Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Godt felt til Post Cup i Sorø på søndag

Godt felt til Post Cup i Sorø på søndag

23. august 2007 18:450
Efter en meget lang sommerferie, går cykelsæsonen for den danske elite nu ind i sin afgørende fase. Afgørelsen på årets gennemgående Post Cup skal afgøres, og næste afdeling køres på søndag i Sorø.

Team Designa Køkken har indtil videre siddet tungt på Post Cuppen, med sejre i de tre første afdelinger. Deraf sidder de også meget tung på det samlede klassement. Deres nærmeste konkurrent var Lasse Bøchman, men eftersom han nu kører for Team CSC, er Team GLS rytteren, Jan Almblad, den hårdeste konkurrent, men han er helt nede på ottendepladsen.

Søndagens løb i Sorø har dog Jonas Aaen (Team GLS) som den største favorit. Aaen vandt i tirsdags karrierens største sejr, da han kom først over stregen i det store belgiske løb GP Stad.

Selvom Glud & Marstrand Horsens ikke længere har Lasse Bøchman til rådighed, har man blandt andet i André Steensen et meget stærkt kort at spille ud.

Stillingen - Post Cup 2007 efter 3. afdeling
1. Martin Mortensen (Team Designa Køkken) 48 p
2. Jens-Erik Madsen (Team Designa Køkken) 43 p
3. Michael Reihs (Team Designa Køkken) 42 p
4. Daniel Holm Foder (Team Designa Køkken) 38 p
5. Lasse Bøchmann (Glud & Marstrand Horsens) 25 p
6. Thomas Guldhammer (Team Designa Køkken) 23 p
7. Kasper Jebjerg (Team Designa Køkken) 22 p
8. Jan Almblad (Team GLS) 20 p
9. Rune Udby (Glud & Marstrand Horsens) 19 p
10. Niki Østergaard (Team GLS) 19 p

Startliste
1 Martin Mortensen - Team Designa Køkken
2 Jens-Erik Madsen - Team Designa Køkken
3 Michael Reihs - Team Designa Køkken
4 Daniel Holm Foder - Team Designa Køkken
5 Thomas Guldhammer - Team Designa Køkken
6 Kasper Jebjerg - Team Designa Køkken
7 Andreas Frisch - Team Designa Køkken
8 Jesper Odgaard Nielsen - Team Designa Køkken
9 Michael Tronborg - Team Designa Køkken
10 Rene Jørgensen - Team Designa Køkken
12 Rune Udby - Glud & Marstrand Horsens
13 André Steensen - Glud & Marstrand Horsens
14 Kaspar S. Larsen - Glud & Marstrand Horsens
15 Michael Skelde - Glud & Marstrand Horsens
16 Michael Berling - Glud & Marstrand Horsens
17 Nicolaj Olesen - Glud & Marstrand Horsens
18 Jan Almblad - Team GLS
19 Thomas Riber-Selleberg - Team GLS
20 Thomas Oredsson - Team GLS
21 Thomas Kristiansen - Team GLS
22 Morten Birck Reckweg - Team GLS
23 Kristoffer Gudmund Nielsen - Team GLS
24 Jonas Aaen Jørgensen - Team GLS
25 Jacob Moe Rasmussen - Team GLS
26 Nikola Aistrup - Team GLS
27 Peter Riis - Team GLS
28 Anders Fialla - Team Odense Energi
29 Daniel Kreutzfeldt - Team Odense Energi
30 Jesper Mørkøv - Team Odense Energi
31 Kasper Linde - Team Odense Energi
32 Lars Ulrich - Team Odense Energi
33 Martin Lollesgård - Team Odense Energi
34 Michael Larsen - Team Odense Energi
35 Patrick Wonsyld - Team Vision Bikes-Løgstør Park Hotel
36 Benjamin Justesen - Team Vision Bikes-Løgstør Park Hotel
37 Jacob Kollerup - Team Vision Bikes-Løgstør Park Hotel
38 Thomas Japp Hansen - Team Vision Bikes-Løgstør Park Hotel
39 Michael Bjørn Johansen - Team Vision Bikes-Løgstør Park Hotel
40 Thomas Bendixen - Team Vision Bikes-Løgstør Park Hotel
41 Mads Bugge Andersen - Team Vision Bikes-Løgstør Park Hotel
42 Simon Lerbech - Team Vision Bikes-Løgstør Park Hotel
43 Kristian Sobota - Team Vision Bikes-Løgstør Park Hotel
44 Philip Nielsen - Team Vision Bikes-Løgstør Park Hotel
45 Flemming Rasmussen - Team Herning Elite
46 Kasper Elmer Malmkjær - Team Herning Elite
47 Michael F. Christensen - Team Herning Elite
48 Michael S. Larsen - Team Herning Elite
49 Simon Jul Andreasen - Team Herning Elite
50 Stig Hemmingesen - Team Herning Elite
51 Søren Pugdahl - Team Herning Elite
52 Guytan Lilholt - Team Herning Elite
53 Kalle Corneliussen - Team Herning Elite
54 Anders Hillingsøe - Team Herning Elite
55 Christian Juul Andreasen - Team Python Pro Næstved
56 Morten Øllegaard - Team Python Pro Næstved
57 Daniel Vest Stenkjær - Team Python Pro Næstved
58 Rasmus Krogh - Team Python Pro Næstved
59 Christian Ranneries - Team Python Pro Næstved
60 Michael Jæger - Team Python Pro Næstved
61 Daniel Byder - Team Python Pro Næstved
62 Niels Hoe-Svendsen - Team Python Pro Næstved
63 Alexander Gustafsson - Team Reelight
64 Christian M. Jørgensen - Team Reelight
65 Erik Magnusson - Team Reelight
66 Jannik van Dijk - Team Reelight
67 Kasper Eibye - Team Reelight
68 Kristian Skov - Team Reelight
69 Lars Werenberg - Team Reelight
70 Morten Høberg - Team Reelight
71 Lars Christensen - ABC
72 Troels Toftager Nielsen - ABC
73 Henrik Helt Hansen - Amager CR
74 Christian Hansen - Cykling Odense
75 Henrik Lønsmann - Cykling Odense
76 Rasmus Mejldal - Cykling Odense
77 Mads Bang Andersen - DCR
78 Anders Iversby Hvideberg - Fredrikstad Norge
79 Ole Jørgen Jensen - Halden CK Norge
80 Morten Brinch Jensen - Herning CK
81 Morten Kruse Brink - Herning CK
82 Jacob Keldsen - Horsens AC
83 Martin Hammer Larsen - Hvidovre CK
84 Denis Jønsson - Hvidovre CK
85 Michael Grønhof-Andersen - Hvidovre CK
86 Jesper Laustsen - Randers CK
87 Martin Gasberg - Randers CK
88 Martin Gustavsen - Sarpsborg SK
89 Jan Mattsson - Uppsala Cykelklubb
90 Thomas Nyberg - Uppsala Cykelklubb
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

Amstel Gold Race(1.WWT) 10/10

Amstel Gold Race(1.UWT) 10/10

Tacx Pro Classic(1.1) 10/10

Hammer Hong Kong(2.1) 10/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?