Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Gonchar smadrede alt og alle

Gonchar smadrede alt og alle

08. juli 2006 17:370
Serhiy Gonchar smadrede alt og alle på dagens enkeltstart. Lige fra starten af enkeltstarten satte T-Mobiles ukrainer sig på det hele. Allerede ved første mellemtid var han 17 sekunder foran Floyd Landis, som i det mindste prøvede at følge med. Den tid blev så udvidet hele vejen til mål og han sluttede et minut efter som toer på etapen. Totalt set kan Landis kun være tilfreds efter dagens enkeltstart, da han sluttede klart bedst blandt de favoritter, som er tilbage i feltet. Treer i dag blev Sebastian Lang, som var ude som en af de første i dag, og han sluttede kun fire sekunder efter Landis. Men når det først går opad, så kan tyskeren ikke være med.


Serhiy Gonchar / Foto: Sirotti


For Team CSC blev det ikke til det helt store i dag. Carlos Sastre kom fornuftigt igennem og kom ind i nogenlunde samme tid som Evans, Menchov, Savoldelli, Karpets og Moreau, ca. to minutter efter Honchar. Men det er ok, eftersom det er de ryttere, han skal kæmpe med i klassementet.

Til gengæld skuffede David Zabriskie. Godt nok kom amerikaneren ind lige foran Sastre, men han var næsten to minutter efter Honchar, og det er ikke godt nok, hvis man har forventning om at køre med om sejren.

Ellers bød dagen på mange store skuffelser. Den største af dem alle stod Levi Leipheimer for, som igennem hele enkeltstarten satte tid til og sluttede over seks minutter efter Gonchar. Heller ikke George Hincapie fik det til at rulle for alvor og tabte 2.42 til Gonchar, men mere vigtigt næsten to minutter til Landis. Også Popovych skuffede fælt og tabte over tre minutter til Honchar, så Discovery Channel holdet skal for alvor være aggressive, når stigningerne starter i næste uge.

Michael Rasmussen satte også mere tid til, end man havde håbet på. Totalt blev det til 6.30 min til Gonchar, og den danske bjergged er nu langt efter de andre favoritter. Måske det kan åbne for angreb allerede på onsdag.

Med Gonchars flotte indsats i dag er han nu også ny mand i den gule trøje. Det bliver spændende hvordan T-Mobile vil takle dette rent taktisk. Der er ingen tvivl om, at det tyske hold i dag har vist stor styrke, og nu som hold fremstår som det klart stærkeste i Touren. Det understreger hele 6 mand i top 16 på enkeltstarten.



Serhiy Gonchar i gult / Foto: Sirotti



Resultat af 7. etape
1 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 1.01.43.60 (50.54 km/t)
2 Floyd Landis (USA) Phonak 1.00.62
3 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 1.04.27
4 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 1.23.87
5 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 1.33.48
6 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 1.38.65
7 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 1.41.77
8 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 1.43.26
9 Denis Menchov (Rus) Rabobank 1.43.90
10 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 1.44.41
11 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 1.49.39
12 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.51.68
13 David Zabriskie (USA) Team CSC 1.56.59
14 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 2.02.77
15 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 2.03.46
16 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 2.04.61
17 Victor Hugo Pena (Col) Phonak 2.08.98
18 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 2.10.59
19 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel 2.12.20
20 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 2.35.79
21 Bert Grabsch (Ger) Phonak 2.38.16
22 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 2.40.23
23 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.40.92
24 George Hincapie (USA) Discovery Channel 2.42.07
25 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 2.50.59
26 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 3.05.60
27 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 3.05.95
28 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis 3.09.77
29 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 3.13.07
30 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 3.13.87
31 Andriy Grivko (Ukr) Milram 3.15.24
32 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel 3.16.81
33 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance 3.18.15
34 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 3.19.90
35 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 3.28.00
36 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.31.84
37 David Millar (GBr) Saunier Duval 3.34.29
38 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 3.42.11
39 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 3.42.41
40 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 3.49.31
41 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 3.51.53
42 José Azevedo (Por) Discovery Channel 3.54.72
43 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 3.57.08
44 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 3.59.95
45 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel 4.01.75
46 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 4.03.71
47 Christian Knees (Ger) Milram 4.11.39
48 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 4.13.79
49 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 4.14.54
50 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 4.18.44
51 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 4.19.16
52 Axel Merckx (Bel) Phonak 4.19.35
53 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 4.24.08
54 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.24.73
55 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.27.20
56 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 4.29.37
57 Koos Moerenhout (Ned) Phonak 4.34.51
58 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 4.35.36
59 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 4.38.74
60 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 4.38.99
61 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 4.52.85
62 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 4.53.80
63 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval 4.54.12
64 Bram De Groot (Ned) Rabobank 4.54.52
65 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis 5.00.28
66 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 5.05.06
67 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.05.35
68 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 5.10.33
69 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 5.11.72
70 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 5.12.84
71 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 5.13.54
72 Frank Schleck (Lux) Team CSC 5.15.69
73 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 5.16.48
74 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 5.18.12
75 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval 5.18.50
76 Michael Albasini (Ita) Liquigas 5.20.42
77 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 5.27.29
78 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 5.27.43
79 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 5.28.06
80 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 5.28.18
81 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 5.31.86
82 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.36.80
83 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.38.85
84 Ralf Grabsch (Ger) Milram 5.40.47
85 David Canada (Spa) Saunier Duval 5.42.34
86 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 5.42.71
87 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.43.06
88 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance 5.43.49
89 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak 5.44.56
90 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis 5.46.48
91 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 5.50.93
92 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 5.55.78
93 Mirko Celestino (Ita) Milram 5.57.83
94 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.00.22
95 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel 6.04.52
96 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 6.05.46
97 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 6.07.18
98 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 6.08.14
99 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 6.11.03
100 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 6.12.15
101 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 6.12.28
102 Alexandre Moos (Swi) Phonak 6.14.94
103 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 6.15.62
104 David Moncoutié (Fra) Cofidis 6.20.00
105 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.22.21
106 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 6.22.99
107 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 6.23.75
108 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 6.24.29
109 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 6.26.50
110 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 6.26.92
111 Robert Hunter (RSA) Phonak 6.28.16
112 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole 6.28.49
113 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 6.29.54
114 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 6.29.82
115 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 6.30.58
116 Björn Schröder (Ger) Milram 6.31.69
117 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 6.34.45
118 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6.34.69
119 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 6.37.85
120 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 6.38.14
121 Moises Duenas (Spa) Agritubel 6.38.56
122 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 6.39.53
123 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 6.40.56
124 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 6.40.71
125 Erik Zabel (Ger) Milram 6.41.80
126 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 6.43.06
127 Marco Velo (Ita) Milram 6.44.99
128 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 6.45.84
129 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 6.48.33
130 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel 6.52.28
131 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 6.52.56
132 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic 6.52.62
133 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 6.56.73
134 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 7.04.09
135 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 7.04.34
136 Oscar Freire (Spa) Rabobank 7.10.14
137 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 7.20.49
138 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 7.23.58
139 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 7.25.03
140 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 7.30.47
141 Pieter Weening (Ned) Rabobank 7.30.57
142 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.31.20
143 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step-Innergetic 7.31.31
144 Benoît Salmon (Fra) Agritubel 7.35.49
145 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux 7.35.75
146 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 7.35.96
147 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 7.36.80
148 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 7.37.02
149 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 7.39.46
150 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 7.43.29
151 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 7.44.16
152 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 7.46.10
153 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7.47.99
154 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 7.51.10
155 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.52.83
156 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 7.54.60
157 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 8.01.42
158 Luca Paolini (Ita) Liquigas 8.09.90
159 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 8.13.29
160 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic 8.20.21
161 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 8.26.08
162 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 8.26.25
163 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 8.35.71
164 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.44.63
165 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 8.44.73
166 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 8.49.58
167 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 8.54.68
168 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 9.02.06
169 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 9.46.87
170 Jens Voigt (Ger) Team CSC 10.00.91


Samlet stilling efter 7. etape
1 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 30.23.20
2 Floyd Landis (USA) Phonak 1.00
3 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 1.08
4 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 1.45
5 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 1.50
6 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile
7 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.52
8 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
9 Denis Menchov (Rus) Rabobank 2.00
10 David Zabriskie (USA) Team CSC 2.03
11 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile
12 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 2.07
13 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel 2.10
14 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 2.14
15 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 2.22
16 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 2.27
17 George Hincapie (USA) Discovery Channel 2.30
18 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.57
19 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 3.01
20 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 3.15
21 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic
22 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 3.25
23 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel 3.27
24 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 3.34
25 David Millar (GBr) Saunier Duval 3.38
26 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance 3.46
27 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.47
28 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 3.50
29 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 3.56
30 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
31 Andriy Grivko (Ukr) Milram 3.58
32 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 4.07
33 José Azevedo (Por) Discovery Channel 4.09
34 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
35 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 4.10
36 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 4.33
37 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
38 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel 4.42
39 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 4.44
40 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.46
41 Axel Merckx (Bel) Phonak
42 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 5.00
43 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 5.05
44 Christian Knees (Ger) Milram 5.19
45 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 5.25
46 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 5.26
47 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 5.29
48 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval 5.34
49 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
50 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 5.35
51 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 5.39
52 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 5.42
53 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
54 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
55 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 5.44
56 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis
57 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 6.02
58 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.11
59 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 6.12
60 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 6.15
61 Koos Moerenhout (Ned) Phonak 6.16
62 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 6.17
63 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak
64 Bert Grabsch (Ger) Phonak 6.19
65 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.24
66 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak 6.25
67 Mirko Celestino (Ita) Milram
68 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 6.27
69 David Canada (Spa) Saunier Duval 6.28
70 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance 6.30
71 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 6.36
72 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.55
73 Erik Zabel (Ger) Milram 6.58
74 Oscar Freire (Spa) Rabobank
75 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 7.06
76 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 7.12
77 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 7.14
78 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic
79 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 7.15
80 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 7.18
81 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 7.20
82 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 7.21
83 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 7.24
84 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel
85 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 7.34
86 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole
87 Moises Duenas (Spa) Agritubel 7.45
88 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7.58
89 Frank Schleck (Lux) Team CSC
90 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.59
91 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 8.11
92 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 8.18
93 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 8.19
94 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux
95 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval 8.20
96 Benoît Salmon (Fra) Agritubel 8.22
97 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 8.27
98 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 8.28
99 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 8.31
100 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 8.32
101 Pieter Weening (Ned) Rabobank 8.34
102 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 8.42
103 Marco Velo (Ita) Milram 8.43
104 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 8.46
105 Luca Paolini (Ita) Liquigas 8.48
106 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
107 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 8.51
108 Alexandre Moos (Swi) Phonak 9.04
109 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 9.16
110 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 9.26
111 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 9.31
112 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi
113 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 9.59
114 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 10.00
115 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel 10.17
116 Michael Albasini (Ita) Liquigas 10.20
117 Robert Hunter (RSA) Phonak 10.42
118 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 10.59
119 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 11.14
120 Jens Voigt (Ger) Team CSC 11.23
121 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
122 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 11.49
123 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis 11.57
124 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 12.11
125 David Moncoutié (Fra) Cofidis 12.15
126 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 12.19
127 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 12.23
128 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 12.42
129 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 13.00
130 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic 13.09
131 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 13.21
132 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 13.35
133 Victor Hugo Pena (Col) Phonak 13.40
134 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 14.01
135 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 14.11
136 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
137 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 14.27
138 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 14.31
139 Björn Schröder (Ger) Milram 14.34
140 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 14.57
141 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 15.07
142 Ralf Grabsch (Ger) Milram 15.23
143 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 16.08
144 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 16.18
145 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic 16.21
146 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 17.50
147 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis 17.55
148 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 17.59
149 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 18.11
150 Bram De Groot (Ned) Rabobank 18.53
151 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 19.17
152 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 19.24
153 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 19.36
154 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 19.39
155 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 20.10
156 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 20.58
157 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 21.17
158 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step-Innergetic 24.38
159 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 24.54
160 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 25.10
161 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 26.37
162 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole 28.16
163 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 32.30
164 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 33.37
165 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 35.32
166 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 35.42
167 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 35.58
168 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 36.23
169 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 38.23
170 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux 43.25


Pointkonkurrencen efter 7. etape
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 157 pts
2 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 147
3 Oscar Freire (Spa) Rabobank 135
4 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 116
5 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 103
6 Erik Zabel (Ger) Milram 95
7 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 93
8 Luca Paolini (Ita) Liquigas 90
9 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 77
10 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 70
11 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 61
12 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 61
13 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 60
14 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 59
15 George Hincapie (USA) Discovery Channel 44
16 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 43
17 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 40
18 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 36
19 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 33
20 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 32
21 Michael Albasini (Ita) Liquigas 31
22 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 28
23 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 27
24 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 25
25 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 24
26 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 23
27 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 23
28 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 21
29 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 20
30 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 20
31 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 18
32 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 18
33 Floyd Landis (USA) Phonak 18
34 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 18
35 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 17
36 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 16
37 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 16
38 Jens Voigt (Ger) Team CSC 16
39 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 15
40 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 15
41 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel 15
42 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 14
43 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 14
44 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic 13
45 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 13
46 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 12
47 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 12
48 Björn Schröder (Ger) Milram 12
49 Marco Velo (Ita) Milram 11
50 Robert Hunter (RSA) Phonak 11
51 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 10
52 David Zabriskie (USA) Team CSC 10
53 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10
54 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 10
55 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 10
56 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 9
57 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 9
58 Mirko Celestino (Ita) Milram 9
59 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 9
60 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 9
61 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 8
62 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 8
63 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 6
64 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 6
65 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 6
66 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole 6
67 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 5
68 David Millar (GBr) Saunier Duval 4
69 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 4
70 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 4
71 David Canada (Spa) Saunier Duval 4
72 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 4
73 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 4
74 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel 3
75 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 3
76 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 3
77 Denis Menchov (Rus) Rabobank 2
78 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 2
79 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 2
80 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 2
81 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 2
82 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 2
83 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
84 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 1
85 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 1
86 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 1


Bjergkonkurrencen efter 7. etape
1 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 28 pts
2 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 17
3 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 15
4 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
5 Björn Schröder (Ger) Milram 9
6 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 7
7 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 6
8 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 6
9 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 6
10 Jens Voigt (Ger) Team CSC 6
11 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 5
12 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 4
13 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 4
14 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 3
15 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
16 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 3
17 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 2
18 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 2
19 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 2
20 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 1
21 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1
22 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 1
23 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 1


Ungdomskonkurrencen efter 7. etape
1 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 30.25.10
2 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 1.11
3 Andriy Grivko (Ukr) Milram 2.08
4 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 2.54
5 Christian Knees (Ger) Milram 3.29
6 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 3.35
7 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 3.36
8 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 4.37
9 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 5.16
10 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 5.25
11 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 5.44
12 Moises Duenas (Spa) Agritubel 5.55
13 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 6.29
14 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 6.42
15 Pieter Weening (Ned) Rabobank 6.44
16 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 7.01
17 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 7.36
18 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.41
19 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 17.27
20 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 19.27
21 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 31.47
22 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 33.42
23 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 34.33


Holdkonkurrencen efter 7. etape
1 T-Mobile Team 91.13.00
2 Phonak Hearing Systems 3.09
3 Gerolsteiner 3.56
4 Team CSC 4.18
5 Discovery Channel Team 4.29
6 Francaise Des Jeux 5.36
7 Caisse D’Epargne-Illes Balears 6.00
8 Rabobank 6.01
9 AG2R Prevoyance 6.43
10 Bouygues Telecom 9.19
11 Cofidis Credit Par Telephone 9.20
12 Davitamon - Lotto
13 Lampre-Fondital 9.28
14 Saunier Duval - Prodir 10.59
15 Team Milram 11.17
16 Euskaltel - Euskadi 13.14
17 Quick Step - Innergetic 13.30
18 Liquigas 13.45
19 Credit Agricole 16.36
20 Agritubel 16.38
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia Internazion...(2.WWT) 26/06-05/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 01/07-05/07

GP Général Patton(1.NCUP) 04/07

GP Général Patton(1.NCUP) 04/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

CYKELHJELM? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE