Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Flot sejr til Schumacher

Flot sejr til Schumacher

25. maj 2006 17:120
For anden gang i årets Giro d’Italia kunne Stefan Schumacher (Gerolsteiner) køre først over stregen som vinder af en etape. Efter en meget flot finale blandt fem udbrydere blev det hele afgjort i en spurt, hvor Schumacher viste sig at være den klar stærkeste.

Dagens udbrud blev etableret, da Marzio Bruseghin (Lampre-Fondital) med lidt over 50 km kørsel angreb fra feltet. Kort efter fulgte David Lopez Garcia (Euskaltel-Euskadi) og Stefan Schumacher (Gerolsteiner). Efter 73 km kørsel kom også José Ivan Gutierrez Palacios (Caisse d'Epargne-Illes Balears) og Charles Wegelius (Liquigas) frem til de øvrige 3 udbrydere, og dermed var der dannet en 5-mandsgruppe. Gruppen nåede op på knap 8 minutters forspring før feltet satte tempoet op.

På dagens sidste stigning Cuel di Forchia forsøgte Stefan Schumacher at køre fra de øvrige i gruppen, det lykkedes dog ikke, men det var indledning til flere angreb i frontgruppen, men det lykkedes ingen at komme fri fra gruppen.

I spurten var Stefan Schumacher suveræn og vandt en sikker sejr.


Resultat af 18. etape
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 5.31.33 (37.46 km/h)
2 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
3 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
4 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.02
5 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 0.07
6 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 2.43
7 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
8 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
9 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems
10 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
11 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
12 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
13 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
14 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
15 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
16 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
17 Theo Eltink (Ned) Rabobank
18 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
19 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
20 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
21 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
22 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole
23 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
24 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
25 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
26 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
27 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
28 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
29 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
30 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
31 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
32 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
33 Jens Voigt (Ger) Team CSC
34 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
35 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
36 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
37 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
38 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
39 Andrea Noe' (Ita) Liquigas
40 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
41 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir
42 Elia Rigotto (Ita) Team Milram
43 Ivan Basso (Ita) Team CSC
44 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
45 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team
46 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
47 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic
48 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
49 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
50 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
51 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir
52 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
53 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
54 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance
55 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
56 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
57 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
58 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
59 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
60 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
61 Bobby Julich (USA) Team CSC
62 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC

63 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
64 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
65 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
66 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
67 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
68 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
69 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
70 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC
71 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
72 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
73 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
74 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
75 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC
76 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
77 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
78 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
79 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
80 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
81 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 2.53
82 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 2.57
83 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 3.00
84 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 3.12
85 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 3.51
86 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
87 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 4.00
88 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
89 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
90 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
91 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
92 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
93 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
94 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
95 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
96 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
97 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
98 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
99 Christian Knees (Ger) Team Milram 5.39
100 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
101 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 6.39
102 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
103 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 7.07
104 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team
105 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
106 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team
107 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
108 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
109 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 7.45
110 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
111 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
112 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
113 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
114 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
115 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
116 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic
117 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 8.49
118 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
119 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi
120 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
121 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
122 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
123 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
124 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
125 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
126 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
127 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
128 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
129 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
130 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
131 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 10.25
132 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 10.58
133 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
134 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
135 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
136 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
137 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
138 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
139 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
140 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
141 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic
142 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
143 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
144 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
145 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
146 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
147 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
148 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic
149 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole
150 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance
151 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
152 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi
153 Marc De Maar (Ned) Rabobank
154 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 11.39
155 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team

Udgået
DNF John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance
DNF Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
DNF Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team
DNF Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
DNF Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
DNF Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni

Samlet stilling efter 18. etape
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 73.30.47
2 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 5.43
3 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 10.34
4 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 10.58
5 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 12.30
6 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 13.00
7 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 14.06
8 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 14.48
9 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 16.40
10 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 17.48
11 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 17.58
12 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 18.27
13 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 18.49
14 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 18.53
15 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 19.15
16 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 19.36
17 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 20.50
18 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 21.23
19 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 23.02
20 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 24.04
21 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 25.10
22 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 26.19
23 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 29.55
24 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 29.56
25 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 31.19
26 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 31.49
27 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 32.02
28 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 32.17
29 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 33.04
30 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 33.54
31 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 34.42
32 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 37.27
33 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 37.49
34 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 38.38
35 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 38.59
36 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC 39.37
37 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance 40.04
38 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 40.07
39 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 40.54
40 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 41.56
41 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 44.44
42 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 45.31
43 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 46.22
44 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 49.16
45 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 49.56
46 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 50.20
47 Jens Voigt (Ger) Team CSC 50.26
48 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 53.35
49 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 54.59
50 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 55.32
51 Theo Eltink (Ned) Rabobank 55.39
52 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 55.51
53 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 55.53
54 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 57.45
55 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 59.56
56 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 1.00.20
57 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 1.01.40
58 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 1.03.14
59 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 1.05.28
60 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 1.05.35
61 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 1.08.15
62 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 1.09.56
63 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.10.04
64 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 1.11.21
65 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 1.14.21
66 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1.15.10
67 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.15.58
68 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 1.17.15
69 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.17.55
70 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux 1.18.25
71 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 1.18.37
72 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 1.19.01
73 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.20.40
74 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 1.20.44
75 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 1.21.39
76 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 1.22.29
77 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 1.24.10
78 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 1.25.07
79 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 1.25.23
80 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 1.27.43
81 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 1.28.57
82 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 1.29.10
83 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 1.29.49
84 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 1.30.11
85 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 1.30.24
86 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 1.31.34
87 Nicki Sorensen (Den) Team CSC 1.32.50
88 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.35.16
89 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.36.50
90 Christian Knees (Ger) Team Milram 1.37.01
91 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank 1.37.07
92 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.37.38
93 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1.38.32
94 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 1.39.07
95 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.39.45
96 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.40.12
97 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 1.43.52
98 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 1.44.48
99 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 1.46.14
100 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 1.46.38
101 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 1.47.03
102 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.47.14
103 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 1.47.50
104 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 1.51.56
105 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.53.13
106 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 1.57.27
107 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 1.59.10
108 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems 1.59.18
109 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 1.59.38
110 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 2.00.35
111 Bobby Julich (USA) Team CSC 2.00.43
112 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 2.01.04
113 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.02.27
114 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.03.09
115 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 2.03.47
116 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.03.52
117 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 2.05.17
118 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 2.06.31
119 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.09.31
120 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole 2.09.46
121 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 2.11.30
122 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 2.12.44
123 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 2.13.10
124 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 2.14.12
125 Marc De Maar (Ned) Rabobank 2.14.48
126 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 2.16.44
127 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 2.18.06
128 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 2.19.30
129 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 2.20.35
130 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.22.18
131 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 2.23.20
132 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 2.23.22
133 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 2.24.46
134 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 2.27.17
135 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 2.28.01
136 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 2.29.57
137 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 2.31.08
138 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto 2.31.38
139 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2.31.53
140 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 2.32.22
141 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 2.33.30
142 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 2.34.19
143 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 2.34.55
144 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 2.36.11
145 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 2.36.37
146 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.38.12
147 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 2.38.18
148 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 2.39.52
149 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 2.41.30
150 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team 2.41.52
151 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic 2.47.07
152 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 2.49.36
153 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.51.24
154 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 2.53.39
155 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 3.07.39

Pointkonkurrencen efter 18. etape
1 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 139 pts
2 Ivan Basso (Ita) Team CSC 123
3 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 113
4 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 88
5 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 86
6 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 83
7 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 76
8 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 65
9 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 59
10 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 48
11 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 48
12 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 43
13 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 43
14 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 39
15 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 37
16 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 36
17 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 35
18 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 34
19 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 33
20 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 33
21 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 33
22 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 30
23 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 30
24 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 29
25 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 28
26 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 27
27 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 27
28 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 26
29 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 25
30 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 24
31 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 24
32 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 22
33 Jens Voigt (Ger) Team CSC 22
34 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 22
35 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 22
36 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 21
37 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 21
38 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 20
39 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 20
40 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 18
41 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 16
42 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 15
43 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 14
44 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 14
45 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 14
46 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 13
47 Theo Eltink (Ned) Rabobank 13
48 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 13
49 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 13
50 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 13
51 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 13
52 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 13
53 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 13
54 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 12
55 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 12
56 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 12
57 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 11
58 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 10
59 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 9
60 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 9
61 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 8
62 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 8
63 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
64 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 8
65 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
66 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
67 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
68 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 8
69 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 7
70 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 7
71 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 7
72 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 7
73 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 7
74 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 7
75 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 6
76 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 6
77 Christian Knees (Ger) Team Milram 6
78 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 6
79 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 6
80 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 5
81 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 5
82 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 5
83 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 5
84 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5
85 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 5
86 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 5
87 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 4
88 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 4
89 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 4
90 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 3
91 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 3
92 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
93 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 3
94 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 3
95 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
96 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 3
97 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
98 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2
99 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 2
100 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 2
101 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 2
102 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 2
103 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 2
104 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 1
105 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1
106 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 1
107 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 1
108 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom -1
109 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems -1
110 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner -4
111 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi -4
112 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone -5
113 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner -5
114 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems -5
115 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto -5
116 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team -5

Bjergkonkurrencen efter 18 etape
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 46 pts

2 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 31
3 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 26
4 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 23
5 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 23
6 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 16
7 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 13
8 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 12
9 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 10
10 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 9
11 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7
12 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 5
13 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 5
14 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 5
15 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 5
16 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 4
17 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 4
18 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 4
19 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
20 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 4
21 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
22 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 3
23 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3
24 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 3
25 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 2
26 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
27 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
28 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 2
29 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 2
30 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 2
31 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 2
32 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
33 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 2
34 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 1
35 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 1
36 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
37 Jens Voigt (Ger) Team CSC 1
38 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1
39 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 1
40 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1
41 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 1
42 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1

Holdkonkurrencen efter 18. etape
1 Phonak Hearing Systems 219.45.24
2 Liquigas 6.32
3 Discovery Channel Pro Cycling Team 8.20
4 Lampre-Fondital 10.50
5 Saunier Duval-Prodir 12.03
6 Ceramica Panaria-Navigare 16.41
7 Caisse d'Epargne-Illes Balears 24.09
8 Team CSC 47.51
9 Credit Agricole 49.40
10 Liberty Seguros-Würth Team 51.11
11 Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 51.59
12 Ag2R Prevoyance 1.03.22
13 T-Mobile Team 1.14.30
14 Euskaltel-Euskadi 1.14.41
15 Cofidis 1.17.14
16 Quickstep-Innergetic 1.36.21
17 Francaise Des Jeux 1.45.59
18 Team Milram 1.47.25
19 Gerolsteiner 1.55.00
20 Rabobank 2.02.13
21 Davitamon-Lotto 2.19.26
22 Bouygues Telecom 2.45.17
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

Paris-Roubaix(1.UWT) 12/04

Klasika Primavera de Amor...(1.1) 12/04

Paris-Camembert(1.1) 14/04

GP Beiras e Serra da Estrela(2.1) 17/04-19/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger