Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Gert Steegmans vandt 4. etape

Gert Steegmans vandt 4. etape

11. maj 2007 19:450

Quickstep-Innergetics Gert Steegmans vandt fjerde etape af 4 Jours de Dunkerque, som havde start og mål i Arras.

Efter gårsdagens andenplads kunne steegmans i dag indkassere sæsonens tredje sejr efter dagens 199 km lange etape, som var præget af kraftig vind.

Det var netop vinden, der i dag var med til at afgøre etapen, da en gruppe på ca. 30 ryttere fik lavet et hul til de øvrige. Med ca. 15 km til mål angreb Staf Scheirlinckx fra det franske Cofidis hold, og han fik følgeskab af Steegmans og Tenax’ Murro, som dermed skulle afgøre etapen imellem sig. Her var det så Steegmans, der viste sig som den stærkeste i deres indbyrdes spurt.

“Jeg er meget glad for denne sejr. I går lykkedes det ikke, så det føles fedt at have vundet i dag.”

Med dagens etapesejr overtog Gert Steegmans løbets pointtrøje, mens holdkammeraten, Sebastien Rosseler, i morgen kører i bjergtrøjen.

Ny mand i løbets førertrøje er William Bonnet fra Crédit Agricole.

4. etape betød iøvrigt farvel til unge Martin Pedersen fra Team CSC. Lars Bak var bedste rytter fra det danske hold på en 18. plads med holdkammeraterne Matthew Goss, Kasper Klostergaard Larsen og Anders Lund umiddelbart efter. Chris Anker Sørensen og Allan Johansen tabte godt en halv time på dagens etape. De kom i mål som henholdsvis nummer 117 og 118.

Resultatet af 4. etape
1 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 4.41.11 (42.463 km/h)
2 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
3 Christian Murro - Tenax Salmilano 0.02
4 Sebastian Siedler - Team Milram 0.27
5 Baden Cooke - Canyon.com
6 Stéphane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux
7 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole
8 Mickael Delage - Française des Jeux
9 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
10 Nicolas Jalabert - Agritubel
11 Roger Hammond - T-Mobile Team
12 Piet Rooijakkers - Skil - Shimano
13 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic
14 Aivaras Baranauskas - Agritubel
15 William Bonnet - Crédit Agricole
16 Jimmy Engoulvent - Crédit Agricole
17 Geert Steurs - Predictor - Lotto
18 Lars Ytting Bak - Team CSC
19 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
20 Dominique Cornu - Predictor - Lotto
21 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
22 Christophe Edaleine - Crédit Agricole
23 Maarten Tjallingii - Skil - Shimano
24 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
25 Matthew Goss - Team CSC
26 Kasper Klostergaard Larsen - Team CSC
27 Stephan Schreck - T-Mobile Team
28 Yann Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
29 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom
30 Anders Lund - Team CSC
31 Christophe Mengin - Française des Jeux
32 Dmytro Grabovskyy - Quickstep - Innergetic 17.13
33 Johan Lindgren - Française des Jeux
34 Nico Eeckhout - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
35 David Boucher - Landbouwkrediet - Tönissteiner 34.16
36 Eric Baumann - T-Mobile Team
37 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet - Tönissteiner
38 Bert Roesems - Predictor - Lotto
39 Christophe Brandt - Predictor - Lotto
40 Wouter Van Mechelen - Landbouwkrediet - Tönissteiner
41 Daniele Pietropolli - Tenax Salmilano
42 René Haselbacher - Astana
43 David Derepas - Roubaix Lille Metropole
44 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano
45 Fabrice Piemontesi - Tenax Salmilano
46 Roberto Ferrari - Tenax Salmilano
47 Sergio Lagana - Tenax Salmilano
48 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux
49 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole
50 Jakob Piil - T-Mobile Team
51 Matthé Pronk - Canyon.com
52 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole
53 Alexey Kolessov - Astana
54 Linas Balciunas - Agritubel
55 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
56 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance
57 Matti Helminen - DFL - Cyclingnews - Litespeed
58 Mark Cavendish - T-Mobile Team
59 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
60 David Navas Chica - AG2r Prévoyance
61 Jason Donald - Team Slipstream powered by Chipotle
62 Craig Lewis - Team Slipstream powered by Chipotle
63 Guillaume Levarlet - Auber
64 Jeremie Galland - Auber
65 Steve Chainel - Auber
66 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
67 Scott Davis - T-Mobile Team
68 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
69 Erik Zabel - Team Milram
70 Christophe Laurent - Crédit Agricole
71 Evgeniy Sladkov - Astana
72 Enrico Poitschke - Team Milram
73 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt
74 Emilien Benoit Bergès - Agritubel
75 André Korff - T-Mobile Team
76 Hans Dekkers - Agritubel
77 Ludovic Capelle - Roubaix Lille Metropole
78 Julien Mazet - Astana
79 Michael Friedman - Team Slipstream powered by Chipotle
80 Sergey Lagutin - Navigators Insurance Cycling Team
81 Volodymyr Dyudya - Team Milram
82 Erwin Thijs - Canyon.com
83 Artur Gajek - Team Wiesenhof Felt
84 Bastiaan Giling - Team Wiesenhof Felt
85 Niki Terpstra - Team Milram
86 Wilfried Cretskens - Quickstep - Innergetic
87 Jan Kuyckx - Landbouwkrediet - Tönissteiner
88 Thierry Marichal - Française des Jeux
89 Valery Kobzarenko - Navigators Insurance Cycling Team
90 Carlo Scognamiglio - Team Milram
91 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
92 Tom Steels - Predictor - Lotto
93 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
94 Daniel Navarro Garcia - Astana
95 Sergey Kolesnikov - Canyon.com
96 Troels Ronning Vinther - Canyon.com
97 Glenn d'Hollander - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
98 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
99 Martin Velits - Team Wiesenhof Felt
100 Jonathan Patrick Mc Carty - Team Slipstream powered by Chipotle
101 Kenny Van Hummel - Skil - Shimano
102 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
103 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
104 Evan Oliphant - DFL - Cyclingnews - Litespeed
105 Hamish Robert Haynes - DFL - Cyclingnews - Litespeed
106 Markus Eichler - Canyon.com
107 Mathieu Claude - Bouygues Telecom
108 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
109 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
110 Sébastien Duret - Bretagne - Armor Lux
111 Jean Mespoulède - Auber
112 Frédéric Guesdon - Française des Jeux
113 Pierre Rolland - Crédit Agricole
114 Kenny De Haes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
115 Charles Guilbert - Bretagne - Armor Lux
116 Jean-Luc Delpech - Bretagne - Armor Lux
117 Chris Anker Sørensen - Team CSC
118 Allan Johansen - Team CSC
119 Christopher Sutton - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
120 Mark Renshaw - Crédit Agricole
121 Bradley McGee - Française des Jeux
122 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole
123 Christian Müller - Skil - Shimano
124 Glen Chadwick - Navigators Insurance Cycling Team
125 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle
126 Danny Pate - Team Slipstream powered by Chipotle
127 Nico Mattan - DFL - Cyclingnews - Litespeed
128 Mathieu Drujon - Auber
129 Florian Morizot - Auber
130 Rhys Pollock - DFL - Cyclingnews - Litespeed
131 Ben Day - Navigators Insurance Cycling Team
132 Nicolas Vogondy - Agritubel
133 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
134 Paul Martens - Skil - Shimano
135 Preben Van Hecke - Predictor - Lotto
136 Daniel Lloyd - DFL - Cyclingnews - Litespeed
137 Gabriele Bosisio - Tenax Salmilano
138 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole
139 Saïd Haddou - Bouygues Telecom
140 Stefan Van Dijk - Team Wiesenhof Felt
141 Andy Flickinger - Bouygues Telecom
142 Jeremy Hunt - Canyon.com
143 Jonathan Hivert - Crédit Agricole
144 Wim De Vocht - Predictor - Lotto
145 Serge Baguet - Quickstep - Innergetic
146 Aart Vierhouten - Skil - Shimano
147 Cédric Hervé - Agritubel
148 Rony Martias - Bouygues Telecom
149 Peter Van Petegem - Quickstep - Innergetic
150 Sébastien Joly - Française des Jeux
151 Gorik Gardeyn - Canyon.com
152 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
153 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano
154 Bernard Sulzberger - DFL - Cyclingnews - Litespeed
155 Clément l'Hottelerie - Skil - Shimano
156 Jean Zen - Roubaix Lille Metropole
157 David Harrigan - DFL - Cyclingnews - Litespeed

Udgået ryttere på dagens etape
DNF Jean-Patrick Nazon - AG2r Prévoyance
DNF Philip Deignan - AG2r Prévoyance
DNF Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
DNF Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
DNF Martin Pedersen - Team CSC
DNF Anthony Ravard - Agritubel
DNF Ed Clancy - Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF Paul Manning - Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF Rob Peeters - Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF David Verheyen - Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF Kristian House - Navigators Insurance Cycling Team
DNF David Deroo - Skil - Shimano
DNF Huub Duyn - Team Slipstream powered by Chipotle
DNF Niels Brouzes - Auber
DNF Maxime Méderel - Auber
DNF Stéphane Petilleau - Bretagne - Armor Lux
DNF Guillaume Le Floch - Bretagne - Armor Lux

Samlet stilling efter 4. etape
1 William Bonnet - Crédit Agricole 13.46.55
2 Lars Ytting Bak - Team CSC 0.25
3 Jimmy Engoulvent - Crédit Agricole 0.26
4 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.28
5 Dominique Cornu - Predictor - Lotto 0.30
6 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 0.31
7 Piet Rooijakkers - Skil - Shimano 0.36
8 Christophe Edaleine - Crédit Agricole 0.38
9 Sebastian Siedler - Team Milram 0.40
10 Yann Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.41
11 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
12 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
13 Matthew Goss - Team CSC 0.43
14 Roger Hammond - T-Mobile Team
15 Maarten Tjallingii - Skil - Shimano
16 Baden Cooke - Canyon.com 0.53
17 Mickael Delage - Française des Jeux 0.55
18 Nicolas Jalabert - Agritubel 0.57
19 Kasper Klostergaard Larsen - Team CSC 1.02
20 Geert Steurs - Predictor - Lotto 1.09
21 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole 1.29
22 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 4.32
23 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 4.52
24 Christian Murro - Tenax Salmilano 4.53
25 Aivaras Baranauskas - Agritubel 5.04
26 Christophe Mengin - Française des Jeux 5.08
27 Stéphane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux 5.45
28 Stephan Schreck - T-Mobile Team 5.48
29 Anders Lund - Team CSC 6.17
30 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 9.37
31 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 10.17
32 Johan Lindgren - Française des Jeux 17.27
33 Nico Eeckhout - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 21.36
34 Dmytro Grabovskyy - Quickstep - Innergetic 21.49
35 David Boucher - Landbouwkrediet - Tönissteiner 33.51
36 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 34.18
37 Mark Cavendish - T-Mobile Team 34.27
38 René Haselbacher - Astana 34.33
39 Paul Martens - Skil - Shimano 34.39
40 Preben Van Hecke - Predictor - Lotto
41 Martin Velits - Team Wiesenhof Felt 34.42
42 Rony Martias - Bouygues Telecom 34.45
43 Linas Balciunas - Agritubel 34.46
44 Mathieu Drujon - Auber 34.47
45 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux 34.52
46 Wilfried Cretskens - Quickstep - Innergetic 34.55
47 Enrico Poitschke - Team Milram 34.58
48 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole 35.05
49 Gorik Gardeyn - Canyon.com 35.09
50 Scott Davis - T-Mobile Team
51 Tom Steels - Predictor - Lotto 35.14
52 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt 35.17
53 Jonathan Hivert - Crédit Agricole 35.20
54 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 35.26
55 Niki Terpstra - Team Milram 38.33
56 Bert Roesems - Predictor - Lotto 38.37
57 Mark Renshaw - Crédit Agricole 38.43
58 Markus Eichler - Canyon.com 38.44
59 Volodymyr Dyudya - Team Milram 38.45
60 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole 38.47
61 Craig Lewis - Team Slipstream powered by Chipotle 38.48
62 Allan Johansen - Team CSC 38.49
63 Saïd Haddou - Bouygues Telecom 38.50
64 Matti Helminen - DFL - Cyclingnews - Litespeed 38.53
65 Peter Van Petegem - Quickstep - Innergetic
66 Serge Baguet - Quickstep - Innergetic
67 David Navas Chica - AG2r Prévoyance 38.54
68 Michael Friedman - Team Slipstream powered by Chipotle 38.55
69 Jason Donald - Team Slipstream powered by Chipotle 38.56
70 Sébastien Joly - Française des Jeux
71 Daniel Navarro Garcia - Astana 38.57
72 Christian Müller - Skil - Shimano
73 Christophe Brandt - Predictor - Lotto 38.58
74 Bastiaan Giling - Team Wiesenhof Felt 39.00
75 Clément l'Hottelerie - Skil - Shimano
76 Andy Flickinger - Bouygues Telecom 39.01
77 Nicolas Vogondy - Agritubel
78 Frédéric Guesdon - Française des Jeux 39.03
79 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 39.04
80 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole 39.07
81 Mathieu Claude - Bouygues Telecom
82 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 39.08
83 Hans Dekkers - Agritubel 39.11
84 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
85 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
86 Jonathan Patrick Mc Carty - Team Slipstream powered by Chipotle 39.12
87 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 39.13
88 Eric Baumann - T-Mobile Team 39.14
89 Evan Oliphant - DFL - Cyclingnews - Litespeed
90 Glenn d'Hollander - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 39.15
91 Pierre Rolland - Crédit Agricole
92 Christopher Sutton - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 39.17
93 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet - Tönissteiner 39.18
94 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
95 Erik Zabel - Team Milram 39.20
96 Alexey Kolessov - Astana 39.21
97 David Harrigan - DFL - Cyclingnews - Litespeed 39.23
98 Sergey Lagutin - Navigators Insurance Cycling Team
99 Matthé Pronk - Canyon.com 39.24
100 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
101 Chris Anker Sørensen - Team CSC
102 Valery Kobzarenko - Navigators Insurance Cycling Team
103 Thierry Marichal - Française des Jeux 39.25
104 Daniel Lloyd - DFL - Cyclingnews - Litespeed 39.26
105 Kenny Van Hummel - Skil - Shimano
106 Rhys Pollock - DFL - Cyclingnews - Litespeed 39.27
107 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
108 David Derepas - Roubaix Lille Metropole 39.28
109 Sergey Kolesnikov - Canyon.com 39.30
110 Jean-Luc Delpech - Bretagne - Armor Lux
111 Florian Morizot - Auber 39.31
112 Jan Kuyckx - Landbouwkrediet - Tönissteiner 39.32
113 Steve Chainel - Auber 39.33
114 Glen Chadwick - Navigators Insurance Cycling Team 39.34
115 Carlo Scognamiglio - Team Milram
116 Bernard Sulzberger - DFL - Cyclingnews - Litespeed 39.37
117 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 39.41
118 Guillaume Levarlet - Auber
119 Wim De Vocht - Predictor - Lotto 39.43
120 Stefan Van Dijk - Team Wiesenhof Felt
121 Roberto Ferrari - Tenax Salmilano 39.45
122 Artur Gajek - Team Wiesenhof Felt 39.47
123 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano 39.48
124 Erwin Thijs - Canyon.com 39.51
125 Julien Mazet - Astana
126 Wouter Van Mechelen - Landbouwkrediet - Tönissteiner 39.52
127 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole 39.53
128 Bradley McGee - Française des Jeux 39.55
129 Nico Mattan - DFL - Cyclingnews - Litespeed 39.56
130 Troels Ronning Vinther - Canyon.com 39.58
131 Jean Mespoulède - Auber 40.00
132 Daniele Pietropolli - Tenax Salmilano
133 Charles Guilbert - Bretagne - Armor Lux 40.04
134 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 40.10
135 Jeremie Galland - Auber 40.11
136 Jeremy Hunt - Canyon.com 40.14
137 André Korff - T-Mobile Team 40.15
138 Hamish Robert Haynes - DFL - Cyclingnews - Litespeed
139 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano 40.27
140 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole 40.36
141 Kenny De Haes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 42.51
142 Sébastien Duret - Bretagne - Armor Lux 42.58
143 Sergio Lagana - Tenax Salmilano 43.08
144 Jean Zen - Roubaix Lille Metropole 43.34
145 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance 43.50
146 Christophe Laurent - Crédit Agricole 44.04
147 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle 44.38
148 Danny Pate - Team Slipstream powered by Chipotle 44.41
149 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 44.52
150 Aart Vierhouten - Skil - Shimano 44.53
151 Gabriele Bosisio - Tenax Salmilano 44.58
152 Ludovic Capelle - Roubaix Lille Metropole 46.12
153 Ben Day - Navigators Insurance Cycling Team 47.10
154 Evgeniy Sladkov - Astana 50.59
155 Fabrice Piemontesi - Tenax Salmilano 53.24
156 Jakob Piil - T-Mobile Team 57.43
157 Cédric Hervé - Agritubel 1.00.34

Pointkonkurrencen efter 4. etape
1 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 37 pts
2 Mark Cavendish - T-Mobile Team 37
3 Sebastian Siedler - Team Milram 37
4 David Boucher - Landbouwkrediet - Tönissteiner 29
5 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux 26
6 Matthew Goss - Team CSC 24
7 Roger Hammond - T-Mobile Team 20
8 William Bonnet - Crédit Agricole 19
9 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 17
10 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 16
11 Christian Murro - Tenax Salmilano 15
12 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 14
13 Mickael Delage - Française des Jeux 14
14 Piet Rooijakkers - Skil - Shimano 12
15 Baden Cooke - Canyon.com 12
16 René Haselbacher - Astana 12
17 Mathieu Drujon - Auber 11
18 Nico Eeckhout - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 10
19 Stéphane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux 10
20 Kenny Van Hummel - Skil - Shimano 10
21 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole 9
22 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole 9
23 Jeremie Galland - Auber 8
24 Jimmy Engoulvent - Crédit Agricole 7
25 Hans Dekkers - Agritubel 7
26 Nicolas Jalabert - Agritubel 6
27 Rony Martias - Bouygues Telecom 5
28 Erik Zabel - Team Milram 5
29 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 4
30 Enrico Poitschke - Team Milram 3
31 Lars Ytting Bak - Team CSC 2
32 Aivaras Baranauskas - Agritubel 2
33 Mathieu Claude - Bouygues Telecom 2
34 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle 2
35 Volodymyr Dyudya - Team Milram 1
36 Gabriele Bosisio - Tenax Salmilano 1
37 Sergey Lagutin - Navigators Insurance Cycling Team

Bjergkonkurrencen efter 4. etape
1 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 12 pts
2 Gabriele Bosisio - Tenax Salmilano 11
3 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux 9
4 David Boucher - Landbouwkrediet - Tönissteiner 6
5 Sergey Kolesnikov - Canyon.com 5
6 Mickael Delage - Française des Jeux 3
7 Stéphane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux 3
8 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle 3
9 Maarten Tjallingii - Skil - Shimano 2
10 Eric Baumann - T-Mobile Team 2
11 Piet Rooijakkers - Skil - Shimano 1
12 Christian Murro - Tenax Salmilano 1
13 Christophe Mengin - Française des Jeux 1
14 Christophe Laurent - Crédit Agricole 1

Ungdomskonkurrencen efter 4. etape
1 William Bonnet - Crédit Agricole 13.46.55
2 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.28
3 Dominique Cornu - Predictor - Lotto 0.30
4 Yann Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.41
5 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
6 Matthew Goss - Team CSC 0.43
7 Mickael Delage - Française des Jeux 0.55
8 Kasper Klostergaard Larsen - Team CSC 1.02
9 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole 1.29
10 Anders Lund - Team CSC 6.17
11 Johan Lindgren - Française des Jeux 17.27
12 Dmytro Grabovskyy - Quickstep - Innergetic 21.49
13 Mark Cavendish - T-Mobile Team 34.27
14 Paul Martens - Skil - Shimano 34.39
15 Preben Van Hecke - Predictor - Lotto
16 Martin Velits - Team Wiesenhof Felt 34.42
17 Mathieu Drujon - Auber 34.47
18 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux 34.52
19 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole 35.05
20 Jonathan Hivert - Crédit Agricole 35.20
21 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 35.26
22 Niki Terpstra - Team Milram 38.33
23 Mark Renshaw - Crédit Agricole 38.43
24 Volodymyr Dyudya - Team Milram 38.45
25 Craig Lewis - Team Slipstream powered by Chipotle 38.48
26 Saïd Haddou - Bouygues Telecom 38.50
27 Michael Friedman - Team Slipstream powered by Chipotle 38.55
28 Daniel Navarro Garcia - Astana 38.57
29 Bastiaan Giling - Team Wiesenhof Felt 39.00
30 Clément l'Hottelerie - Skil - Shimano
31 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 39.04
32 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole 39.07
33 Mathieu Claude - Bouygues Telecom
34 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 39.11
35 Pierre Rolland - Crédit Agricole 39.15
36 Christopher Sutton - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 39.17
37 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 39.18
38 Alexey Kolessov - Astana 39.21
39 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 39.24
40 Chris Anker Sørensen - Team CSC
41 Kenny Van Hummel - Skil - Shimano 39.26
42 Sergey Kolesnikov - Canyon.com 39.30
43 Florian Morizot - Auber 39.31
44 Steve Chainel - Auber 39.33
45 Carlo Scognamiglio - Team Milram 39.34
46 Bernard Sulzberger - DFL - Cyclingnews - Litespeed 39.37
47 Guillaume Levarlet - Auber 39.41
48 Roberto Ferrari - Tenax Salmilano 39.45
49 Artur Gajek - Team Wiesenhof Felt 39.47
50 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole 39.53
51 Troels Ronning Vinther - Canyon.com 39.58
52 Jeremie Galland - Auber 40.11
53 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano 40.27
54 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole 40.36
55 Kenny De Haes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 42.51
56 Sergio Lagana - Tenax Salmilano 43.08
57 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance 43.50
58 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle 44.38
59 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 44.52
60 Evgeniy Sladkov - Astana 50.59
61 Fabrice Piemontesi - Tenax Salmilano 53.24

Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 Crédit Agricole 41.22.04
2 Team CSC 0.22
3 Française des Jeux 0.30
4 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3.40
5 Quickstep-Innergetic 16.51
6 Predictor-Lotto 34.20
7 Skil-Shimano 34.39
8 T-Mobile Team 35.12
9 Bouygues Telecom 38.46
10 Agritubel 38.50
11 Team Milram 1.12.22
12 CANYON.COM 1.12.58
13 Roubaix Lille Metropole 1.13.52
14 Bretagne-Armor Lux 1.17.21
15 Tenax Salmilano 1.22.02
16 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.34.21
17 Team Wiesenhof Felt 1.47.16
18 Landbouwkrediet-Tönissteiner 1.50.41
19 Astana 1.51.29
20 Auber 93 1.51.47
21 Team Slipstream powered by Chipotle 1.55.05
22 DFL-Cyclingnews-Litespeed 1.55.51
23 Navigators Insurance Cycling Team 1.56.42

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior (Enkelt...(CM) 21/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 20/09

VM - Dame Junior (Enkelts...(CMW) 21/09

Duo Normand(1.1) 20/09

Giro dell'Appennino(1.1) 20/09

Giro dell'Appennino(1.1) 19/09

Gooikse Pijl(1.1) 20/09

Grand Prix d'Isbergues - ...(1.1) 20/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 20/09

Duo Normand(1.1) 20/09

Giro dell'Appennino(1.1) 20/09

Gooikse Pijl(1.1) 20/09

Grand Prix d'Isbergues - ...(1.1) 20/09

VM - Herre Junior (Enkelt...(CM) 21/09

VM - Dame Junior (Enkelts...(CMW) 21/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 22/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?