Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Finurlig etapesejr til Oscar Freire

Finurlig etapesejr til Oscar Freire

16. juni 2006 17:320
Oscar Freire (Rabobank) vandt 7. etape af Tour de Suisse. Freire kørte alene i mål få sekunder foran en større gruppe.

Dagens etape gik St. Moritz til Ascona over 233 km. Efter godt 50 kilometers kørsel kom en 8-mandsgruppe afsted, som bestod af: David Herrero (Euskaltel, Martin Elmiger (Phonak), Michael Rogers (T-Mobile), Salvatore Commesso (Lampre), Oscar Freire (Rabobank), Matthew White (Discovery Channel), Beat Zberg (Gerolsteiner) og Matthieu Sprick (Bouygues Telecom).

Gruppen hold arbejdede glimrende sammen og havde et tidspunkt hele otte minutter til feltet, men så begyndte feltet også at sætte et højere tempo og hentede stortset ind på udbruddet resten af etapen. Med 10 kilometer til mål var forspringet nede på blot 35 sekunder.

Med 9 kilometer til mål angreb Michael Rogers og Salvatore Commesso fra gruppen og fik sidenhen følgeskab af Oscar Freire og Matthew White. Men forspringet blev ved med, at falde da feltet blev ført an af QuickStep, som havde en "sulten" Tom Boonen med i front af feltet.

Med blot 3 kilometer til mål hoppede Oscar Freire med cyklen over i den modsatte vejbane (henover en midterrabat) og angreb modsat rundt i en rundkørsel. De tre øvrige udbrydere kunne ikke følge Freire, som kørte alene hjem til en utrolig flot sejr efter næsten 200 kilometer i udbrud.

I det samlede klassement forsvarede Koldo Gil Perez (Saunier Duval-Prodir) føringen.

Danske Michael Rasmussen valgte at udgå før etapestarten.


Resultat af 7. etape
1 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 5.38.49 (41.385 km/h)
2 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 0.03
3 Erik Zabel (Ger) Team Milram
4 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole
5 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
6 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic
7 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
8 Allan Davis (Aus) Würth
9 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
10 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
11 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
12 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team
13 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
14 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
15 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
16 Angel Vicioso Arcos (Spa) Würth
17 Frank Schleck (Lux) Team CSC 0.06
18 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.07
19 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
20 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
21 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
22 Christian Vandevelde (USA) Team CSC
23 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
24 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
25 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
26 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.
27 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
28 Jorg Jaksche (Ger) Würth
29 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
30 Bram De Groot (Ned) Rabobank
31 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
32 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile Team
33 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
34 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom 0.11
35 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir
36 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir
37 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
38 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
39 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
40 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
41 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
42 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
43 Julian Dean (NZl) Credit Agricole
44 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 0.15
45 Juan Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
46 Giampaolo Caruso (Ita) Würth 0.24
47 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
48 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 0.26
49 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
50 Thomas Lovkvist (Swe) Française des Jeux
51 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
52 Jose Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
53 Jose Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
54 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
55 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team 0.30
56 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
57 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
58 Michele Scarponi (Ita) Würth
59 Andy Schleck (Lux) Team CSC
60 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
61 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
62 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
63 Pieter Weening (Ned) Rabobank
64 Alberto Contador Velasco (Spa) Würth
65 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
66 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
67 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
68 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
69 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
70 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
71 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
72 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
73 Bjorn Schröder (Ger) Team Milram
74 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
75 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
76 Allan Johansen (Den) Team CSC
77 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole
78 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
79 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital
80 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 0.36
81 Michael Albasini (Swi) Liquigas
82 Erki Putsep (Est) AG2R Prevoyance
83 Jan Boven (Ned) Rabobank 0.39
84 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
85 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
86 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner 0.43
87 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.56
88 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1.02
89 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic 1.10
90 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
91 Luca Paolini (Ita) Liquigas 1.12
92 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 1.14
93 Mirko Celestino (Ita) Team Milram
94 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram 1.18
95 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto 1.37
96 David Navas Chica (Spa) AG2R Prevoyance 2.43
97 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
98 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir
99 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
100 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir
101 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi
102 David Etxebarria Alkorta (Spa) Würth
103 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
104 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
105 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
106 Sebastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
107 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
108 Christophe Riblon (Fra) AG2R Prevoyance
109 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
110 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom 2.50
111 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 3.07
112 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 3.08
113 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram
114 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 3.10
115 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance
116 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 3.13
117 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic 3.15
118 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner
119 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 3.16
120 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
121 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
122 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 3.21
123 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.29
124 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 5.39
125 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
126 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 6.05
127 Jose A Redondo Ramos (Spa) Würth 11.39
128 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir
129 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto


Udgået
DNF Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
DNF Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto
DNF Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
DNF Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
DNF Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
DNF Marco Velo (Ita) Team Milram
DNF Dario David Cioni (Ita) Liquigas
DNF Stefano Zanini (Ita) Liquigas
DNF Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
DNF Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R.
DNF Giairo Ermeti (Ita) Team L.P.R.
DNF Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R.
DNS Michael Rasmussen (Den) Rabobank
DNS Roger Beuchat (Swi) Team L.P.R.
DNS Andreas Dietziker (Swi) Team L.P.R.
DNS Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R.


Samlet stilling efter 7. etape
1 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir 33.22.21
2 Jorg Jaksche (Ger) Würth 0.30
3 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 0.50
4 Angel Vicioso Arcos (Spa) Würth 2.03
5 Jose Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.15
6 Frank Schleck (Lux) Team CSC 2.22
7 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.36
8 Giampaolo Caruso (Ita) Würth 2.45
9 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 3.30
10 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 3.42
11 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir 3.46
12 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 4.08
13 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.11
14 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 4.15
15 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 5.03
16 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 5.21
17 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 5.28
18 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 5.37
19 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 6.32
20 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
21 Thomas Lovkvist (Swe) Française des Jeux 6.58
22 Pieter Weening (Ned) Rabobank 7.17
23 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.36
24 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 7.44
25 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir 9.28
26 Alberto Contador Velasco (Spa) Würth 11.02
27 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team
28 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 12.16
29 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 13.18
30 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 14.47
31 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic 15.00
32 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 17.07
33 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 17.37
34 Michele Scarponi (Ita) Würth
35 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance 17.54
36 Bjorn Schröder (Ger) Team Milram 18.34
37 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic 20.07
38 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 20.33
39 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir 21.28
40 Allan Johansen (Den) Team CSC 22.36
41 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team 22.45
42 Michael Albasini (Swi) Liquigas 22.47
43 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 23.03
44 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 23.57
45 Jose Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi 24.35
46 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 25.21
47 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 25.35
48 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 26.42
49 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 26.44
50 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 27.29
51 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 27.31
52 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 27.58
53 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 29.12
54 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 29.58
55 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 30.33
56 Mirko Celestino (Ita) Team Milram 30.55
57 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner 32.10
58 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 32.37
59 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom 32.54
60 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram 34.38
61 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 35.18
62 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 35.34
63 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 35.46
64 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 36.51
65 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 38.21
66 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 39.39
67 Erik Zabel (Ger) Team Milram 39.43
68 Andy Schleck (Lux) Team CSC 39.50
69 David Etxebarria Alkorta (Spa) Würth 40.54
70 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 42.46
71 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 43.33
72 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile Team 44.43
73 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 44.47
74 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 45.02
75 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 45.08
76 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 45.45
77 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 46.25
78 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic 47.02
79 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 47.14
80 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 47.24
81 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 47.49
82 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 51.52
83 Allan Davis (Aus) Würth 52.29
84 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 52.36
85 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital 55.01
86 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 55.28
87 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 55.39
88 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 57.54
89 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 58.56
90 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner 59.43
91 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole 59.49
92 Juan Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 1.00.06
93 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 1.01.09
94 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram 1.01.12
95 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 1.02.23
96 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 1.02.31
97 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner 1.02.59
98 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.04.34
99 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.05.56
100 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.08.05
101 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.08.43
102 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
103 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic 1.09.17
104 Bram De Groot (Ned) Rabobank 1.09.31
105 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.09.33
106 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 1.10.27
107 Julian Dean (NZl) Credit Agricole 1.10.50
108 Erki Putsep (Est) AG2R Prevoyance 1.11.15
109 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom 1.12.00
110 Jose A Redondo Ramos (Spa) Würth 1.12.36
111 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 1.12.56
112 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.13.01
113 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 1.13.47
114 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 1.14.51
115 David Navas Chica (Spa) AG2R Prevoyance 1.15.06
116 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 1.15.33
117 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 1.15.39
118 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto 1.16.52
119 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 1.17.58
120 Sebastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
121 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram 1.18.59
122 Jan Boven (Ned) Rabobank 1.19.08
123 Luca Paolini (Ita) Liquigas 1.19.57
124 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
125 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 1.21.31
126 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 1.21.36
127 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 1.22.09
128 Christophe Riblon (Fra) AG2R Prevoyance 1.25.00
129 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole 1.27.42


Pointkonkurrencen efter 7. etape
1 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 71 pts
2 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 55
3 Angel Vicioso Arcos (Spa) Würth 39
4 Erik Zabel (Ger) Team Milram 39
5 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir 37
6 Jorg Jaksche (Ger) Würth 33
7 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 32
8 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 29
9 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 27
10 Allan Davis (Aus) Würth 27
11 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi 24
12 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 24
13 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 22
14 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole 20
15 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 17
16 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 16
17 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 15
18 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 14
19 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 14
20 Frank Schleck (Lux) Team CSC 13
21 Jose Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 12
22 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 12
23 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 12
24 Michael Albasini (Swi) Liquigas 9
25 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance 8
26 Bjorn Schröder (Ger) Team Milram 8
27 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner 8
28 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 7
29 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 6
30 Giampaolo Caruso (Ita) Würth 6
31 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 6
32 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 6
33 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 6
34 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 5
35 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
36 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 4
37 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir 3
38 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team 3
39 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 3
40 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
41 Luca Paolini (Ita) Liquigas 3
42 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 2
43 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
44 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 2
45 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir 2
46 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
47 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 1
48 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 1
49 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team 1
50 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 1


Bjergkonkurrencen efter 7. etape
1 Michael Albasini (Swi) Liquigas 61 pts
2 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 23
3 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir 22
4 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 15
5 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 15
6 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 15
7 Jose A Redondo Ramos (Spa) Würth 14
8 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 14
9 Jorg Jaksche (Ger) Würth 13
10 Jose Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 11
11 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance 10
12 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 8
13 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
14 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 8
15 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 7
16 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 6
17 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
18 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team 6
19 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 6
20 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
21 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 6
22 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 6
23 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 5
24 Alberto Contador Velasco (Spa) Würth 4
25 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 4
26 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
27 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 2
28 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 2
29 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 1
30 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 1
31 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 1
32 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1
33 Bram De Groot (Ned) Rabobank 1


Sprintkonkurrencen efter 7. etape
1 Michael Albasini (Swi) Liquigas 21 pts
2 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 12
3 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 10
4 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 9
5 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 9
6 Jorg Jaksche (Ger) Würth 7
7 Jose A Redondo Ramos (Spa) Würth 7
8 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 6
9 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 4
10 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance 4
11 Jose Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 3
12 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 3
13 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 3
14 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 3
15 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 3
16 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 3
17 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1
18 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 1
19 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 1
20 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 1
21 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team 1
22 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 1
23 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 1
24 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram 1


Holdkonkurrencen efter 7. etape
1 Wurth Team 100.12.28
2 Saunier Duval - Prodir 0.37
3 T-Mobile Team 3.26
4 Discovery Channel Pro Cycling Te 11.18
5 Caisse D'epargne-Illes Balears 13.36
6 Team CSC 15.09
7 Rabobank 15.18
8 Phonak Hearing Systems 21.19
9 Gerolsteiner 31.00
10 Ag2R Prevoyance 31.10
11 Liquigas 32.56
12 Euskaltel - Euskadi 40.10
13 Quick Step - Innergetic 45.19
14 Lampre - Fondital 46.02
15 Team Milram 52.32
16 Credit Agricole 59.26
17 Davitamon-Lotto 1.06.42
18 Bouygues Telecom 1.08.39
19 Cofidis, Le Credit Par Telephon 1.14.43
20 Francaise Des Jeux 2.32.01
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

FIND DINE CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS