Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Fedrigo sikrer ny fransk sejr - Opd.

Fedrigo sikrer ny fransk sejr - Opd.

16. juli 2006 17:270

Annonce

Pierrick Fedrigo (Bougyes Telecom) vandt en dramatisk 14. etape i Tour de France, da han overspurtede Salvatore Commesso (Lampre-Fondital) på de sidste meter indtil målet i Gap. Team CSCs Christian Vande Velde blev treer på etapen.


Pierrick Fedrigo vinder etapen / Foto: Sirotti


Dagens etape startede som de foregående med flere mere eller mindre seriøse udbrudsforsøg. Efter opstigningen af dagens første kategoriserede stigning Côte du Bois-de-Salles rev 10 mand sig løs fra feltet. I gruppen var bl.a. Rabobanks Michael Boogerd, der før dagens etape var placeret som nummer 16 i det samlede klassement 7.08 min. efter Oscar Pereiro. Det fik Phonak til at gå frem i feltet og gruppen blev hentet.

Herefter fulgte endnu et interessant angreb bl.a. med Carlos Sastre (Team CSC), Christophe Moreau (AG2r), Levi Leipheimer (Gerolsteiner) og Haimar Zubeldia (Euskaltel-Euskadi), men heller ikke dette udbrud fik lov at komme væk fra feltet. Fem mand, Egoi Martinez (Discovery Channel), Matthias Kessler (T-Mobile), Mario Aerts (Davitamon-Lotto), Salvatore Commesso (Lampre-Fondital) og Pierrick Fedrigo (Bougyes Telecom), fra denne gruppe river sig dog løs og kører væk.

Selvom ingen af de fem udgør nogen trussel i nogle af klassementerne fortsætter angrebene i feltet uafbrudt over de næste 20 kilometer, lige indtil et par T-Mobile og Rabobank ryttere går frem i feltet og giver tegn til at angrebene må stoppe. Det sætter en dæmper på angrebslysten så Caisse D´Epargne kan tage over. Kort forinden er Rik Verburgghe (Cofidis) og David Canada (Saunier Duval-Prodir) kørt væk fra feltet og de to får lov at køre frem til frontgruppen, mens Martinez må slippe gruppen i det opskruede tempo.

De seks ryttere har et forspring på næsten seks minutter i det de kommer over dagens første kategori 2 stigning Col de Perty. Herefter vælger Quick Step-Innergetic at sætte sig frem i feltet og kort efter kommer også Liquigas frem i feltet og det reducere naturligvis udbrydernes forspring til feltet.

Med lidt over 30 km. til mål styrter både Canada, Verbrugghe og Kessler. Sidstnævnte bliver hentet af feltet, mens de to andre må udgå af løbet. Derved sidder Commesso, Aerts og Fedrigo alene tilbage i front. De tre kæmper dog hårdt for at holde forspringet og holder længe et forspring på over 3 min. til feltet.

På dagens sidste kategori 2 stigning angriber Fedrigo, hvorefter Aerts må slippe, mens Commesso går efter. Til trods for flere angreb i feltet formåede de to at holde til mål.

Alle klassementsrytterne kom i mål kort efter de to og Christian Vande Velde (Team CSC), der var stukket kort før mål. Danske Michael Rasmussen var femte rytter over dagens sidste stigning og er derved kommet meget tæt på bjergtrøjen inden alperne, der begynder på tirsdag.



Oscar Pereiro kører i mål / Foto: Sirotti




Pierrick Fedrigo - dagens populære mand... / Foto: Sirotti




Pierrick Fedrigo på podiet / Foto: Sirotti



Resultat af 14. etape
1 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 4.14.23 (42.573 km/h)
2 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
3 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 0.03
4 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 0.07
5 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
6 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
7 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
8 Cristian Moreni (Ita) Cofidis
9 George Hincapie (USA) Discovery Channel
10 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
11 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
12 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval
13 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
14 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance
15 Denis Menchov (Rus) Rabobank
16 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
17 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner
18 Frank Schleck (Lux) Team CSC
19 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
20 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
21 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile
22 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
23 Axel Merckx (Bel) Phonak
24 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
25 Michael Rogers (Aus) T-Mobile
26 Benoît Salmon (Fra) Agritubel
27 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
28 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
29 José Azevedo (Por) Discovery Channel
30 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
31 Floyd Landis (USA) Phonak
32 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
33 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
34 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel
35 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole
36 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
37 Moises Duenas (Spa) Agritubel 0.29
38 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 0.41
39 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval
40 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis
41 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance
42 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.50
43 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.58
44 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 1.58
45 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval 2.04
46 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval
47 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak
48 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 2.18
49 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
50 Marco Velo (Ita) Milram
51 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic
52 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
53 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital
54 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux
55 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance
56 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
57 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole
58 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile
59 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
60 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 3.49
61 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 5.18
62 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic
63 Koos Moerenhout (Ned) Phonak
64 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
65 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval
66 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6.28
67 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 6.58
68 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
69 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic
70 Pieter Weening (Ned) Rabobank
71 Alexandre Moos (Swi) Phonak 7.44
72 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 8.04
73 Erik Zabel (Ger) Milram
74 Björn Schröder (Ger) Milram
75 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
76 Ralf Grabsch (Ger) Milram
77 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
78 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux
79 Jens Voigt (Ger) Team CSC
80 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram
81 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
82 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel
83 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux
84 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel
85 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance
86 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
87 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
88 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
89 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel
90 Oscar Freire (Spa) Rabobank
91 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile
92 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
93 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
94 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel
95 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic
96 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
97 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis
98 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance
99 David Millar (GBr) Saunier Duval
100 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak
101 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
102 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
103 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis
104 Luca Paolini (Ita) Liquigas
105 David Zabriskie (USA) Team CSC
106 Michael Albasini (Ita) Liquigas 8.58
107 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole
108 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole
109 Robert Hunter (RSA) Phonak
110 Stéphane Auge (Fra) Cofidis
111 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole
112 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
113 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile
114 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole
115 Victor Hugo Pena (Col) Phonak
116 Bram De Groot (Ned) Rabobank
117 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto
118 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
119 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 12.04
120 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
121 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
122 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
123 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
124 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile
125 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
126 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
127 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
128 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
129 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
130 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
131 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 12.56
132 Bert Grabsch (Ger) Phonak
133 Andriy Grivko (Ukr) Milram
134 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic
135 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
136 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux
137 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
138 David Moncoutié (Fra) Cofidis
139 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
140 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux
141 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
142 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
143 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel
144 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic 15.51
145 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 16.14
146 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 17.00
147 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance
148 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic
149 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux
150 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
151 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval 20.02
152 Christian Knees (Ger) Milram
153 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval
154 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
155 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 22.08
156 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 32.05


Udgået:
DNF Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis
DNF David Canada (Spa) Saunier Duval
DNF Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
DNF Mirko Celestino (Ita) Milram


Samlede klassement efter 14. etape
1 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 64.05.04
2 Floyd Landis (USA) Phonak 1.29
3 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 1.37
4 Denis Menchov (Rus) Rabobank 2.30
5 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 2.46
6 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 3.21
7 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 3.58
8 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 4.51
9 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 5.02
10 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 5.13
11 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 5.44
12 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 5.46
13 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.55
14 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 7.07
15 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 7.08
16 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 7.23
17 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 8.16
18 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.36
19 José Azevedo (Por) Discovery Channel 9.11
20 Frank Schleck (Lux) Team CSC 10.06
21 Axel Merckx (Bel) Phonak 10.08
22 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 10.32
23 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis 10.33
24 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 11.06
25 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 11.17
26 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 12.47
27 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 13.04
28 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 14.36
29 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 14.58
30 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 15.32
31 Benoît Salmon (Fra) Agritubel 16.04
32 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 16.19
33 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 18.01
34 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 19.05
35 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 19.43
36 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 21.54
37 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 23.26
38 George Hincapie (USA) Discovery Channel 24.28
39 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 24.52
40 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 25.37
41 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 28.34
42 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 28.36
43 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 28.47
44 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 29.30
45 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 34.20
46 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 34.53
47 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak 35.25
48 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 35.48
49 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 36.23
50 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 36.54
51 Moises Duenas (Spa) Agritubel 37.08
52 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval 37.58
53 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 38.18
54 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval 38.21
55 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 38.42
56 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 39.32
57 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 39.59
58 Jens Voigt (Ger) Team CSC 40.35
59 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 40.50
60 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 42.36
61 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance 42.52
62 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 42.54
63 Koos Moerenhout (Ned) Phonak 45.11
64 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 45.51
65 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance 47.25
66 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 47.33
67 Andriy Grivko (Ukr) Milram 47.50
68 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 47.57
69 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 48.13
70 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 48.24
71 Erik Zabel (Ger) Milram 49.11
72 David Moncoutié (Fra) Cofidis 49.59
73 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 50.33
74 David Zabriskie (USA) Team CSC 51.57
75 David Millar (GBr) Saunier Duval 53.23
76 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 53.53
77 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel 53.55
78 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 54.58
79 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 55.04
80 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 55.21
81 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 55.24
82 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 55.39
83 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 55.58
84 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 56.04
85 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 56.16
86 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 57.00
87 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 59.12
88 Oscar Freire (Spa) Rabobank 59.59
89 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 1.01.04
90 Pieter Weening (Ned) Rabobank 1.01.56
91 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 1.02.28
92 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 1.02.58
93 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 1.03.07
94 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 1.03.47
95 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1.04.37
96 Ralf Grabsch (Ger) Milram 1.04.53
97 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 1.05.09
98 Christian Knees (Ger) Milram 1.05.30
99 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 1.05.39
100 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 1.06.47
101 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 1.07.41
102 Björn Schröder (Ger) Milram 1.08.05
103 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 1.09.00
104 Marco Velo (Ita) Milram 1.09.04
105 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 1.09.17
106 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 1.09.22
107 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.10.08
108 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 1.10.30
109 Bert Grabsch (Ger) Phonak 1.11.47
110 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 1.12.28
111 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.13.19
112 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 1.15.01
113 Bram De Groot (Ned) Rabobank 1.15.22
114 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 1.15.39
115 Robert Hunter (RSA) Phonak 1.16.04
116 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 1.16.47
117 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 1.17.21
118 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 1.17.59
119 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 1.18.10
120 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 1.18.16
121 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 1.18.41
122 Luca Paolini (Ita) Liquigas 1.18.43
123 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 1.20.30
124 Alexandre Moos (Swi) Phonak 1.20.45
125 Michael Albasini (Ita) Liquigas 1.21.13
126 Victor Hugo Pena (Col) Phonak 1.21.55
127 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.22.02
128 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.22.28
129 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 1.22.31
130 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis 1.24.34
131 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 1.24.44
132 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 1.24.52
133 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic 1.27.56
134 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 1.28.39
135 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 1.28.41
136 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 1.28.50
137 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 1.29.17
138 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 1.29.53
139 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 1.30.04
140 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 1.32.08
141 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 1.32.13
142 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic 1.32.19
143 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 1.32.34
144 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 1.33.27
145 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 1.34.13
146 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 1.35.29
147 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 1.36.11
148 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 1.36.19
149 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 1.37.56
150 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 1.42.56
151 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.44.09
152 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 1.45.31
153 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 1.46.47
154 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 1.51.13
155 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 1.51.54
156 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux 2.07.30


Pointkonkurrencen efter 14. etape
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 252 pts
2 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 222
3 Oscar Freire (Spa) Rabobank 207
4 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 192
5 Erik Zabel (Ger) Milram 172
6 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 159
7 Luca Paolini (Ita) Liquigas 148
8 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 146
9 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 120
10 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 111
11 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 99
12 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 98
13 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 84
14 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 67
15 George Hincapie (USA) Discovery Channel 60
16 Jens Voigt (Ger) Team CSC 57
17 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 56
18 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 50
19 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 49
20 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 48
21 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 46
22 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 43
23 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 42
24 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 40
25 Floyd Landis (USA) Phonak 40
26 Marco Velo (Ita) Milram 40
27 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 39
28 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 39
29 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 39
30 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 38
31 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 35
32 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 34
33 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 34
34 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 33
35 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 33
36 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 33
37 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 32
38 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 32
39 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 31
40 Michael Albasini (Ita) Liquigas 31
41 Denis Menchov (Rus) Rabobank 28
42 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 28
43 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 28
44 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 26
45 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 26
46 Björn Schröder (Ger) Milram 26
47 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 25
48 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 25
49 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 24
50 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 24
51 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 24
52 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 24
53 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 24
54 Andriy Grivko (Ukr) Milram 24
55 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 22
56 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 22
57 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 22
58 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak 22
59 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 20
60 David Zabriskie (USA) Team CSC 20
61 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 20
62 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 20
63 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 17
64 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 16
65 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 16
66 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 16
67 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 16
68 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 16
69 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic 16
70 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 15
71 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 15
72 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 15
73 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 14
74 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 14
75 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 12
76 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 12
77 Frank Schleck (Lux) Team CSC 11
78 Robert Hunter (RSA) Phonak 11
79 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 10
80 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 10
81 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 10
82 Christian Knees (Ger) Milram 10
83 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 9
84 Axel Merckx (Bel) Phonak 8
85 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 8
86 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 7
87 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 7
88 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 6
89 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
90 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 6
91 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 6
92 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 5
93 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 4
94 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 4
95 David Millar (GBr) Saunier Duval 4
96 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 4
97 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 4
98 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 4
99 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 4
100 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
101 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 3
102 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 3
103 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 3
104 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis 2
105 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 2
106 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 2
107 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 2
108 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 2
109 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
110 José Azevedo (Por) Discovery Channel 1
111 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 1


Bjergkonkurrencen efter 14. etape
1 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 80 pts
2 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 73
3 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 62
4 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 61
5 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 61
6 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 45
7 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 38
8 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 36
9 Floyd Landis (USA) Phonak 35
10 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 35
11 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 31
12 Denis Menchov (Rus) Rabobank 30
13 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 30
14 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 28
15 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 28
16 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 26
17 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 25
18 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 25
19 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 24
20 Frank Schleck (Lux) Team CSC 24
21 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 22
22 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 20
23 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 20
24 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 17
25 Jens Voigt (Ger) Team CSC 16
26 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 16
27 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15
28 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 14
29 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 14
30 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 13
31 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 13
32 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 12
33 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 12
34 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 12
35 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 11
36 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
37 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 10
38 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 9
39 Björn Schröder (Ger) Milram 9
40 George Hincapie (USA) Discovery Channel 9
41 Andriy Grivko (Ukr) Milram 7
42 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 7
43 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 7
44 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 6
45 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 6
46 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 6
47 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 5
48 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 5
49 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 5
50 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 4
51 David Millar (GBr) Saunier Duval 3
52 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 3
53 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
54 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 3
55 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 3
56 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 3
57 David Zabriskie (USA) Team CSC 3
58 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 2
59 Oscar Freire (Spa) Rabobank 2
60 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 2
61 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2
62 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 1
63 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1
64 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 1
65 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 1
66 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 1


Ungdomskonkurrencen efter 14. etape
1 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 64.10.50
2 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 12.15
3 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 29.07
4 Moises Duenas (Spa) Agritubel 31.22
5 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 36.50
6 Andriy Grivko (Ukr) Milram 42.04
7 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 42.27
8 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 49.18
9 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 50.18
10 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 53.26
11 Pieter Weening (Ned) Rabobank 56.10
12 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 58.01
13 Christian Knees (Ger) Milram 59.44
14 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 1.01.01
15 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 1.01.55
16 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.04.22
17 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 1.12.13
18 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 1.14.44
19 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 1.26.22
20 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 1.26.27
21 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 1.28.27
22 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 1.30.33
23 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.38.23


Holdkonkurrencen efter 14. etape
1 Team CSC 192.07.16
2 Caisse D’Epargne-Illes Balears 15.57
3 T-Mobile Team 22.09
4 Gerolsteiner 22.55
5 AG2R Prevoyance 27.43
6 Rabobank 31.12
7 Saunier Duval - Prodir 40.43
8 Lampre-Fondital 43.01
9 Cofidis Credit Par Telephone 44.31
10 Discovery Channel Team 44.49
11 Phonak Hearing Systems 49.04
12 Euskaltel - Euskadi 53.52
13 Agritubel 1.03.10
14 Bouygues Telecom 1.15.50
15 Credit Agricole 1.18.15
16 Davitamon - Lotto 1.20.40
17 Team Milram 1.40.08
18 Francaise Des Jeux 2.13.30
19 Liquigas 2.17.42
20 Quick Step - Innergetic 2.50.34

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR