Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Flot solo-sejr til Cancellara i Paris-Roubaix!

Flot solo-sejr til Cancellara i Paris-Roubaix!

09. april 2006 17:060
Team CSCs Fabian Cancellara viste i dag uimodståelig kørsel på brostensstykkerne i Nordfrankrig, hvor han til sidst kunne køre hjem til en sikker solosejr i dette års Paris-Roubaix.

Kun Vladimir Gusev var istand til at reagere, da den schweiziske CSC-rytter angreb med 18 km til mål, men også han måtte få kilometer efter kapitulere overfor Team CSC rytterens opskrueede tempo.

Belgiske Leif Hoste fra Discovery Channel måtte som i Flandern Rundt nøjes med andenpladsen, da han vandt spurten foran Peter van Petegem og Vladimir Gusev. Til gengæld måtte storfavoritten, Tom Boonen, denne gang nøjes med at spurte sig til en femteplads.

Danske Lars Michaelsen sad længe med blandt favoritterne, men måtte slippe med godt 40 km til mål efter et stort arbejde med konstant at holde tempoet oppe i gruppen. Den danske rytter kunne dog alligevel køre hjem til en slutplacering i 20´erne.

Allerede tidligt var der dog dansk præg på denne klassikernes dronning, eller Helvede i Nord, som løbet også kaldes, hvor Frank Høj (Gerolsteiner) var blandt de ryttere, der forsøgte et tidligt udbrud.

Danske Frank Høj var blandt de tidligt aktive i løbet, der ellers startede lidt atypisk, idet der gik lang tid, før et udbrud rigtig fik lov at køre væk fra feltet. Det lykkedes dog til slut for Joost Posthuma (Rabobank), Nicolas Portal (Caisse dEpargne), Stephan Schreck (T-Mobile) og Dmitri Konyshev (LPR). Frank Høj var blandt de ryttere, der senere forsøgte at gå efter, men det lykkedes ham dog aldrig at komme op til de forreste.

Traditionen tro åbnede løbet dog først for alvor, da feltet ramte det vanskelige og legendariske brostensstykke i Arenberg-skoven. Tom Boonen kom som første rytter i feltet ind på stykket, men kort efter tog Fabian Cancellara over, og det lykkedes ham faktisk også at slå et lille hul til de resterende favoritter. Ved udgangen af skoven var der dannet en en 16-mandsgruppe med Van Petegem, Steegmans (Davitamon), Hincapie, Gussev, Hoste (Discovery), Cancellara, Michaelsen (CSC), Boonen (Quick Step), Wesemann, Schreck (T-Mobile), Guesdon, Eisel (FDJ), Flecha (Rabobank), Portal (Caisse d´Epargne), Ballan og Franzoi (Lampre). Resterne fra det tidligere udbrud faldt dog hurtigt fra, således at det herefter var 14 mand, der endte med at skulle afgøre løbet.

Med 52 km til mål angreb Juan Antonio Flecha, men han fik hurtigt Tom Boonen og Fabian Cancellara på hjul, og snart kom der igen samling i gruppen. Angrebet afslørede dog, at Lars Michaelsen havde problemer, og accellerationen bevirkede, at han måtte slippe gruppen på det næste brostenstykke. Kort efter knækkede George Hincapies styr, og den amerikanske rytter styrtede og måtte siddende i vejkanten se de øvrige forsvinde. Derved var løbet slut for den amerikanske favorit.

Straks efter valgte Tom Boonen at angribe, og han fik hurtigt Fabian Cancellara på hjul. Alessandro Ballan og Peter van Petegem kæmpede sig dog op, og efter en lille jagt kom også Leif Hoste, Vladimir Gusev og Juan Antonio Flecha frem. Fem kilometer efter fik Bernhard Eisel kontakt, således at der med 37 km til mål sad otte mand i frontgruppen.

Med 25 km igen styrtede Vladimir Gusev i et sving på et brostensstykke, og han rev Alessandro Ballan med i faldet. Ballan er hurtigt på cyklen og få lukket hullet, men det kræver lidt mere, inden også Gusev er oppe hos frontgruppen.

Med 18 km til mål angreb Fabian Cancellara igen. I første omgang fik han Vladimir Gusev på hjul, men den unge russer kunne ikke holde til Team CSC-rytterens opskruede tempo og måtte slippe. Blandt de resterende syntes ingen at ville reagere, og Fabian Cancellara fik derfor hurtigt et forspring på 20 sekunder.

På det næste brostensstykke angreb Leif Hoste, og her var det kun Peter van Petegem, der var istand til at følge ham, mens både Tom Boonen, Alessandro Ballan og Juan Antonio Flecha viste svaghedstegn. Selvom Hoste og van Petegem kom frem til Gusev, og de således sad tre mand sammen, øgede Cancellara konstant forspringet, og han kunne køre hjem som suveræn vinder.


Foto: Fabian Cancellara


Mod slutningen blev Tom Boonen, Alessandro Ballan og Juan Antonio Flecha fanget bag en togbom, og derved røg de sidste chancer for at de kunne nå op til Hoste-gruppen og deltage i kampen om løbets andenplads.

Deklassering!
Netop situationen med den sænkede togbom fik konsekvenser for Leif Hoste, Peter van Petegem og Vladimir Gusev. Efter løbet blev de tre ryttere deklasseret, idet løbskommisærerne vurderede, at de ved at køre forbi ned sænkede bom ikke bare havde overskredet gældende regler, men også havde frataget de tre bagvedkørende chancen for indflydelse på resultatet. De tre ryttere var på det tidspunkt mindre end et halvt minut foran gruppen med Tom Boonen, som dermed med tilbagevirkende kraft blev tilkendt andenpladsen.


Resultat af Paris-Roubaix 2006:
1. CANCELLARA Fabian, CSC,
2. BOONEN Tom, QSI, 01' 49"
3. BALLAN Alessandro, LAM, 01' 49"
4. FLECHA Juan Antonio, RAB, 01' 49"
5. EISEL Bernhard, FDJ, 03' 25"
6. WESEMANN Steffen, TMO, 05' 35"
7. GUESDON Frédéric, FDJ, 06' 31"
8. ROESEMS Bert, DVL, 06' 44"
9. MENGIN Christophe, FDJ, 06' 44"
10. SCHEIRLINCKX Staf, COF, 06' 45"
11. HORRILLO Pedro, RAB, 06' 49"
12. ZABEL Erik, MRM, 06' 49"
13. DE JONGH Steven, QSI, 06' 49"
14. VAN BON Leon, DVL, 06' 49"
15. POZZATO Filippo, QSI, 06' 49"
16. VIERHOUTEN Aart, SKS, 06' 49"
17. COOKE Baden, UNI, 06' 49"
18. ELMIGER Martin, PHO, 06' 49"
19. MICHAELSEN Lars, CSC, 06' 49"
20. SERPELLINI Marco, UNI, 06' 49"
21. GESLIN Anthony, BTL, 06' 49"
22. BURGHARDT Marcus, TMO, 06' 49"
23. HAYMAN Mathew, RAB, 06' 49"
24. HAMMOND Roger, DSC, 06' 49"
25. CASPER Jimmy, COF, 06' 49"
26. ARVESEN Kurt-Asle, CSC, 06' 49"
27. POITSCHKE Enrico, MRM, 06' 49"
28. VOGELS Henk, DVL, 06' 49"
29. LABBE Arnaud, BTL, 06' 49"
30. GRABSCH Ralf, MRM, 06' 49"
31. JOHANSEN Allan, CSC, 06' 49"
32. MATTAN Nico, DVL, 06' 49"
33. HUNT Jérémy, UNI, 06' 49"
34. MILESI Marco, LIQ, 06' 49"
35. HULSMANS Kevin, QSI, 06' 49"
36. PORTAL Nicolas, CEI, 06' 49"
37. WAUTERS Marc, RAB, 06' 49"
38. FLICKINGER Andy, BTL, 06' 49"
39. LAURENT Christophe, AGR, 06' 49"
40. HØJ Frank, GST, 06' 49"
41. BARANAUSKAS Aivaras, AGR, 06' 49"
42. KLIER Andreas, TMO, 06' 49"
43. LJUNGQVIST Marcus, CSC, 06' 49"
44. KNAVEN Servais, QSI, 06' 49"
45. CORTINOVIS Alessandro, MRM, 06' 49"
46. MÜLLER Martin, MRM, 06' 49"
47. NAZON Jean-Patrick, A2R, 06' 49"
48. ENGOULVENT Jimmy, C.A, 06' 49"
49. WIGGINS Bradley, COF, 06' 49"
50. ERVITI Imanol, CEI, 06' 49"
51. GARCIA ACOSTA Vicente, CEI, 06' 49"
52. CRETSKENS Wilfried, QSI, 06' 49"
53. COUTOULY Cédric, AGR, 06' 49"
54. VANSEVENANT Wim, DVL, 06' 49"
55. FORNACIARI Paolo, LAM, 06' 49"
56. FRANZOI Enrico, LAM, 06' 49"
57. NUYENS Nick, QSI, 06' 49"
58. HINAULT Sébastien, C.A, 06' 49"
59. VAN IMPE Kévin, QSI, 06' 49"
60. DE MAAR Marc, RAB, 07' 24"
61. STEEGMANS Gert, DVL, 09' 32"
62. BODROGI Laszlo, C.A, 10' 53"
63. BOVEN Jan, RAB, 11' 18"
64. VAITKUS Tomas, A2R, 13' 13"
65. LANGEVELD Sebastian, SKS, 15' 58"
66. WILSON Matthew, UNI, 15' 58"
67. REYNES Vicente, CEI, 16' 44"
68. KOPP David, GST, 19' 07"
69. HUNTER Robert, PHO, 19' 20"
70. LARSSON Gustav, FDJ, 19' 20"
71. PÜTSEP Erki, A2R, 19' 20"
72. METLUSHENKO Yuri, LPR, 19' 20"
73. HAUSSLER Heinrich, GST, 19' 20"
74. WHITE Matthew, DSC, 19' 20"
75. BONNET William, C.A, 19' 20"
76. PAGLIARINI Luciano, SDV, 19' 20"
77. DE KORT Koen, LSW, 19' 20"
78. WROLICH Peter, GST, 19' 20"
79. KEMPS Aaron, LSW, 19' 20"
80. FERNANDEZ Koldo, EU's, 19' 20"
81. ROOIJAKKERS Piet, SKS, 19' 20"
82. DUCLOS-LASSALLE Hervé, COF, 19' 20"
83. DE WILDE Sjef, LAN, 19' 20"
84. AGNOLUTTO Christophe, AGR, 19' 20"
85. BRARD Florent, CEI, 19' 20"
86. AUGER Ludovic, FDJ, 19' 20"
87. ARANAGA Andoni, EU's, 19' 20"
88. MARTIAS Rony, BTL, 19' 20"
89. CLAUDE Mathieu, BTL, 19' 20"
90. TJALLINGII Maarten, SKS, 19' 20"
91. IRIZAR Markel, EU's, 19' 20"
92. NEYRINCK Kevin, LAN, 19' 20"
93. DA DALTO Mauro, LIQ, 19' 20"
94. BERGES Stéphane, AGR, 19' 20"
95. RENIER Franck, BTL, 19' 20"
96. VALENTIN Tristan, COF, 19' 20"
97. GILING Bas, TMO, 19' 20"
98. MANGEL Laurent, A2R, 19' 20"
99. MARTENS Paul, SKS, 19' 20"
100. KORFF André, TMO, 19' 20"
101. CANOUET Gilles, AGR, 19' 20"
102. ZUBELDIA Joseba, EU's, 19' 32"
103. KHALILOV Mikhaylo, LPR, 19' 32"
104. KONYSHEV Dimitri, LPR, 19' 36"
105. REINERINK Rik, SKS, 19' 38"
106. VAN LOOCKE Jurgen, LAN, 19' 38"
107. RIGHI Daniele, LAM, 19' 38"
108. ZANINI Stefano, LIQ, 19' 38"
109. PRONK Matthé, UNI, 30' 56"
110. GOMEZ Angel, SDV, 30' 56"
111. THIJS Erwin, UNI, 34' 34"
112. CLERC Aurélien, PHO, 34' 34"

Udenfor tidsgrænsen:
VAN PETEGEM Peter, DVL,
GUSEV Vladimir, DSC,
HOSTE Leif, DSC,
VAN HUMMEL Kenny Robert, SKS,
RIGHETTO Marco, LIQ,
OLIVIER Lenaïc, AGR,
PEDERSEN Martin, CSC,

Udgåede ryttere:
FLORES Iker, EU's,
GADRET John, A2R,
DION Renaud, A2R,
ZARATE Carlos, SDV,
VENTOSO Francisco, SDV,
SIEDLER Sebastian, MRM,
LEQUATRE Geoffroy, COF,
MARICHAL Thierry, COF,
OLSEN Aaron, SDV,
MAZUR Peter, SDV,
DIONNE Charles, SDV,
GENE Yohann, BTL,
MINARD Sébastien, COF,
CHAVANEL Sébastien, BTL,
URIBARRI Unai, EU's,
MAYOZ Iban, EU's,
HERRERO David, EU's,
ONGARATO Alberto, MRM,
USOV Alexandre, A2R,
SHINAGAWA Masahiro, SKS,
MACCANTI Michele, LPR,
GAVAZZI Mattia, LPR,
ERMETI Giairo, LPR,
BATES Gene Michael, LPR,
VERSTREPEN Johan, LAN,
SIMON Jean Paul, LAN,
MEIRHAEGHE Filip, LAN,
CRIQUIELION Mathieu, LAN,
CAPPELLE Andy, LAN,
PASAMONTES Luis, UNI,
BOUCHER David, UNI,
SINNER Benoit, AGR,
LODA Nicola, LIQ,
FAILLI Francesco, LIQ,
COLLI Daniele, LIQ,
RIBLON Christophe, A2R,
CADAMURO Simone, MRM,
SCHRECK Stephan, TMO,
BONO Matteo, LAM,
STEELS Tom, DVL,
RAST Gregory, PHO,
MURN Uros, PHO,
HESJEDAL Ryder, PHO,
GUIDI Fabrizio, PHO,
GRABSCH Bert, PHO,
ROBERTS Luke, CSC,
MÜLLER Christian, CSC,
RICH Michael, GST,
LANG Sebastian, GST,
KRAUSS Sven, GST,
FOTHEN Thomas, GST,
POSTHUMA Joost, RAB,
NOVAL GONZALEZ Benjamin, DSC,
MIKHAILOV Guennadi, DSC,
DEVOLDER Stijn, DSC,
CORIONI Claudio, LAM,
LOOSLI David, LAM,
ABELLAN Carlos, LSW,
SCHMITZ Bram, TMO,
GREIPEL Andre, TMO,
MOUREY Francis, FDJ,
JEGOU Lilian, FDJ,
DETILLOUX Christophe, FDJ,
MARKOV Aleixei, CEI,
JULIA CEGARRA José Cayetano, CEI,
BERTHOU Eric, CEI,
TALABARDON Yannick, C.A,
RENSHAW Mark, C.A,
LEMOINE Cyril, C.A,
HUSHOVD Thor, C.A,
SANTOS Ivan, LSW,
SANCHEZ Eladio, LSW,
ROJAS Jose Joaquin, LSW,
DAVIS Allan, LSW,
BAZAYEV Assan, LSW,
HINCAPIE George, DSC,
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gent-Wevelgem In Flanders...(1.WWT) 29/03

Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 23/03-29/03

Gent-Wevelgem(1.UWT) 29/03

Cholet - Pays De Loire(1.1) 29/03

Settimana Internazionale ...(2.1) 25/03-29/03

Gent-Wevelgem(1.NCUP) 29/03

Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 01/04

Giro di Sicilia(2.1) 01/04-04/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Route Adélie de Vitré(1.1) 03/04

Volta Limburg Classic(1.1) 04/04

Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 05/04

Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 05/04

La Roue Tourangelle(1.1) 05/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger