Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Feltet.dk korte - 30. september 2006

Feltet.dk korte - 30. september 2006

30. september 2006 01:460


- Johan Lindgren: Endnu en svensker på ProTouren
- Hydro-løbet: GLS succes i Tønder
- Memorial Cimurri: Gasparotto sejrede i Italien
- Circuit Franco-Belge: Vandborg holder fast
- Bjarne Riis: Spår Lund en væsentlig karriere
- Kai Reus: Må afslutte sæsonen før tid
- Santiago Perez: På vej til Gam-Relax
- 6-dagesløb: Danske ryttere fortsætter med at imponere
- Team Tinkoff: Skriver kontrakt med Nico Mattan
- Benfica: Nyt portugisisk mandskab med store ambitioner
- Fransk landstræner: Kræver forklaringer fra Astana
- Team CSC: Kan ansætte Damsgaard i næste uge
- Euskaltel: Uden Mayo i 2007?
- Shoppen: Køb bogen - Historien om Team CSC til 99 kr!

De korte nyheder opdateres løbende


Johan Lindgren: Endnu en svensker på ProTouren


Den kun 20-årige gamle svensker, Johan Lindgren, skrev i dag en 2-årig kontakt med det franske ProTour hold Française des Jeux. Dermed kommer han til at køre sammen med de to svenskere Thomas Lövkvist og Gustav Erik Larsson i den kommende sæson.

Lindgren har i denne sæson kørt på det franske amatør hold, Team U Nantes-Atlantique, hvor det blandt andet blev en syvendeplads i GP de Plouay, samt en tiendeplads ved de svenskemesterskaber for seniorryttere.

Ved det netop overståede U23 VM blev han nummer 134, grundet et styrt tre omgange fra mål. Inden styrtet havde han siddet i feltet sparet på kræfterne, så han kunne køre med i finalen. Men det forhindrede styrtet altså.

Sidste løb som U23 ryttere, bliver Paris-Tours for U23 ryttere.

Tilbage til toppen



Hydro-løbet: GLS succes i Tønder


Det danske kontinental Team GLS havde stor succes i årets næste sidste løb i Tønder. En større gruppe på 10 ryttere kom samlet til mål. I finalen havde Team GLS 3 ryttere, Glud & Marstrand Horsens 4 ryttere samt Team Designa Køkken havde 2 ryttere, imens Herning Elite var repræsenteret med 1 rytter.

Alligevel var Hernings Christian Knørr tæt på at tage sejren, han blev dog henvist til 2. pladsen af Jacob Moe Rasmussen fra Team GLS. 3. og 4. pladsen besatte Team GLS ved U23 mesteren Kasper Jebjerg og Jimmy Hansen.

I juniorklassen vandt Team GLS også, da Mikkel Schiøler vandt spurten foran Guytan Lilholt fra Hvidovre CK og Patrick Clausen fra CK Fix.

Imens i dameklassen sejrede Mie Bekker Lacota fra Team Mermaid foran holdkammeraten Trine Schmidt Hansen. Esbjergs Pernielle Vork tog af 3. pladsen.

Klasse: A Distance: 138 km.
1 Jacob Moe Rasmussen - Team GLS 3.09,15
2 Christian Knørr - Herning CK - Elite s.t.
3 Kasper Jebjerg - Team GLS s.t.
4 Jimmy Hansen - Team GLS s.t.
5 Michael Skelde - Glud & Marstrand Horsens s.t.
6 Michael Reihs - Team Designa Køkken s.t.
7 Thomas Guldhammer - Glud & Marstrand Horsens s.t.
8 Thomas Vedel Kvist - Team Designa Køkken s.t.
9 Troels R. Vinther - Glud & Marstrand Horsens s.t.
10 Rune Udby - Glud & Marstrand Horsens s.t.
11 René Jørgensen - Team Designa Køkken 3.09,25
12 Morten Christiansen - Glud & Marstrand Horsens 3.09,32
13 Allan Bo Andresen - Team Designa Køkken s.t.
14 Thomas Riber-Sellebjerg - Team GLS s.t.
15 Kaspar Schjønnemann Larsen - Glud & Marstrand Horsens s.t.
16 Michael Larsen - Team Designa Køkken 3.10,27
17 Andreas Frisch - Team Designa Køkken 3.11,20
18 Nicolaj F. Olesen - Team GLS 3.16,59
19 Jakob Diemer Fuglsang - Team Designa Køkken s.t.
20 Michael S. Larsen - Herning CK - Elite s.t.

Klasse: B Distance: 110 km.
1 Gregers Rosdahl ABC 2.45,11
2 Kasper Bay Cykling Odense 2.45,13
3 Thomas Munk Veirum Randers CK10 2.45,17
4 michael Grønhof-Andersen Hvidovre CK s.t.
5 Dirk Ploger Thias Flensburg s.t.
6 Mads Nielsen CK Århus s.t.
7 Anders Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 2.45,19
8 Martin Wang Hjørngaard CK Aarhus 2.46,01
9 Thomas Schlüter Roskilde CR 2.46,06
10 Lasse Søgaard Holstebro CC s.t.
11 Heine Hansen CC Gladsaxe 2.46,07
12 Tom Bøttger Sønderborg CK s.t.
13 Christian Clausen Mathiesen Politiets CA s.t.
14 Thomas Jørgensen Skive CK s.t.
15 Robert Meyer RG Paderborn s.t.

Klasse: C Distance: 110 km.
1 Klaus Kynde Odder CK 2.45,11
2 Henrik Dam Nielsen Cykling Odense s.t.
3 Dennis B. Nissen Tønder CM s.t.
4 Thomas Lienert Harvestehuder RSV s.t.
5 Michael Henneberg Jensen Viborg Cycling s.t.
6 Jan Lungu Harburger Radsport s.t.
7 Lasse Munk Asmussen Middelfart CC s.t.
8 Esben Tange Hvidovre CK s.t.
9 Bjarne Henning Hansen Nakskov CC 2.45,16
10 Mads Kühn Aalborg CR 2.45,37
11 André Lemke Rendsburger BC 2.45,49
12 Rasmus Daugaard Kristensen Horsens AC 2.46,41
13 Malte Sierwald Harburger Radsport 2.50,22
14 Henrik Veiergang Johnny Cash Cykelklub 2.53,50
15 Waldemar Grabosch RG Paderborn s.t.

Klasse: Junior Distance: 110 km.
1 Mikkel Schiøler Team GLS 2.50,56
2 Guytan Lilholt Hvidovre CK s.t.
3 Patrick Clausen CK Fix s.t.
4 Kristian Sobota Amager CR 2.51,01
5 Patrick Ruben Henriksen DCR Ballerup 2.51,09
6 Christopher Juul-Jensen Odder CK 2.51,25
7 Anders Meinecke Amager CR s.t.
8 Sebastian Balck Ma Speedwear s.t.
9 Charlie Hultgreen Køhler Odder CK 2.51,27
10 Mads Meyer Køge CR 2.52,57
11 Lars Andersson FK Trampen 2.54,02
12 Mattias Friis Odder CK 2.54,07
13 Mikkel Lund Team GLS s.t.
14 Ricky Jørgensen Team Festina Vejle s.t.
15 Christian Ranneries Team Python Pro Næstved 2.57,40

Klasse: Dame A Distance: 83 km.
1 Mie Bekker Lacota Team Mermaid 2.26,15
2 Trine Schmidt Team Mermaid s.t.
3 Pernille Vork Esbjerg CR 2.30,00
4 Maria Helena Bornak Team Odense Energi s.t.
5 Karina Hegelund Nielsen Esbjerg CR s.t.
6 Margriet Helena Kloppenburg Holbæk CR s.t.
7 Susanne Plambeck Harburger Radsport s.t.

Klasse: Dame B Distance: 83 km.
1 Sanne Schmidt Randers CK10 2.26,31
2 Henriette Christensen Kolding BC 2.37,59

Klasse: Begynder Distance: 83 km.
1 Kenneth Fahl Andersen Esbjerg CR 2.11,02
2 Anders Niemann CK Aarhus 2.11,15
3 Nikolaj Sørensen Hammel CK s.t.
4 Jens Skannerup Ringkøbing CC s.t.
5 joakim rudolf Hug ABC s.t.
6 Helmut Ebbe Kok Aalborg CR s.t.
7 Thomas Sass Lyman Hammel CK s.t.
8 Brian Duborg Ebbesen Fredericia CC s.t.
9 Per Juel Jensen Odder CK s.t.
10 Orla Momme Lund Agerskov CK91 s.t.
11 Torsten Ostenfeld Aalborg CR 2.11,17
12 Jimmi Andersen Amager CR s.t.
13 Jonas Kappelskov Bach Aalborg CR s.t.
14 Tim Egegaard Perlblad Agerskov CK91 2.11,21

Klasse: Veteran H40 Distance: 83 km.
1 Benny Petersen Skive CK 2.06,01
2 Lars Bo Marcussen Sønderborg CK 2.06,02
3 Roy Andersen Grenaa CC s.t.
4 Jacob Bælck Degeberge s.t.
5 Ralf Kröger USC Kiel s.t.
6 Flemming Fisker Jensen Hvidovre CK 2.06,07
7 Michael Bornak Hillerød CK s.t.
8 Lars Schmidt Hvidovre CK 2.07,03
9 Danner Vedel Friis Kirkel Horsens AC s.t.
10 Svend Magnusson Pearl Master 2.07,05
11 Torben Meldgård Iversen Varde CK 2.07,13
12 Jimmy Darre Hvidovre CK 2.07,24
13 Henrik Zachariassen ABC s.t.
14 Tage Odgaard Nielsen Morsø CK s.t.
15 Christian Faber Pearl Master 2.08,49

Klasse: Veteran H50 Distance: 83 km.
1 Harry Kellenaers Vitamche Cycling Team 2.11,27
2 Kaj Volkmann Harvesterhuder 2.11,34
3 Jan Pallesen Skive CK 2.11,59
4 Winfried Base RV Panther Braunshweig s.t.
5 John Helleskov Team HFCK & Ko 2.13,13
6 Svend Erik Pedersen Greve CC s.t.
7 Poul Petersen CK Kronborg 2.13,15
8 Palle Rosendahl Værløse Farum CK 2.14,51
9 Henrik Rasmussen Team HFCK & Ko s.t.
10 Peter Hilmer Grenaa CC s.t.
11 Peter Broe CK Aarhus s.t.

Klasse: Veteran H60 Distance: 83 km.
1 Jan Erik Christensen Greve CC 2.33,00
2 Peder Marcussen Vejen BC s.t.
3 Willy Von Hacht Harvesterhuder s.t.
4 Torben Christen Søegaard Hillerød CK 2.33,03
5 Mogens Rasmussen Nakskov CC 2.47,02

Klasse: Dame Junior Distance: 83 km.
1 Maria Grandt Esbjerg CR 2.29,52
2 Heidi Christiansen Esbjerg CR 2.30,03
3 Runa Putz RST Lubeck s.t.
4 Rie Strand Olsen Greve CC 2.30,05
5 Inge K. Baumgarten Roskilde CR 2.36,59

Klasse: Ungdom-1 Distance: 83 km.
1 Simon Tange Hansen Esbjerg CR 2.11,08
2 Stefan Claes Dahl Olsen Køge CR s.t.
3 Morten Dyrkilde Kristiansen Roskilde CR s.t.
4 Kasper Sørensen Horsens AC s.t.
5 Mathias Lisson Roskilde CR s.t.
6 Jimmi Sørensen Thy CR s.t.
7 Niki Byrgesen DCR Ballerup s.t.
8 Joakim Lindboe Brüchmann DCR Ballerup s.t.
9 Stefan Reinert Djurhuus Amager CR s.t.
10 Dennis Skov Petersen Sønderborg CK s.t.
11 Rasmus Malmkjær Hobro CK38 s.t.
12 Henrik Hasling Gade Sønderborg CK 2.14,25
13 Nicolai Tøttrup Clausen Team Cycling Ringsted 2.19,10
14 Martin Lind Aalborg CR s.t.
15 Fredrik Christiansson Team Skåne s.t.
16 Max Møller Elmholt Herning CK s.t.
17 Lenni Andersen Herning CK 2.19,13
18 Fredrik Christiansson Team Skåne 2.23,58

Klasse: Ungdom-2 Distance: 83 km.
1 Kristoffer Schjønnemann Larsen Køge CR 2.17,41
2 Pelle Niklas Christensen Clapp Roskilde CR s.t.
3 Heine Børgesen Hobro CK38 2.17,43
4 Philip Lindau Jönköpings CK 2.19,29
5 Emil Søeberg Hovmand Ordrup CC 2.21,16
6 Sebastian Lander Køge CR 2.22,19
7 Samuel Rytter Ravn Roskilde CR s.t.
8 Niels Hedekær Olsen Roskilde CR s.t.
9 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen Esbjerg CR s.t.
10 Christian Mathiesen Holstebro CC s.t.
11 Kristian Haugaard Jensen Odder CK s.t.
12 Peter Horn Bækhøj Thy CR s.t.
13 Niclas Jørgensen Hobro CK38 s.t.
14 Kasper Gryrdholt Pedersen Esbjerg CR s.t.
15 Thore Frederik Bradtberg DCR Ballerup s.t.
16 Simon Larsen Sønderborg CK s.t.
17 Daniel Bækgaard Skeie Skive CK s.t.
18 Jesper Herbæk Kousgaard Herning CK s.t.
19 Jacques Stilling Randers CK10 s.t.
20 Kenneth Hansen Haderslev CK75 s.t.
21 Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling s.t.
22 Andreas Brasen Kidmose Holbæk CR s.t.
23 Tobias Sloth Hansen Viborg Cycling s.t.

Klasse: Ældstedrenge-1 Distance: 31,5 km.
1 Andreas Dencker Ordrup CC 0.52,42
2 Thomas Grand Schmidt Greve CC 0.52,58
3 Filip Fogh Marqvard Hansen Grenaa CC s.t.
4 Simon Bigum Svendborg CC s.t.
5 Matias Greve Cykling Odense s.t.
6 Johan Broberg Wanershoff s.t.
7 Thomas Jespersen Beck Sønderborg CK s.t.
8 Alex Clausen CK Fix s.t.
9 Carsten Friis Kragh Hobro CK38 s.t.
10 Daniel Malmros Christiansen Odder CK s.t.
11 Martin Dyreborg Hansen Herning CK s.t.
12 Michael Valgren Andersen Thy CR s.t.
13 Jonathan Enevoldsen Team Cycling Ringsted s.t.
14 Brian Stensig Andersen CK UNIC Skjern s.t.
15 Nicolai Brøchner Nielsen Kolding BC s.t.
16 Mads Gregersen Varde CK s.t.
17 Lucas Cesar Ordrup CC s.t.
18 Frederik Thalund Jensen Herning CK s.t.

Klasse: Ældstedrenge-2 Distance: 31,5 km.
1 Alexander Kemp Egsted Roskilde CR 0.54,45
2 Joachim Florian T. Clausen Team Cycling Ringsted s.t.
3 Elias Helleskov Busk DCR Ballerup s.t.
4 Kristian Linding Frederiksen Holstebro CC s.t.
5 Christian Hedegaard Sørensen Randers CK10 s.t.
6 Thomas Gunnar Truelsen Kalundborg CC s.t.
7 Christian Jersild Jensen Svendborg CC s.t.
8 Rasmus Correl Roesgarth Greve CC s.t.
9 Stefan Madsen Vejle CK s.t.
10 Mathias Holm CC Gladsaxe s.t.
11 Simon Frederiksen Roskilde CR s.t.
12 Nicolai Kjellerup Jacobsen Greve CC s.t.
13 Andreas Ege Urbak Odder CK 0.55,59

Klasse: Ældstedrenge-3 Distance: 31,5 km.
1 Jannick Berg CK Fix 0.56,55
2 Julian Quan Lehmann Harburger Radsport s.t.
3 Felix Rieckmann Harburger Radsport s.t.
4 Søren Andersen Middelfart CC s.t.
5 Alexander Victor Almlund Svendborg CC 0.57,09
6 Lennart Guldberg Lauridsen Herning CK s.t.
7 Jon Henningsen Næstved BC s.t.
8 Emil Vilhelmsen Cykling Odense s.t.
9 Rasmus Christiansen Dalgaard Aalborg CR s.t.
10 Frederik Honorè Fredericia CC 0.57,24
11 Leonard Diekmann Blau Weiss Buchholz 0.58,30
12 Anders Hauberg Rasmussen Vejle CK s.t.
13 Simon Skov Laursen Silkeborg IF Cykling s.t.
14 Jesper Bill Pedersen Tønder ACR s.t.
15 Sebastian Beyer Harburger Radsport s.t.
16 Kasper H. Hansen Horsens AC s.t.
17 Christian Rogild Vestergaard Odder CK s.t.
18 Rune Marseen Jensen Næstved BC 0.58,48
19 Lasse Yde Eland CK Aarhus s.t.
20 Jonas Brun Dam Middelfart CC 0.59,09

Klasse: Ældstepiger Distance: 31,5 km.
1 Fie Degn Larsen Herning CK 0.54,46
2 Pernille Ott Frendorf Greve CC 0.57,14
3 Mette Meyer Korsør CC 0.57,55
4 Nina Schultz Nielsen Herning CK s.t.

Klasse: Mellemstedrenge-1 Distance: 21 km.
1 Alexander Hjortnæs Ordrup CC 0.38,24
2 Jan Brokhoff RSC Paderborn 0.40,17
3 Nicklas Bøje Team Cycling Ringsted s.t.
4 Mathias Møller Nielsen CC Gladsaxe s.t.
5 Jonas Nordkroggaard Kalundborg CC s.t.
6 Christian Gregersen Brix Varde CK s.t.
7 Tobias Thomsen Roskilde CR s.t.
8 Esben Peter Christian Clapp Roskilde CR s.t.
9 Alexander Engels Ryming Nr. - Søby CK s.t.
10 Alexander Simonsen Køge CR s.t.
11 Jakob Røberg Frandsen Thorsager Motion Cykling s.t.
12 Phillip Buch Kolding BC s.t.
13 Morten Langeskov Bøge Greve CC s.t.
14 Emil Nors Brogren Mortensen Odder CK s.t.
15 Kasper Dahl Thygesen ABC s.t.
16 Andreas Rifsdal Jedig Greve CC s.t.
17 Patrick Olesen Roskilde CR 0.40,21
18 Jonas Stevns Jacobsen Amager CR 0.40,24
19 Tobias Kjær Skannerup Ringkøbing CC s.t.

Klasse: Mellemstedrenge2 Distance: 21 km.
1 Mikkel Refshøj Andersen Nr. - Søby CK 0.39,59
2 Tobias Bagger Ordrup CC s.t.
3 Simon Hamann Larsen Kolding BC s.t.
4 Henrik Pedersen Skive CK 0.40,17
5 Kristian Holm CC Gladsaxe s.t.
6 Andreas Holm Gylling CK Aarhus s.t.
7 Kasper Würtz Schmidt Randers CK10 s.t.
8 Sebastian Carlsbæk Møller Randers CK10 s.t.
9 Niklas Vestergaard Eg Herning CK s.t.
10 Mads Krog Nielsen Herning CK 0.40,21
11 Kenni H.S. Hansen Silkeborg IF Cykling 0.40,34
12 Christoffer Lisson Roskilde CR s.t.
13 Emil Wang CK Fix 0.41,16
14 Patrick Leth Odder CK 0.42,27
15 Jacob Kruse Jensen Haderslev CK75 s.t.

Klasse: Mellemstepiger Distance: 21 km.
1 Amanda Marie Dyrkilde Roskilde CR 0.50,04
2 Anne Mette Frederiksen Esbjerg CR s.t.
3 Nina Krebs Silkeborg IF 0.50,08

Klasse: Yngstedrenge Distance: 10,5 km.
1 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling 0.20,20
2 Jonas Wang CK Fix 0.20,23
3 Rasmus Bøgh Wallin Ordrup CC 0.20,27
4 Magnus Bak Klaris Amager CR s.t.
5 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen CC Gladsaxe s.t.
6 Oliver Almind CK Fix s.t.
7 Tobias Mørch Kongstad Amager CR s.t.
8 Jesper Sommer Jensen Hobro CK38 0.20,31
9 Mikkel Myrup Christensen CK Aarhus s.t.
10 Mikkel Bøje Team Cycling Ringsted 0.20,35
11 Mikkel Frølich Honorè Fredericia CC 0.21,00
12 Kristian Arnth Sørensen Herning CK 0.21,03

Klasse: Yngstepiger Distance: 10,5 km.
1 Amalie Dideriksen Amager CR 0.23,20
2 Pernille Mathiesen Holstebro CC 0.23,35

Tilbage til toppen



Memorial Cimurri: Gasparotto sejrede i Italien


I dag blev endagsløbet Memorial Cimurri kørt. Løbet endte med at en stor gruppe kom samlet til mål. I spurten sejrede Enrico Gasparotto fra Liquigas foran Matteo Carrara fra Lampre Fondital samt Alexander Khatuntsev fra Omnibike Dynamo.


Resultat:
1Enrico Gasparotto-Liquigas4'44'40
2Matteo Carrara Lampre-Fonditals.t.
3Alexander Khatuntsev -Omnibike Dynamo Moscows.t.
4Sergio Marinangeli -Naturino - Sapore di Mare s.t.
5Luca Mazzanti -Panaria - Navigare s.t.
6Giairo Ermiti -Team LPR s.t.
7Simone Masciarelli -Acqua & Sapone s.t.
8Daniele Pietropolli -Tenaxs.t.
9Paolo Bailetti -Androni Giocattoli - 3C C.s.t.
10Manuele Spadi -Ceramica Flaminia s.t.

Tilbage til toppen




Circuit Franco-Belge: Vandborg holder fast


Der skete ingen forskydninger i toppen af den samlede stilling på dagens 181 kilometer lange 3. etape i Circuit Franco-Belge fra Mouscron til Dottignies. Tre ryttere fik lang snor af feltet, og blandt dem var det Chocolade Jaques rytteren, Nico Eeckout, som vandt etapen foran Credit Agricoles Jan Kirsipuu.

”Quickstep valgte at lade udbruddet køre, og det betød, at der ikke var nogle bonussekunder at kæmpe om, så vi forholdt os i ro,” fortæller Scott Sunderland fra Team CSC, som kunne glæde sig over, at Brian Vandborg fortsat ligger godt til i den samlede stilling. ”Vandborg fik en nem dag og kunne holde fast i sin placering uden problemer. I morgen slutter vi af med en ret hård rundstrækning, og hvis han virkelig har benene der, vil jeg bestemt ikke udelukke, at han kan slutte på podiet,” lyder det fra sportsdirektøren.

Tilbage til toppen



Bjarne Riis: Spår Lund en væsentlig karriere


Som man kan læse på forsiden, har den nuværende GLS rytter, Anders Lund, i dag underskrevet en 2-årig kontrakt med Team CSC.

”Vi har længe haft Anders i kikkerten, og det var oplagt at vi skulle have ham ind på holdet. Han er et meget stort talent, som har potentialet til at blive en rigtig god rytter. Han har imponeret os, de gange han har været med på vores træningslejre, og hans resultater som amatør viser, at han er en vindertype. Det bliver spændende at følge Anders de kommende år, og jeg spår ham en væsentlig karriere som professionel”, udtaler Bjarne Riis om kontrakten.

Tilbage til toppen



Kai Reus: Må afslutte sæsonen før tid


Den unge Rabobank rytter, Kai Reus, må øjensynligt slutte sæsonen før tid. På gårsdagens etape af Circuit Franco-Belge havde Reus problemer med en skade i det ene knæ, som han fik i forrige uge. Da han undervejs på etapen havde problemer, anbefalede løbslægen Reus at stå af, hvilket Reus selvfølgelig valgte at følge.

Kai Reus skal nu undersøges af holdet egne læger, men det ligner af sæsonen er slut.

Tilbage til toppen



Santiago Perez: På vej til Gam-Relax


Ifølge sportuitslagen.nu forhandler Santiago Perez kontrakt med det spanske professionelle kontinentalhold Gam-Relax (i år kører holdet under navnet Relax-Gam).

Santiago Perez to-årige karantæne for brug af bloddoping under 2004 udgaven af Vuelta a Espana, hvor han sensationelt kørte sig til en samlet andenplads, udløber d. 4. oktober. Det kan syntes lidt paradoksalt, at Perez nu ser ud til at genoptage karrieren på Gam-Relax holdet, der ejes af Unipublic, der arrangerer Vuelta a Espana.

Tilbage til toppen



6-dagesløb: Danske ryttere fortsætter med at imponere


Ligesom på førstedagen af 6-dagesløbet i Maastricht viste de unge danske baneryttere også storform fredag aften.

Alex Rasmussen beviste endnu engang, at han er en af de hurtigste ryttere på den ovale bane, da han tilbagelagde en flyvende omgang (200 meter) på kun 10,48. Dermed var danskeren den hurtigste af samtlige ryttere.

I disciplinen 400 meter holdtidskørsel viste det danske par, Rasmussen/Mørkøv, at formen inden EM i Ballerup Super Arena er lige, hvor den skal være, da de slog banerekorden med 22,03 sekund.

Aftenens sidste store jagt blev en kamp mellem det rent danske par og Marc Hester med hans hollandske partner, Jens Mouris. Efter en hård jagt vandt Hester den sidste spurt foran Rasmussen, hvilket resulterede i, at Hester/Mouris også tog sejren.

”Ikke siden Jakob Piil og Tayeb Braikia vandt i Grenobles seksdagesløb tilbage i halvfemserne har jeg set unge danske ryttere imponere så meget. De beviser virkelig, at de alle tre er en del af den nye generation af seksdages ryttere,” udtaler Henrik Elmgreen fra Maastricht.

I den samlede stilling efter andendagen, er det stadigvæk det schweiziske par, Bruno Risi og Franco Marvulli som fører, mens de to danske par ligger henholdsvis fire og fem.


Stillingen i Maastricht efter 2. dag
1. Bruno Risi/Franco Marvulli (Sch) 133 p.

1 omgang efter
2. Iljo Keisse (Bel)/Marco Villa (Ita) 97 p.
3. Danny Stam/Peter Schep (Ned) 97 p.

3 omgange efter
4. Alex Rasmussen/Michael Mørkøv (Den) 122 p.

4 omgange efter
5 Jens Mouris (Ned)/Marc Hester (Den) 70 p.
6. Andreas Beikirch/Gerd Dörich (Ger) 44 p.

5 omgange efter
7. Matthe Pronk/Jos Pronk (Ned) 43 p.

6 omgange efter
8. Kenny de Ketele/Steve Schets (Bel) 78 p.
9. Wim Stroetinga/Niki Terpstra (Ned) 78 p.

7 omgange efter
10. Martin Liska/Jozef Zabka (Svk) 30 p.

9 omgange efter
11. Nicholas Sanderson (Nzl)/Dimitri de Fauw (Bel) 83 p.
12. Bobby Traksel (Ned)/Alexander Aeschbach (Sch) 39 p.

Tilbage til toppen



Team Tinkoff: Skriver kontrakt med Nico Mattan


Det russisk-italienske Team Tinkoff fortsætter oprustningen forud for den kommende sæson. Seneste rytter til holdet er Nico Mattan, der de seneste to sæsoner har kørt for Davitamon-Lotto.

Den belgiske rytter er formentlig mest kendt for sin kontroversielle sejr i sidste års Gent-Wevelgem, hvor han efter stor hjælp fra en neutral servicebil kunne oversprinte Juan Antonio Flecha (Rabobank) på den sidste kilometer af den belgiske semi-klassiker.

Tilbage til toppen



Benfica: Nyt portugisisk mandskab med store ambitioner


I 2007 genopstår det portugisiske Benfica mandskab, der vil blive ledet af den tidligere professionelle cykelrytter Orlando Rodrigues. Og mandskabet har store ambitioner for den kommende sæson.

Holdets absolutte topnavn bliver den tidligere samlede nummer seks i Tour de France, José Azevedo, der i denne sæson har kørt for Discovery Channel. Men holdet har også hentet Eladio Jimenez Sanchez (Comunidad Valenciana), Bruno Castanheira (Maia-Milaneza), Helder Miranda (Riberalves), Javier Benitez Pomares (Grupo Nicolas Mateos), Sergio Ribeiro (Barbot-Halcon) samt den nyprofessionelle Rui Costa, der repræsenterede Portugal ved det netop overståede U23 VM, til holdet.

Ud over den portugisiske løbsserie håber holdet at komme til start i endagsløbene i på Mallorca, Subida al Naranco, Vuelta a Asturias, Vuelta a Murcia og Vuelta a Comunidad Valenciana i Spanien, men har også lagt billet ind hos arrangørerne af Niedersachsen Rundfahrt, Tour de Romandie og 4 Dage ved Dunkerque.

Tilbage til toppen



Fransk landstræner: Kræver forklaringer fra Astana


Den franske landstræner Frédéric Grappe stiller nu spørgsmål ved Alexandre Vinokourovs præstationer under dette års Vuelta a Espana. Ifølge landstræneren viste den kasakhiske rytter unaturligt store forbedringer i bjergene i det spanske etapeløb.

”Han har på bare et år forbedret sig mellem 35 til 40 watt i sin maksimale ydeevne? Det er praktisk talt umuligt på dette niveau. Selv ikke den bedste træning i verden vil føre til den slags forbedringer,” siger Grappe der kræver en forklaring fra Vinokourov til Vélo Magazine.

Grappe undrer sig ligeledes over at denne store fremgang er sket i en alder af 33 år. Men det er ikke kun Alexandre Vinokourovs indsats, der har vagt Grappes mistanke. Ifølge landstræneren udviste hele Astana mandskabet en mistænksom indsats.

”Der bliver stadig kørt meget stærkt i bjergene, den eneste forandring (i Vueltaen, red.) er holdenes kapacitet til at kontrollere løbet på den første del af stigningerne. I år kæmpede de største alene…måske med undtagelse af Astana.”

Tilbage til toppen



Team CSC: Kan ansætte Damsgaard i næste uge


Rasmus Damsgaard og Team CSC er snart klar med et nyt fælles Anti-Doping program. Den danske læge har sendt sit oplæg til det danske Pro Tour mandskab, der forventes at acceptere allerede i næste uge.

”Foreløbig overvejer CSC mit udkast. Vores deadline for en kontrakt er 5. oktober”, siger Rasmus Damsgaard til Politiken. "For vi er enige om, at vi skal i gang hurtigst muligt, så jeg også kan følge rytterne i deres lange hvileperiode hen over efteråret og vinteren, hvor de ikke kører så mange løb."

Forslaget medfører formentlig, at der på det danske hold vil blive indført sanktioner mod ryttere, hvor der forefindes indicier for doping, også selvom det ikke lever op til bevisbyrden i antidopingagenturet WADA’s kodeks. Derudover vil Damgaard have indført en form for aktindsigt på det danske mandskab så offentligheden vil kunne få adgang til f.eks. rytternes blodværdier. Den enkelte rytters blodværdier vil dog formentlig anonymiseres.

Anti Doping Danmark er også inviteret med i samarbejdet og vil ligeledes tage stilling i løbet af den kommende uge. ADD afviste i første omgang samarbejdet med henvisning til, at det var for dyrt. Damsgaard og Team CSC har dog siden forsikret, at CSC betaler omkostningerne ved det nye tiltag.

Damsgaard vil blive ansat direkte hos hovedsponsoren CSC. Damsgaard vil arbejde efter timebetaling, mens resten af hans aftalte løn skal sættes ind på en forskningskonto på Bispebjerg Hospital.

Tilbage til toppen



Euskaltel: Uden Mayo i 2007?


Det spanske ProTour hold Euskaltel-Euskadi har næsten holdet klar til 2007 sæsonen. Holdet fra baskerlandet har allerede skrevet under med 25 ryttere til næste sæson, men stadig en mangler et af holdets største ryttere mangler - Iban Mayo. Den endelig beslutning skulle ifølge spanske medier blive taget den 11. oktober.

Holdets kerne, uden Iban Mayo, har dog besluttet at fortsætte på holdet. Det gælder både etapeløbsrytteren Haimar Zubeldia, klassikerrytteren Samuel Sanchez, sprinteren Inaki Isasi samt det unge lovende talent Igor Anton.

Holdet må dog sige farvel til seks ryttere, som har besluttet at forlade holdet. Det er Joseba Albizu, Iker Flores, Gorka Gonzalez, David Herrero, David Lopez Garcia og Josu Silloniz. Det største tab vil nok blive David Herrero rent resultatmæssig, men han har allerede underskrevet en kontrakt med Karpin-Galicië.

Euskaltel-Euskadi 2007 ser dermed således ud Benat Albizuri, Igor Anton Hernandez, Andoni Aranaga, Koldo Fernandez, Aitor Hernandez, Iban Irondo, Markel Irizar, Inaki Isasi, Inigo Landaluze, Anton Luengo, Aketza Pena, Alan Perez, Ruben Perez, Samuel Sanchez, Unai Uribarri, Gorka Verdugo, Haimar Zubeldia, Joseba Zubeldia samt Unai Etxebarria, der er den eneste ’ikke spanier’ på holdet.

Holdet har desuden skrevet kontrakter med følgende: Lander Aperribay, Mikel Astarloza, Jorge Azanza, Aitor Galdos, Andoni Lafuente og Amets Txurruka.

Tilbage til toppen



Shoppen: Køb bogen - Historien om Team CSC til 99 kr!



Drømmeholdet - historien om CSC
Drømmeholdet - historien om CSC kommer nu i en ny, revideret udgave med tre helt helt nye kapitler. Historien om den danske cykel-succes føres helt up to date med blandt andet vurderinger af Ivan Basso's imponerende sejr i Giro d'Italia 2006 og et kig på de forandrede økonomiske vinde, der blæser over Team CSC nu.

Historien om Team CSC er i høj grad historien om Bjarne Riis’ kamp for anerkendelse og succes. Det er beretningen om en mand, der ville være den bedste, uanset hvad han gav sig i kast med, og uanset hvilke omkostninger det måtte have.

Historien om Team CSC er også historien om venskaber, der gik fløjten. Om forretningsaftaler, der ikke holdt vand, og om sjov, der blev til alvor. Og det er et billede på, hvordan dansk idræt har udviklet sig fra fyraftens-professionalisme til globaliseret topidræt, hvor alle midler gælder.

I dag står Bjarne Riis som eneejer, idémand og ildsjæl i et projekt, der på mange måder stadig minder om humlebien - den flyver, selvom den ikke kan.

Læs om de roller, de store stjerner på holdet har spillet. Om de folk, der måtte ofres undervejs, og få et indblik i den stålsatte vilje, der har bragt Bjarne Riis' projekt frem til en position som verdens bedste cykelhold.


Bogens vejledende udsalgspris er 125 incl. porto,-
KØB nu til 99,-


BESTIL HER

Tilbage til toppen

DEL
KOMMENTARER
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia Internazion...(2.WWT) 26/06-05/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 01/07-05/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER