Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Hushovd sluttede af med sejr

Hushovd sluttede af med sejr

11. juni 2006 12:540
I dag vandt norske Thor Hushovd (Credit Agricole) 7. og sidste etape af det franske ProTour løb Dauphine Libere. Samlet blev løbet vundet af Gerolsteiner Levi Leipheimer foran Christophe Moreau (AG2R Prevoyance) og unge Bernhard Kohl (T-Mobile).

Etapen blev præget af Team CSCs Stuart O’Grady, som angreb efter få kilometers kørsel sammen med Jérôme Pineau (Bouygues Telecom). De to ryttere blev dog hentet igen, men efter 10 kilometers kørsel angreb CSC-rytteren igen og fik følgeskab af Cédric Coutouly (Agritubel) og Guido Trenti (Quick Step-Innergetic).

De tre ryttere arbejde fint sammen hen til dagens største stigning Col du Barioz, hvor Guido Trenti måtte give slip fra de to andre ryttere. På dagens anden stigning Col des Ayes måtte Cédric Coutouly også opgive af følge Stuart O’Grady, som dermed kørte alene imod mål.

Team CSC-rytterens forspring faldt dog stille og roligt til feltet, som blev anført af Thor Hushovds hold Credit Agricole og Alejandro Valverdes hold Caisse d'Epargne-Illes Balears. 10 kilometer før mål var forspringet helt nede på 18 sekunder, det lykkedes dog australieren at øge lidt igen, men med 2 kilometer til mål måtte Team CSC rytteren se sig hentet.


Resultat af 7. etape
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 3.08.17 (41.746 km/t)
2 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance
3 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
4 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
5 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom
6 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance
7 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
8 Alessand Spezialetti (Ita) Liquigas
9 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
10 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
11 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
12 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
13 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
14 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance
15 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
16 Sebastien Joly (Fra) Française des Jeux
17 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
18 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram
19 Alexandre Vinokourov (Kaz) Würth
20 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
21 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
22 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
23 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
24 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
25 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
26 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
27 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
28 Unai Osa (Spa) Würth
29 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
30 Dariusz Baranowski (Pol) Würth
31 Remy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux
32 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
33 Carlos Barredo (Spa) Würth
34 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole
35 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
36 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team
37 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
38 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
39 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
40 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team
41 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
42 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
43 Denis Menchov (Rus) Rabobank
44 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
45 Sergio Paulinho (Por) Würth
46 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
47 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
48 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
49 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
50 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
51 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic
52 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
53 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux
54 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC
55 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
56 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 0.12
57 Stuart O'grady (Aus) Team CSC
58 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir
59 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 0.14
60 Stephane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
61 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 1.08
62 Jose Rojas Gil (Spa) Würth
63 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 2.02
64 David Zabriskie (USA) Team CSC 3.36
65 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel 6.56
66 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto 9.58
67 Benoit Salmon (Fra) Agritubel
68 Brian Vandborg (Den) Team CSC
69 Moises Duenas (Spa) Agritubel
70 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
71 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
72 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
73 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole
74 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic
75 Benoit Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 13.24
76 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 14.05
77 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
78 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems
79 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
80 Stephane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
81 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux
82 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
83 Aketza Pena Iza (Spa) Euskaltel-Euskadi
84 Francesco Failli (Ita) Liquigas
85 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
86 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
87 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems
88 Andrey Kashechkin (Kaz) Würth
89 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
90 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
91 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram
92 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
93 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic
94 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
95 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
96 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic
97 Wilfried Cretskens BEL Quick Step-Innergetic 16.05
98 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
99 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
100 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank
101 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
102 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
103 Nicola Loda (Ita) Liquigas
104 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
105 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux
106 Morris Possoni (Ita) Lampre-Fondital
107 Kurt Arvesen (Nor) Team CSC
108 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
109 Lars Bak (Den) Team CSC 16.08
110 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
111 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
112 Marco Milesi (Ita) Liquigas
113 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
114 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
115 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
116 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
117 Matteo Bono (Ita) Lampre-Fondital
118 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
119 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
120 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir
121 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step-Innergetic
122 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
123 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
124 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
125 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone
126 Andy Flickinger FRA Bouygues Telecom
127 Daniel Becke (Ger) Team Milram
128 Jose Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 16.12

Udgået på dagens etape
DSQ Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
DNF David Kopp (Ger) Gerolsteiner
DNF Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
DNF Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
DNF Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto

Samlet slutstilling
1 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 28.07.06
2 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance 1.48
3 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 2.51
4 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.00
5 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance 3.29
6 Denis Menchov (Rus) Rabobank 4.14
7 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.21
8 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 5.13
9 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 5.45
10 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.48
11 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team 6.57
12 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 7.31
13 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram 9.10
14 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9.44
15 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 11.00
16 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 12.12
17 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 14.45
18 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15.00
19 Remy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 15.20
20 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 16.06
21 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 16.14
22 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole 17.02
23 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 18.51
24 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 21.05
25 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 23.56
26 Sergio Paulinho (Por) Würth 24.26
27 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 27.32
28 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 29.30
29 Stephane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 29.46
30 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir 30.00
31 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 31.40
32 David Zabriskie (USA) Team CSC 31.52
33 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 33.17
34 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 34.49
35 Carlos Barredo (Spa) Würth 36.30
36 Unai Osa (Spa) Würth 36.57
37 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 39.33
38 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 41.38
39 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 41.51
40 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 42.37
41 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 43.35
42 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 44.07
43 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 47.40
44 Moises Duenas (Spa) Agritubel 48.36
45 Sebastien Joly (Fra) Française des Jeux 48.56
46 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto 49.35
47 Benoit Salmon (Fra) Agritubel 49.45
48 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 50.04
49 Alexandre Vinokourov (Kaz) Würth 51.08
50 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 51.43
51 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems 51.51
52 Andrey Kashechkin (Kaz) Würth 52.15
53 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 55.00
54 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom 55.15
55 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 55.53
56 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 56.18
57 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 56.22
58 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 56.23
59 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 56.50
60 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 57.06
61 Morris Possoni (Ita) Lampre-Fondital 58.37
62 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic 58.51
63 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 59.41
64 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 1.02.29
65 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.02.47
66 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 1.03.14
67 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 1.03.35
68 Alessand Spezialetti (Ita) Liquigas 1.03.39
69 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 1.03.45
70 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.05.59
71 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 1.06.38
72 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems 1.06.39
73 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC 1.08.17
74 Daniel Becke (Ger) Team Milram 1.10.29
75 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 1.10.46
76 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 1.12.00
77 Aketza Pena Iza (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.14.01
78 Jose Rojas Gil (Spa) Würth 1.14.03
79 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 1.16.11
80 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 1.16.57
81 Stuart O'grady (Aus) Team CSC 1.17.22
82 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.18.59
83 Brian Vandborg (Den) Team CSC 1.19.00
84 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.19.10
85 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone 1.19.25
86 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1.20.49
87 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 1.21.16
88 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.21.23
89 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 1.22.00
90 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 1.22.25
91 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 1.23.11
92 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 1.24.14
93 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.25.42
94 Dariusz Baranowski (Pol) Würth 1.26.49
95 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.28.18
96 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 1.29.15
97 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.29.53
98 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 1.29.57
99 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux 1.30.03
100 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.30.41
101 Stephane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.30.49
102 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux 1.31.17
103 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel 1.33.59
104 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 1.34.21
105 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic 1.34.37
106 Benoit Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 1.37.11
107 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.37.39
108 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 1.37.40
109 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.38.46
110 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 1.39.25
111 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 1.39.30
112 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic 1.39.41
113 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 1.39.42
114 Lars Bak (Den) Team CSC 1.40.06
115 Kurt Arvesen (Nor) Team CSC 1.40.22

116 Jose Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.40.30
117 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 1.41.02
118 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 1.41.08
119 Wilfried Cretskens BEL Quick Step-Innergetic 1.41.52
120 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank 1.43.49
121 Andy Flickinger FRA Bouygues Telecom 1.43.56
122 Nicola Loda (Ita) Liquigas 1.44.26
123 Matteo Bono (Ita) Lampre-Fondital 1.49.19
124 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 1.49.25
125 Francesco Failli (Ita) Liquigas 1.49.36
126 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 1.49.38
127 Marco Milesi (Ita) Liquigas 1.50.05
128 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step-Innergetic 1.51.44

Slutstilling i Pointkonkurrencen
1 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance 69 pts
2 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 60
3 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 57
4 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 55
5 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 55
6 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance 47
7 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 42
8 Stuart O'grady (Aus) Team CSC 41
9 David Zabriskie (USA) Team CSC 40

10 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 40
11 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 34
12 Denis Menchov (Rus) Rabobank 32
13 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 27
14 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 26
15 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
16 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 26
17 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 25
18 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 24
19 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems 19
20 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 19
21 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram 18
22 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 17
23 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom 17
24 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 16
25 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team 15
26 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 15
27 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 12
28 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 12
29 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 11
30 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 11
31 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 10
32 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 10
33 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9
34 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 9
35 Sergio Paulinho (Por) Würth 8
36 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
37 Alessand Spezialetti (Ita) Liquigas 8
38 Jose Rojas Gil (Spa) Würth 8
39 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 7
40 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 6
41 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 6
42 Sebastien Joly (Fra) Française des Jeux 6
43 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 6
44 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic 6
45 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 5
46 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 5
47 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 5
48 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 5
49 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
50 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 4
51 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 4
52 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 4
53 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 3
54 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole 2
55 Carlos Barredo (Spa) Würth 2
56 Brian Vandborg (Den) Team CSC 2
57 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 2
58 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 2
59 Stephane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2
60 Remy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 1
61 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 1
62 Alexandre Vinokourov (Kaz) Würth 1
63 Andrey Kashechkin (Kaz) Würth 1
64 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 1
65 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 1
66 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel 1
67 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 1
68 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital -3
69 Unai Osa (Spa) Würth -5
70 Thomas Dekker (Ned) Rabobank -5
71 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux -5
72 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux -5
73 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team -5
74 Francesco Failli (Ita) Liquigas -5
75 Frank Hoj (Den) Gerolsteiner -5

Slutstilling i Bjergkonkurrencen
1 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance 162 pts
2 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 126
3 Denis Menchov (Rus) Rabobank 119
4 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team 95
5 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 93
6 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 90
7 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 64
8 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 60
9 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 51
10 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance 45
11 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 42
12 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 39
13 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic 32
14 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 29
15 Stuart O'grady (Aus) Team CSC 22
16 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 22
17 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 20
18 Sergio Paulinho (Por) Würth 19
19 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 16
20 Sebastien Joly (Fra) Française des Jeux 14
21 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 14
22 David Zabriskie (USA) Team CSC 13
23 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 13

24 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 12
25 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram 12
26 Andrey Kashechkin (Kaz) Würth 12
27 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 10
28 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 10
29 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
30 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 8
31 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 8
32 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel 8
33 Stephane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 6
34 Lars Bak (Den) Team CSC 6
35 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom 5
36 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 4
37 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic 4
38 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 3
39 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
40 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 2
41 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2
42 Remy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 1
43 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 1
44 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 1
45 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 1
46 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1
47 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 1

Slutstilling i Holdkonkurrencen
1 AG2R Prevoyance 84.40.11
2 Discovery Channel Pro Cycling Team 3.02
3 Caisse d'Epargne-Illes Balears 7.43
4 Credit Agricole 19.57
5 Bouygues Telecom 32.43
6 T-Mobile Team 42.52
7 Saunier Duval - Prodir 47.22
8 Team CSC 49.21
9 Würth Team 57.13
10 Phonak Hearing Systems 1.07.32
11 Française Des Jeux 1.09.03
12 Lampre - Fondital 1.14.07
13 Rabobank 1.35.32
14 Davitamon-Lotto 1.36.04
15 Cofidis 1.39.51
16 Euskaltel - Euskadi 1.47.12
17 Gerolsteiner 1.51.39
18 Team Milram 1.56.39
19 Agritubel 1.58.50
20 Quick Step - Innergetic 2.29.34
21 Liquigas 3.19.27
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior (Enkelt...(CM) 21/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

VM - Dame Junior (Enkelts...(CMW) 21/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 24/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger