Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gutierrez sejrede på enkeltstarten i Murcia

Gutierrez sejrede på enkeltstarten i Murcia

03. marts 2006 16:360

Annonce

José Ivan Gutierrez vandt 3. etape af etapeløbet Vuelta a Murcia, som blev kørt i dag. Etapen var en 21.3 kilometer lang enkeltstart, som der blev kørt i Jumilla. José Ivan Gutierrez (Illes Balears) kørte de 21.3 kilometer på 25:34 minutter - blot 10 sekunder hurtigere end Alexandre Vinokourov (Liberty Seguros). Michael Rich (Gerolsteiner) blev nummer tre 14 sekunder efter vinderen.

José Ivan Gutierrez fører også samlet foran Santos Gonzalez og David Bernabeu.

Danske Michael Rasmussen (Rabobank) blev nummer 64 på enkeltstarten 2 minutter og 30 sekunder efter Gutierrez.


Resultat af 3. etape
1 José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 25.34
2 Alexandre Vinokourov (Kaz) Liberty Seguros-Wurth 0.10
3 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner 0.14
4 Santos Gonzalez (Spa) 3 Molinos Resort 0.15
5 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner 0.26
6 David Bernabeu (Spa) Comunidad Valenciana 0.29
7 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 0.30
8 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel
9 Jan Hruska (Cze) 3 Molinos Resort 0.40
10 Juan Gomis (Spa) Comunidad Valenciana 0.43
11 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Wurth
12 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 0.46
13 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 0.50
14 José Luis Martinez (Spa) Comunidad Valenciana 0.55
15 Marc Wauters (Bel) Rabobank 1.02
16 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 1.04
17 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel
18 Frank Vandenbroucke (Bel) Unibet.Com 1.05
19 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.06
20 Denis Menchov (Rus) Rabobank 1.07
21 Francisco Perez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.10
22 Aketza Pena (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.17
23 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.19
24 Marc De Maar (Ned) Rabobank 1.22
25 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.Com 1.24
26 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 1.27
27 Gustavo Cesar (Spa) Kaiku 1.30
28 Jose Luis Carrasco (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.32
29 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.Com
30 Carlos Garcia (Spa) Unibet.Com
31 Jesus Del Nero (Spa) 3 Molinos Resort 1.33
32 Alberto Losada (Spa) Kaiku
33 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 1.34
34 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel
35 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel
36 Carlos Castaño (Spa) Kaiku 1.36
37 Pieter Weening (Ned) Rabobank
38 Mikel Pradera (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.37
39 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 1.41
40 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.44
41 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 1.46
42 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.Com 1.49
43 Matthew White (Aus) Discovery Channel 1.50
44 Pablo Urtasun (Spa) Kaiku 1.51
45 José Antonio Banos (Spa) 3 Molinos Resort 1.52
46 Niels Scheuneman (Ned) Rabobank 1.53
47 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital 1.55
48 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.56
49 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 2.00
50 José Adrian Bonilla (CRc) Comunidad Valenciana 2.01
51 Benat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi
52 Ivan Gilmartin (Spa) Kaiku 2.05
53 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 2.18
54 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.21
55 José Mario Almagro (Spa) Relax-Gam
56 José Antonio Lopez (Spa) Kaiku 2.23
57 Marcos Antoni Serrano (Spa) Liberty Seguros-Wurth 2.24
58 Jose Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 2.26
59 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
60 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.28
61 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi
62 Jaume Rovira (Spa) Andalucia-Paul Versan 2.29
63 David Muñoz (Spa) Comunidad Valenciana
64 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 2.30
65 Carlos Abellan (Spa) Liberty Seguros-Wurth
66 Isidro Cerrato (Spa) 3 Molinos Resort 2.32
67 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel 2.35
68 Theo Eltink (Ned) Rabobank 2.40
69 Francisco Cabello (Spa) Andalucia-Paul Versan 2.43
70 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 2.44
71 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi
72 Pedro Luis Marichalar (Spa) Andalucia-Paul Versan 2.46
73 Guennadi Mikhailov (Rus) Discovery Channel 2.47
74 Julian Sanchez (Spa) Comunidad Valenciana
75 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 2.54
76 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
77 Angel Castresana (Spa) Unibet.Com
78 Fco. José Terciado (Spa) Relax-Gam 2.56
79 Jose Cayetano Julia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
80 José Martinez (Spa) Relax-Gam 3.02
81 Oscar Garcia (Spa) Relax-Gam
82 Ivan Santos (Spa) Liberty Seguros-Wurth 3.03
83 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 3.05
84 Kurt V. De Wouwer (Bel) Unibet.Com 3.06
85 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam 3.09
86 Dionisio Galparsoro (Spa) Kaiku 3.15
87 Claudio José Casas (Spa) Comunidad Valenciana 3.16
88 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 3.26
89 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 3.27
90 Javier Ramirez (Spa) Liberty Seguros-Wurth 3.32
91 Fco. Jose Martinez (Spa) Andalucia-Paul Versan 3.36
92 Julio Garcia (Spa) 3 Molinos Resort 3.39
93 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.47
94 Jesus Buendia (Spa) 3 Molinos Resort 3.51
95 Ezequiel Mosquera (Spa) Comunidad Valenciana
96 José Antonio Banos (Spa) 3 Molinos Resort 3.56
97 Baden Cooke (Aus) Unibet.Com 3.57
98 Ariel Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 3.58
99 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia-Paul Versan 4.02
100 David Etxebarria (Spa) Liberty Seguros-Wurth
101 Angel Vallejo (Spa) Relax-Gam 4.06
102 Manuel Ortega (Spa) Andalucia-Paul Versan 4.11
103 Domenico Pozzovivo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 4.23
104 Angel Edo (Spa) Andalucia-Paul Versan 4.34
105 Miguel Angel Rubiano (Col) Ceramica Panaria-Navigare 4.43
106 Aitor Galdos (Spa) Ceramica Panaria-Navigare 4.54
107 Francisco José Lara (Spa) Andalucia-Paul Versan 4.56
108 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 5.19
109 Sergio Dominguez (Spa) 3 Molinos Resort 6.02


Samlet efter 3. etape
1 José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.31.28
2 Santos Gonzalez (Spa) 3 Molinos Resort 0.15
3 David Bernabeu (Spa) Comunidad Valenciana 0.29
4 Jan Hruska (Cze) 3 Molinos Resort 0.40
5 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Wurth 0.43
6 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.06
7 Carlos Garcia (Spa) Unibet.Com 1.32
8 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel 1.34
9 Juan Gomis (Spa) Comunidad Valenciana 1.47
10 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital 1.55
11 Francisco Perez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.14
12 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 2.18
13 Marc De Maar (Ned) Rabobank 2.26
14 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.Com 2.28
15 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 2.31
16 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.Com 2.36
17 Jesus Del Nero (Spa) 3 Molinos Resort 2.37
18 Alberto Losada (Spa) Kaiku
19 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2.38
20 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel
21 Pieter Weening (Ned) Rabobank 2.40
22 Theo Eltink (Ned) Rabobank 3.44
23 Francisco Cabello (Spa) Andalucia-Paul Versan 3.47
24 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 3.48
25 Julian Sanchez (Spa) Comunidad Valenciana 3.51
26 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 4.20
27 Aketza Pena (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.33
28 Jose Luis Carrasco (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.48
29 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel 4.50
30 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.Com 4.51
31 Ezequiel Mosquera (Spa) Comunidad Valenciana 4.55
32 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.00
33 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 5.02
34 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
35 Ivan Gilmartin (Spa) Kaiku 5.21
36 Marcos Antoni Serrano (Spa) Liberty Seguros-Wurth 5.40
37 Jose Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 5.42
38 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
39 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.44
40 Jaume Rovira (Spa) Andalucia-Paul Versan 5.45
41 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 5.56
42 Angel Castresana (Spa) Unibet.Com 6.10
43 José Luis Martinez (Spa) Comunidad Valenciana 7.17
44 Denis Menchov (Rus) Rabobank 7.29
45 Domenico Pozzovivo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 7.39
46 Mikel Pradera (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7.59
47 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.18
48 José Adrian Bonilla (CRc) Comunidad Valenciana 8.23
49 Benat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi
50 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.43
51 José Mario Almagro (Spa) Relax-Gam
52 David Muñoz (Spa) Comunidad Valenciana 8.51
53 Carlos Abellan (Spa) Liberty Seguros-Wurth 8.52
54 Isidro Cerrato (Spa) 3 Molinos Resort 8.54
55 Pedro Luis Marichalar (Spa) Andalucia-Paul Versan 9.08
56 Oscar Garcia (Spa) Relax-Gam 9.24
57 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 10.09
58 David Etxebarria (Spa) Liberty Seguros-Wurth 10.24
59 Alexandre Vinokourov (Kaz) Liberty Seguros-Wurth 11.04
60 Miguel Angel Rubiano (Col) Ceramica Panaria-Navigare 11.05
61 Gustavo Cesar (Spa) Kaiku 11.47
62 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 12.13
63 Sergio Dominguez (Spa) 3 Molinos Resort 12.24
64 Carlos Castaño (Spa) Kaiku 12.30
65 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 12.35
66 Matthew White (Aus) Discovery Channel 12.44
67 Niels Scheuneman (Ned) Rabobank 12.47
68 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 12.54
69 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi 13.22
70 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 13.24
71 Guennadi Mikhailov (Rus) Discovery Channel 13.41
72 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 13.48
73 Ivan Santos (Spa) Liberty Seguros-Wurth 13.57
74 Dionisio Galparsoro (Spa) Kaiku 14.09
75 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 14.21
76 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner 14.35
77 Jesus Buendia (Spa) 3 Molinos Resort 14.45
78 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 14.59
79 Marc Wauters (Bel) Rabobank 15.11
80 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel 15.13
81 Frank Vandenbroucke (Bel) Unibet.Com 15.14
82 Angel Edo (Spa) Andalucia-Paul Versan 15.28
83 José Antonio Lopez (Spa) Kaiku 16.32
84 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel 16.44
85 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi 16.53
86 Jose Cayetano Julia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 17.05
87 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 17.14
88 Kurt V. De Wouwer (Bel) Unibet.Com 17.15
89 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam 17.18
90 Claudio José Casas (Spa) Comunidad Valenciana 17.25
91 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 17.35
92 Javier Ramirez (Spa) Liberty Seguros-Wurth 17.41
93 Pablo Urtasun (Spa) Kaiku 17.42
94 Baden Cooke (Aus) Unibet.Com 18.06
95 Ariel Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 18.07
96 Manuel Ortega (Spa) Andalucia-Paul Versan 18.20
97 Angel Vallejo (Spa) Relax-Gam 18.40
98 Fco. José Terciado (Spa) Relax-Gam 18.47
99 Aitor Galdos (Spa) Ceramica Panaria-Navigare 19.03
100 Fco. Jose Martinez (Spa) Andalucia-Paul Versan 19.27
101 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 19.28
102 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 19.44
103 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner 19.51
104 José Martinez (Spa) Relax-Gam 20.34
105 Francisco José Lara (Spa) Andalucia-Paul Versan 20.47
106 Julio Garcia (Spa) 3 Molinos Resort 23.28
107 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia-Paul Versan 23.39
108 José Antonio Banos (Spa) 3 Molinos Resort 45.31


Pointkonkurrencen efter 3. etape
1 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Wurth 37 pts
2 José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 34
3 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 29
4 Santos Gonzalez (Spa) 3 Molinos Resort 26
5 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 25
6 David Bernabeu (Spa) Comunidad Valenciana 20
7 Alexandre Vinokourov (Kaz) Liberty Seguros-Wurth 20
8 Ariel Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 20
9 Jesus Del Nero (Spa) 3 Molinos Resort 17
10 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital 16
11 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner 16
12 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner 16
13 Jan Hruska (Cze) 3 Molinos Resort 15
14 Carlos Garcia (Spa) Unibet.Com 14
15 Baden Cooke (Aus) Unibet.Com 14
16 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel 12
17 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 10
18 David Muñoz (Spa) Comunidad Valenciana 9
19 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 9
20 Angel Edo (Spa) Andalucia-Paul Versan 8
21 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 7
22 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 7
23 José Antonio Lopez (Spa) Kaiku 6
24 Juan Gomis (Spa) Comunidad Valenciana 6
25 Marc De Maar (Ned) Rabobank 6


Bjergkonkurrencen efter 3. etape
1 Santos Gonzalez (Spa) 3 Molinos Resort 10 pts
2 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8
3 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Wurth 6
4 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 4
5 Carlos Garcia (Spa) Unibet.Com 4
6 Julian Sanchez (Spa) Comunidad Valenciana 4
7 Ezequiel Mosquera (Spa) Comunidad Valenciana 3
8 José Antonio Lopez (Spa) Kaiku 3
9 David Bernabeu (Spa) Comunidad Valenciana 2
10 Claudio José Casas (Spa) Comunidad Valenciana 2
11 José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1


Kombinationskonkurrencen efter 3. etape
1 Santos Gonzalez (Spa) 3 Molinos Resort 7 pts
2 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Wurth 9
3 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 11
4 José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 14
5 David Bernabeu (Spa) Comunidad Valenciana 18
6 Carlos Garcia (Spa) Unibet.Com 26
7 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 57
8 José Antonio Lopez (Spa) Kaiku 114
9 Fco. José Terciado (Spa) Relax-Gam 142
10 Jan Hruska (Cze) 3 Molinos Resort 17
11 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital 20


Holdkonkurrencen efter 3. etape
1 Caisse d'Epargne-Illes Balears 25.37.44
2 3 Molinos Resort 0.12
3 Comunidad Valenciana 0.55
4 Lampre-Fondital 2.19
5 Unibet.com 2.49
6 Rabobank 3.23
7 Discovery Channel 4.10
8 Gerolsteiner 7.58
9 Liberty Seguros - Wurth 9.35
10 Euskaltel-Euskadi 11.25
11 Ceramica Panaria-Navigare 13.24
12 Andalucia-Paul Versan 15.20
13 Kaiku 15.56
14 Relax-Gam 20.11

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

GP Général Patton(1.1) 03/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 03/07-06/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR