Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Hushovd fik sin etapesejr - Opd.

Hushovd fik sin etapesejr - Opd.

31. august 2006 17:280
Thor Hushovd (Credit Agricole) kunne endelig kører først over stregen, da han vandt 6. etape af Vuelta a Espana. Den norske sprinter oversprintede på de sidste meter det tyske sprintertalent Andre Greipel (T-Mobile). Den norske sprinter har ellers hidtil været henvist til andenpladser i det spanske etapeløb, men i dag var han hurtigst af alle.

Efter et par små udbrud i starten af etapen, angreb Boygues Telecom rytteren Mathieu Claude efter 10 km. kørsel af dagens 177 km. fra Zamora til León. Den franske rytter var ingen trussel for nogle i feltet og oparbejdede en overgang et forspring på lidt over 11 minutter til feltet. Alligevel var det uundgåeligt, at han efter 140 km. alene i front blev hentet af feltet.

Herefter fulgte et par angreb, men ingen kunne forhindre den uundgåelige massespurt. Derved skete der ingen forskydninger i klassementet, hvor Danilo Di Luca fortsat er i front.

Team CSC forsøgte et par gange at sætte sig frem med hele holdet i håb om, at lidt vind skulle give muligheder for lidt splittelse i feltet. Men muligheden kom aldrig. I stedet kunne Stuart O´Grady spurte sig til en ottendeplads på etapen.


Resultat af 6. etape
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 4.09.10 (42.62 km/t)
2 André Greipel (Ger) T-Mobile Team
3 Erik Zabel (Ger) Team Milram
4 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram
5 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
6 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux
7 Luca Paolini (Ita) Liquigas
8 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
9 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
10 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
11 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
12 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
13 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
14 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
15 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
16 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
17 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
18 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
19 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team
20 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
21 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
22 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
23 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
24 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
25 Marco Velo (Ita) Team Milram
26 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital
27 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
28 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
29 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
30 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
31 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
32 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
33 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
34 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
35 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.05
36 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
37 Nicki Sorensen (Den) Team CSC
38 Jorge García (Spa) Relax-Gam
39 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
40 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
41 Carlos Barredo (Spa) Astana Team
42 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
43 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
44 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
45 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
46 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team
47 Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
48 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
49 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
50 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
51 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam
52 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
53 Theo Eltink (Ned) Rabobank
54 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
55 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
56 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance
57 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
58 Aaron Kemps (Aus) Astana Team
59 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
60 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
61 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
62 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
63 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
64 José Ange Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
65 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
66 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto
67 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
68 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
69 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
70 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
71 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
72 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
73 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
74 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
75 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
76 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
77 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
78 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
79 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
80 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom
81 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
82 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
83 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
84 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
85 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
86 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
87 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
88 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi
89 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
90 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
91 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
92 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
93 Mauricio Ardila (Col) Rabobank
94 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
95 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir
96 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
97 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux
98 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
99 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
100 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
101 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
102 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
103 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
104 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
105 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
106 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
107 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
108 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux
109 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
110 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
111 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
112 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
113 Luis León Sánchez (Spa) Astana Team
114 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
115 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam
116 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
117 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
118 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam
119 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
120 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
121 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam
122 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
123 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
124 William Walker (Aus) Rabobank
125 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
126 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
127 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
128 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
129 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
130 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
131 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
132 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
133 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam
134 Pieter Weening (Ned) Rabobank
135 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC
136 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
137 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
138 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
139 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
140 Francesco Failli (Ita) Liquigas
141 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
142 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
143 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
144 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
145 Daniel Becke (Ger) Team Milram
146 Sergio Paulinho (Por) Astana Team
147 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
148 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
149 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
150 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
151 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
152 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
153 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC
154 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
155 David George (RSA) Relax-Gam
156 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
157 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner
158 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
159 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
160 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
161 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
162 Denis Menchov (Rus) Rabobank
163 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
164 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
165 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic
166 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
167 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
168 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team
169 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
170 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
171 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 0.31
172 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
173 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 0.38
174 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 0.41
175 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 1.01
176 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 1.15
177 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
178 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 1.16
179 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.33
180 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 1.53
181 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 5.04
182 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom


Samlede klassement efter 6. etape
1 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 22.47.11
2 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.04
3 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 0.18
4 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 0.29
5 José Ange Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.35
6 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.36
7 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.55
8 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.58
9 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 0.59
10 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 1.00
11 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.04
12 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.29
13 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 1.54
14 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 2.06
15 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.09
16 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
17 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam 2.11
18 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto 2.16
19 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 2.27
20 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2.43
21 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.46
22 Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.52
23 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 3.10
24 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.24
25 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 3.31
26 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 3.35
27 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.53
28 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 3.56
29 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 4.00
30 Denis Menchov (Rus) Rabobank 4.02
31 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
32 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 4.19
33 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC 4.21
34 Daniel Becke (Ger) Team Milram 4.32
35 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.42
36 Carlos Barredo (Spa) Astana Team
37 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 4.45
38 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 4.48
39 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 5.09
40 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 5.10
41 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 5.46
42 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.52
43 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.54
44 Theo Eltink (Ned) Rabobank 6.03
45 Pieter Weening (Ned) Rabobank
46 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 6.10
47 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 6.12
48 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 6.22
49 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.35
50 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 7.03
51 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 7.16
52 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 7.42
53 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.53
54 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 8.32
55 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 8.52
56 Erik Zabel (Ger) Team Milram 8.57
57 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 9.09
58 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 9.28
59 Luis León Sánchez (Spa) Astana Team 9.30
60 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 9.41
61 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 9.43
62 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 9.46
63 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 11.49
64 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 12.37
65 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 12.46
66 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13.02
67 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13.10
68 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13.12
69 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 13.15
70 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 13.18
71 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
72 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 13.19
73 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 13.27
74 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
75 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
76 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 13.30
77 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 13.33
78 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam 14.07
79 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 14.59
80 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 15.18
81 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 16.19
82 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 16.50
83 David George (RSA) Relax-Gam 17.10
84 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 17.14
85 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 18.01
86 Luca Paolini (Ita) Liquigas 20.23
87 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 20.26
88 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 20.55
89 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 21.11
90 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 21.13
91 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner 21.19
92 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 21.55
93 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 22.24
94 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 22.27
95 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 22.28
96 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 22.29
97 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir 22.30
98 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 22.37
99 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
100 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 22.41
101 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 22.44
102 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 23.05
103 William Walker (Aus) Rabobank 23.15
104 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 23.42
105 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 25.15
106 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 25.45
107 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir 26.06
108 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 26.14
109 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 27.00
110 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 27.49
111 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 28.06
112 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC

113 Marco Velo (Ita) Team Milram 28.09
114 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 28.10
115 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
116 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 28.13
117 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 28.14
118 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 28.15
119 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 28.16
120 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 28.17
121 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
122 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 28.19
123 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
124 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 28.20
125 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
126 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 28.21
127 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
128 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
129 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 28.24
130 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner 28.25
131 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 28.26
132 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 28.27
133 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
134 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 28.28
135 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
136 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
137 Francesco Failli (Ita) Liquigas
138 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 28.29
139 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 28.30
140 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
141 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 28.31
142 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom 28.32
143 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 28.33
144 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
145 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
146 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 28.34
147 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux
148 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 28.35
149 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 28.36
150 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
151 Aaron Kemps (Aus) Astana Team 28.37
152 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 28.39
153 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam 28.43
154 Jorge García (Spa) Relax-Gam
155 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 28.50
156 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 28.51
157 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
158 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 29.00
159 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 29.08
160 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 29.13
161 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 29.19
162 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 29.20
163 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 29.25
164 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 29.38
165 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 29.58
166 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 30.02
167 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 30.05
168 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 30.44
169 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 30.56
170 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 31.12
171 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance 31.32
172 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto 31.45
173 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom 32.01
174 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 33.11
175 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 34.19
176 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 35.20
177 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner 36.24
178 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 37.17
179 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 42.53
180 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 44.02
181 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 45.28
182 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 48.27

Point-konkurrence
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 94 pts
2 Erik Zabel (Ger) Team Milram 61
3 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 59
4 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 43
5 Luca Paolini (Ita) Liquigas 40
6 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 35
7 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 29
8 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 28
9 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 25
10 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 24
11 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 21
12 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 20
13 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 16
14 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 14
15 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 14
16 José Ange Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 14
17 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 13
18 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 12
19 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 12
20 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 10
21 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10
22 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 9
23 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 8
24 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 8
25 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
26 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 7
27 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 7
28 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 7
29 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 7
30 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 6
31 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 6
32 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 6
33 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 5
34 Daniel Becke (Ger) Team Milram 4
35 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
36 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 4
37 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 4
38 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 4
39 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 4
40 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
41 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam 3
42 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 3
43 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 2
44 Luis León Sánchez (Spa) Astana Team 2
45 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 2
46 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 2
47 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 2
48 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 1
49 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 1
50 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 1
51 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 1
52 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 1
53 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1


Bjergkonkurrence
1 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 30 pts
2 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 26
3 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
4 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 25
5 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 25
6 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 20
7 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 19
8 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 18
9 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 16
10 José Ange Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 16
11 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 15
12 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 12
13 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 12
14 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10
15 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 8
16 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 7
17 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 6
18 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
19 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
20 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 6
21 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
22 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 4
23 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 4
24 Jorge García (Spa) Relax-Gam 4
25 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 3
26 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 2
27 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
28 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 2
29 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2
30 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 1
31 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 1
32 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
33 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 1


Kombinationskonkurrencen
1 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 11 pts
2 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 18
3 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 22
4 José Ange Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 31
5 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 34
6 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 41
7 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 46
8 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 54
9 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 58
10 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 66
11 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 67
12 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 76
13 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 81
14 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 81
15 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 130
16 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 156
17 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 192
18 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 209
19 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 210


Holdkonkurrencen
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 68.08.07
2 Astana 2.32
3 Saunier Duval - Prodir 2.39
4 Euskaltel - Euskadi 2.50
5 Caisse D'Epargne - Illes Balears 3.25
6 Lampre - Fondital 5.09
7 Team CSC 10.02
8 Rabobank 10.25
9 Relax - GAM 11.19
10 T- Mobile Team 17.58
11 Gerolsteiner 22.15
12 Cofidis, le Credit Par Telephone 24.01
13 Phonak Hearing Systems 26.10
14 Davitamon - Lotto 28.22
15 Ag2r Prevoyance 33.08
16 Liquigas 33.57
17 Credit Agricole 35.11
18 Française des Jeux 36.27
19 Quick Step - Innergetic 36.49
20 Team Milram 40.05
21 Bouygues Telecom 47.53
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 24/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER