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 0.49
178 Xabier Zandio Echaide - Caisse d'Epargne 0.52
179 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC
180 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
181 Bram De Groot - Rabobank
182 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
183 Anthony Charteau - Crédit Agricole
184 Alberto Ongarato - Team Milram 0.57
185 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto
186 Stuart O'Grady - Team CSC
187 David Zabriskie - Team CSC 1.05


Samlet stilling efter 3. Etape
1 Fabian Cancellara - Team CSC 15.12.08

2 Andreas Klöden - Astana 0.33
3 David Millar - Saunier Duval - Prodir 0.41
4 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.43
5 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
6 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.45
7 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 0.46
8 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
9 Thor Hushovd - Crédit Agricole 0.49
10 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
11 Alexandre Vinokourov - Astana 0.50
12 Thomas Dekker - Rabobank 0.51
13 Manuel Quinziato - Liquigas 0.52
14 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
15 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 0.53
16 Andry Grivko - Team Milram
17 Filippo Pozzato - Liquigas 0.55
18 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team
19 Andrey Kashechkin - Astana
20 Cadel Evans - Predictor - Lotto 0.56
21 William Bonnet - Crédit Agricole
22 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
23 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
24 Michael Rogers - T-Mobile Team 0.57
25 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
26 Erik Zabel - Team Milram 0.58
27 Nicolas Vogondy - Agritubel
28 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
29 Paolo Savoldelli - Astana
30 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 0.59
31 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
32 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.00
33 Denis Menchov - Rabobank
34 Markus Fothen - Gerolsteiner 1.03
35 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
36 Antonio Colom Mas - Astana
37 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 1.04
38 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic
39 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
40 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 1.05
41 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
42 Ronny Scholz - Gerolsteiner
43 Philippe Gilbert - Française des Jeux 1.06
44 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
45 Geraint Thomas - Barloworld 1.07
46 Stef Clement - Bouygues Telecom
47 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic
48 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
49 Maxim Iglinskiy - Astana 1.08
50 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
51 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
52 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
53 Kim Kirchen - T-Mobile Team
54 Jens Voigt - Team CSC
55 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 1.09
56 Robbie McEwen - Predictor - Lotto
57 Nicolas Jalabert - Agritubel
58 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
59 Sven Krauss - Gerolsteiner 1.10
60 Robert Hunter - Barloworld 1.11
61 Sandy Casar - Française des Jeux
62 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
63 Leif Hoste - Predictor - Lotto
64 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
65 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 1.12
66 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
67 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
68 Bert Grabsch - T-Mobile Team 1.13
69 Chris Horner - Predictor - Lotto
70 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team
71 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
72 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
73 Christian Vande Velde - Team CSC
74 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
75 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team 1.14
76 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
77 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
78 Axel Merckx - T-Mobile Team
79 Serguei Ivanov - Astana 1.15
80 Frederik Willems - Liquigas
81 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
82 Patrice Halgand - Crédit Agricole
83 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital
84 Oscar Freire Gomez - Rabobank
85 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
86 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
87 Marcel Sieberg - Team Milram
88 Charles Wegelius - Liquigas 1.16
89 Carlos Sastre Candil - Team CSC
90 Michael Albasini - Liquigas
91 Frank Schleck - Team CSC 1.17
92 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
93 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
94 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
95 Daniel Navarro Garcia - Astana
96 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 1.18
97 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
98 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
99 Murilo Fischer - Liquigas
100 Moises Duenas Nevado - Agritubel 1.20
101 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
102 Christian Knees - Team Milram
103 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
104 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
105 Robert Förster - Gerolsteiner
106 Julian Dean - Crédit Agricole 1.21
107 Grischa Niermann - Rabobank
108 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance
109 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
110 Kjell Carlström - Liquigas
111 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 1.22
112 Michael Boogerd - Rabobank
113 Manuel Beltran Martinez - Liquigas
114 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 1.23
115 Mauricio Soler - Barloworld
116 Daniele Righi - Lampre - Fondital
117 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
118 Lilian Jégou - Française des Jeux
119 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 1.24
120 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
121 Freddy Bichot - Agritubel
122 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
123 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto 1.25
124 Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance 1.26
125 Ralf Grabsch - Team Milram
126 Grégory Rast - Astana
127 Mario Aerts - Predictor - Lotto
128 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
129 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
130 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
131 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
132 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 1.27
133 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 1.28
134 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance
135 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
136 Alessandro Cortinovis - Team Milram 1.29
137 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 1.30
138 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
139 Pieter Weening - Rabobank
140 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
141 Enrico Poitschke - Team Milram
142 Romain Feillu - Agritubel 1.32
143 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
144 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
145 Mickael Delage - Française des Jeux 1.33
146 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
147 Rémy Di Grégorio - Française des Jeux
148 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.34
149 Benoît Salmon - Agritubel 1.35
150 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 1.36
151 Michael Rasmussen - Rabobank
152 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
153 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld 1.38
154 John Gadret - AG2r Prévoyance
155 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
156 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
157 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 1.39
158 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
159 Alexander Efimkin - Barloworld 1.40
160 Giampaolo Cheula - Barloworld
161 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 1.41
162 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 1.45
163 Peter Wrolich - Gerolsteiner
164 Paolo Longo Borghini - Barloworld 1.46
165 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
166 Kanstantin Siutsou - Barloworld 1.47
167 Enrico Degano - Barloworld 1.50
168 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 1.55
169 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 1.59
170 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.01
171 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 2.05
172 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
173 Bram De Groot - Rabobank 2.06
174 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir 2.11
175 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC 2.12
176 Xabier Zandio Echaide - Caisse d'Epargne 2.19
177 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 2.21
178 Anthony Charteau - Crédit Agricole 2.31
179 Brett Lancaster - Team Milram 2.35
180 Stuart O'Grady - Team CSC 2.40
181 Alberto Ongarato - Team Milram 2.44
182 Mark Cavendish - T-Mobile Team 3.57
183 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4.14
184 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 4.21
185 Cédric Hervé - Agritubel
186 David Zabriskie - Team CSC 4.24
187 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 9.01

Samlet stilling i pointkonkurrencen
1 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 80 pts
2 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 74
3 Erik Zabel - Team Milram 62
4 Romain Feillu - Agritubel 57
5 Fabian Cancellara - Team CSC 54
6 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 53
7 Robert Hunter - Barloworld 51
8 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 47
9 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 46
10 Thor Hushovd - Crédit Agricole 44
11 Robert Förster - Gerolsteiner 40
12 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 39
13 Oscar Freire Gomez - Rabobank 36
14 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 34
15 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 33
16 Filippo Pozzato - Liquigas 28
17 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 25
18 Andreas Klöden - Astana 24
19 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 24
20 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 22
21 Philippe Gilbert - Française des Jeux 21
22 Murilo Fischer - Liquigas 20
23 Mark Cavendish - T-Mobile Team 17
24 Nicolas Vogondy - Agritubel 16
25 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 16
26 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 15
27 William Bonnet - Crédit Agricole 15
28 Cédric Hervé - Agritubel 14
29 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 14
30 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 13
31 David Millar - Saunier Duval - Prodir 12
32 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 12
33 Enrico Degano - Barloworld 12
34 Marcel Sieberg - Team Milram 10
35 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 10
36 Andry Grivko - Team Milram 10
37 Michael Albasini - Liquigas 10
38 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 9
39 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8
40 Manuel Quinziato - Liquigas 8
41 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 8
42 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
43 Frank Schleck - Team CSC 6
44 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 5
45 Andrey Kashechkin - Astana 5
46 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 4
47 Alexandre Vinokourov - Astana 4
48 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 4
49 Freddy Bichot - Agritubel 4
50 Alberto Ongarato - Team Milram 4
51 Thomas Dekker - Rabobank 3
52 Kim Kirchen - T-Mobile Team 3
53 Sven Krauss - Gerolsteiner 3
54 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 2
55 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 1
56 Lilian Jégou - Française des Jeux 1
57 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 1
58 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC -5

Samlet stilling i bjergkonkurrencen
1 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8 pts
2 David Millar - Saunier Duval - Prodir 5
3 Freddy Bichot - Agritubel 3
4 Andry Grivko - Team Milram 2
5 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 2
6 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 2
7 Frederik Willems - Liquigas 1
8 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 1

Samlet stilling i ungdomskonkurrencen
1 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 15.12.53
2 Thomas Dekker - Rabobank 0.06
3 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 0.07
4 Andry Grivko - Team Milram 0.08
5 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.10
6 William Bonnet - Crédit Agricole 0.11
7 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 0.13
8 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 0.19
9 Philippe Gilbert - Française des Jeux 0.21
10 Geraint Thomas - Barloworld 0.22
11 Stef Clement - Bouygues Telecom
12 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 0.23
13 Sven Krauss - Gerolsteiner 0.25
14 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 0.26
15 Marcel Sieberg - Team Milram 0.30
16 Daniel Navarro Garcia - Astana 0.32
17 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 0.33
18 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 0.35
19 Mauricio Soler - Barloworld 0.38
20 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 0.39
21 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 0.43
22 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 0.45
23 Romain Feillu - Agritubel 0.47
24 Mickael Delage - Française des Jeux 0.48
25 Rémy Di Grégorio - Française des Jeux
26 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 0.51
27 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 0.54
28 Kanstantin Siutsou - Barloworld 1.02
29 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 1.20
30 Mark Cavendish - T-Mobile Team 3.12

Samlet stilling i holdkonkurrencen
1 Astana 21.38.42
2 Team CSC 0.02
3 Discovery Channel Pro Cycling Team 0.05
4 Caisse d'Epargne 0.18
5 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 0.20
6 T-Mobile Team 0.45
7 Rabobank 0.47
8 Française des Jeux 0.48
9 Liquigas 0.52
10 Quickstep-Innergetic 0.54
11 Gerolsteiner
12 Crédit Agricole
13 Euskaltel-Euskadi 0.57
14 Team Milram 1.01
15 Predictor-Lotto
16 Bouygues Telecom 1.03
17 Lampre-Fondital 1.10
18 Saunier Duval-Prodir
19 Barloworld 1.23
20 Agritubel 1.25
21 AG2r Prévoyance

Foto: Sirotti

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Tour de Korea(2.1) 10/06-14/06

La Route d'Occitanie(2.1) 11/06-14/06

Saarland Trofeo(2.NCUP) 11/06-14/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

FIND DINE CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS