Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Förster vandt 1. etape i Frankrig

Förster vandt 1. etape i Frankrig

04. april 2006 17:260

Annonce

Gerolsteiners 28-årige Robert Förster vandt i dag 1. etape af Circuit de la Sarthe i Frankrig. Etapen blev kørt over 193 km fra Mouilleron le Captif til Saint Mars la Jaille.

Fra styrt til Sejr
I begyndelsen af sidste uge var der ellers ikke meget, der tydede på sejr, idet Förster styrtede under træning, men i dagens massespurt, var han den hurtigste, og han er dermed iklædt løbets førertrøje, når det går løs med 2. etape i morgen.

"Det havde jeg ikke ubetinget regnet med efter styrtet i sidste uge, og derfor er jeg selvfølgelig endnu lykkeligere," lød det fra Robert Förster umiddelbart efter etapen. "Holdet arbejdede fremragende for mig i finalen. Markus Zberg, Volker Ordowski og "Schumi" Schumacher afleverede mig perfekt. Stefan Schumacher blev kort før målstregen involveret i et styrt, men forhåbentlig er der ikke sket ham noget alvorligt," tilføjede han.

Det var ikke kun Stefan Schumacher, der måtte en tur i asfalten. De to amerikanere, Tyler Farrar fra Cofidis og Saul Raisin fra Crédit Agricole, var ligeledes impliceret i styrtet, og det gjaldt også Ceramica Panaria rytterne Brett Lancaster og Guillermo Bongiorno. Om nogen af dem kan fortsætte i løbet, er endnu ikke afklaret.

Bongiorno kom på cyklen umiddelbart efter, men Farrar og Lancaster måtte behandles på stedet, inden de kunne fortsætte i mål. Til gengæld ser det ud til, at Saul Raisin er definitivt ude. Det frygtes, at han har pådraget sig et kravebensbrud, og derudover har han slået hoften og fået skrammer i ansigtet og en flænge over øjenbrynet.

Alle de ryttere, der var involveret i styrtet blev kørt på hospitalet til undersøgelse.

Danske Bo Hamburger blev bedste dansker.


Resultat af 1. etape
1 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
2 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
3 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom
4 Lloyd Mondory (Fra) Ag2R Prevoyance
5 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
6 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
7 Crescenzo D'amore (Ita) Acqua Sapone
8 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole
9 Saïd Haddou (Fra) Auber 93
10 Mathieu Drujon (Fra) Auber 93
11 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
12 Andrus Aug (Est) Acqua Sapone
13 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.Com
14 Tommaso Caneschi (Ita) Miche
15 Camille Bouquet (Fra) Unibet.Com
16 Arkadiusz Wojtas (Pol) Miche
17 Christopher Sutton (Aus) Cofidis, le Credit par Telephone
18 Allessandro Donati (Ita) Acqua Sapone
19 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel
20 Fabien Patanchon (Fra) Francaise Des Jeux
21 Angelo Furlan (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
22 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
23 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
24 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team
25 Bo Hamburger (Den) Miche
26 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
27 Brian Vandborg (Den) Team CSC
28 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
29 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team
30 Freddy Gonzalez (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
31 Bobby Julich (USA) Team CSC
32 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
33 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
34 John Nilsson (Swe) Auber 93
35 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
36 Carlos Garcia Quesada (Spa) Unibet.Com
37 Aitor Galdos Alonso (Spa) Ceramica Panaria-Navigare
38 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
39 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
40 Ivan Basso (Ita) Team CSC
41 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC

42 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
43 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux
44 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
45 Andrea Peron (Ita) Team CSC
46 Andrea Rossi (Ita) Acqua Sapone
47 Serhiy Honchar (Ukr) T-Mobile Team
48 Christophe Moreau (Fra) Ag2R Prevoyance
49 Stéphane Berges (Fra) Agritubel
50 Jure Zrimsek (Slo) Acqua Sapone
51 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
52 Alessandro Bertolini (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
53 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom
54 Ludovic Turpin (Fra) Ag2R Prevoyance
55 Denis Bertolini (Ita) Acqua Sapone
56 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 0.26
57 Philippe Schnyder (Swi) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
58 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner
59 Piotr Zielinski (Pol) G.S.Bretagne-Jean Floc'h
60 Antoine Dalibard (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h
61 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance
62 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux
63 Julien Mazet (Fra) Auber 93
64 Mickael Delage (Fra) Francaise Des Jeux
65 Sébastien Duret (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h
66 Kurt Van De Wouwer (Bel) Unibet.Com
67 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
68 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
69 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole
70 Noan Lelarge (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h
71 David Le Lay (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h
72 Florian Morizot (Fra) Auber 93
73 Stéphane Petilleau (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h
74 Slawomir Kohut (Pol) Miche
75 Emilien Berges (Fra) Auber 93
76 André Korff (Ger) T-Mobile Team
77 Jérémy Roy (Fra) Francaise Des Jeux 0.26
78 Mark Scanlon (Irl) Ag2R Prevoyance
79 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
80 Denis Robin (Fra) Agritubel 0.40
81 Pasquale Muto (Ita) Miche 1.48
82 Moises Duenas (Spa) Agritubel
83 Seweryn Zenon Kohut (Pol) Miche
84 Petter Renang (Swe) Unibet.Com 0.26
85 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2R Prevoyance
86 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
87 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel 0.26
88 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
89 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
90 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 6.13
91 Brett Lancaster (Aus) Ceramica Panaria-Navigare
92 Guillermo Bongiorno (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
93 Tyler Farrar (USA) Cofidis, le Credit par Telephone
94 Saul Raisin (USA) Credit Agricole 0.26


Samlet stilling efter 1. etape
1 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
2 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
3 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom
4 Lloyd Mondory (Fra) Ag2R Prevoyance
5 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
6 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
7 Crescenzo D'amore (Ita) Acqua Sapone
8 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole
9 Saïd Haddou (Fra) Auber 93
10 Mathieu Drujon (Fra) Auber 93
11 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
12 Andrus Aug (Est) Acqua Sapone
13 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.Com
14 Tommaso Caneschi (Ita) Miche
15 Camille Bouquet (Fra) Unibet.Com
16 Arkadiusz Wojtas (Pol) Miche
17 Christopher Sutton (Aus) Cofidis, le Credit par Telephone
18 Allessandro Donati (Ita) Acqua Sapone
19 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel
20 Fabien Patanchon (Fra) Francaise Des Jeux
21 Angelo Furlan (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
22 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
23 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
24 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team
25 Bo Hamburger (Den) Miche
26 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
27 Brian Vandborg (Den) Team CSC
28 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
29 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team
30 Freddy Gonzalez (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
31 Bobby Julich (USA) Team CSC
32 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
33 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
34 John Nilsson (Swe) Auber 93
35 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
36 Carlos Garcia Quesada (Spa) Unibet.Com
37 Aitor Galdos Alonso (Spa) Ceramica Panaria-Navigare
38 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
39 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
40 Ivan Basso (Ita) Team CSC
41 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC

42 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
43 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux
44 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
45 Andrea Peron (Ita) Team CSC
46 Andrea Rossi (Ita) Acqua Sapone
47 Serhiy Honchar (Ukr) T-Mobile Team
48 Christophe Moreau (Fra) Ag2R Prevoyance
49 Stéphane Berges (Fra) Agritubel
50 Jure Zrimsek (Slo) Acqua Sapone
51 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
52 Alessandro Bertolini (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
53 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom
54 Ludovic Turpin (Fra) Ag2R Prevoyance
55 Denis Bertolini (Ita) Acqua Sapone
56 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
57 Philippe Schnyder (Swi) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
58 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner
59 Piotr Zielinski (Pol) G.S.Bretagne-Jean Floc'h
60 Antoine Dalibard (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h
61 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance
62 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux
63 Julien Mazet (Fra) Auber 93
64 Mickael Delage (Fra) Francaise Des Jeux
65 Sébastien Duret (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h
66 Kurt Van De Wouwer (Bel) Unibet.Com
67 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
68 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
69 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole
70 Noan Lelarge (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h
71 David Le Lay (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h
72 Florian Morizot (Fra) Auber 93
73 Stéphane Petilleau (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h
74 Slawomir Kohut (Pol) Miche
75 Emilien Berges (Fra) Auber 93
76 André Korff (Ger) T-Mobile Team
77 Jérémy Roy (Fra) Francaise Des Jeux
78 Mark Scanlon (Irl) Ag2R Prevoyance
79 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
80 Denis Robin (Fra) Agritubel 0.40
81 Pasquale Muto (Ita) Miche 1.48
82 Moises Duenas (Spa) Agritubel
83 Seweryn Zenon Kohut (Pol) Miche
84 Petter Renang (Swe) Unibet.Com
85 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2R Prevoyance
86 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
87 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel
88 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
89 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
90 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 6.13
91 Brett Lancaster (Aus) Ceramica Panaria-Navigare
92 Guillermo Bongiorno (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
93 Tyler Farrar (USA) Cofidis, le Credit par Telephone
94 Saul Raisin (USA) Credit Agricole


Pointkonkurrencen efter 1. etape
1 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 25 pts
2 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 20
3 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom 16
4 Lloyd Mondory (Fra) Ag2R Prevoyance 14
5 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 12
6 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 11
7 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 10
8 Crescenzo D'amore (Ita) Acqua Sapone 9
9 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance 8
10 Jérémy Roy (Fra) Francaise Des Jeux 8
11 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 8
12 Saïd Haddou (Fra) Auber 93 7
13 Mathieu Drujon (Fra) Auber 93 6
14 Andrus Aug (Est) Acqua Sapone 4
15 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 3
16 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.Com 3
17 Tommaso Caneschi (Ita) Miche 2
18 Brian Vandborg (Den) Team CSC 1
19 Camille Bouquet (Fra) Unibet.Com 1
20 Mickael Delage (Fra) Francaise Des Jeux 1


Bjergkonkurrencen efter 1. etape
1 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance 14 pts
2 Freddy Gonzalez (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 6
3 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 4
4 Andrea Rossi (Ita) Acqua Sapone 2
5 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 1


Ungdomskonkurrencen efter 1. etape
1 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom
2 Lloyd Mondory (Fra) Ag2R Prevoyance 0.04
3 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
4 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
5 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole
6 Saïd Haddou (Fra) Auber 93
7 Mathieu Drujon (Fra) Auber 93
8 Christopher Sutton (Aus) Cofidis, le Credit par Telephone
9 Fabien Patanchon (Fra) Francaise Des Jeux
10 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
11 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
12 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team
13 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
14 Jure Zrimsek (Slo) Acqua Sapone
15 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom
16 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
17 Tyler Farrar (USA) Cofidis, le Credit par Telephone
18 Jérémy Roy (Fra) Francaise Des Jeux 0.25
19 Mickael Delage (Fra) Francaise Des Jeux 0.29
20 Piotr Zielinski (Pol) G.S.Bretagne-Jean Floc'h 0.30
21 Antoine Dalibard (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h
22 Florian Morizot (Fra) Auber 93
23 Emilien Berges (Fra) Auber 93
24 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
25 Saul Raisin (USA) Credit Agricole


Holdkonkurrencen efter 1. etape
1 Bouygues Telecom 15.11.39
2 Acqua Sapone
3 Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
4 Auber 93
5 Miche
6 Unibet.com
7 T-Mobile Team
8 Gerolsteiner
9 Francaise Des Jeux
10 Team CSC
11 Ag2R Prevoyance
12 Agritubel
13 Cofidis, le Credit Par Telephone
14 Credit Agricole 0.26
15 Ceramica Panaria-Navigare
16 G.S.Bretagne-Jean Floc'h 1.18

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR