75 cykelryttere stillede i dag op i
Hammel Cykle Klubs nye cross løb – ”Favrskov Cyklecross og MTB 2009”. Løbet var planlagt og udviklet i tæt samarbejde med Favrskov Kommune.
Løbet blev afviklet på en rute, midt i Hammel By, en rute der aldrig har været benyttet til cykelløb før. Rytterne udtrykte stor tilfredshed med ruten og Hammel Cykle Klubs afvikling af løbet. Og også Dansk Cykel Unions kommissær havde masser af lovord tilovers for arrangementet.
Våd optakt Med rekord nedbør i november og regn flere dage op til løbet var der dog bekymrede miner for rutens beskaffenhed. Men selvom ruten var våd og mudret, var det den sportslige afvikling der vandt løbet.
Sejr til Joachim Parbo i A-klassen
Den århusianske cykelrytter Joachim Parbo, som vandt DM i cyklecross i 2009, havde sin første start i Danmark siden DM i januar, ved løbet i Hammel. Joachim kører mange løb i udlandet og var netop hjemvendt fra Spanien, hvor han i byen Igorre blev nummer 32 – hans bedste World Cup resultat siden 2006. Joachim var da også den stærkeste i A-rytternes felt, selvom han fik hård kamp fra Tommy Moberg Nielsen (CC Kronborg). På tredjepladsen kom Jonas Guddal, ung og talentfuld rytter fra Haderslev CK.
Se billeder fra stævnet. Svensk sejr i B-klassen Den seje og stærke svensker, Benny Andersson, Åstorp CK vandt B-klassen suverænt. Benny er nykåret verdensmester i Mountainbike for veteraner og med sine 54 år gør han kraftigt opmærksom på at det aldrig er for sent at komme i gang på cyklen!
Hård kamp i motionsklassen
Også i motionsklassen var der hård kamp om placeringerne. Det var dog en
Silkeborg rytter, Christian Høgh, som viste sig stærkest i klassen.
Indslag på TV2
http://www.tv2regionerne.dk/reg2005/?r=7 Resultatliste U11
1 Lasse Kornbech - Hammel
U13
1 Anders Peter Ellingsøe - MCV, Vejle
2 Mikkel Arvid Olsen - Svendborg CC
3 Daniel Bonde Nielsen - ÅMK
4 Morten Bargum - HCK
U15
1 Rasmus Beck Knudsen -
Esbjerg CR
Dame A
1 Carina Börjesson - Åstorp CK
U17
1 Simon Hamann Larsen - Middelfart CC
2 Nikolaj Rud Østergaard - Nr. Søby CK
3 Magnus Tholstrup Skjøth - Odder CK
4 Alex Møllnitz - Aalborg CR
5 Alexander Louring - Hammel CK
Motion Herrer
1 Christian Høgh - Silkeborg Motion
2 Peter Hesel - Grenå CC
3 Jørgen Madsen - Team Dansk Halbyggeri
4 Henrik Madsen - Team Dansk Halbyggeri
5 Michael Frøkjær
Motion Damer
1 Helle Q.T. Bachmann - WeBike/1900MTB
H40
1 Kent Jensen -
Vejen BC
2 Karsten Arndfeldt Olsen - Fredericia CC
3 Bjarne Schack - Rødekro CC
4 Jan Bonde Nielsen - ÅMK
5 Tommy Christensen - Silkeborg IF Cykling
6 Peter Andersen - RC 1910
7 Jørgen Nielsen - Hammel CK
8 Kim Birkkjær - CK Århus
9 Bo Vægter - ÅMK
10 Michael Nicolaisen - AMK
11 Bent Koudal -
Varde CK
Herre Junior
1 Emil Arvid Olsen - Svendborg CC
2 Kristian B. Axelsen - Team Rivette - DMK
3 Nikolaj Hansen - Kolding BC
4 Mads Gregersen - Team Ginnerup Byg
Herrre B
1 Benny Andersson - Åstorp CK
2 Henrik Rohlin - CK Århus
3 Torben Ternstrøm - Tønder ACR
4 Allan Q. T. Bachmann - WeBike / 1900 MTB
5 Lars Ejaas - Team Kvickly Odder
6 Rune Jacobsen - CK Århus
Herre A
1 Joachim Parbo - CCV Leopard / CK Århus
2 Tommy Moberg Nielsen - CK Kronborg
3 Jonas Guddal - Haderselv CK
4 Tommy Jacobsen - Vejen BC
5 Michael Kohberg - Vejen BC