Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Følg os Nyhedsbrev VELOMIO

Frank Schleck rykker på podiet
02. marts 2007 17:10 af Jesper Johannesen 0

På dagens 4. etape af Vuelta a la Comunidad Valenciana, som gik fra Albaida til Alt del Campello (Vallada) over 162 km, blev de helt store profiler kastet ud i en direkte duel imod hinanden.

Tidligt på etapen angreb fem spanske ryttere, det var David Muñoz (Fuerteventura), Oscar Sevilla (Relax), David De La Fuente (Saunier Duval), Gorka Verdugo (Euskaltel) og Pablo Lastras (Caisse d'Epargne). De fem ryttere arbejde godt sammen, men feltet blev samlet på kategori 1 stigningen Alto de Campello efter Team CSC, Rabobank og Lampre havde sat tempoet op.

Damiano Cunego (Lampre-Fondital) åbnede ballet på Alto de Campello, men da Alberto Contador (Discovery Channel) accellerede var der ingen, som kunne svarer igen. Discovery Channel-rytteren kørte alene i mål og vandt med 13 sekunder ned til forfølgerne. I forfølgernes spurt sejrede Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) foran Tadej Valjavec (Lampre-Fondital).

Team CSCs Frank Schleck var med i forfølgergruppen og blev nummer fire på dagens etape. Samlet avancerer Team CSC-rytteren til 3. pladsen, imens Alejandro Valverde har overtaget føringen.


Resultat af 4. etape

1 Alberto Contador (Spa) Discovery Channel 4.04.49
2 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne 0.13
3 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
4 Fränk Schleck (Lux) Team CSC 5 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel 0.15
6 José Miguel Elías (Spa) Relax-GAM 0.17
7 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne 0.20
8 Ángel Vicioso (Spa) Relax-GAM 0.24
9 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
10 Daniel Petrov (Bul) Benfica
11 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital
12 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
13 Ezequiel Mosquera (Spa) Karpin-Galicia
14 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
15 Mirko Celestino (Ita) Milram
16 Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi
17 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
18 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 0.34
19 Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne 0.44
20 Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
21 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
22 Luis Pérez Rodriguez (Spa) Andalucia-Cayasur
23 José Antonio Redondo (Spa) Astana
24 Andy Schleck (Lux) Team CSC 25 Alberto Fernández De La Puebla (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.48
26 Jorge Ferrío (Spa) Andalucia-Cayasur 0.53
27 Adrián Palomares (Spa) Fuerteventura-Canarias
28 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 0.57
29 Pieter Weening (Ned) Rabobank
30 Pierrick Fédrigo (Fra) Bouygues Telecom
31 Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne
32 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana 1.05
33 Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC
34 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC
35 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne
36 Jon Bru (Spa) Euskaltel-Euskadi
37 Iker Camaño (Spa) Saunier Duval-Prodir
38 Daniel Moreno (Spa) Relax-GAM 1.05
39 Thomas Frei (Swi) Astana 1.08
40 Ángel Vallejo (Spa) Relax-GAM 1.17
41 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
42 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel
43 Alessandro Petacchi (Ita) Milram
44 David Bernabeu (Spa) Fuerteventura-Canarias
45 Alexander Vinokourov (Kaz) Astana 1.26
46 Didac Ortega (Spa) Benfica 1.29
47 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana 1.32
48 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
49 Rui Lavarinhas (Por) Benfica
50 Antonio Bucciero (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
51 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 1.37
52 Iban Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.39
53 Mikel Pradera (Spa) Benfica 1.42
54 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
55 Roberto Traficante (Ita) Team LPR
56 Jesús Hernández (Spa) Relax-GAM
57 Javier Cherro (Spa) Fuerteventura-Canarias
58 José Rafael Martínez (Spa) Relax-GAM 1.42
59 Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.58
60 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel 2.05
61 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir
62 Juan Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur 2.05
63 William Walker (Aus) Rabobank
64 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel
65 Andrey Mizourov (Kaz) Astana 2.13
66 Volodimir Gustov (Ukr) Team CSC 67 Christian Knees (Ger) Milram
68 José Enrique Gutierrez (Spa) Team LPR 2.18
69 Daniele Nardello (Ita) Team LPR
70 Ramon Troncoso (Spa) Karpin-Galicia
71 Vicente Ballester (Spa) Fuerteventura-Canarias
72 Gustavo Dominguez (Spa) Karpin-Galicia 2.18
73 Vicente Peiro Marqueno (Spa) Grupo Nicolás Mateos
74 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir
75 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel 2.34
76 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 2.39 77 Pablo De Pedro Garcia (Spa) Grupo Nicolás Mateos
78 Pedro Miguel Lopes Goncalves (Por) Benfica 2.39
79 Gaizka Lasa Larraya (Spa) Karpin-Galicia 2.45
80 Javier Benitez (Spa) Benfica 2.51
81 Oleg Chuzhda (Ukr) Fuerteventura-Canarias
82 Erik Zabel (Ger) Milram 2.51
83 Manuel Ortega (Spa) Andalucia-Cayasur
84 Sergio Ribeiro (Por) Benfica 2.54
85 Juan Carlos Carinena (Spa) Andalucia-Cayasur 2.58
86 Eduard Vorganov (Rus) Karpin-Galicia 3.00
87 Assan Bazayev (Kaz) Astana 3.07
88 Gorka Amuriza Gumucio (Spa) Grupo Nicolás Mateos
89 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 3.12
90 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
91 Dailos Diaz Armas (Spa) Fuerteventura-Canarias
92 David Belda (Spa) Fuerteventura-Canarias
93 Miguel Ochoa (Spa) Grupo Nicolás Mateos
94 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 3.20
95 Oscar Sevilla (Spa) Relax-GAM
96 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne 3.24
97 Raúl Alarcón (Spa) Saunier Duval-Prodir
98 Raul García de Mateo (Spa) Relax-GAM 3.28
99 Luis Pérez Romero (Spa) Andalucia-Cayasur 3.52
100 Marco Velo (Ita) Milram 3.56
101 Enrico Poitschke (Ger) Milram 3.57
102 Javier Etxarri Marin (Spa) Grupo Nicolás Mateos
103 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 4.01
104 Egoi Martínez (Spa) Discovery Channel 4.06
105 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Fondital 4.09
106 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
107 Luca Solari (Ita) Team LPR 4.09
108 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
109 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.32
110 Maxim Gourov (Kaz) Astana 4.34
111 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 4.40 112 José Ruiz (Spa) Andalucia-Cayasur 4.47
113 Volodymyr Dyudya (Ukr) Milram 4.52
114 Helder Miranda (Spa) Benfica 4.57
115 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 5.07
116 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne 5.14
117 Laurent Lefèvre (Fra) Bouygues Telecom 5.16
118 Tiziano Dall'Antonia (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
119 Carlos Castaño (Spa) Karpin-Galicia 5.45
120 Serafin Martinez (Spa) Karpin-Galicia 5.46
121 Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir
122 Luca Celli (Ita) Team LPR 5.49
123 Diego Milan Jimenez (Spa) Grupo Nicolás Mateos
124 Francesco Tomei (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
125 Marco Marcato (Ita) Team LPR 6.08
126 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 6.21
127 Fabio Baldato (Ita) Lampre-Fondital
128 Borut Bozic (Slo) Team LPR 6.33
129 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
130 David Muñoz (Spa) Fuerteventura-Canarias
131 Rick Flens (Ned) Rabobank 6.53
132 José Antonio López (Spa) Andalucia-Cayasur 7.27
133 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne 8.11
134 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
135 Egoitz Murgoitio (Spa) Grupo Nicolás Mateos
136 Lars Michaelsen (Den) Team CSC 17.35
137 Gustavo César Veloso (Spa) Karpin-Galicia


Samlet stilling efter 4. etape
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne 14.51.16
2 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 0.02
3 Fränk Schleck (Lux) Team CSC 0.06 4 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel 0.08
5 José Miguel Elías (Spa) Relax-GAM 0.10
6 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 0.11
7 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne 0.13
8 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 0.14
9 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 0.15
10 Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.17
11 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
12 Ezequiel Mosquera (Spa) Karpin-Galicia
13 Ángel Vicioso (Spa) Relax-GAM
14 Daniel Petrov (Bul) Benfica
15 Mirko Celestino (Ita) Milram
16 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
17 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 0.37
18 Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
19 Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne
20 Luis Pérez Rodriguez (Spa) Andalucia-Cayasur
21 Andy Schleck (Lux) Team CSC 22 José Antonio Redondo (Spa) Astana
23 Alberto Fernández De La Puebla (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.41
24 Adrián Palomares (Spa) Fuerteventura-Canarias 0.42
25 Jorge Ferrío (Spa) Andalucia-Cayasur 0.46
26 Alessandro Petacchi (Ita) Milram 0.48
27 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne
28 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 0.50
29 Pieter Weening (Ned) Rabobank
30 Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne
31 Pierrick Fédrigo (Fra) Bouygues Telecom
32 Iker Camaño (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.58
33 Daniel Moreno (Spa) Relax-GAM
34 Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC 35 Jon Bru (Spa) Euskaltel-Euskadi
36 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC 37 Thomas Frei (Swi) Astana 1.01
38 Ángel Vallejo (Spa) Relax-GAM 1.10
39 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
40 David Bernabeu (Spa) Fuerteventura-Canarias 1.14
41 Alberto Contador (Spa) Discovery Channel
42 Alexander Vinokourov (Kaz) Astana 1.19
43 Didac Ortega (Spa) Benfica 1.22
44 Antonio Bucciero (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 1.25
45 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana
46 Rui Lavarinhas (Por) Benfica
47 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
48 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 1.30
49 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana 1.31
50 Iban Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.32
51 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.35
52 Mikel Pradera (Spa) Benfica
53 Javier Cherro (Spa) Fuerteventura-Canarias
54 Roberto Traficante (Ita) Team LPR
55 Jesús Hernández (Spa) Relax-GAM
56 Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.51
57 William Walker (Aus) Rabobank 1.58
58 Juan Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur
59 Christian Knees (Ger) Milram 2.05
60 Andrey Mizourov (Kaz) Astana 2.06
61 Volodimir Gustov (Ukr) Team CSC 62 Gustavo Dominguez (Spa) Karpin-Galicia 2.11
63 José Enrique Gutierrez (Spa) Team LPR
64 Daniele Nardello (Ita) Team LPR
65 Ramon Troncoso (Spa) Karpin-Galicia
66 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir 2.20
67 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel 2.27
68 Pedro Miguel Lopes Goncalves (Por) Benfica 2.32
69 Pablo De Pedro Garcia (Spa) Grupo Nicolás Mateos
70 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 71 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 2.36
72 Gaizka Lasa Larraya (Spa) Karpin-Galicia 2.38
73 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel 2.39
74 Javier Benitez (Spa) Benfica 2.40
75 Erik Zabel (Ger) Milram 2.44
76 Manuel Ortega (Spa) Andalucia-Cayasur
77 Oleg Chuzhda (Ukr) Fuerteventura-Canarias
78 Sergio Ribeiro (Por) Benfica 2.47
79 Eduard Vorganov (Rus) Karpin-Galicia 2.53
80 Assan Bazayev (Kaz) Astana 3.00
81 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 3.05
82 Dailos Diaz Armas (Spa) Fuerteventura-Canarias 3.08
83 Oscar Sevilla (Spa) Relax-GAM 3.11
84 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 3.13
85 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne 3.17
86 Vicente Peiro Marqueno (Spa) Grupo Nicolás Mateos 3.20
87 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 3.29
88 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel 3.31
89 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 3.37
90 Vicente Ballester (Spa) Fuerteventura-Canarias 3.42
91 Luis Pérez Romero (Spa) Andalucia-Cayasur 3.45
92 Marco Velo (Ita) Milram 3.49
93 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 3.54
94 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 4.00
95 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.20
96 Enrico Poitschke (Ger) Milram 4.23
97 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 4.33 98 David Belda (Spa) Fuerteventura-Canarias 4.44
99 José Rafael Martínez (Spa) Relax-GAM 4.55
100 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 5.00
101 Maxim Gourov (Kaz) Astana 5.05
102 Tiziano Dall'Antonia (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 5.09
103 Laurent Lefèvre (Fra) Bouygues Telecom
104 Egoi Martínez (Spa) Discovery Channel 5.28
105 Carlos Castaño (Spa) Karpin-Galicia 5.38
106 Luca Celli (Ita) Team LPR 5.42
107 Diego Milan Jimenez (Spa) Grupo Nicolás Mateos 5.44
108 Francesco Tomei (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 5.58
109 Marco Marcato (Ita) Team LPR 6.01
110 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 6.21
111 David Muñoz (Spa) Fuerteventura-Canarias 6.23
112 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.25
113 Borut Bozic (Slo) Team LPR 6.26
114 Fabio Baldato (Ita) Lampre-Fondital 6.57
115 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 7.03
116 Volodymyr Dyudya (Ukr) Milram 7.09
117 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 7.53
118 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 7.59
119 Rick Flens (Ned) Rabobank 8.06
120 Raul García de Mateo (Spa) Relax-GAM 8.12
121 Juan Carlos Carinena (Spa) Andalucia-Cayasur 8.27
122 Miguel Ochoa (Spa) Grupo Nicolás Mateos 8.31
123 Gorka Amuriza Gumucio (Spa) Grupo Nicolás Mateos 8.55
124 Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir 8.59
125 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne 9.35
126 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne 11.02
127 Raúl Alarcón (Spa) Saunier Duval-Prodir 11.22
128 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Fondital 11.41
129 Serafin Martinez (Spa) Karpin-Galicia 11.43
130 Luca Solari (Ita) Team LPR
131 José Ruiz (Spa) Andalucia-Cayasur 12.18
132 José Antonio López (Spa) Andalucia-Cayasur 13.15
133 Javier Etxarri Marin (Spa) Grupo Nicolás Mateos 15.38
134 Helder Miranda (Spa) Benfica 16.17
135 Egoitz Murgoitio (Spa) Grupo Nicolás Mateos 19.34
136 Lars Michaelsen (Den) Team CSC 25.09 137 Gustavo César Veloso (Spa) Karpin-Galicia 29.53

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 26/04-28/04

Tour of Croatia(2.1) 23/04-28/04

Vuelta a Castilla y Leon(2.1) 26/04-28/04

Asian Road Championships(CC) 23/04

EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 26/04-28/04

Vuelta a Castilla y Leon(2.1) 26/04-28/04

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 28/04

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 28/04

Giro dell'Appennino(1.1) 28/04

Tour de Romandie(2.UWT) 30/04-05/05

Rund um den Finanzplatz E...(1.UWT) 01/05

Campeonato Panamericano d...(CC) 01/05

Tour de Yorkshire(2.HC) 02/05-05/05

Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 03/05-05/05

L'Etoile d'Or(1.NCUP) 04/05

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger