Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Feltet legede med Wiggins

Feltet legede med Wiggins

13. juli 2007 18:200

Dagens etape i Tour de France blev præget af et langt soloudbrud fra Cofidis-rytteren Bradley Wiggins, som angreb allerede efter to kilometer, men blev først hentet med 7 kilometer til mål af sprinterholdene.

Dagens etape blev kørt fra Semur-en-Auxois til Bourg-en-Bresse over 199.5 km. Rytterne kørte ikke særligt stærkt i dag og Bradley Wiggins angreb allerede efter 2 km fik feltet til at tage det roligt. Allerede efter 14 km kørsel havde briten fået et forspring på næsten 6 minutter.

Derefter styrede feltet stille og roligt begivenheder. Det eneste ophidsende på etapen var bonusspurter og bjergspurterne undervejs på etapen, hvor Tom Boonen tog lidt point til pointkonkurrencen, imens Sylvain Chavanel også tog lidt bjergpoint. Michael Rasmussen var ikke fremme på dagens etape og tage bjergpoint.

Wiggins havde på et tidspunkt hele 18 minutter til feltet, men de sidste 100 km legede feltet med briten, som tilsidst måtte se sig hentet og sat af feltet. Wiggins var flere gange ved at blive hentet af feltet, men så trak feltet bremsen og gav igen briten et pænt forspring, men det lykkedes alligevel ikke for Cofidis-rytteren at holde helt frem til målstregen.



Etapen endte i stedet for i en massespurt, som blev vundet af Tom Boonen (QuickStep) foran Oscar Freire (Rabobank) og Erik Zabel (Milram).

Resultat af 6. etape
1 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 5.20.59 (37.29 km/t)
2 Oscar Freire Gomez - Rabobank
3 Erik Zabel - Team Milram
4 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
5 Thor Hushovd - Crédit Agricole
6 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
7 Robert Förster - Gerolsteiner
8 Robert Hunter - Barloworld
9 Romain Feillu - Agritubel
10 Murilo Fischer - Liquigas
11 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval
12 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
13 Robbie McEwen - Predictor - Lotto
14 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital
15 Geraint Thomas - Barloworld
16 Enrico Degano - Barloworld
17 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
18 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto
19 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
20 Sven Krauss - Gerolsteiner
21 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
22 Philippe Gilbert - Française des Jeux
23 Cédric Hervé - Agritubel
24 Alexander Efimkin - Barloworld
25 Paolo Longo Borghini - Barloworld
26 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
27 Michael Rogers - T-Mobile Team
28 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
29 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
30 Nicolas Jalabert - Agritubel
31 Sébastien Hinault - Crédit Agricole
32 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
33 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic
34 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
35 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
36 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
37 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team
38 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
39 Kjell Carlström - Liquigas
40 Filippo Pozzato - Liquigas
41 Cadel Evans - Predictor - Lotto
42 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
43 Manuel Beltran Martinez - Liquigas
44 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
45 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
46 Kim Kirchen - T-Mobile Team
47 Alessandro Cortinovis - Team Milram
48 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
49 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team
50 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
51 Markus Fothen - Gerolsteiner
52 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital
53 Patrice Halgand - Crédit Agricole
54 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
55 Kanstantin Siutsou - Barloworld
56 Peter Wrolich - Gerolsteiner
57 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir
58 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital
59 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
60 Lilian Jégou - Française des Jeux
61 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
62 Aleksandr Kuchynski - Liquigas
63 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
64 Mickael Delage - Française des Jeux
65 Andry Grivko - Team Milram
66 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
67 Fabian Cancellara - Team CSC
68 Frank Schleck - Team CSC
69 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
70 Julian Dean - Crédit Agricole
71 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance
72 Thomas Dekker - Rabobank
73 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
74 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
75 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
76 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team
77 Chris Horner - Predictor - Lotto
78 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
79 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
80 William Bonnet - Crédit Agricole
81 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
82 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
83 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
84 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
85 Bert Grabsch - T-Mobile Team
86 Stef Clement - Bouygues Telecom
87 Ralf Grabsch - Team Milram
88 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
89 Mario Aerts - Predictor - Lotto
90 Benoît Salmon - Agritubel
91 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
92 Michael Albasini - Liquigas
93 Christian Knees - Team Milram
94 Andreas Klöden - Astana
95 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
96 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
97 Carlos Sastre Candil - Team CSC
98 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
99 Stuart O'Grady - Team CSC
100 Jens Voigt - Team CSC

101 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
102 Kurt Asle Arvesen - Team CSC
103 Christian Vande Velde - Team CSC

104 Paolo Savoldelli - Astana
105 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance
106 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne
107 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
108 Denis Menchov - Rabobank
109 Daniele Righi - Lampre - Fondital
110 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
111 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir
112 Grischa Niermann - Rabobank
113 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
114 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
115 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
116 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
117 Andrey Kashechkin - Astana
118 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
119 Mauricio Soler - Barloworld
120 Pieter Weening - Rabobank
121 Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance
122 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
123 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
124 Ronny Scholz - Gerolsteiner
125 David Millar - Saunier Duval - Prodir
126 Freddy Bichot - Agritubel
127 Michael Boogerd - Rabobank
128 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
129 Christophe Le Mével - Crédit Agricole
130 Alberto Ongarato - Team Milram
131 Frederik Willems - Liquigas
132 Charles Wegelius - Liquigas
133 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
134 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom
135 Marcel Sieberg - Team Milram
136 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
137 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
138 Sandy Casar - Française des Jeux
139 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi
140 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi
141 Axel Merckx - T-Mobile Team
142 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
143 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
144 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
145 Enrico Poitschke - Team Milram
146 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto
147 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance
148 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
149 John Gadret - AG2r Prévoyance
150 Moises Duenas Nevado - Agritubel
151 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
152 Nicolas Vogondy - Agritubel
153 Grégory Rast - Astana
154 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
155 Bram De Groot - Rabobank
156 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir
157 Serguei Ivanov - Astana
158 Maxim Iglinskiy - Astana
159 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team
160 Alexandre Vinokourov - Astana
161 Antonio Colom Mas - Astana
162 Daniel Navarro Garcia - Astana
163 Michael Rasmussen - Rabobank
164 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic
165 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
166 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
167 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
168 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
169 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC
170 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
171 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
172 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
173 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
174 Leif Hoste - Predictor - Lotto
175 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic
176 Anthony Charteau - Crédit Agricole
177 Manuel Quinziato - Liquigas
178 David Zabriskie - Team CSC 0.53
179 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld 0.56
180 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 2.00
181 Mark Cavendish - T-Mobile Team
182 Giampaolo Cheula - Barloworld 2.00
183 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.42


Samlet stilling efter 6. etape
1 Fabian Cancellara - Team CSC 29.49.55
2 Andreas Klöden - Astana 0.33
3 Filippo Pozzato - Liquigas 0.35
4 David Millar - Saunier Duval - Prodir 0.41
5 Oscar Freire Gomez - Rabobank 0.43
6 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
7 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.45
8 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 0.46
9 Erik Zabel - Team Milram 0.48
10 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 0.49
11 Thomas Dekker - Rabobank 0.51
12 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 0.52
13 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 0.53
14 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.55
15 Andrey Kashechkin - Astana
16 Cadel Evans - Predictor - Lotto 0.56
17 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
18 Michael Rogers - T-Mobile Team 0.57
19 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
20 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 0.58
21 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 1.00
22 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
23 Denis Menchov - Rabobank
24 Markus Fothen - Gerolsteiner 1.03
25 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
26 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 1.04
27 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 1.05
28 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
29 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 1.06
30 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 1.07
31 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
32 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.08
33 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
34 Kim Kirchen - T-Mobile Team
35 Jens Voigt - Team CSC
36 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 1.09
37 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
38 Sandy Casar - Française des Jeux 1.11
39 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
40 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 1.12
41 Chris Horner - Predictor - Lotto 1.13
42 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
43 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team 1.14
44 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
45 Axel Merckx - T-Mobile Team
46 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 1.15
47 Carlos Sastre Candil - Team CSC 1.16
48 Frank Schleck - Team CSC 1.17
49 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
50 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
51 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
52 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 1.18
53 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 1.20
54 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance 1.21
55 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
56 Michael Boogerd - Rabobank 1.22
57 Manuel Beltran Martinez - Liquigas
58 Mauricio Soler - Barloworld 1.23
59 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 1.24
60 Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance 1.26
61 Mario Aerts - Predictor - Lotto
62 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
63 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
64 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
65 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 1.27
66 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 1.28
67 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 1.32
68 Michael Rasmussen - Rabobank 1.36
69 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 1.38
70 John Gadret - AG2r Prévoyance
71 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
72 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
73 Patrice Halgand - Crédit Agricole 1.43
74 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 1.46
75 Kanstantin Siutsou - Barloworld 1.47
76 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.48
77 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 1.50
78 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 1.51
79 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.56
80 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 2.05
81 Alexandre Vinokourov - Astana 2.10
82 Andry Grivko - Team Milram 2.13
83 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 2.25
84 Benoît Salmon - Agritubel
85 Nicolas Jalabert - Agritubel 2.29
86 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 2.32
87 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 2.33
88 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi
89 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
90 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 2.35
91 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
92 Christian Knees - Team Milram 2.38
93 Moises Duenas Nevado - Agritubel 2.40
94 Lilian Jégou - Française des Jeux 2.43
95 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 2.48
96 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 2.50
97 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 2.52
98 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 2.56
99 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
100 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 3.01
101 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 3.36
102 Philippe Gilbert - Française des Jeux 5.21
103 Ronny Scholz - Gerolsteiner 5.34
104 Stef Clement - Bouygues Telecom 5.36
105 Julian Dean - Crédit Agricole 5.50
106 Nicolas Vogondy - Agritubel 5.55
107 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 5.56
108 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 6.01
109 Mickael Delage - Française des Jeux 6.02
110 Maxim Iglinskiy - Astana 6.05
111 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 6.08
112 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
113 Serguei Ivanov - Astana 6.12
114 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 6.17
115 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance 6.23
116 Pieter Weening - Rabobank 6.27
117 Enrico Poitschke - Team Milram
118 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6.30
119 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 6.36
120 Paolo Longo Borghini - Barloworld 6.43
121 William Bonnet - Crédit Agricole 7.48
122 Robert Hunter - Barloworld 7.59
123 Paolo Savoldelli - Astana 8.02
124 Murilo Fischer - Liquigas 8.03
125 Antonio Colom Mas - Astana 8.07
126 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 8.08
127 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 8.15
128 Bert Grabsch - T-Mobile Team 8.17
129 Marcel Sieberg - Team Milram 8.19
130 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 8.21
131 Alexander Efimkin - Barloworld 8.25
132 Grischa Niermann - Rabobank
133 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 8.27
134 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto 8.29
135 Ralf Grabsch - Team Milram 8.30
136 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
137 Alessandro Cortinovis - Team Milram 8.33
138 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 8.43
139 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 8.47
140 Peter Wrolich - Gerolsteiner 8.49
141 Cédric Hervé - Agritubel 8.50
142 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC 8.57
143 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 9.04
144 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld 10.12
145 Robert Förster - Gerolsteiner 10.13
146 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team 10.17
147 Daniele Righi - Lampre - Fondital 10.49
148 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 10.51
149 Daniel Navarro Garcia - Astana 10.53
150 Kurt Asle Arvesen - Team CSC 11.31
151 Manuel Quinziato - Liquigas 12.07
152 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12.14
153 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 12.17
154 Geraint Thomas - Barloworld 12.22
155 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 12.24
156 Sven Krauss - Gerolsteiner 12.25
157 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto 12.27
158 Frederik Willems - Liquigas 12.30
159 Charles Wegelius - Liquigas 12.31
160 Michael Albasini - Liquigas
161 Kjell Carlström - Liquigas 12.36
162 Freddy Bichot - Agritubel 12.39
163 Grégory Rast - Astana 12.41
164 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance 12.43
165 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 13.16
166 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir 13.26
167 Stuart O'Grady - Team CSC 13.55
168 Alberto Ongarato - Team Milram 13.59
169 Thor Hushovd - Crédit Agricole 14.35
170 Christian Vande Velde - Team CSC 15.09
171 Leif Hoste - Predictor - Lotto 15.17
172 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 15.29
173 Romain Feillu - Agritubel 15.38
174 Giampaolo Cheula - Barloworld 15.54
175 Bram De Groot - Rabobank 16.02
176 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 16.27
177 Anthony Charteau - Crédit Agricole 16.37
178 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 18.45
179 David Zabriskie - Team CSC 19.17
180 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 20.16
181 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 20.33
182 Mark Cavendish - T-Mobile Team 22.29
183 Enrico Degano - Barloworld 25.19


Pointkonkurrencen efter 6. etape
1 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 141 pts
2 Erik Zabel - Team Milram 130
3 Oscar Freire Gomez - Rabobank 114
4 Robert Hunter - Barloworld 103
5 Thor Hushovd - Crédit Agricole 101
6 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 97
7 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 94
8 Robert Förster - Gerolsteiner 78
9 Romain Feillu - Agritubel 74
10 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 68
11 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 67
12 Fabian Cancellara - Team CSC 63
13 Filippo Pozzato - Liquigas 53
14 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 47
15 Murilo Fischer - Liquigas 47
16 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 47
17 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 40
18 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 40
19 Philippe Gilbert - Française des Jeux 39
20 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 39
21 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 37
22 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 34
23 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 34
24 Mark Cavendish - T-Mobile Team 33
25 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 32
26 William Bonnet - Crédit Agricole 27
27 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 26
28 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 25
29 Andreas Klöden - Astana 24
30 Enrico Degano - Barloworld 22
31 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 21
32 Kim Kirchen - T-Mobile Team 21
33 Sven Krauss - Gerolsteiner 21
34 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 20
35 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 20
36 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 19
37 Cédric Hervé - Agritubel 18
38 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 18
39 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 17
40 Nicolas Vogondy - Agritubel 16
41 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 15
42 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 15
43 David Millar - Saunier Duval - Prodir 12
44 Frank Schleck - Team CSC 12
45 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 12
46 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 12
47 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto 11
48 Geraint Thomas - Barloworld 11
49 Marcel Sieberg - Team Milram 10
50 Cadel Evans - Predictor - Lotto 10
51 Andry Grivko - Team Milram 10
52 Michael Albasini - Liquigas 10
53 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 9
54 Julian Dean - Crédit Agricole 9
55 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 8
56 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 8
57 Manuel Quinziato - Liquigas 8
58 Chris Horner - Predictor - Lotto 7
59 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 7
60 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
61 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 5
62 Andrey Kashechkin - Astana 5
63 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 4
64 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 4
65 Alexandre Vinokourov - Astana 4
66 Freddy Bichot - Agritubel 4
67 Alberto Ongarato - Team Milram 4
68 Thomas Dekker - Rabobank 3
69 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 3
70 Michael Rogers - T-Mobile Team 2
71 Christian Knees - Team Milram 2
72 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 2
73 Alexander Efimkin - Barloworld 2
74 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 2
75 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 2
76 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 1
77 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 1
78 Lilian Jégou - Française des Jeux 1
79 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 1
80 Paolo Longo Borghini - Barloworld 1
81 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC -5


Bjergkonkurrencen efter 6. etape
1 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 37 pts
2 Philippe Gilbert - Française des Jeux 23
3 William Bonnet - Crédit Agricole 15
4 Giampaolo Cheula - Barloworld 10
5 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 9
6 Michael Rasmussen - Rabobank 8
7 David Millar - Saunier Duval - Prodir 7
8 Christian Knees - Team Milram 5
9 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 5
10 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 5
11 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 4
12 Freddy Bichot - Agritubel 3
13 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 3
14 Kim Kirchen - T-Mobile Team 3
15 Andry Grivko - Team Milram 2
16 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 2
17 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 2
18 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 1
19 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 1
20 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 1
21 Frederik Willems - Liquigas 1


Ungdomskonkurrencen efter 6. etape
1 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 25.50.40
2 Thomas Dekker - Rabobank 0.06
3 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 0.07
4 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.10
5 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 0.13
6 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 0.19
7 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 0.23
8 Mauricio Soler - Barloworld 0.38
9 Kanstantin Siutsou - Barloworld 1.02
10 Andry Grivko - Team Milram 1.28
11 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 1.40
12 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 1.48
13 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 2.03
14 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 2.11
15 Philippe Gilbert - Française des Jeux 4.36
16 Stef Clement - Bouygues Telecom 4.51
17 Mickael Delage - Française des Jeux 5.17
18 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 5.23
19 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 5.32
20 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 5.51
21 William Bonnet - Crédit Agricole 7.03
22 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 7.30
23 Marcel Sieberg - Team Milram 7.34
24 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 7.36
25 Daniel Navarro Garcia - Astana 10.08
26 Geraint Thomas - Barloworld 11.37
27 Sven Krauss - Gerolsteiner 11.40
28 Romain Feillu - Agritubel 14.53
29 Mark Cavendish - T-Mobile Team 21.44

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger