Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Förster vandt oplagt sprinteretape - Opd.

Förster vandt oplagt sprinteretape - Opd.

10. september 2006 14:430

Annonce

Der var på intet tidspunkt tvivl om, at dagens 182 km. lange 15. etape af Vuelta a Espana fra Motilla del Palancar til Factoría Ford ville ende i en massespurt. Men lidt uventet var det Gerolsteiners Robert Förster, der var dagens hurtigste mand. Nummer to blev Team CSCs Stuart O´Grady, med Danilo Napolitano (Lampre-Fondital) på en tredjeplads.


Robert Förster / Foto: Sirotti


Allerede fra starte af etapen var det tydeligt, at Milram mandskabet havde udset dagens etape som en oplagt mulighed for en massespurt. Det italiensk/tyske mandskab tog straks fra starten af etapen kontrol over feltet og lod ingen større udbrud køre væk.

Først da Kjell Carlström (Liquigas) og Jorge Garcia (Relax-Gam) alene køre af sted fra feltet, lader sprinterne holdene de to ryttere køre væk. De to ryttere arbejder fint sammen og har oparbejdet et forspring på 6.30 min. efter 33 km. kørsel. Men det er også det største forspring de får, før sprinterholdene igen sætter fart på feltet.

Efter lidt over 90 km. kørsel falder den finske rytter dog fra Garcia, der fortsætter sit næsten håbløse udbrud alene. Forspringet lyder på dette tidspunkt på 4.40 min. til feltet og der resterede endnu 90 km. af dagens etapen.

Sprinterholdene tog det dog roligt, da der ikke var grund til at hente spanske rytter lige med det samme og risikere nye angreb. Garcia fik således lov til at holde helt frem til 18 km. fra mål. Herefter så det ud til at alle ryttere i feltet accepterede, at dagens etape skulle afgøres i en massespurt og der kom ikke et eneste angreb resten af etapen.

I spurten ser Milram mandskabet ud til at have timet spurten perfekt for Erik Zabel, men den tyske rytter kan ikke svare da Robert Förster accelererer i den modsatte vejside og vinder en overbevisende sejr foran Stuart O´Grady.



Alejandro Valverde fører fortsat i den gyldne førertrøje / Foto: Sirotti



Caisse d'Espagne fremme i feltet / Foto: Sirotti



Gerolsteiner fremme i feltet / Foto: Sirotti



Resultat af 15. etape
1 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 4.24.55
2 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
3 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
4 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
5 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
6 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
7 Aaron Kemps (Aus) Astana Team
8 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
9 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
10 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
11 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
12 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram
13 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
14 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
15 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
16 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
17 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
18 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance
19 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
20 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
21 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
22 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
23 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
24 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team
25 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
26 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
27 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
28 Marco Velo (Ita) Team Milram
29 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
30 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
31 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
32 Theo Eltink (Ned) Rabobank
33 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
34 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
35 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
36 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
37 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
38 Nicki Sorensen (Den) Team CSC
39 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
40 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team
41 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
42 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
43 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
44 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
45 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
46 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
47 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
48 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 0.11
49 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 0.12
50 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
51 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 0.17
52 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
53 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC
54 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
55 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
56 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
57 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
58 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
59 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
60 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
61 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 0.21
62 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 0.25
63 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam
64 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
65 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
66 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
67 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi
68 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
69 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
70 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
71 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
72 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 0.29
73 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
74 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
75 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
76 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 0.33
77 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam
78 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
79 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
80 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
81 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam
82 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir
83 Sergio Paulinho (Por) Astana Team
84 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
85 Daniel Becke (Ger) Team Milram
86 Carlos Barredo (Spa) Astana Team
87 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
88 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
89 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
90 William Walker (Aus) Rabobank
91 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
92 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC
93 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
94 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
95 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
96 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
97 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
98 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
99 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
100 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
101 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
102 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux
103 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
104 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
105 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
106 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
107 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
108 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
109 Pieter Weening (Ned) Rabobank
110 Mauricio Ardila (Col) Rabobank
111 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
112 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam
113 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
114 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
115 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
116 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
117 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
118 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
119 David George (RSA) Relax-Gam
120 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
121 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
122 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
123 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
124 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 0.52
125 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.53
126 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
127 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 0.57
128 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.58
129 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
130 Francesco Failli (Ita) Liquigas
131 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
132 Luca Paolini (Ita) Liquigas
133 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
134 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
135 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom
136 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
137 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
138 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
139 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 1.04
140 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 1.08
141 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 1.25
142 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
143 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
144 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 1.41
145 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
146 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 1.41
147 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
148 Jorge García (Spa) Relax-Gam
149 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam
150 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 1.45
151 Erik Zabel (Ger) Team Milram
152 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux
153 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 2.31
154 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 2.32
155 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
156 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 4.48


Udgåede ryttere
Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital

Samlet stilling efter 15. etape
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 58.48.23
2 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 0.48
3 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 1.25
4 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 1.38
5 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.23
6 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.49
7 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.29
8 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 4.48
9 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.03
10 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.15
11 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.41
12 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.46
13 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 7.56
14 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 8.21
15 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 9.30
16 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
17 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 9.42
18 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10.10
19 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 11.15
20 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 12.38
21 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 13.33
22 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13.48
23 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 13.50
24 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam 14.12
25 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 15.45
26 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 17.23
27 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 18.31
28 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 22.05
29 Carlos Barredo (Spa) Astana Team 22.27
30 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 22.28
31 Theo Eltink (Ned) Rabobank 24.13
32 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 25.14
33 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC 26.26
34 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 27.33

35 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 27.38
36 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 28.47
37 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 29.42
38 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 31.11
39 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 32.01
40 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam 32.17
41 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 32.20
42 Nicki Sorensen (Den) Team CSC 32.28
43 Daniel Becke (Ger) Team Milram 35.45
44 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 37.47
45 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 38.31
46 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 39.56
47 Pieter Weening (Ned) Rabobank 40.03
48 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 40.38
49 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 42.23
50 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 42.52
51 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 43.20
52 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 43.23
53 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 45.53
54 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 46.28
55 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 47.02
56 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 47.17
57 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 47.23
58 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 48.04
59 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 48.25
60 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 49.34
61 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 50.38
62 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 54.03
63 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 55.55
64 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 57.55
65 David George (RSA) Relax-Gam 58.37
66 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 59.30
67 Erik Zabel (Ger) Team Milram 1.00.28
68 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 1.00.34
69 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 1.01.15
70 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.01.27
71 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.01.31
72 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 1.03.23
73 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 1.04.44
74 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 1.05.11
75 Luca Paolini (Ita) Liquigas 1.05.50
76 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 1.07.46
77 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 1.08.04
78 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems 1.08.20
79 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.09.03
80 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 1.09.04
81 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 1.09.24
82 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 1.09.49
83 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.10.16
84 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.10.23
85 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 1.11.46
86 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.11.51
87 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 1.11.53
88 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.12.37
89 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 1.12.58
90 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam 1.13.23
91 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 1.13.26
92 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1.13.51
93 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.14.30
94 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 1.14.50
95 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 1.15.01
96 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 1.15.10
97 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 1.15.40
98 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 1.16.26
99 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 1.16.29
100 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 1.17.00
101 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 1.19.03
102 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 1.19.47
103 Jorge García (Spa) Relax-Gam 1.20.02
104 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.20.49
105 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 1.22.13
106 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 1.22.34
107 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 1.23.02
108 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 1.23.18
109 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 1.24.10
110 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
111 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.25.00
112 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 1.25.27
113 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.25.32
114 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 1.25.37
115 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 1.27.08
116 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.27.52
117 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 1.27.59
118 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 1.29.00
119 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 1.29.06
120 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 1.29.26
121 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 1.30.14
122 William Walker (Aus) Rabobank 1.31.08
123 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 1.31.11
124 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 1.31.27
125 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 1.31.29
126 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 1.31.33
127 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 1.33.37
128 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 1.33.46
129 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom 1.34.40
130 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 1.35.24
131 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 1.35.40
132 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 1.36.11
133 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 1.36.44
134 Francesco Failli (Ita) Liquigas 1.36.56
135 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 1.37.22
136 Aaron Kemps (Aus) Astana Team 1.37.26
137 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 1.38.12
138 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 1.39.05
139 Marco Velo (Ita) Team Milram 1.39.52
140 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 1.40.39
141 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 1.41.09
142 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.41.36
143 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 1.41.55
144 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance 1.43.34
145 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 1.43.47
146 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux 1.44.21
147 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 1.44.44
148 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 1.47.18
149 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 1.48.32
150 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 1.48.51
151 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 1.49.27
152 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 1.50.26
153 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 1.52.30
154 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 2.01.54
155 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 2.08.36
156 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 2.10.06


Pointkonkurrencen
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 169 pts
2 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 89
3 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 89
4 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 82
5 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 82
6 Luca Paolini (Ita) Liquigas 79
7 Erik Zabel (Ger) Team Milram 79
8 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 77
9 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 54
10 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 52
11 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 51
12 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 45
13 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 44
14 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 40
15 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 37
16 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 37
17 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 37
18 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 29
19 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 29
20 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 28
21 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 27
22 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 26
23 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
24 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 25
25 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 24
26 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 24
27 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 22
28 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 22
29 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 22
30 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 21
31 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 20
32 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 20
33 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 18
34 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 17
35 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 16
36 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 16
37 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 15
38 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 14
39 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 14
40 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 14
41 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 13
42 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 12
43 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 11
44 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 11
45 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 10
46 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 10
47 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 10
48 Aaron Kemps (Aus) Astana Team 9
49 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 8
50 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 8
51 Jorge García (Spa) Relax-Gam 8
52 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 8
53 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 8
54 Theo Eltink (Ned) Rabobank 8
55 Nicki Sorensen (Den) Team CSC 8
56 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 8
57 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 8
58 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 7
59 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 7
60 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 7
61 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 7
62 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 7
63 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 7
64 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 7
65 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 6
66 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 6
67 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 6
68 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 6
69 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 6
70 Daniel Becke (Ger) Team Milram 4
71 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 4
72 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 4
73 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 4
74 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 4
75 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 4
76 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 4
77 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 4
78 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 3
79 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam 3
80 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 3
81 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 3
82 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 2
83 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2
84 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
85 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 2
86 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 2
87 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2
88 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 2
89 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
90 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 1
91 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 1
92 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 1
93 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 1
94 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 1


Bjergkonkurrencen
1 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 81 pts
2 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 70
3 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 67
4 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 53
5 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 50
6 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 44
7 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 40
8 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 36
9 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 33
10 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 32
11 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 32
12 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 28
13 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 27
14 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 27
15 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
16 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 23
17 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 19
18 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 18
19 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 16
20 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 16
21 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 15
22 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 15
23 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 14
24 Pieter Weening (Ned) Rabobank 14
25 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 12
26 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 12
27 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 10
28 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
29 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 8
30 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 7
31 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 7
32 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 7
33 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 6
34 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 6
35 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 6
36 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 6
37 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 6
38 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 5
39 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
40 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
41 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 4
42 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 4
43 Jorge García (Spa) Relax-Gam 4
44 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 4
45 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
46 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 3
47 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 3
48 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
49 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 3
50 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 3
51 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 2
52 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 2
53 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 1
54 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
55 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 1
56 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 1


Kombinationskonkurrencen
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9 pts
2 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 18
3 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 21
4 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 22
5 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 28
6 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 29
7 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 31
8 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 40
9 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 50
10 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 54
11 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 56
12 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 57
13 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 63
14 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 63
15 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 75
16 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 80
17 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 82
18 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 87
19 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 96
20 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 96
21 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 106
22 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 113
23 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 123
24 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 127
25 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 128
26 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 130
27 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 132
28 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 133
29 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 135
30 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 137
31 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 142
32 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 143
33 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 151
34 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 154
35 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 156
36 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 166
37 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 166
38 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 170
39 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 177
40 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 196
41 Jorge García (Spa) Relax-Gam 197
42 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 213
43 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 214
44 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 217
45 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 217
46 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 257


Holdkonkurrencen
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 175.53.00
2 Caisse D'Epargne - Illes Balears 10.58
3 Astana 16.59
4 Euskaltel - Euskadi 23.44
5 Lampre - Fondital 34.43
6 Team CSC 44.03
7 Saunier Duval - Prodir 54.15
8 Relax - GAM 1.09.40
9 Rabobank 1.13.32
10 Ag2r Prevoyance 1.24.48
11 Cofidis, le Credit Par Telephone 1.27.44
12 Credit Agricole 1.32.31
13 Liquigas 1.45.23
14 Davitamon - Lotto 1.55.43
15 Gerolsteiner 2.22.23
16 Phonak Hearing Systems 2.24.09
17 Française des Jeux 2.26.05
18 T- Mobile Team 2.26.21
19 Quick Step - Innergetic 2.49.43
20 Bouygues Telecom 3.05.08
21 Team Milram 3.14.57

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

GP Général Patton(1.1) 03/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 03/07-06/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR