Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Hincapie vandt tæt kamp med Nibali - Opd.

Hincapie vandt tæt kamp med Nibali - Opd.

20. august 2006 16:340
George Hincapie vandt dagens 16,1 kilometer lange enkeltstart i Eneco Tour. Han var kun fire tiendedele foran den unge Liquigas rytter Nibali. Samlet er Hincapie nu også indehaver af den røde førertrøje.

Ved mellemtiden halvvejs var Hincapie ellers hele fem sekunder efter Nibali, men ind mod mål satte Hincapie turboen til og kom lige akkurat forbi den italienske rytter.

For Team CSC var Andrea Peron bedste rytter i dag lige uden for top 20, med klassements håbet, Karsten Kroon, et par sekunder længere tilbage. Dermed skal den hollandske CSC rytter ud at angribe på løbets tre sidste etaper, hvis han skal længere frem i klassementet.


Resultat af 4. etape
1 George Hincapie (USA) Discovery Channel 19.58.23 (48.38 km/t)
2 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 0.00.21
3 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 0.06.87
4 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.14.09
5 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 0.16.30
6 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel 0.21.95
7 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.25.74
8 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 0.29.91
9 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux 0.33.01
10 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team 0.33.62
11 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano 0.34.37
12 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic 0.35.41
13 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 0.37.42
14 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 0.38.66
15 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems 0.39.03
16 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 0.41.05
17 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 0.41.96
18 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 0.44.19
19 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 0.44.37
20 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.44.89
21 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic 0.46.53
22 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.46.75
23 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano 0.47.50
24 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 0.49.75
25 Andrea Peron (Ita) Team CSC 0.50.49
26 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.com 0.51.49
27 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano 0.53.65
28 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 0.54.69
29 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 0.55.19
30 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.55.59
31 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 0.55.62
32 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 0.59.48
33 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 0.59.67
34 Julian Dean (NZl) Credit Agricole 0.59.94
35 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 1.00.97
36 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole 1.01.89
37 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 1.02.00
38 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 1.02.49
39 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 1.03.15
40 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone 1.06.08
41 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 1.06.39
42 Antonio Colom Mas (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.06.95
43 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 1.08.32
44 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 1.11.16
45 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel 1.11.51
46 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 1.11.73
47 Sergei Ivanov (Rus) T-Mobile Team 1.13.94
48 Koen De Kort (Ned) Astana Team 1.16.47
49 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole 1.17.27
50 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 1.17.53
51 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems 1.18.09
52 Daniel Navarro (Spa) Astana Team 1.18.65
53 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 1.19.27
54 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.19.47
55 Martin Müller (Ger) Team Milram 1.20.62
56 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 1.21.05
57 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team 1.22.29
58 Gerben Löwik (Ned) Rabobank 1.24.17
59 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 1.24.65
60 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux 1.25.06
61 Luke Roberts (Aus) Team CSC 1.26.07
62 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team 1.27.13
63 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 1.27.39
64 Bram De Groot (Ned) Rabobank 1.27.55
65 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 1.28.56
66 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.29.37
67 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.29.69
68 Johan Coenen (Bel) Unibet.com 1.30.13
69 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.30.44
70 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.30.73
71 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.32.40
72 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 1.32.68
73 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram 1.34.23
74 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 1.35.05
75 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.36.29
76 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 1.36.32
77 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 1.36.46
78 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 1.36.75
79 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 1.38.06
80 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 1.38.13
81 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel 1.39.75
82 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance 1.39.92
83 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic 1.39.97
84 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, le Credit par Telephone
85 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.40.45
86 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 1.41.27
87 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 1.41.08
88 Matej Jurco (Svk) Team Milram 1.41.70
89 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 1.42.35
90 Allan Johansen (Den) Team CSC 1.43.21
91 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.43.69
92 Avitor Perrez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.44.42
93 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 1.44.55
94 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 1.45.54
95 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 1.46.24
96 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.46.44
97 Jan Boven (Ned) Rabobank 1.46.54
98 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance 1.46.77
99 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 1.47.51
100 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.48.64
101 Michael Albasini (Swi) Liquigas 1.49.11
102 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 1.50.37
103 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 1.50.91
104 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.51.25
105 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance 1.51.67
106 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir
107 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 1.52.46
108 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto 1.53.67
109 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic 1.53.91
110 Lars Michaelsen (Den) Team CSC 1.58.63
111 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.00.31
112 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com 2.01.99
113 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 2.02.35
114 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.02.42
115 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 2.02.74
116 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 2.02.94
117 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.02.95
118 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 2.03.65
119 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 2.04.60
120 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 2.04.99
121 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 2.05.51
122 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir 2.07.14
123 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 2.07.98
124 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team 2.08.34
125 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team 2.10.01
126 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram 2.10.27
127 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.10.40
128 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 2.17.29
129 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram 2.19.67
130 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 2.23.45
131 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 2.24.08
132 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux 2.24.15
133 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner 2.27.27
134 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 2.27.54
135 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 2.27.95
136 Marco Righetto (Ita) Liquigas 2.28.64
137 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance 2.28.95
138 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram 2.29.06
139 Jason McCartney (USA) Discovery Channel 2.30.88
140 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 2.31.65
141 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 2.34.73
142 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 2.35.03
143 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.35.14
144 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.36.88
145 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 2.38.54
146 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano 2.45.17
147 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 2.48.69
148 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.49.45
149 Ivàn Santos Martinez (Spa) Astana Team 2.50.46
150 Matthew White (Aus) Discovery Channel 2.51.14
151 Gorka Gonzalez Larranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.52.96
152 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 2.59.40
153 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 3.01.19
154 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3.01.87
155 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital 3.02.49
156 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom 3.08.01
157 Niko Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3.09.15
158 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir 3.18.76
159 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 3.35.14
160 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 3.37.68
161 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir 3.39.48
162 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 3.42.77


Udgåede ryttere
DNS Bas Giling (Ned) T-Mobile Team
DNS Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
DNS Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
DNS Alberto Curtolo (Ita) Liquigas


Samlet stilling efter 4. etape
1 George Hincapie (USA) Discovery Channel 13.32.35
2 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 0.03
3 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 0.11
4 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.15
5 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 0.31
6 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 0.32
7 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.34
8 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.50
9 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 0.51
10 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 0.52
11 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 0.54
12 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team 0.55
13 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel 0.56
14 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano 0.57
15 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic 1.00
16 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 1.02
17 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 1.04
18 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic 1.08
19 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 1.09
20 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 1.10
21 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 1.11
22 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.com
23 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 1.13
24 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 1.14
25 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 1.26
26 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 1.27
27 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole 1.32
28 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux 1.42
29 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
30 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel 1.43
31 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team 1.55
32 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
33 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.56
34 Gerben Löwik (Ned) Rabobank 1.57
35 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux 1.59
36 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel 2.00
37 Julian Dean (NZl) Credit Agricole 2.02
38 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
39 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano 2.03
40 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems 2.06
41 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 2.11
42 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano 2.12
43 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.15
44 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 2.16
45 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone
46 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 2.18
47 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.19
48 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 2.20
49 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano
50 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
51 Andrea Peron (Ita) Team CSC 2.22

52 Antonio Colom Mas (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.25
53 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 2.26
54 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
55 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 2.28
56 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole 2.29
57 Koen De Kort (Ned) Astana Team 2.34
58 Sergei Ivanov (Rus) T-Mobile Team 2.35
59 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram 2.37
60 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 2.38
61 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
62 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 2.40
63 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
64 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi
65 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.41
66 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 2.42
67 Johan Coenen (Bel) Unibet.com 2.43
68 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 2.45
69 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance 2.48
70 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
71 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 2.51
72 Daniel Navarro (Spa) Astana Team
73 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 2.52
74 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 2.53
75 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 2.55
76 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems 2.56
77 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
78 Matej Jurco (Svk) Team Milram 2.57
79 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 2.58
80 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 2.59
81 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
82 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 3.01
83 Martin Müller (Ger) Team Milram 3.02
84 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team 3.03
85 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3.04
86 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
87 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance
88 Allan Johansen (Den) Team CSC 3.08
89 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 3.09
90 Jan Boven (Ned) Rabobank
91 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 3.14
92 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
93 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
94 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 3.15
95 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3.16
96 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 3.17
97 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, le Credit par Telephone 3.18
98 Marco Righetto (Ita) Liquigas 3.19
99 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram 3.20
100 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir 3.21
101 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.22
102 Avitor Perrez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
103 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
104 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 3.23
105 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
106 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 3.25
107 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner 3.26
108 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
109 Michael Albasini (Swi) Liquigas
110 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto 3.27
111 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 3.28
112 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com 3.29
113 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.33
114 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 3.36
115 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
116 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic 3.40
117 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
118 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 3.45
119 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 3.47
120 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 3.50
121 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram 3.51
122 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 3.52
123 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
124 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance 3.53
125 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team 3.56
126 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux 3.58
127 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 4.08
128 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 4.23
129 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 4.41
130 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
131 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 5.19
132 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.57
133 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 6.04
134 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 6.14
135 Luke Roberts (Aus) Team CSC 6.21
136 Bram De Groot (Ned) Rabobank 6.26
137 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 6.36
138 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 6.48
139 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team 7.20
140 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 7.27
141 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 7.39
142 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 7.47
143 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.49
144 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 8.14
145 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 8.33
146 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 8.37
147 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital
148 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 8.58
149 Gorka Gonzalez Larranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi 9.12
150 Matthew White (Aus) Discovery Channel 9.30
151 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 9.32
152 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 9.36
153 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir 9.58
154 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano 9.59
155 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 10.39
156 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir 12.53
157 Niko Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
158 Jason McCartney (USA) Discovery Channel 13.00
159 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram 13.28
160 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom 17.36
161 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir 18.42
162 Ivàn Santos Martinez (Spa) Astana Team 23.17


Pointkonkurrencen efter 4. etape
1 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram 69 pts
2 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 60
3 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel 42
4 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 41
5 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 41
6 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 37
7 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 35
8 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 35
9 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano 32
10 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 24
11 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 22
12 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 22
13 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 22
14 Julian Dean (NZl) Credit Agricole 19
15 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 17
16 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 16
17 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15
18 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15
19 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 13
20 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 13
21 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 10
22 Lars Michaelsen (Den) Team CSC 10
23 Gorka Gonzalez Larranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
24 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team 8
25 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir 8
26 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 6
27 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 5
28 Matej Jurco (Svk) Team Milram 5
29 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com 5
30 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 3
31 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 3
32 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3


Ungdomskonkurrencen efter 4. etape
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 13.32.38
2 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 0.08
3 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 0.29
4 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.31
5 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 0.51
6 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 1.01
7 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 1.11
8 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team 1.52
9 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano 2.09
10 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.12
11 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 2.13
12 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 2.17
13 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 2.25
14 Koen De Kort (Ned) Astana Team 2.31
15 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 2.35
16 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 2.37
17 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi
18 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.38
19 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance 2.45
20 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
21 Daniel Navarro (Spa) Astana Team 2.48
22 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems 2.53
23 Matej Jurco (Svk) Team Milram 2.54
24 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 2.56
25 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team 3.00
26 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance 3.01
27 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.11
28 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 3.12
29 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3.13
30 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 3.14
31 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, le Credit par Telephone 3.15
32 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 3.22
33 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3.23
34 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.30
35 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 3.33
36 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
37 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 3.42
38 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 3.47
39 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram 3.48
40 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 4.38
41 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 6.01
42 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team 7.17
43 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 7.24
44 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 7.36
45 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.46
46 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 8.30
47 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 8.34
48 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital
49 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 8.55
50 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 9.33
51 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir 12.50
52 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom 17.33
53 Ivàn Santos Martinez (Spa) Astana Team 23.14


Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 Discovery Channel 40.39.22
2 Liquigas 0.31
3 Rabobank 0.42
4 Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.28
5 Quick Step-Innergetic 1.35
6 Skil-Shimano 1.44
7 Française des Jeux 2.05
8 Phonak Hearing Systems 2.43
9 T-Mobile Team 2.46
10 Team CSC 2.51
11 Unibet.com 3.04
12 Credit Agricole 3.57
13 Gerolsteiner 4.16
14 Bouygues Telecom 4.39
15 Lampre-Fondital 4.52
16 Davitamon-Lotto 4.58
17 Astana Team 5.42
18 Team Milram 5.44
19 Saunier Duval-Prodir 5.54
20 Cofidis, le Credit par Telephone 6.18
21 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 6.30
22 A2GR Prevoyance 6.32
23 Euskaltel-Euskadi 6.45
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

Amstel Gold Race(1.WWT) 10/10

Amstel Gold Race(1.UWT) 10/10

Tacx Pro Classic(1.1) 10/10

Hammer Hong Kong(2.1) 10/10-11/10

Gent-Wevelgem In Flanders...(1.WWT) 11/10

Gent-Wevelgem(1.UWT) 11/10

Memorial Rik Van Steenbergen(1.1) 11/10

Prueba Villafranca-Ordizi...(1.1) 12/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger