Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Flot etapesejr til Rodriguez

Flot etapesejr til Rodriguez

10. marts 2006 15:540
Joaquin Rodriguez (Caisse d´Epargne-Illes Balears) hentede en flot solo-sejr på dagens etape af Paris-Nice, hvor Frank Schleck (Team CSC) også forsøgte at udfordrer den førende Floyd Landis (Phonak). Alle favoritterne kom dog samlet i mål.

Dagens 201,5 km lange etape fra Avignon til Digne-les-Bains var præget af en del vind, regn og også lidt sne. Alligevel var der allerede fra etapens start stor lyst til angreb. Efter flere små grupper havde forsøgt sig kommer der til sidste en ni mands gruppe med David Moncoutie (Cofidis), Francis Mourey (Francais des Jeux), Joaquin Rodriguez (Caisse d’Epargne), Alberto Contador (Liberty Seguros), Joost Posthuma (Rabobank), Nicolas Portal (Caisse d’Epargne), Jerome Pineau (Bouygues Telecom), Mario Aerts (Davitamon Lotto) og Stef Clement (Bouygues Telecom) af sted.

I feltet sørgede specielt Lampre-Fondital, Phonak og Euskatel-Euskardi for at holde en god fart hele dagen, og de ni mand i front havde således kun et forspring på små to minutter da dagens sidste næsten otte kilometer lange stigning blev indledt. I gruppen angreb Davide Moncoutie, der sidste år vandt en etape i Tour de France i netop dette terræn, og frontgruppen blev straks splittet. Joost Posthuma slog dog hurtigt kontra og så umiddelbart ud til at kører væk. Han fik dog senere selskab af Joaquin Rodriguez, der med tre kilometer tilbage af stigningen kørte væk fra Rabobank-talentet.

Carlos Sastre Candil gik straks frem i det feltet ramte stigningen i et tydeligt forsøg på at forberede et angreb fra Frank Schleck. Efter tre forsøg måtte Team CSCs luxembourgske rytter dog opgive angrebene. Da der ikke var andre af favoritterne, der havde lyst til at udfordrer den førende Floyd Landis kom alle favoritterne samlet over stigningen i en gruppe på omkring 20 mand. Gruppen blev dog splittet på nedkørslen, hvor Floyd Landis blev fanget i den bagerste del og selv måtte frem og lukke hullet.

På nedkørslen kom Davide Moncoutie og Alberto Contador frem til Joost Posthuma, men de tre kom aldrig i nærheden af Joaquin Rodriguez, der fortsatte med at øge på nedkørslen og kunne kører alene i mål. Kort før mål kører Posthuma væk fra de to følgesvende, der i stedet bliver hentet af favoritgruppen, hvor Jerome Pineau vandt spurten.

Franck Schleck, der blev nummer otte på dagens etape, er fortsat nummer fem i det samlede klassement.

Resultat af 5. etape
1 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.43.34 (42.635 km/t)
2 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.19
3 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 0.33
4 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
5 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
6 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
7 Erik Dekker (Ned) Rabobank
8 Frank Schleck (Lux) Team CSC
9 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
10 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
11 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel
12 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
13 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
14 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux
15 Patxi Xabier Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
16 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
17 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems
18 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
19 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
20 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
21 Luis Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
22 Daniel Navarro (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
23 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team
24 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
25 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team
26 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
27 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
28 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
29 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
30 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
31 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 0.39
32 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 1.50
33 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
34 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
35 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
36 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
37 Dario Cioni (Ita) Liquigas
38 Bobby Julich (USA) Team CSC
39 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
40 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
41 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir
42 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
43 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic
44 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
45 Aitor Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
46 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
47 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram
48 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
49 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems
50 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 2.00
51 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 2.55
52 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
53 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux 4.03
54 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
55 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
56 Arkaitz Duran Aroca (Spa) Saunier Duval-Prodir 5.02
57 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
58 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step-Innergetic
59 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
60 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone 5.15
61 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
62 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
63 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
64 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
65 Lilian Jegou (Fra) Française des Jeux
66 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
67 Francesco Failli (Ita) Liquigas
68 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
69 Benoit Salmon (Fra) Agritubel
70 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel
71 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
72 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux
73 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
74 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 6.47
75 Jens Voigt (Ger) Team CSC

76 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 9.35
77 Jorg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
78 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux
79 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
80 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team
81 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
82 Björn Schröder (Ger) Team Milram
83 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
84 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
85 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
86 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
87 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner
88 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic 11.14
89 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance
90 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
91 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
92 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
93 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance
94 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile Team
95 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team
96 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
97 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
98 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
99 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
100 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
101 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
102 Jan Boven (Ned) Rabobank
103 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram
104 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
105 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic
106 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
107 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance
108 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
109 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
110 Jose Antonio Redondo (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
111 Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel
112 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
113 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole
114 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
115 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
116 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
117 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
118 Michael Albasini (Swi) Liquigas
119 Sergio Paulinho (Por) Liberty Seguros-Würth Team
120 Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto
121 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
122 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
123 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
124 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
125 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
126 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
127 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto
128 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
129 Hans Dekkers (Ned) Agritubel
130 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
131 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
132 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
133 Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
134 Javier Meijas (Spa) Saunier Duval-Prodir 12.36
135 David Zabriskie (USA) Team CSC 13.03
136 Andrea Peron (Ita) Team CSC


Udgået på dagens etape
DNF Allan Davis (Aus) Liberty Seguros-Würth Team
DNF Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
DNF Aleixei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
DNF Stéphane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
DNF Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
DNF Marius Sabaliauskas (Ltu) Lampre-Fondital
DNF Elia Rigotto (Ita) Team Milram
DNF Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi

Samlet stilling efter 5. etape
1 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 24.11.04
2 Patxi Xabier Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 0.09
3 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.13
4 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.23
5 Frank Schleck (Lux) Team CSC
6 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.35
7 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.37
8 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 1.39
9 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.40
10 Erik Dekker (Ned) Rabobank 1.41
11 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 1.43
12 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 2.50
13 Luis Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 3.02
14 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 3.51
15 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
16 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 4.00
17 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 4.02
18 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 4.05
19 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 4.13
20 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 4.22
21 Vladimir Guysev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 4.29
22 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
23 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 4.50
24 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 5.18
25 Aitor Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 5.19
26 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 5.20
27 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 5.21
28 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
29 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 5.50
30 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 6.21
31 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 6.29
32 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 7.11
33 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 7.18
34 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.37
35 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7.45
36 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 8.46
37 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team 8.49
38 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems 9.59
39 Bobby Julich (USA) Team CSC 10.01
40 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir 10.20
41 Daniel Navarro (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 10.43
42 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 11.12
43 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 12.10
44 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 12.26
45 Dario Cioni (Ita) Liquigas 12.45
46 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step-Innergetic 12.57
47 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner 13.01
48 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13.15
49 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel 13.35
50 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 13.46
51 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 14.16
52 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 14.36
53 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 15.01
54 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15.05
55 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
56 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 15.20
57 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 16.00
58 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 16.36
59 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 16.52
60 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux 17.52
61 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 17.54
62 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 17.58
63 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir 17.59
64 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 18.10
65 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance 18.18
66 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 18.40
67 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 18.56
68 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 19.19
69 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 19.42
70 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 20.12
71 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 21.07
72 Benoit Salmon (Fra) Agritubel 21.28
73 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 21.29
74 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 22.01
75 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 22.18
76 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 22.47
77 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 23.10
78 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team 23.12
79 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile Team 23.50
80 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 24.28
81 Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 24.35
82 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 24.42
83 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 24.44
84 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 24.51
85 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 25.15
86 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom 25.21
87 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 25.58
88 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 26.48
89 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 26.50
90 Francesco Failli (Ita) Liquigas 26.53
91 Lilian Jegou (Fra) Française des Jeux 26.58
92 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 27.07
93 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 27.12
94 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 27.17
95 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone 27.58
96 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 28.23
97 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 28.24
98 Jens Voigt (Ger) Team CSC 28.30
99 Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel 28.55
100 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 29.42
101 Sergio Paulinho (Por) Liberty Seguros-Würth Team 30.52
102 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 31.08
103 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 31.23
104 Jorg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 31.26
105 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole 32.55
106 Jan Boven (Ned) Rabobank 33.06
107 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic 33.13
108 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 33.15
109 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 33.54
110 Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto 34.04
111 Björn Schröder (Ger) Team Milram 34.08
112 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram 34.14
113 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 34.23
114 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 34.24
115 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 34.35
116 David Zabriskie (USA) Team CSC 35.13
117 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 35.33
118 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 35.46
119 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 35.52
120 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto 36.17
121 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
122 Michael Albasini (Swi) Liquigas 37.01
123 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 37.43
124 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team 38.02
125 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi 39.26
126 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 39.28
127 Jose Antonio Redondo (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 40.03
128 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 40.28
129 Andrea Peron (Ita) Team CSC 41.01
130 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 42.05
131 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 42.15
132 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 42.20
133 Hans Dekkers (Ned) Agritubel 42.26
134 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 42.52
135 Arkaitz Duran Aroca (Spa) Saunier Duval-Prodir 43.40
136 Javier Meijas (Spa) Saunier Duval-Prodir 43.47

Pointkonkurrencen efter 5. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 91 pts
2 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 53
3 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 51
4 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 50
5 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 47
6 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 38
7 Lilian Jegou (Fra) Française des Jeux 38
8 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 36
9 Frank Schleck (Lux) Team CSC 35
10 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 32
11 Patxi Xabier Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 31
12 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 30
13 Bobby Julich (USA) Team CSC 29
14 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 28
15 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
16 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 25
17 Erik Dekker (Ned) Rabobank 23
18 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 23
19 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 23
20 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 23
21 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 23
22 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 22
23 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 21
24 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 20
25 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 20
26 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 19
27 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile Team 19
28 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 17
29 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole 17
30 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 16
31 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 15
32 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 15
33 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 14
34 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone 14
35 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 13
36 Luis Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 12
37 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 12
38 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 11
39 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 11
40 Hans Dekkers (Ned) Agritubel 11
41 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 10
42 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 9
43 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 8
44 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 8
45 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 7
46 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 7
47 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 7
48 Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel 6
49 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 6
50 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner 6
51 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 5
52 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 4
53 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 3
54 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 3
55 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 3
56 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
57 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 3
58 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 3
59 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 3
60 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 2
61 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 2
62 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 2
63 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team 2
64 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
65 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir 1
66 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step-Innergetic 1
67 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 1

Bjergkonkurrencen efter 5. etape
1 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 42 pts
2 Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel 35
3 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 23
4 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 19
5 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 16
6 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 12
7 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 11
8 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 10
9 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 8
10 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 8
11 Patxi Xabier Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 8
12 Luis Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 8
13 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 8
14 Aitor Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 8
15 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team 7
16 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
17 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 5
18 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 4
19 Frank Schleck (Lux) Team CSC 4
20 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 4
21 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 4
22 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 4
23 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
24 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
25 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 3
26 Sergio Paulinho (Por) Liberty Seguros-Würth Team 3
27 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 2
28 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2
29 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 2
30 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 1
31 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
32 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 1
33 Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
34 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic 1
35 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 1
36 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 1

Holdkonkurrencen efter 5. etape
1 Discovery Channel Team 72.40.55
2 Lampre-Fondital 0.37
3 Liberty Seguros-Würth Team 1.54
4 Euskaltel-Euskadi 2.45
5 Credit Agricole 3.13
6 Caisse d'Epargne-Illes Balears 6.38
7 Phonak Hearing Systems 7.13
8 Davitamon-Lotto 8.41
9 Francaise Des Jeux 9.07
10 Rabobank 10.11
11 Ag2R Prevoyance 10.14
12 Cofidis Credit Par Telephone 11.25
13 Gerolsteiner 18.16
14 Saunier Duval-Prodir 20.25
15 Quick Step-Innergetic 22.31
16 T-Mobile Team 28.38
17 Agritubel 30.45
18 Team CSC 32.05
19 Bouygues Telecom 32.14
20 Liquigas 45.43
21 Team Milram 1.03.43
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?