Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Haussler tog sig af første etape i Vuelta a Murcia

Haussler tog sig af første etape i Vuelta a Murcia

01. marts 2006 16:560
Heinrich Haussler fra Gerolsteiner holdet vandt første etape af Vuelta a Murcia. Michael Rasmussen - som starter sin sæson i det spanske - kom ind sammen med feltet på en 105. plads.

Etapen blev kørt fra Murcia-Las Torres til Cotilla og var 162,2 kilometer lang. I spurten henviste Haussler, Ariel Richeze til andenpladsen, mens Jesus Del Nero måtte tage til takke med tredjepladsen.

Resultat af 1. etape
1 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 4.03.18
2 Ariel Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
3 Jesus Del Nero (Spa) 3 Molinos Resort
4 Baden Cooke (Aus) Unibet.Com
5 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Wurth
6 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
7 David Muñoz (Spa) Comunidad Valenciana
8 Angel Edo (Spa) Andalucia-Paul Versan
9 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre
10 Pablo Urtasun (Spa) Kaiku
11 Theo Eltink (Ned) Rabobank
12 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
13 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel
14 Benat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi
15 Guennadi Mikhailov (Rus) Discovery Channel
16 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.Com
17 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
18 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
19 José Adrian Bonilla (CRc) Comunidad Valenciana
20 Pedro Luis Marichalar (Spa) Andalucia-Paul Versan
21 Jose Luis Carrasco (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
22 José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
23 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam
24 Francisco Perez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
25 Jose Cayetano Julia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
26 Matthew White (Aus) Discovery Channel
27 Oscar Garcia (Spa) Relax-Gam
28 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.Com
29 Santos Gonzalez (Spa) 3 Molinos Resort
30 Claudio José Casas (Spa) Comunidad Valenciana
31 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel
32 Gustavo Cesar (Spa) Kaiku
33 Ivan Santos (Spa) Liberty Seguros-Wurth
34 Francisco José Lara (Spa) Andalucia-Paul Versan
35 Carlos Garcia (Spa) Unibet.Com
36 Aitor Galdos (Spa) Ceramica Panaria-Navigare
37 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.Com
38 Angel Castresana (Spa) Unibet.Com
39 Mikel Pradera (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
40 Marc De Maar (Ned) Rabobank
41 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia-Paul Versan
42 David Bernabeu (Spa) Comunidad Valenciana
43 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel
44 José Mario Almagro (Spa) Relax-Gam
45 Jan Hruska (Cze) 3 Molinos Resort
46 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
47 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel
48 Ivan Gilmartin (Spa) Kaiku
49 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
50 Alberto Losada (Spa) Kaiku
51 Juan Gomis (Spa) Comunidad Valenciana
52 José Antonio Banos (Spa) 3 Molinos Resort
53 Javier Ramirez (Spa) Liberty Seguros-Wurth
54 Fco. Jose Martinez (Spa) Andalucia-Paul Versan
55 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel
56 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre
57 Damiano Cunego (Ita) Lampre
58 Giuliano Figueras (Ita) Lampre
59 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre
60 Aketza Pena (Spa) Euskaltel-Euskadi
61 Ezequiel Mosquera (Spa) Comunidad Valenciana
62 Francisco Cabello (Spa) Andalucia-Paul Versan
63 Carlos Abellan (Spa) Liberty Seguros-Wurth
64 José Luis Martinez (Spa) Comunidad Valenciana
65 Dionisio Galparsoro (Spa) Kaiku
66 Jaume Rovira (Spa) Andalucia-Paul Versan
67 Julian Sanchez (Spa) Comunidad Valenciana
68 Tadej Valjavec (Slo) Lampre
69 Pieter Weening (Ned) Rabobank
70 Manuel Ortega (Spa) Andalucia-Paul Versan
71 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
72 Miguel Angel Rubiano (Col) Ceramica Panaria-Navigare
73 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
74 Sergio Dominguez (Spa) 3 Molinos Resort
75 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi
76 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
77 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi
78 Domenico Pozzovivo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
79 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner
80 Isidro Cerrato (Spa) 3 Molinos Resort
81 Marcos Antoni Serrano (Spa) Liberty Seguros-Wurth
82 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
83 José Antonio Lopez (Spa) Kaiku
84 Niels Scheuneman (Ned) Rabobank
85 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
86 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
87 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre
88 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
89 Marc Wauters (Bel) Rabobank
90 Alexandre Vinokourov (Kaz) Liberty Seguros-Wurth
91 Marco Marzano (Ita) Lampre
92 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
93 Frank Vandenbroucke (Bel) Unibet.Com
94 Kurt V. De Wouwer (Bel) Unibet.Com
95 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
96 Jesus Buendia (Spa) 3 Molinos Resort
97 Fco. José Terciado (Spa) Relax-Gam
98 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel
99 Carlos Castaño (Spa) Kaiku
100 Denis Menchov (Rus) Rabobank
101 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
102 Jose Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
103 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
104 David Etxebarria (Spa) Liberty Seguros-Wurth
105 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
106 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi
107 Angel Vallejo (Spa) Relax-Gam 0.25
108 José Martinez (Spa) Relax-Gam 0.32
109 Julio Garcia (Spa) 3 Molinos Resort 6.29
110 Dariusz Baranowski (Pol) Liberty Seguros-Wurth

Samlet stilling efter 1. etape
1 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 4.03.18
2 Ariel Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
3 Jesus Del Nero (Spa) 3 Molinos Resort
4 Baden Cooke (Aus) Unibet.Com
5 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Wurth
6 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
7 David Muñoz (Spa) Comunidad Valenciana
8 Angel Edo (Spa) Andalucia-Paul Versan
9 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre
10 Pablo Urtasun (Spa) Kaiku
11 Theo Eltink (Ned) Rabobank
12 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
13 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel
14 Benat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi
15 Guennadi Mikhailov (Rus) Discovery Channel
16 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.Com
17 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
18 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
19 José Adrian Bonilla (CRc) Comunidad Valenciana
20 Pedro Luis Marichalar (Spa) Andalucia-Paul Versan
21 Jose Luis Carrasco (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
22 José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
23 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam
24 Francisco Perez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
25 Jose Cayetano Julia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
26 Matthew White (Aus) Discovery Channel
27 Oscar Garcia (Spa) Relax-Gam
28 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.Com
29 Santos Gonzalez (Spa) 3 Molinos Resort
30 Claudio José Casas (Spa) Comunidad Valenciana
31 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel
32 Gustavo Cesar (Spa) Kaiku
33 Ivan Santos (Spa) Liberty Seguros-Wurth
34 Francisco José Lara (Spa) Andalucia-Paul Versan
35 Carlos Garcia (Spa) Unibet.Com
36 Aitor Galdos (Spa) Ceramica Panaria-Navigare
37 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.Com
38 Angel Castresana (Spa) Unibet.Com
39 Mikel Pradera (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
40 Marc De Maar (Ned) Rabobank
41 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia-Paul Versan
42 David Bernabeu (Spa) Comunidad Valenciana
43 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel
44 José Mario Almagro (Spa) Relax-Gam
45 Jan Hruska (Cze) 3 Molinos Resort
46 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
47 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel
48 Ivan Gilmartin (Spa) Kaiku
49 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
50 Alberto Losada (Spa) Kaiku
51 Juan Gomis (Spa) Comunidad Valenciana
52 José Antonio Banos (Spa) 3 Molinos Resort
53 Javier Ramirez (Spa) Liberty Seguros-Wurth
54 Fco. Jose Martinez (Spa) Andalucia-Paul Versan
55 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel
56 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre
57 Damiano Cunego (Ita) Lampre
58 Giuliano Figueras (Ita) Lampre
59 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre
60 Aketza Pena (Spa) Euskaltel-Euskadi
61 Ezequiel Mosquera (Spa) Comunidad Valenciana
62 Francisco Cabello (Spa) Andalucia-Paul Versan
63 Carlos Abellan (Spa) Liberty Seguros-Wurth
64 José Luis Martinez (Spa) Comunidad Valenciana
65 Dionisio Galparsoro (Spa) Kaiku
66 Jaume Rovira (Spa) Andalucia-Paul Versan
67 Julian Sanchez (Spa) Comunidad Valenciana
68 Tadej Valjavec (Slo) Lampre
69 Pieter Weening (Ned) Rabobank
70 Manuel Ortega (Spa) Andalucia-Paul Versan
71 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
72 Miguel Angel Rubiano (Col) Ceramica Panaria-Navigare
73 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
74 Sergio Dominguez (Spa) 3 Molinos Resort
75 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi
76 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
77 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi
78 Domenico Pozzovivo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
79 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner
80 Isidro Cerrato (Spa) 3 Molinos Resort
81 Marcos Antoni Serrano (Spa) Liberty Seguros-Wurth
82 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
83 José Antonio Lopez (Spa) Kaiku
84 Niels Scheuneman (Ned) Rabobank
85 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
86 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
87 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre
88 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
89 Marc Wauters (Bel) Rabobank
90 Alexandre Vinokourov (Kaz) Liberty Seguros-Wurth
91 Marco Marzano (Ita) Lampre
92 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
93 Frank Vandenbroucke (Bel) Unibet.Com
94 Kurt V. De Wouwer (Bel) Unibet.Com
95 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
96 Jesus Buendia (Spa) 3 Molinos Resort
97 Fco. José Terciado (Spa) Relax-Gam
98 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel
99 Carlos Castaño (Spa) Kaiku
100 Denis Menchov (Rus) Rabobank
101 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
102 Jose Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
103 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
104 David Etxebarria (Spa) Liberty Seguros-Wurth
105 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
106 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi
107 Angel Vallejo (Spa) Relax-Gam 0.25
108 José Martinez (Spa) Relax-Gam 0.32
109 Julio Garcia (Spa) 3 Molinos Resort 6.29
110 Dariusz Baranowski (Pol) Liberty Seguros-Wurth

Pointkonkurrencen efter 1. etape
1 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 25 pts
2 Ariel Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 20
3 Jesus Del Nero (Spa) 3 Molinos Resort 16
4 Baden Cooke (Aus) Unibet.Com 14
5 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Wurth 12
6 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 10
7 David Muñoz (Spa) Comunidad Valenciana 9
8 Angel Edo (Spa) Andalucia-Paul Versan 9
9 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre 7
10 Pablo Urtasun (Spa) Kaiku 6
11 Theo Eltink (Ned) Rabobank 5
12 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
13 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner 4
14 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 4
15 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 3
16 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel 3
17 Benat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
18 Guennadi Mikhailov (Rus) Discovery Channel 1

Bjergkonkurrencen efter 1. etape
1 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 4 pts
2 Julian Sanchez (Spa) Comunidad Valenciana 4
3 Ezequiel Mosquera (Spa) Comunidad Valenciana 3
4 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel 1

Holdkonkurrencen efter 1. etape
1 Gerolsteiner 12.09.54
2 Unibet.com
3 Discovery Channel
4 Comunidad Valenciana
5 Caisse d'Epargne-Illes Balears
6 Andalucia-Paul Versan
7 Relax-Gam
8 3 Molinos Resort
9 Ceramica Panaria-Navigare
10 Kaiku
11 Liberty Seguros - Wurth
12 Rabobank
13 Lampre
14 Euskaltel-Euskadi
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?