Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Feltet.dk korte - 20. august 2006

Feltet.dk korte - 20. august 2006

20. august 2006 02:020

Annonce


- Giuseppe Guerini: Ude med brækket kraveben
- Skorstensfejernes Ventilationsrens Criterium: Resultat
- Regio-Tour: T-Mobile kontrollerede
- Bert Grabsch: Skifter hold fra næste sæson
- Vuelta a España: Eisel kaptajn for Fdjeux
- Regio-Tour: Hiekmann vandt sidste etape
- Eneco Tour: CSC havde håbet på mere
- Vuelta a España: Moncoutie misser løbet
- Eneco Tour: Endelig heldet med Hincapie
- Jacob Moe: Vil gerne til VM
- Bernhard Kohl: Uddyber skiftet til Gerolsteiner
- Los Puertos: Comunidad Valenciana lukkede med succes
- Vejle CK 75 års Jubilæumsløb: Resultater alle klasser
- Bell Cup: Suveræne Team GLS
- UCI: Klar til at fremvise Operacion Puerto liste
- VM: Spanien satser på Valverde, Freire og en joker
- VM: Fem danske U23 ryttere forhåndsudtaget
- Shoppen: Historien om Team CSC (Ny udgave)!
- Manager: Vuelta spillet starter om 8 dage!

De korte nyheder opdateres løbende






Giuseppe Guerini: Ude med brækket kraveben


I fredags styrtede T-Mobiles Giuseppe Guerini på tredje etape af Regio-Tour. Efterfølgende blev det i dag bekræftet, at han har et hårfint brud på venstre kraveben. ”Så vidt vi kan se, er der ikke behov for nogen operation, så vi forventer, at han er hurtigt tilbage,” udtaler T-Mobiles læge, Andreas Schmid.

Den første vurdering går på, at Guerini skal holde 14 dages pause.

Tilbage til toppen



Skorstensfejernes Ventilationsrens Criterium: Resultat


Frederiksberg Bane- og Landevejsklub arrangerede i dag”FBL og Skorstensfejernes Ventilationsrens Criterium". Der blev startet på våde veje men endte i rigtig godt vejr ude ved Avedøre Holme.


B: Klassen
1Henrik HeltHansenAmager Cr01.15,13:
2AndersDellinCK Vincos.t.
3Thomas HenrikNielsenAbcs.t.
4Philip NicholasNielsenCk Fix01.16,53:
5GregersRosdahlAbcs.t.
6Hans ChristianHansenKck Herlevs.t.
7PeterSteffensenKøge Cr s.t.
8ThomasSchlüterRoskilde Crs.t.
9Christian ClausenMathiesenPolitiets Cas.t.
10JesperThomsenCk Kronborgs.t.
11DennisWachmannCk Kronborgs.t.
12HeineHansenCc Gladsaxes.t.
13Tommy MobergNielsenVærløse Farum Cks.t.


C: Klassen
1HenrikBandsholmHvidovre Cks.t.
2KenthWestergaardDbcs.t.
3Bjarne HenningHansenNakskov Cc s.t.
4MichaelGrønhof-andersenHvidovre Cks.t.
5Kasper StorgaardAndersenHvidovre Cks.t.
6MadsTandrupRoskilde Crs.t.
7JonasJørgensenNæstved Bcs.t.
8Christian HamburgerLarsenAmager Crs.t.
9TobiasDe HaasNæstved Bcs.t.
10Morten VingeOlsenHillerød Cks.t.
11Brian BoesenKuhreCc Gladsaxes.t.
12Mikkel HolmMogensenBrøndby Ccs.t.
13Kim LindhardtJensenHolbæk Crs.t.
14FilipKleinVærløse Farum Cks.t.


Klasse BEG
1JesperLarsenAbc00.43,06:
2Kristian IsraelsenOlsenAbcs.t.
3Jeppe Kongstad HjortNielsenJohnny Cash Cykelklubs.t.
4Morten HustedPerminOrdrup Ccs.t.
5AdamLinnemannHolbæk Crs.t.
6JerkerKristianssonCK Vincos.t.
7Joakim RudolfHugAbcs.t.
8Anders HedelundNielsenDbcs.t.
9Christian BrandtPedersenFbls.t.
10TomasHundevadtAmager Crs.t.


Klasse DA
1Mie BekkerLacotaTeam Mermaid00.51,45:
2TrineSchmidtTeam Mermaids.t.


Klasse DJUN
1Margriet HelenaKloppenburgHolbæk Cr00.41,10:


Klasse H40
1HenrikZachariassenAbc00.51,45:
2FinnSamsonHvidovre Cks.t.
3JørgenSørensenVærløse Farum Cks.t.
4BoSimonsenKøge Crs.t.
5MortenStrømCc Gladsaxes.t.
6JanRoesgarthHvidovre Cks.t.
7EsbenTangeHvidovre Cks.t.
8RalphJensenHvidovre Cks.t.
9Jens ChristianMelchiorsenRoskilde Crs.t.
10SteenParmoGreve Ccs.t.
11SørenBuskDcr Ballerups.t.
12ErikMadsbyPolitiets Cas.t.
13ClausChristiansenHillerød Cks.t.
14Jan PerRudisRoskilde Crs.t.


Klasse H50
1Claus RichardLarsenAbc00.41,10:
2Ole VingeOlsenHillerød Cks.t.
3Niels O.KristensenRanderss.t.
4JørgenAndersenSorø Bcs.t.
5John CarstenBuskPolitiets Cas.t.
6JørgenØsterbyAbcs.t.
1MogensBøhmLyngby Cc00.41,10:
2Jan ErikChristensenGreve Ccs.t.
3IbMalmTeam Cycling Ringsteds.t.
4John EloMadsenTeam Hfck & Kos.t.


Klasse UNG
1SebastianLanderKøge Cr00.43,06:
2Stefan Claes DahlOlsenKøge Crs.t.
3Lenni HelleskovBuskDcr Ballerups.t.
4JacobMørkøvDcr Ballerups.t.
5Niels HedekærOlsenRoskilde Crs.t.
6Samuel RytterRavnRoskilde Crs.t.
7MathiasLissonRoskilde Crs.t.
8Adrian KaltoftUdesenOrdrup Ccs.t.
9NikiByrgesenDcr Ballerups.t.
10Stefan ReinertDjurhuusAmager Crs.t.
11Joakim LindboeBrüchmannDcr Ballerups.t.
12Nicolai TøttrupClausenTeam Cycling Ringsteds.t.
13Mark SehestedPedersenKalundborg Ccs.t.
14Morten DyrkildeKristiansenRoskilde Crs.t.
15MikkelGrønlundAbcs.t.
16Emil SøebergHovmandOrdrup Ccs.t.
17AndréTolstojCc Gladsaxes.t.


Klasse ÆLDD
1Thore FrederikBradtbergDcr Ballerup00.23,47:
2Thomas GrandSchmidtGreve Ccs.t.
3MathiasØllegaardHfcks.t.
4Dennis DanielChristensenOrdrup Ccs.t.
5Nicklas DahlJakobsenTeam Cycling Ringsteds.t.
6JannickBergCk Fixs.t.
7Dion JimmyHansenHfcks.t.
8DanielMielkeRoskilde Crs.t.
9JakobBertelsenOrdrup Ccs.t.
10LucasCesarOrdrup Ccs.t.
11Rasmus CorrelRoesgarthGreve Ccs.t.
12AlexClausenCk Fixs.t.
13SebastianHirschOrdrup Ccs.t.
14AndreasDenckerOrdrup Ccs.t.
15Frederik BjørkeSchwartzDcr Ballerups.t.
16Joachim Florian T.ClausenTeam Cycling Ringsteds.t.
17Stefan LinnéJørgensenCk Fixs.t.
18AndersBjerremandHfcks.t.
19Nicolai KjellerupJacobsenGreve Ccs.t.


Klasse ÆLDP
1MichelleLaugeHillerød Ck00.23,54:
2Pernille OttFrendorfGreve Ccs.t.


Klasse MELD 10 km.
1MathisJohanssonNakskov Cc00.22,21:
2Elias HelleskovBuskDcr Ballerups.t.
3Mathias MøllerNielsenCc Gladsaxes.t.
4MadsPedersenHolbæk Crs.t.
5Jon Van DijkNielsenOrdrup Ccs.t.
6Esben Peter ChristianClappRoskilde Crs.t.
7ChristofferLissonRoskilde Crs.t.
8JonasNordkroggaardKalundborg Ccs.t.
9PatrickOlesenRoskilde Crs.t.
10JonasJacobsenAmager Crs.t.
11TobiasThomsenRoskilde Crs.t.
12Kasper DahlThygesenAbcs.t.
13JanikGallAbcs.t.


Klasse MELP
1Amanda MarieDyrkildeRoskilde Cr00.22,45:


Klasse YNGD 8 km.
1Mathias Nikolaj LinderodAlbrechtsenCc Gladsaxe00.19,40:
2Frederik BohéJørgensenHillerød Cks.t.
3Tobias MørchKongstadAmager Crs.t.
4Magnus BakKlarisAmager Crs.t.
5OliverAlmindCk Fixs.t.
6DanielHansenTeam Cycling Ringsteds.t.


Klasse YNGP 4 km.
1AmalieDideriksenAmager Cr00.19,50:

Tilbage til toppen



Regio-Tour: T-Mobile kontrollerede


Efter at Andreas Klöden og Michael Rogers på de sidste par etaper havde spillet med musklerne og bragt sig på de to første placeringer i det samlede resultat, valgte det tyske hold i dag at tage det mere afslappet.

”Hele holdet gjorde et godt arbejde i dag. De kontrollerede en hård etape og sikrede Andreas og Michaels top placeringer,” udtalte sportsdirektør Valerio Piva efter etapen.

Med to etape sejre og samlet sejr, har det været et optimalt løb for T-Mobile.

Tilbage til toppen



Bert Grabsch: Skifter hold fra næste sæson


Efter 6 år hos Phonak Hearing Systems, så skifter tyske Bert Grabsch til det tyske ProTour hold T-Mobile, det offentliggjorde Phonaks Monika Zürcher i dag.

Bert Grabsch har ingen sejre i år, men den seneste sejr, som han har vundet, er tilbage fra 2005, hvor tyskeren sejrede i endagsløbet Rund um die Hainleite.

Monika Zürcher forklarede også, at Michael Schär og Johann Tschopp skulle være særdeles tæt på at kunne skifte til en andet stor hold.

Tilbage til toppen




Vuelta a España: Eisel kaptajn for Fdjeux


Det bliver østrigeren Bernhard Eisel, som skal stå i spidsen af det franske ProTour Fdjeux.com, når sæsonen sæsonens sidste store Tour starter på lørdag.

Holdets sportsdirektør, Marc Madiot, har desuden udtaget Freddy Bichot, Frédéric Finot, Sébastien Joly, Eric Leblacher, Fabien Patanchon, Jérémy Roy, Christophe Detilloux og Ian McLeod.

Tilbage til toppen



Regio-Tour: Hiekmann vandt sidste etape


Helt som ventet blev Andreas Klödens samlede føring ikke udfordret på sidste etape af Rothaus Regio-Tour International, der blev afsluttet med en 169,5 km. lang entape fra Schwarzwald til Vogtsburg.

Etapen blev vundet af Gerolsteiners Torsten Hiekmann, der kom alene til mål 27 sekunder foran Dirk Müller (Team Sparkasse) og 41 sekunder foran feltet, hvor Paride Grillo (Ceramica Panaria-Navigare) vandt spurten.


Resultat af 5. etape
1 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 4.26.28
2 Dirk Müller (Ger) Team Sparkasse 0.27
3 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 0.41
4 Danilo Hondo (Ger) Team Lamonta
5 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram
6 Borut Bozic (Slo) Perutnina Ptuj
7 Tomas Konecny (Cze) Team Wiesenhof Akud
8 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
9 Emanuele Rizza (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
10 Fabio Baldato (Ita) Team Tenax Salmilano


Samlet slutstilling
1 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile Team 18.08.53
2 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 0.50
3 Danilo Hondo (Ger) Team Lamonta 0.58
4 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 1.51
5 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 2.42
6 Mitja Mahoric (Slo) Perutnina Ptuj 2.51
7 Cristiano Salerno (Ita) Team Tenax Salmilano 3.05
8 Mickael Buffaz (Fra) Agritubel 3.26
9 Matija Kvasina (Cro) Perutnina Ptuj 3.43
10 Andrea Pagoto (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 4.03

Tilbage til toppen



Eneco Tour: CSC havde håbet på mere


For Karsten Kroon var dagens etape en vigtig test. Han har på det seneste trænet en del i enkeltstart, alligevel endte han med at tabe et lille minut på dagens enkeltstart.

”Vi havde selvfølgelig håbet på mere, men Karsten kørte ikke en optimal enkelstart i dag. Han lagde temmelig godt ud, men gik lidt på den sidste del af strækningen. Det kan muligvis betyde, at det bliver svært at gå efter noget i den samlede stilling, men han er fortsat meget motiveret for at gå efter en etapesejr, når vi rammer noget meget kuperet terræn. Formen er helt sikkert til det - det har han vist de andre dage hernede”, sagde sportsdirektør Scott Sunderland efter etapen.

Tilbage til toppen



Vuelta a España: Moncoutie misser løbet


Hervé Duclos-Lasalle kommer med i Vueltaen i stedet for David Moncoutié, det offentliggjorde manager Eric Bouyer i dag. Dette er konsekvensen af en styrt tidligere på sæsonen, da Moncoutié styrtede i et internationalt landevejskriterium. Franskmanden har allerede været ude i to måneder på den konto, men genoptræningen trækker ud, og franskmanden kan se frem til at være yderligere 6 uger udenfor konkurrencen, måske det betyder, at sæsonen er slut for Cofidis-rytteren?

26-årige Hervé Duclos-Lasalle kommer dermed til at køre sit andet store etapeløb. Sidste år deltog Hervé Duclos-Lasalle også i Vueltaen, hvor han sluttede som nummer 118.

Vueltaen starter på lørdag (26. august) og køres frem til den 17. september.

Tilbage til toppen



Eneco Tour: Endelig heldet med Hincapie


Flere gange i denne sæson har Hincapie haft marginalerne imod sig, men i dag var det hans tur til kun at vinde med få hundrededele, da han slog Nibali på enkeltstarten i Eneco Tour og dermed samtidigt overtog den samlede førsteplads.

”Det var meget tæt. Jeg har været den uheldige så mange gange i år, så jeg ved hvordan Nibali har det. Men jeg er glad for, at jeg endelig havde heldet på min side. Jeg har arbejdet stenhårdt for dette og jeg gjorde alt, hvad jeg kunne, for at få sejren,” udtalte Hincapie efter etapen til løbets hjemmeside.

I den samlede stilling har Hincapie kun tre sekunder ned til Stefan Schumacher på andenpladsen, men han er klar til at kæmpe for sejren. ”Vi vil prøve at forsvare min føring og vi har et stærkt hold til at gøre det.”

Tilbage til toppen



Jacob Moe: Vil gerne til VM


At Danmark i år har fået tre billetter til VM og var meget tæt på seks billetter, kan man i høj grad takke Team GLS rytteren, Jacob Moe Rasmussen, for. De er nemlig ham som har scoret en god del af de danske point. Efter sejren i dagens Post Cup udtrykte Moe dog også et ønske om at få en af de tre billetter.

”Jeg forventer da at være i en slags bruttotrup, og dermed være inde i billedet til en VM billet. Dagen i dag har i hvert fald ikke skadet mine muligheder.”

Omkring dagens sejr, hvor Moe kom med i en seksmandsgruppe med Daniel Kreutzfeldt (Team Odense Energi), Daniel Foder (Designa Køkken), Michael Berling (Glud & Marstrand Horsens) samt Michael S. Larsen (Herning) efter bare 35 kilometers kørsel, fortæller Moe, ”GLS rytterne i feltet havde carte blanche til at køre med, hvis der kunne dannes en fornuftig gruppe, der kunne give os overtal foran. Der var derfor stor aktivitet og mange ryk, og der kom flere grupper af sted fra feltet. Ingen nåede dog op, og på den sidste bakke før mål valgte jeg at træde væk fra gruppen. Det lykkedes mig at komme alene hjem med 21 sekunder.”

Næste opgave for Moe bliver Slovakiet Rundt.

Tilbage til toppen



Bernhard Kohl: Uddyber skiftet til Gerolsteiner


Da Bernhard Kohl i starten af denne måned offentliggjorde sit skifte fra T-Mobile til Gerolsteiner, kom det som en overraskelse for de fleste. Den unge østrigske rytter kørte en fremragende tredjeplads hjem samlet i Dauphine Libere, og det var derfor forventet, at T-Mobile ville kæmpe for at beholde ham. Men Kohl valgte at lytte til sig selv og derfor skiftede han til det andet store tyske hold.

”På T-Mobile er der for mange ryttere, som har de samme kvaliteter som mig. Jeg tror, jeg bedre kan bruge mine styrker på Gerolsteiner. Ryttere som Rogers, Sinkewitz og Gerdemann er tre unge ryttere som har samme styrker og mål som mig på holdet. Derfor vil det være svært, at tilfredsstille alle disse rytteres ønsker,” udtaler Kohl til Cyclingnews.com.

Kohl understreger dog, at han altid har haft det godt hos T-Mobile. ”Jeg fik mine chancer, og fx. i Dauphine var alle meget hjælpsomme når jeg havde spørgsmål.”

Kohl er nu ved at gøre sig klar til Vueltaen, inden han skal køre VM på hjemmebane.

Tilbage til toppen



Los Puertos: Comunidad Valenciana lukkede med succes


I dag skulle det spanske cykelhold, Comunidad Valenciana, lukke og slukke. Det må man sige, at holdet gjorde med dominans, da to af holdets spanske ryttere Ruben Plaza og Eladio Jimenez kørte sig på podiet i endagsløbet Clasica a los Puertos de Guadarrama.

Det prestigefyldte løb, som er blevet kørt siden 1920, sluttede med en flot sejr til Ruben Plaza foran Jon Bru fra Kaiku og Eladio Jimenez. Løbet blev traditionen tro domineret af de spanske ryttere, som besatte alle pladserne i top 10.


Resultat
1Ruben Plaza-Comunidad Valenciana3'11'45
2Jon Bru-Kaikus.t.
3Eladio Jimenez-Comunidad Valencianas.t.
4Pablo Lastras-Caisse d'Epargne-Illes B.s.t.
5Ricardo Serrano-Kaiku0'17
6Francisco Martinez-Andalucia-Paul Versan0'18
7Carlos Castaño-Kaiku0'43
8Victor Garcia-Grupo Nicolas Mateoss.t.
9David Arroyo-Caisse d'Epargne-Illes B.s.t.
10David Bernabeu-Comunidad Valencianas.t.

Tilbage til toppen



Vejle CK 75 års Jubilæumsløb: Resultater alle klasser


Samtidigt med at herre eliten kørte Post Cup og drenge junior kørte Bell Cup, var flere hundrede andre ryttere også i gang i Vejle i dag.


Klasse: B Distance: 135 km.
1 Brian Bayer Varde CK 3.38,03
2 Kristian Arnt Jensen Hillerød CK s.t.
3 Tom Bøttger Sønderborg CK s.t.
4 Thomas Veirum Randers CK s.t.
5 Eskil Vammen CK Aarhus s.t.
6 Jeppe Udby Amager CR s.t.
7 Brian Poulsen Horsens AC s.t.
8 Martin Nielsen Cykling Odense s.t.
9 Arne Henrichsen Team Emporelli s.t.
10 Jan Birk Oxlund Vejen BC s.t.
11 Thomas Jørgensen Skive CK s.t.
12 Martin Gasberg Randers CK10 3.38,06


Klasse: C Distance: 112,5 km.
1 Niels Theisen Trias Flensburg 3.05,49
2 Poul Sand Herning CK s.t.
3 Kasper Bay Cykling Odense s.t.
4 Chris Lyman Hammel CK s.t.
5 Jesper Bruun Hansen Grenaa CC s.t.
6 Søren Pedersen Odder CK s.t.
7 Morten Falk Nielsen Bov CC s.t.
8 Andreas Pagh Silkeborg IF Cykling s.t.
9 Henrik Thinggaard Christensen Randers CK10 s.t.
10 Mathias Meldgård Herning CK s.t.
11 Niels-Jørgen Jensen Cykling Odense s.t.
12 Jacob Holk Cykling Odense s.t.
13 Erling John Olsen Horsens AC s.t.
14 Peter Bang Kristensen Vejle CK s.t.
15 Mads Kühn Aalborg CR s.t.


Klasse: Dame A Distance: 90 km.
1 Maria Bornak Team Odense Energi 3.00,24
2 Pernille Vork Esbjerg CR s.t.
3 Karina Hegelund Nielsen Esbjerg CR s.t.


Klasse: Dame B Distance: 90 km.
1 Lene Nørregaard Cykling Odense 3.00,27
2 Henriette Christensen Kolding BC 3.10,38


Klasse: Begynder Distance: 90 km.
1 Peter Bjørn Jørgensen Randers CK10 2.28,27
2 Rolf Nyborg Broge Hammel CK 2.28,39
3 Martin Thygesen Svendborg CC s.t.
4 Nikolaj Sørensen Hammel CK s.t.
5 Kenneth Lundborg Aålborg CR s.t.
6 Søren Chr. Brahe Bohnsen Århus MTB s.t.
7 Daniel Garne Jensen Hammel CK s.t.
8 Carsten Ebbesen Herning CK s.t.
9 Lasse Lyhne Iversen Herning CK s.t.
10 Anders Niemann CK Aarhus s.t.
11 Kenneth Fahl Andersen Esbjerg CR s.t.
12 Michael Stick Viborg Cycling 2.29,14
13 Karsten Kousgaard Randers CK10 2.30,08
14 Ulrik H de Lichtenberg Broge Hammel CK 2.32,44


Klasse: Veteran H40 Distance: 90 km.
1 Christian Munk Thorsager Motion Cykling 2.26,07
2 Henning Sørensen Hammel CK 2.26,10
3 Per Christensen Skanderborg CK 2.27,04
4 Henrik Elstrøm Jensen Hedensted Cykelklub 2.27,11
5 Brian Jacobsen Århus MTB 2.27,25
6 Peter Konggaard Jørgensen Svendborg CC 2.27,29
7 Peter Riber-Sellebjerg Amager CR s.t.
8 Kurt Olsen CK Århus s.t.
9 Laurids Jeppesen Ringkøbing CC s.t.
10 Benny Petersen Skive CK s.t.
11 Lars Bo Marcussen Sønderborg CK s.t.
12 Kurt Sørensen Fredericia CC s.t.
13 Torben Meldgård Iversen Varde CK s.t.
14 Jens Ankerstjerne Hedensted Cykelklub 2.27,32


Klasse: Veteran H50 Distance: 90 km.
1 Kim Theils Grenaa CC 2.35,06
2 Johannes Risbjerg Politiets CA 2.35,07
3 John Sørensen Cycling Langeland s.t.
4 Kurt Jensen Austalien s.t.
5 Kurt Bredahl Nielsen Thorsager Motion Cykling s.t.
6 Villy Christensen Hammel CK 2.35,10
7 Svend Erik Pedersen Greve CC s.t.
8 Helmuth Gram Frdericia CC s.t.
9 Peter Hilmer Grenaa CC 2.35,18


Klasse: Veteran H60 Distance: 90 km.
1 Harly Jørgensen Herning CK 2.42,40
2 Peder Marcussen Vejen BC 2.43,05
3 Børge Christensen Nakskov CC 2.43,30


Klasse: Dame Junior Distance: 90 km.
1 Katrine Daugaard Kristensen Horsens AC 3.00,25
2 Janni Vestergaard Nielsen Hammel CK 3.00,27


Klasse: Ungdom Distance: 67,5 km.
1 Patrick Ruben Henriksen DCR Ballerup 1.49,49
2 Kenneth Hansen Haderslev CK75 1.53,32
3 Jimmi Sørensen Thy CR s.t.
4 Mathias Gade Jakobsen Hobro CK38 s.t.
5 Henrik Hasling Gade Sønderborg CK s.t.
6 Peter Horn Bækhøj Thy CR s.t.
7 Morten Rasmussen Odder CK s.t.
8 Kristian Haugaard Jensen Odder CK s.t.
9 Jesper Stjernholm Olesen Horsens AC s.t.
10 Kasper Andreassen Svendborg CC s.t.
11 Martin Lind Aalborg CR s.t.
12 Thomas Esmarch Kousgaard Herning CK s.t.
13 Kristoffer Schjønnemann Larsen Køge CR s.t.
14 Lenni Andersen Herning CK s.t.
15 Frans Becmann Fulhenberg CK s.t.
16 Max Møller Elmholt Herning CK s.t.
17 Dennis Skov Petersen Sønderborg CK s.t.
18 Daniel Høegh Nielsen Thorsager Motion Cykling s.t.
19 Anders Eltzholtz Hobro CK38 s.t.
20 Karl Magnus Larsen Randers CK10 s.t.
21 Nicklas Røssner Hansen Silkeborg IF Cykling s.t.
22 Simon Larsen Sønderborg CK s.t.


Klasse: Ældstedrenge 1 Distance: 40 km.
1 Asbjørn Kragh Andersen Middelfart CC 1.17,00
2 Steffen Schneider Jakobsen CCH Hjørring s.t.
3 Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling s.t.
4 Jonas Mustafa Awad Grenaa CC s.t.
5 Carsten Friis Kragh Hobro CK38 s.t.
6 Alexander Mørk Nr. - Søby CK s.t.
7 Michael Valgren Andersen Thy CR s.t.
8 Daniel Malmros Christiansen Odder CK s.t.
9 Dennis Daniel Christensen Ordrup CC s.t.
10 Filip Fogh Marqvard Hansen Grenaa CC s.t.
11 Andreas Ege Urbak Odder CK s.t.
12 Thomas Jespersen Beck Sønderborg CK s.t.
13 Martin Dyreborg Hansen Herning CK s.t.
14 Rasmus Christiansen Dalgaard Aalborg CR s.t.
15 Mads Prangsgaard Odder CK s.t.
16 Mikkel Schertz Andersen Varde CK s.t.


Klasse: Ældste drenge 2 Distance: 40 km.
1 Lasse Zink Mortensen Rødekro CC 1.15,37
2 Nicolai Brøchner Nielsen Kolding BC s.t.
3 Simon Bigum Svendborg CC s.t.
4 Fie Degn Larsen Herning CK s.t.
5 Daniel Mielke Roskilde CR s.t.
6 Lucas Udby Hobro CK38 s.t.
7 Frederik Thalund Jensen Herning CK s.t.
8 Jens Møller Pedersen Randers CK10 s.t.
9 Mads Gregersen Varde CK s.t.
10 Ask Nilou Nørgaard Svendborg CC s.t.
11 Aske Louring Vorre Vejle CK s.t.
12 Jacob Østergaard Markussen Horsens AC s.t.


Klasse: Mellemste-drenge Distance: 20 km.
1 Søren Kragh Andersen Middelfart CC 0.38,07
2 Tobias Bagger Ordrup CC s.t.
3 Simon Hamann Larsen Kolding BC s.t.
4 Mikkel Refshøj Andersen Nr. - Søby CK s.t.
5 Henrik Pedersen Skive CK s.t.
6 Mads Würtz Schmidt Randers CK10 s.t.
7 Peter Mathiesen Holstebro CC s.t.
8 Alexander Hjortnæs Værløse Farum CK s.t.
9 Phillip Buch Kolding BC s.t.
10 Andreas Holm Gylling CK Aarhus 0.38,13
11 Kasper Würtz Schmidt Randers CK10 0.38,26
12 Alexander Engels Ryming Skive CK 0.38,31
13 Jakob Røberg Frandsen Thorsager Motion Cykling 0.40,06
14 Claus Kjær Jørgensen Horsens AC 0.41,18


Klasse: Yngste-drenge Distance: 10 km.
1 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling 0.21,01
2 Patrick Leth Odder CK s.t.
3 Jacob Kruse Jensen Haderslev CK75 s.t.
4 Jesper Sommer Jensen Hobro CK38 0.21,08
5 Mikkel Myrup CK Aarhus 0.21,11
6 Nina Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 0.21,13
7 Lasse Rangstrup Nielsen Varde CK 0.21,38

Tilbage til toppen



Bell Cup: Suveræne Team GLS


Team GLS var fuldstændig suveræne i dagens afdeling af Bell Cup. De grå GLS ryttere tog de fire forreste placeringer, med Nicolaj Olesen som etter. Olesen slog verdensranglistens etter, Niki Østergaard, i spurten.


Resultat af Bell Cup
1 Nicolaj F. Olesen Team GLS 3.32,19
2 Niki Østergaard Team GLS s.t.
3 Morten Høberg Nielsen Team GLS 3.35,23
4 Mikkel Lund Team GLS 3.35,30
5 Søren T. Kirkegaard Madsen Herning CK 3.36,00
6 Rasmus Guldhammer Team Festina Vejle s.t.
7 Jesper Bollhorn CK Fix 3.41,02
8 Christopher Juul-Jensen Odder CK 3.41,03
9 Mark Blaabjerg Christensen Odder CK 3.44,43
10 Nicholas Jørgensen Amager CR 3.44,44
11 Kasper Christensen CK Kronborg 3.44,46
12 Jesper Thomsen Esbjerg CR 3.44,51
13 Mattias Friis Odder CK s.t.
14 Morten Gregersen Team Festina Vejle 3.45,06
15 Anders Bo Christensen Ordrup CC 3.45,53

Tilbage til toppen



UCI: Klar til at fremvise Operacion Puerto liste


Ifølge den franske avis, L’Equipe, er den internationale Cykle Union, klar til at fremsende en navneliste til samtlige ProTour hold, på de ryttere som er involveret i Operacion Puerto allerede i næste uge.

”Angående Tour de France var vi nødt til at reagere under et tidspres, eftersom vi først fik papirerne lige inden starten på løbet. Derfor koncentrerede vi os om de ryttere, som skulle køre løbet,” udtaler UCIs præsident, Pat McQuaid, til den franske avis. Dermed opfylder UCI ProTour holdenes ønske om en tidlig offentliggørelse.

Ifølge McQuaid vil det være op til holdene at bestemme, om rytterne på listen skal udelukkes for konkurrence cykling. ”Ikke alle ryttere er involveret på samme niveau, så nogen af dem skal måske ikke straffes.”

Listen indeholder omkring 50 ryttere fra 14 forskellige hold, hvor af 7 af holdene er ProTour hold.

Tilbage til toppen



VM: Spanien satser på Valverde, Freire og en joker


VM i Salzburg nærmer sig stille og roligt, og de forskellige hold er allerede i gang med at planlægge deres strategi. Ifølge det spanske forbunds hjemmeside, er udtagelses chefen, Paco Antequera, allerede langt fremme.

”På baggrund af vores erfaring og rutens udformning har vi lavet en plan, som vi vil basere på Freire og Valverde. Derudover vil vi have en joker.”

Hvem der skal være joker ved Antequera ikke endnu. ”Astarloa har nogle fysiske problemer og før han ved, hvordan det går, ved jeg ikke, om jeg kan bruge ham. Perdiguero kunne det blive, men det afhænger af hvordan det går i Vueltaen.”

Den måske kommende Tour de France vinder, Oscar Pereiro, er også inde i varmen. ”Ikke fordi han vandt Touren, men fordi jeg godt kunne lide, hvad han gjorde i Madrid sidste år.”

Eftersom Spanien allerede nu melder ud, at de satser på Freire og Valverde, kan man endnu engang forvente, at de spanske ryttere vil køre et afventede og destruktivt VM. Et VM hvor det hele gerne skulle afgøres i en spurt afgørelse i en større gruppe/felt, så Freire og Valverde kan udnytte deres hurtighed.

Tilbage til toppen



VM: Fem danske U23 ryttere forhåndsudtaget


Noget tidligere end de foregående år har landstræner Lars Bonde Nielsen sat navn på en stor del af de ryttere som skal repræsentere Danmark i U23 disciplinerne ved det kommende VM i Salzburg. Fem af syv ryttere er således klar. Anders Lund og Jonas Aaen Jørgensen (begge Team GLS), André Steensen og Chris Anker Sørensen (Team Designa Køkken) er alle klar til linjeløbet, mens Alex Rasmussen (Team Odense Energi), efter den overbevisende indsats i Post Danmark Rundt, er klar til enkeltstartsdisciplinen.

”Men de fem mand, som kan regne med VM, har leveret så tilfredsstillende præstationer hidtil, at det skal gå meget galt, hvis de ikke er med i Salzburg”, siger landstræneren til Politiken.

Tilbage er én plads til linjeløbet og én plads til enkeltstarten, og de sidste deltagere bliver formentlig efter dagens Post Cup og ved næste weekends U23 mesterskaber.

”Umiddelbart står kampen mellem Troels Vinter (Glud & Marstrand Horsens, red.), Jan Almblad (Mapei-Trevigiani, red.), Kristoffer G. Nielsen, Kasper Jebjerg (Team GLS, red.) og Martin Mortensen (Velo Club de Roubaix, red.). På enkeltstarten er det mere åbent, men her får U23-mesterskabet, der afvikles på fredag, også meget at skulle have sagt”, fastslår Lars Bonde Nielsen.

Tilbage til toppen



Shoppen: Historien om Team CSC (Ny udgave)!


Drømmeholdet - historien om CSC kommer nu i en ny, revideret udgave med tre helt helt nye kapitler. Historien om den danske cykel-succes føres helt up to date med blandt andet vurderinger af Ivan Basso's imponerende sejr i Giro d'Italia 2006 og et kig på de forandrede økonomiske vinde, der blæser over Team CSC nu.

Historien om Team CSC er i høj grad historien om Bjarne Riis’ kamp for anerkendelse og succes. Det er beretningen om en mand, der ville være den bedste, uanset hvad han gav sig i kast med, og uanset hvilke omkostninger det måtte have.

Historien om Team CSC er også historien om venskaber, der gik fløjten. Om forretningsaftaler, der ikke holdt vand, og om sjov, der blev til alvor. Og det er et billede på, hvordan dansk idræt har udviklet sig fra fyraftens-professionalisme til globaliseret topidræt, hvor alle midler gælder.

I dag står Bjarne Riis som eneejer, idémand og ildsjæl i et projekt, der på mange måder stadig minder om humlebien - den flyver, selvom den ikke kan.

Læs om de roller, de store stjerner på holdet har spillet. Om de folk, der måtte ofres undervejs, og få et indblik i den stålsatte vilje, der har bragt Bjarne Riis' projekt frem til en position som verdens bedste cykelhold.


Bogen koster KUN 99,- + Porto, BESTIL HER

Tilbage til toppen



Manager: Vuelta spillet starter om 8 dage!


Vuelta a España arrangørerne Unipublic har offentliggjort den foreløbige startliste til Vueltaen. Holdene er derfor opdateret i managerspillet, så det er noget nemmere at sætte sit Vuelta hold. Startlisten kan dog blive ændret, men du vil modtage en mail, hvis du har valgt nogle ryttere, som du skal have udskiftet før starten.

DELTAG HER

Tilbage til toppen

Annonce

DEL
KOMMENTARER

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 14/06-18/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR