Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO
Meersman først over stregen i Romandiet

Meersman først over stregen i Romandiet

24. april 2013 17:31Foto: OPQS / Tim de Waele

Omega Pharma - Quick Step vandt dagens etape i Romandiet, da Gianni Meersman spurtede sig først over målstregen.

Annonce

Tour de Romandies anden etape blev afgjort i en massespurt, hvor Gianni Meersman (Omega Pharma - Quick Step) spurtede sig til sejren foran Giacomo Nizzolo (RadioShack-Leopard). Inden da havde en række ryttere forsøgt sig med angreb på den kuperede etape, heriblandt Manuele Boaro (Team Saxo - Tinkoff), men forgæves.

Chris Froome (Sky) fører stadig løbet samlet.

Etapens udvikling
Små 177 kilometer skulle der køres i Schweiz i dag, og her ventede en kuperet etape med tre stigninger på programmet. Trods det var det dog forventet at en gruppe kunne komme hjem samlet, da stigningerne ikke var særlig slemme, mens den sidste også lå et stykke fra mål. Dog kunne det ikke nødvendigvis forventes at alle sad med hjem til mål i feltet.

Saunt-Maurice lagde asfalt til starten på etapen i formiddags, mens målstregen var placeret i Renens.

Feltet holdt skruen stram
Julien Berard fra AG2R La Mondiale, Garikoitz Bravo (Euskaltel-Euskadi) og canadieren David Veilleux (Team Europcar) angreb meget tidligt på etapen og kom væk fra feltet. Men i feltet var man ikke meget for at lade de tre ryttere få al for meget snor, og således endte forspringet aldrig med at blive mere end lidt over fire og et halvt minut.

Trods feltets høje tempo, var udbryderne ikke klar til at give op, og de forsøgte med alt hvad de havde at blive ude foran, hvilket også lykkedes over et par omgange, men til sidst kunne de ikke stille noget op mod feltet, der endte med at indhente de tre lykkeriddere på dagens sidste stigning (kategori 2).


En smule overraskende forsøgte en af outsiderne i løbet, Pierre Rolland (Team Europcar), et angreb sammen med Hubert Dupont (AG2R). Franskmændene kørte væk på stigningen og kom også først op over toppen, men lang tid gik der ikke før feltet også havde fanget disse to.

Holdt det samlet til mål
Den høje fart i feltet og de mange hold, der viste interesse i at holde det samlet, holdt dog ikke flere ryttere fra at forsøge sig. Jeremy Roy (FDJ) og Matthias Brändle (IAM Cycling) angreb med lidt under 30 kilometer tilbage af etapen og formåede at opbygge et forspring på et halvt minut til et jagtende felt.

Bagved lod man franskmanden og østrigeren hænge ude foran i nogle kilometer, inden feltet hentede dem med lidt over seks kilometer tilbage. Det skulle dog ikke blive den sidste rytter, de hentede, for Manuele Boaro fra Team Saxo - Tinkoff forsøgte sig med to kilometer til mål, men også han måtte se sit forsøg neutraliseret.

De sidste par kilometer var præget af en hård positionskamp, hvor mange hold ville holde sig fremme, enten fordi de skulle køre en sprinter frem til spurten, eller fordi de havde en klassementsrytter at skulle beskytte. BMC Racing Team førte feltet an, da det gjaldt den sidste kilometer.

Team Argos-Shimano kom dog med to ryttere og åbnede spurten, men bagfra kom Gianni Meersman meget stærkt og gik forbi. Belgieren var ikke til at røre i dag, og han kom i ganske suveræn stil først over målstregen og tog etapesejren foran Giacomo Nizzolo (RadioShack-Leopard).

Lampre-Merida sprinteren Roberto Ferrari sluttede på tredjepladsen, mens det samlet stadig er Chris Froome der fører foran Andrew Talansky (Garmin-Sharp).

 

Resultat af 1. etape

1 Gianni Meersman - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 04.29.09
2 Giacomo Nizzolo - RadioShack Leopard
3 Roberto Ferrari - Lampre-Merida
4 Luka Mezgec - Team Argos-Shimano
5 Kévin Reza - Team Europcar
6 Francesco Gavazzi - Astana Pro Team
7 Matthew Harley Goss - Orica-GreenEdge
8 Rui Alberto Faria Da Costa - Movistar Team
9 Gaetan Bille - Lotto Belisol
10 Marco Marcato - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
11 Dennis Vanendert - Lotto Belisol
12 Jan Bakelants - RadioShack Leopard
13 Christopher Sutton - Sky Procycling
14 Dominik Nerz - BMC Racing Team
15 Xavier Florencio Cabre - Katusha
16 Reto Hollenstein - IAM Cycling
17 Elia Viviani - Cannondale Pro Cycling
18 Georg Preidler - Team Argos-Shimano
19 Jurgen Van Den Broeck - Lotto Belisol
20 Carlos Alberto Betancur Gomez - Ag2R La Mondiale
21 Fabio Sabatini - Cannondale Pro Cycling
22 Enrico Gasparotto - Astana Pro Team
23 Alejandro Valverde Belmonte - Movistar Team
24 Mads Christensen - Team Saxo-Tinkoff
25 Reinardt Janse Van Rensburg - Team Argos-Shimano
26 Rafal Majka - Team Saxo-Tinkoff
27 Andriy Grivko - Astana Pro Team
28 Tom Dumoulin - Team Argos-Shimano
29 Stef Clement - Blanco Pro Cycling Team
30 Janez Brajkovic - Astana Pro Team
31 Adam Blythe - BMC Racing Team
32 Egor Silin - Astana Pro Team
33 David Lopez Garcia - Sky Procycling
34 Jonathan Fumeaux - IAM Cycling
35 Johann Tschopp - IAM Cycling
36 Andrew Talansky - Garmin-Sharp
37 John Gadret - Ag2R La Mondiale
38 Igor Anton Hernandez - Euskaltel-Euskadi
39 Michael Albasini - Orica-GreenEdge
40 Steven Kruijswijk - Blanco Pro Cycling Team
41 Mathias Frank - BMC Racing Team
42 Rémi Cusin - IAM Cycling
43 Alexsandr Dyachenko - Astana Pro Team
44 Peter Stetina - Garmin-Sharp
45 Robert Gesink - Blanco Pro Cycling Team
46 Thibaut Pinot - FDJ
47 Vladimir Gusev - Katusha
48 Matteo Bono - Lampre-Merida
49 Patrick Gretsch - Team Argos-Shimano
50 Francis De Greef - Lotto Belisol
51 Richie Porte - Sky Procycling
52 Sylvester Szmyd - Movistar Team
53 Johannes Fröhlinger - Team Argos-Shimano
54 Peter Velits - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
55 Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira - RadioShack Leopard
56 Christopher Froome - Sky Procycling
57 Jean-Christophe Peraud - Ag2R La Mondiale
58 Ramunas Navardauskas - Garmin-Sharp
59 Wilco Kelderman - Blanco Pro Cycling Team
60 Lieuwe Westra - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
61 Tony Martin - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
62 Tobias Ludvigsson - Team Argos-Shimano
63 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel-Euskadi
64 Romain Sicard - Euskaltel-Euskadi
65 Marcel Wyss - IAM Cycling
66 Damiano Cunego - Lampre-Merida
67 Roman Kreuziger - Team Saxo-Tinkoff
68 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
69 Moreno Moser - Cannondale Pro Cycling
70 Arthur Vichot - FDJ
71 Ruben Plaza Molina - Movistar Team
72 Rinaldo Nocentini - Ag2R La Mondiale
73 Sébastien Reichenbach - IAM Cycling
74 Rob Ruijgh - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
75 Eros Capecchi - Movistar Team
76 Paolo Longo Borghini - Cannondale Pro Cycling
77 Danilo Wyss - BMC Racing Team
78 Cameron Wurf - Cannondale Pro Cycling
79 Svein Tuft - Orica-GreenEdge
80 Petr Ignatenko - Katusha
81 George Bennett - RadioShack Leopard
82 Cédric Pineau - FDJ
83 Robert Kiserlovski - RadioShack Leopard
84 Maxime Bouet - Ag2R La Mondiale
85 Evgeny Petrov - Team Saxo-Tinkoff
86 Frederik Willems - Lotto Belisol
87 Pavel Brutt - Katusha
88 Thomas Danielson - Garmin-Sharp
89 Pierrick Fedrigo - FDJ
90 Julien Vermote - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
91 Peio Bilbao - Euskaltel-Euskadi
92 Tiago Machado - RadioShack Leopard
93 Alessandro De Marchi - Cannondale Pro Cycling
94 Adriano Malori - Lampre-Merida
95 Simone Stortoni - Lampre-Merida
96 Vladimir Karpets - Movistar Team
97 Juan Jose Lobato Del Valle - Euskaltel-Euskadi
98 Juan Manuel Garate - Blanco Pro Cycling Team
99 Dmitry Kozontchuk - Katusha
100 Ivan Basso - Cannondale Pro Cycling
101 Simon Spilak - Katusha
102 Imanol Erviti Ollo - Movistar Team
103 Marcus Burghardt - BMC Racing Team
104 Vasil Kiryienka - Sky Procycling
105 Pablo Lastras Garcia - Movistar Team
106 Pierre Rolland - Team Europcar
107 Manuele Boaro - Team Saxo-Tinkoff
108 Marc Goos - Blanco Pro Cycling Team
109 Gianluca Brambilla - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
110 Cyril Gautier - Team Europcar
111 Hubert Dupont - Ag2R La Mondiale
112 Brent Bookwalter - BMC Racing Team
113 José Rujano Guillen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
114 Oliver Zaugg - Team Saxo-Tinkoff
115 Thomas Rohregger - RadioShack Leopard
116 Bram Tankink - Blanco Pro Cycling Team
117 Laurent Mangel - FDJ
118 Wesley Sulzberger - Orica-GreenEdge
119 Manuele Mori - Lampre-Merida
120 Andrey Zeits - Astana Pro Team
121 Jose Rodolfo Serpa Perez - Lampre-Merida
122 Francis Mourey - FDJ
123 Mikel Landa Meana - Euskaltel-Euskadi
124 Adrian Saez - Euskaltel-Euskadi
125 Chris Anker Sörensen - Team Saxo-Tinkoff
126 Julien Berard - Ag2R La Mondiale
127 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
128 Kristijan Durasek - Lampre-Merida
129 Garikoitz Bravo Oiarbide - Euskaltel-Euskadi
130 David Veilleux - Team Europcar
131 Ryder Hesjedal - Garmin-Sharp
132 Benjamin Noval Gonzalez - Team Saxo-Tinkoff
133 Jurgen Van De Walle - Lotto Belisol
134 Perrig Quemeneur - Team Europcar
135 Daniel Moreno Fernandez - Katusha
136 Rohan Dennis - Garmin-Sharp
137 Matthias Brandle - IAM Cycling
138 Matteo Montaguti - Ag2R La Mondiale
139 Marco Pinotti - BMC Racing Team
140 Grégory Rast - RadioShack Leopard
141 Joshua Edmondson - Sky Procycling
142 Anthony Charteau - Team Europcar
143 Peter Kennaugh - Sky Procycling
144 Brian Bulgac - Lotto Belisol
145 Jérémy Roy - FDJ
146 Jack Bobridge - Blanco Pro Cycling Team
147 Alan Marangoni - Cannondale Pro Cycling
148 Kristof Vandewalle - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
149 Martijn Keizer - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.19
150 Alexandre Geniez - FDJ
151 Steve Morabito - BMC Racing Team
152 Yukiya Arashiro - Team Europcar 1.13
153 Yann Huguet - Team Argos-Shimano 2.08
154 Dmitriy Gruzdev - Astana Pro Team 2.27
155 Travis Meyer - Orica-GreenEdge 6.39
156 Luke Durbridge - Orica-GreenEdge 9.41
157 Brett Lancaster - Orica-GreenEdge
158 Gustav Larsson - IAM Cycling
159 Christian Vande Velde - Garmin-Sharp
160 Aliaksandr Kuchynski - Katusha
161 Bert Grabsch - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 11.21
162 Mark Cavendish - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
163 Morgan Lamoisson - Team Europcar
164 Gabriel Rasch - Sky Procycling
165 Kenny Dehaes - Lotto Belisol
166 Lachlan David Morton - Garmin-Sharp
DNS Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
DNS Michael Matthews - Orica-GreenEdge

 

Samlet stilling

1 Christopher Froome - Sky Procycling 04.42.24
2 Andrew Talansky - Garmin-Sharp 0.06
3 Robert Kiserlovski - RadioShack Leopard 0.13
4 Richie Porte - Sky Procycling 0.15
5 Rui Alberto Faria Da Costa - Movistar Team 0.16
6 Thibaut Pinot - FDJ 0.17
7 Stef Clement - Blanco Pro Cycling Team
8 Alejandro Valverde Belmonte - Movistar Team
9 Thomas Danielson - Garmin-Sharp
10 Wilco Kelderman - Blanco Pro Cycling Team 0.18
11 Moreno Moser - Cannondale Pro Cycling
12 Carlos Alberto Betancur Gomez - Ag2R La Mondiale 0.19
13 David Lopez Garcia - Sky Procycling 0.22
14 Gianni Meersman - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 0.23
15 Sylvester Szmyd - Movistar Team 0.26
16 Ruben Plaza Molina - Movistar Team
17 Tony Martin - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 0.29
18 Manuele Boaro - Team Saxo-Tinkoff
19 Janez Brajkovic - Astana Pro Team 0.30
20 Steven Kruijswijk - Blanco Pro Cycling Team 0.31
21 Alexsandr Dyachenko - Astana Pro Team
22 Steve Morabito - BMC Racing Team 0.32
23 Rafal Majka - Team Saxo-Tinkoff 0.33
24 Tom Dumoulin - Team Argos-Shimano
25 Evgeny Petrov - Team Saxo-Tinkoff
26 Marcel Wyss - IAM Cycling 0.34
27 Eros Capecchi - Movistar Team
28 Tiago Machado - RadioShack Leopard
29 Robert Gesink - Blanco Pro Cycling Team 0.35
30 Lieuwe Westra - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
31 Jean-Christophe Peraud - Ag2R La Mondiale 0.37
32 Jurgen Van Den Broeck - Lotto Belisol 0.40
33 Vasil Kiryienka - Sky Procycling 0.43
34 José Rujano Guillen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.45
35 Peter Kennaugh - Sky Procycling 0.46
36 Reto Hollenstein - IAM Cycling
37 Damiano Cunego - Lampre-Merida 0.47
38 Enrico Gasparotto - Astana Pro Team
39 Pierrick Fedrigo - FDJ
40 Peter Stetina - Garmin-Sharp 0.48
41 Marco Pinotti - BMC Racing Team
42 Joshua Edmondson - Sky Procycling
43 Igor Anton Hernandez - Euskaltel-Euskadi
44 Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira - RadioShack Leopard 0.49
45 Romain Sicard - Euskaltel-Euskadi 0.50
46 Simone Stortoni - Lampre-Merida
47 Rohan Dennis - Garmin-Sharp
48 Ryder Hesjedal - Garmin-Sharp 0.51
49 Simon Spilak - Katusha
50 Roman Kreuziger - Team Saxo-Tinkoff
51 Maxime Bouet - Ag2R La Mondiale 0.52
52 Francis De Greef - Lotto Belisol 0.53
53 Tobias Ludvigsson - Team Argos-Shimano
54 Petr Ignatenko - Katusha
55 Michael Albasini - Orica-GreenEdge 0.54
56 Johann Tschopp - IAM Cycling 0.56
57 George Bennett - RadioShack Leopard
58 Adriano Malori - Lampre-Merida
59 John Gadret - Ag2R La Mondiale 0.58
60 Juan Manuel Garate - Blanco Pro Cycling Team 0.59
61 Ramunas Navardauskas - Garmin-Sharp
62 Sébastien Reichenbach - IAM Cycling 1.00
63 Pierre Rolland - Team Europcar 1.01
64 Mads Christensen - Team Saxo-Tinkoff
65 Ivan Basso - Cannondale Pro Cycling 1.02
66 Egor Silin - Astana Pro Team 1.05
67 Rinaldo Nocentini - Ag2R La Mondiale
68 Gaetan Bille - Lotto Belisol
69 Hubert Dupont - Ag2R La Mondiale
70 Brent Bookwalter - BMC Racing Team 1.06
71 Jose Rodolfo Serpa Perez - Lampre-Merida 1.08
72 Andriy Grivko - Astana Pro Team
73 Daniel Moreno Fernandez - Katusha 1.10
74 Laurent Mangel - FDJ 1.11
75 Francesco Gavazzi - Astana Pro Team
76 Dmitry Kozontchuk - Katusha
77 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.12
78 Garikoitz Bravo Oiarbide - Euskaltel-Euskadi 1.13
79 Jan Bakelants - RadioShack Leopard
80 Jack Bobridge - Blanco Pro Cycling Team
81 Gianluca Brambilla - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
82 Alessandro De Marchi - Cannondale Pro Cycling 1.14
83 Julien Berard - Ag2R La Mondiale
84 Francis Mourey - FDJ 1.15
85 Peter Velits - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
86 Mathias Frank - BMC Racing Team
87 Matthias Brandle - IAM Cycling 1.16
88 Chris Anker Sörensen - Team Saxo-Tinkoff 1.17
89 David Veilleux - Team Europcar 1.18
90 Kristof Vandewalle - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
91 Jurgen Van De Walle - Lotto Belisol 1.19
92 Peio Bilbao - Euskaltel-Euskadi 1.20
93 Imanol Erviti Ollo - Movistar Team 1.21
94 Jonathan Fumeaux - IAM Cycling 1.22
95 Cédric Pineau - FDJ
96 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel-Euskadi 1.23
97 Andrey Zeits - Astana Pro Team
98 Brian Bulgac - Lotto Belisol 1.24
99 Alan Marangoni - Cannondale Pro Cycling
100 Bram Tankink - Blanco Pro Cycling Team 1.25
101 Oliver Zaugg - Team Saxo-Tinkoff 1.27
102 Julien Vermote - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
103 Georg Preidler - Team Argos-Shimano 1.28
104 Reinardt Janse Van Rensburg - Team Argos-Shimano 1.32
105 Cameron Wurf - Cannondale Pro Cycling
106 Matteo Bono - Lampre-Merida
107 Rémi Cusin - IAM Cycling
108 Vladimir Gusev - Katusha
109 Matteo Montaguti - Ag2R La Mondiale 1.33
110 Vladimir Karpets - Movistar Team 1.34
111 Perrig Quemeneur - Team Europcar 1.36
112 Luka Mezgec - Team Argos-Shimano
113 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
114 Marc Goos - Blanco Pro Cycling Team 1.39
115 Benjamin Noval Gonzalez - Team Saxo-Tinkoff 1.41
116 Danilo Wyss - BMC Racing Team
117 Pavel Brutt - Katusha 1.43
118 Manuele Mori - Lampre-Merida
119 Adrian Saez - Euskaltel-Euskadi 1.44
120 Paolo Longo Borghini - Cannondale Pro Cycling
121 Anthony Charteau - Team Europcar 1.45
122 Cyril Gautier - Team Europcar
123 Juan Jose Lobato Del Valle - Euskaltel-Euskadi
124 Alexandre Geniez - FDJ
125 Wesley Sulzberger - Orica-GreenEdge
126 Johannes Fröhlinger - Team Argos-Shimano
127 Kévin Reza - Team Europcar
128 Thomas Rohregger - RadioShack Leopard 1.46
129 Mikel Landa Meana - Euskaltel-Euskadi 1.47
130 Jérémy Roy - FDJ 1.49
131 Frederik Willems - Lotto Belisol 1.50
132 Xavier Florencio Cabre - Katusha 1.54
133 Dominik Nerz - BMC Racing Team
134 Fabio Sabatini - Cannondale Pro Cycling
135 Rob Ruijgh - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.56
136 Christopher Sutton - Sky Procycling
137 Arthur Vichot - FDJ
138 Pablo Lastras Garcia - Movistar Team 1.57
139 Giacomo Nizzolo - RadioShack Leopard 1.59
140 Grégory Rast - RadioShack Leopard 2.04
141 Patrick Gretsch - Team Argos-Shimano 2.06
142 Roberto Ferrari - Lampre-Merida 2.07
143 Kristijan Durasek - Lampre-Merida 2.09
144 Martijn Keizer - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2.13
145 Dennis Vanendert - Lotto Belisol 2.16
146 Marco Marcato - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2.19
147 Elia Viviani - Cannondale Pro Cycling 2.29
148 Matthew Harley Goss - Orica-GreenEdge 2.30
149 Svein Tuft - Orica-GreenEdge 2.32
150 Marcus Burghardt - BMC Racing Team 2.49
151 Yukiya Arashiro - Team Europcar 3.15
152 Yann Huguet - Team Argos-Shimano 3.54
153 Adam Blythe - BMC Racing Team 3.55
154 Dmitriy Gruzdev - Astana Pro Team 4.05
155 Travis Meyer - Orica-GreenEdge 8.46
156 Luke Durbridge - Orica-GreenEdge 10.44
157 Gustav Larsson - IAM Cycling 10.50
158 Brett Lancaster - Orica-GreenEdge 11.20
159 Christian Vande Velde - Garmin-Sharp 11.25
160 Aliaksandr Kuchynski - Katusha 12.52
161 Lachlan David Morton - Garmin-Sharp 13.03
162 Bert Grabsch - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 13.27
163 Gabriel Rasch - Sky Procycling 13.31
164 Kenny Dehaes - Lotto Belisol 13.40
165 Mark Cavendish - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 14.11
166 Morgan Lamoisson - Team Europcar 14.42

 

Pointkonkurrencen

1 Julien Berard - Ag2R La Mondiale 6 pts
2 Matthias Brandle - IAM Cycling 6
3 Garikoitz Bravo Oiarbide - Euskaltel-Euskadi 3
4 Jérémy Roy - FDJ 3
5 Moreno Moser - Cannondale Pro Cycling 1
6 David Veilleux - Team Europcar 1

 

Bjergkonkurrencen
1 Garikoitz Bravo Oiarbide - Euskaltel-Euskadi 14 pts
2 Hubert Dupont - Ag2R La Mondiale 8
3 Pierre Rolland - Team Europcar 6
4 Julien Berard - Ag2R La Mondiale 6
5 Christopher Froome - Sky Procycling 5
6 David Veilleux - Team Europcar 4
7 Andrew Talansky - Garmin-Sharp 3
8 Robert Kiserlovski - RadioShack Leopard 2
9 Peio Bilbao - Euskaltel-Euskadi 2
10 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel-Euskadi 2
11 Richie Porte - Sky Procycling 1
12 Jonathan Fumeaux - IAM Cycling 1

 

Ungdomskonkurrencen
1 Thibaut Pinot - FDJ 04.42.41
2 Wilco Kelderman - Blanco Pro Cycling Team 0.01
3 Moreno Moser - Cannondale Pro Cycling
4 Carlos Alberto Betancur Gomez - Ag2R La Mondiale 0.02
5 Rafal Majka - Team Saxo-Tinkoff 0.16
6 Tom Dumoulin - Team Argos-Shimano
7 Peter Kennaugh - Sky Procycling 0.29
8 Joshua Edmondson - Sky Procycling 0.31
9 Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira - RadioShack Leopard 0.32
10 Rohan Dennis - Garmin-Sharp 0.33
11 Tobias Ludvigsson - Team Argos-Shimano 0.36
12 George Bennett - RadioShack Leopard 0.39
13 Sébastien Reichenbach - IAM Cycling 0.43
14 Garikoitz Bravo Oiarbide - Euskaltel-Euskadi 0.56
15 Jack Bobridge - Blanco Pro Cycling Team
16 Matthias Brandle - IAM Cycling 0.59
17 Peio Bilbao - Euskaltel-Euskadi 1.03
18 Julien Vermote - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 1.10
19 Georg Preidler - Team Argos-Shimano 1.11
20 Reinardt Janse Van Rensburg - Team Argos-Shimano 1.15
21 Marc Goos - Blanco Pro Cycling Team 1.22
22 Mikel Landa Meana - Euskaltel-Euskadi 1.30
23 Dominik Nerz - BMC Racing Team 1.37
24 Giacomo Nizzolo - RadioShack Leopard 1.42
25 Elia Viviani - Cannondale Pro Cycling 2.12
26 Adam Blythe - BMC Racing Team 3.38
27 Travis Meyer - Orica-GreenEdge 8.29
28 Luke Durbridge - Orica-GreenEdge 10.27
29 Lachlan David Morton - Garmin-Sharp 12.46

 

Holdkonkurrencen
1 Sky Procycling 14.07.49
2 Movistar Team 0.22
3 Blanco Pro Cycling Team 0.29
4 Garmin-Sharp 0.34
5 Team Saxo -Tinkoff 0.58
6 Radioshack Leopard 0.59
7 Astana Pro Team 1.11
8 AG2R La Mondiale
9 FDJ 1.38
10 Omega Pharma-QuickStep
11 IAM Cycling 1.39
12 BMC Racing Team 1.49
13 Vacansoleil - DCM Procycling Team 1.55
14 Lampre-Merida 1.56
15 Cannondale 1.57
16 Lotto-Belisol Team 2.01
17 Euskaltel - Euskadi 2.14
18 Team Argos-Shimano 2.17
19 Katusha Team
20 Orica GreenEDGE 2.58
21 Team Europcar 3.18

 

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SØG EFTER CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS