Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

EKSKLUSIVT

Henrik Jess: DCU gør sit yderste for klubberne

Henrik Jess: DCU gør sit yderste for klubberne

11. april 2020 08:00UEC

Feltet.dk har snakket med formand for Danmarks Cykle Union, Henrik Jess Jensen, om tilstanden i breddesporten på cykelsiden i Danmark, tiltag mod corona og perspektiverne på lidt længere sigt. Dette er første artikel i rækken.

For ganske få måneder siden var det ikke til at forestille sig, at covid-19 ville ende med få så stor indvirkning på hverdagen i Danmark. Det er åbenlyst, at cykelsporten også lider under konsekvenserne og restriktionerne, men hvordan står det egentlig til i dansk cykelsport på et bredere plan?

 

Henrik Jess Jensen fortæller i dette interview med Feltet.dk om, hvordan DCU tilgår følgevirkningerne af covid-19 og de tanker, som formanden for unionen gør sig om fremtiden.

 

DCU gør sit yderste
At være nationalt forbund i en tid med coronavirus kræver en flerstrenget indsats. Forbundet skal vejlede og rådgive på mange planer og om mange ting, men først og fremmest er det vigtigt, at klubberne kan få vejledning og svar på deres spørgsmål.

 

Formanden ligger derfor heller ikke skjul på, at forbundet arbejder hårdt på få alle klubberne gennem denne situation.

 

”Vi vil gøre vores yderste for at guide og støtte vores klubber i denne tid med information og vejledning. Som klubleder og foreningsleder kan det være vanskeligt at kigge ind i det her og få overblikket over retningslinjer og ækonomiske støtteordninger,” siger Henrik Jess Jensen til Feltet.dk.

 

DCU har derfor på hjemmesiden cyklingdanmark.dk dedikeret ekstra meget fokus til emnet, som løbende bliver opdateret for at lette byrden for bestyrelserne ude i klubberne.

 

”Vi lavede i går ekstra opdateringer på vores hjemmeside om corona-relaterede emner. Det gør vi, for at ryttere og klubber hele tiden kan holde sig opdateret,” siger Henrik Jess Jensen.

 

Uvisheden fylder meget i landskabet
For de danske ryttere er der en vis lettelse i, at de må træne på landevejene endnu. Længere sydpå i Europa ses eksempler på udgangsforbud, hvor cykelryttere ikke, som andre erhverv, er undtaget af udgangsforbuddet.

 

”I Danmark har vi nogen cyklende ude på landevejen og i skovene. Vi kan holde os ved lige fysisk. Det er dog klart, at det mentalt er hårdt for rytterne at træne nærmest siden oktober,” siger han.

 

Det ændrer dog ikke på, at den normale rytme er brudt for ryttere, som har været vant til denne rytme i mange år.

 

”Det er hårdt for rytterne, nogen af dem har kørt, siden de var 10 år. De er vant til, at deres træningscyklus er bundet sammen med løb, men nu kommer de ud af denne faste cyklus. Så det er uvisheden, der bringer rytterne ud af form nu,” siger han.

 

Pinseløbet er målet
Udsigten til igen at skulle køre løb, ligger på den anden side af 1. juni. DCU har nemlig, jævnfør UCIs beslutning på området, fulgt op med en aflysning af alle aktiviteter under forbundet til den dato.

 

Det betyder også, at det næste løb i DCU-regi er Principia Løbet i Randers. Licensløbet, som ligger 2. pinsedag, kan dermed blive genstarten på sæsonen.

 

”Vi kigger ind i, sammen med arrangørerne, hvad vi tror, der er muligt. I forhold til DCU, så tror og håber vi lige nu, at det første løb bliver 2. pinsedag med licensløbet i Randers. Vi håber, at det bliver genstarten på sæsonen,” siger en optimistisk formand.

 

Dertil håber han, at statsministerens næste udmelding om restriktionerne i forhold til genåbning af Danmark vil åbne op for, at udendørsarrangementerne igen kan arrangeres, selvfølgelig i henhold til myndighedernes anvisninger. I givet fald kan det åbne for motionsløb i Danmark.  

 

”Dermed håber vi også, at det kan åbne op for motionsrytterne. Vi har set, at det store La Marmotte er flyttet. Hvis der kan åbnes for motionsløb, gør det, at man kan genfinde sin form, hvis man eksempelvis vil køre La Marmotte eller danske motionsløb,” siger han.

 

Sporten bliver ændret
Der er dog ingen tvivl om, at situationen skaber udfordringer ude i klubberne. Samfundet testes på mange måder, og kontakten til medlemmerne ude i klubberne skal nu foretages gennem sociale medier, som så mange andre virksomheder arbejder med på nuværende tidspunkt.

 

”Vi finder pludselig ud af, hvad vores samfund er værd, når vi ikke har vores foreningsliv. Det er svært at være leder i en frivillig klub, hvor det handler om at samle flokken, når vi ikke må. Sociale medier og i særdeleshed Facebook kan binde klubbernes medlemmer sammen, men det er svært at være foreningsleder lige nu,” siger han.

 

Han lægger desuden tryk på, at DCU gennem DIF har presset på for, at hjælpepakker til foreningslivet. Der vil nemlig komme en dag efter coronavirus, hvor sporten på ny skal samle sig.

 

”Jeg tror, at dagen efter coronavirus vil betyde, at flere søger hen, hvor man kan samles ude. Løb, cykling og alle vores udendørsports som også triatlon og kajak bliver populære. Skrækken om corona sidder i alle, og coronaen er ikke væk endnu. Det er én ting, vi har lært,” siger han.

 

Isolationen vil føre til ny tilgang
Henrik Jess Jensen kommer i den forbindelse med en ny pointe. Den store isolation og nedlukning af samfundet vil blive mødt af et nyt behov på den anden side. Sport, og i dette tilfælde de udendørs sportsdiscipliner, vil få en opblomstring.

 

”Efter isolationen og det vakuum man har været i, så ser vi kvaliteterne i at være ude i den friske luft. Jeg tror, at frygten omkring smittespredning gør, at mange vil søge ud. Det vil være op til os, som har arenaen indenfor udendørssport at sørge for, at tilbuddene er klar,” siger han.

 

I fraværet af den friske luft har mange kigget mod elektroniske alternativer. Zwift og BKool har alle mødt en fremgang, men det kommer dog ikke til at erstatte landevejen.

 

”Det er ingen hemmelighed, at vi for noget tid siden hoppede på det virtuelle med Zwift og Bkool. Der er mange, der higer efter at komme ud og udfolde sig på landevejene,” siger Henrik Jess Jensen.

 

Senere på ugen vil Feltet.dk bringe resten af interviewet med Henrik Jess Jensen, hvor emnerne blandt andet runder den konkrete situation i DCU og det længere perspektiv.

DEL
INFO
Henrik Jess Jensen
Nyheder
DCU
Nyheder
Covid-19
Nyheder
DELTAG I DEBATTEN
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER