Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Ingen slinger i valsen fra Boonen

Ingen slinger i valsen fra Boonen

02. februar 2007 15:280

I dag blev sidste etape af Tour of Qatar kørt. De første 4 etaper vandt QuickStep holdet i etapeløbet, hvorefter de på 5. etape taktisk smart grundlagde den samlede sejr til Wilfried Cretskens.

På 6. etape af Tour of Qatar viste holdet nok engang deres styrke og vandt etapen - endnu engang i en spurt, hvor Tom Boonen vandt foran Alessandro Petacchi (Milram), hvilket faktisk er 3. gang, at han har gjort det i etapeløbet. Graeme Brown (Rabobank) blev nummer tre.

Det eneste danske islæt Glenn Bak var med i dagens udbrud og hentede bl.a. 5 point pointspurterne, desværre blev udbruddet kørt ind på de sidste små omgange før mål.

Samlet vandt Wilfried Cretskens foran holdkammeraterne Tom Boonen og  Steven de Jongh.


Resultat efter 6. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick-Step 2.56.17 (42.2 km/h)
2 Alessandro Petacchi (Ita) Milram
3 Graeme Brown (Aus) Rabobank
4 René Haselbacher (Aut) Astana
5 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas
6 Greg Van Avermaet (Bel) Predictor-Lotto
7 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
8 Rieno Stofferis (Bel) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely
9 Loyd Mondory (Fra) Ag2R Prévoyance
10 Romain Feillu (Fra) Agritubel
11 Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom
12 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
13 Fabien Bacquet (Fra) Skil-Shimano
14 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
15 Aaron Kemps (Aus) Astana
16 Erki Pütsep (Est) Bouygues Telecom
17 Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir
18 Alexandre Usov (Blr) Ag2R Prévoyance
19 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel
20 Saïd Haddou (Fra) Bouygues Telecom
21 Paul Healion (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely
22 Renaud Dion (Fra) Ag2R Prévoyance
23 Gregory Henderson (NZl) T-Mobile
24 Anthony Ravard (Fra) Agritubel
25 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano
26 Tim Meeussen (Bel) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely
27 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
28 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step
29 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
30 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile
31 Koen De Kort (Ned) Astana
32 Michael Schär (Swi) Astana
33 Linas Balciunas (Ltu) Agritubel
34 Leif Hoste (Bel) Predictor-Lotto
35 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
36 Jean-Patrick Nazon (Fra) Ag2R Prévoyance
37 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir
38 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
39 Andreas Klier (Ger) T-Mobile
40 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step
41 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
42 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
43 Nick Ingels (Bel) Predictor-Lotto
44 Badr Banihammad (UAE) Doha Team
45 Marco Velo (Ita) Milram
46 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile
47 Bart Vanheule (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
48 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
49 Servais Knaven (Ned) T-Mobile
50 Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner
51 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
52 Tim Klinger (Ger) Gerolsteiner
53 Johan Coenen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
54 Bert Roesems (Bel) Predictor-Lotto
55 Johannes Frohlinger (Ger) Gerolsteiner
56 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
57 Eric Baumann (Ger) T-Mobile
58 Jan Boven (Ned) Rabobank
59 Mehdi Sohrabi (IRI) Iran
60 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
61 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile
62 Leon Van Bon (Ned) Rabobank
63 Evert Verbist (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.11
64 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
65 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
66 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
67 Maxim Gourov (Kaz) Astana 0.15
68 Mohamed Bin Took (UAE) Doha Team 0.19
69 Radhwan Al-moraqab (Qat) Doha Team
70 Alireza Haghi (IRI) Iran
71 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
72 Stephen Gallagher (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely
73 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.22
74 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir
75 Roberto Petito (Ita) Liquigas
76 Murilo Fischer (Bra) Liquigas
77 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
78 Rick Flens (Ned) Rabobank
79 Fabio Sacchi (Ita) Milram
80 Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner
81 Maarten Den Bakker (Ned) Skil-Shimano
82 Alberto Ongarato (Ita) Milram
83 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step
84 Benoît Joachim (Lux) Astana 0.26
85 Frederik Willems (Bel) Liquigas
86 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas
87 Volodymyr Dyudya (Ukr) Milram
88 Christophe Beddegenoodts (Bel) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely
89 Marcel Sieberg (Ger) Milram
90 Stéphane Poulhiès (Fra) Ag2R Prévoyance
91 Francesco Failli (Ita) Liquigas 0.33
92 Rene Mandri (Est) Ag2R Prévoyance 0.41
93 Moosa Said (Qat) Doha Team 1.06
94 Benny De Schrooder (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
95 Tom Stubbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
96 Guennadi Mikhailov (Rus) Astana
97 Mohammad Mozafari (IRI) Iran
98 Hossein Iri Nateghi (IRI) Iran
99 Mohammed Hussain (Brn) Doha Team
100 Tareq Esmaeili (Qat) Doha Team
101 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile
102 Hamid Shiri Sisah (IRI) Iran
103 Ahad Kazemi Sarai (IRI) Iran
104 Khaleel Abduljanan (Qat) Doha Team
105 Mohammad Rajablou (IRI) Iran
106 Paidi O'Brien (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely
107 Nicolas Rousseau (Fra) Ag2R Prévoyance
108 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
109 Christian Knees (Ger) Milram 1.38
110 Raivis Belohvosciks (Lat) Saunier Duval-Prodir
111 Alessandro Cortinovis (Ita) Milram
112 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
113 Kevin Van Impe (Bel) Quick-Step 1.42
114 Alireza Ashgarzadeh (IRI) Iran 2.01
115 Sébastien Rosseler (Bel) Quick-Step 2.13
116 Davide Viganò (Ita) Quick-Step 2.17
117 Stefano Zanini (Ita) Predictor-Lotto
118 Mark Cassidy (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 2.20
119 Christophe Riblon (Fra) Ag2R Prévoyance 2.23
120 Glenn Bak (Den) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 3.14
121 Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel
122 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
123 Christian Müller (Ger) Skil-Shimano 4.47


Samlet slutstilling
1 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step 15.50.58
2 Tom Boonen (Bel) Quick-Step 2.09
3 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step 2.44
4 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile 2.52
5 Gregory Henderson (NZl) T-Mobile 3.01
6 Andreas Klier (Ger) T-Mobile 3.08
7 Leif Hoste (Bel) Predictor-Lotto 3.09
8 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 3.11
9 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 3.30
10 Servais Knaven (Ned) T-Mobile 3.44
11 Loyd Mondory (Fra) Ag2R Prévoyance 4.04
12 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 4.09
13 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano 4.26
14 Graeme Brown (Aus) Rabobank 4.39
15 Michael Schär (Swi) Astana 4.58
16 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano 5.10
17 Maxim Gourov (Kaz) Astana
18 Erki Pütsep (Est) Bouygues Telecom 5.21
19 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 5.23
20 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas 6.30
21 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step 7.24
22 Alessandro Petacchi (Ita) Milram 7.42
23 Nick Ingels (Bel) Predictor-Lotto 8.04
24 Koen De Kort (Ned) Astana 8.13
25 Gerben Löwik (Ned) Rabobank 8.14
26 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 8.18
27 Linas Balciunas (Ltu) Agritubel 8.27
28 Fabio Sacchi (Ita) Milram
29 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 8.32
30 Frederik Willems (Bel) Liquigas 8.37
31 Murilo Fischer (Bra) Liquigas 8.42
32 Renaud Dion (Fra) Ag2R Prévoyance 8.58
33 Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom 9.21
34 Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir 9.23
35 Leon Van Bon (Ned) Rabobank 9.30
36 Jean-Patrick Nazon (Fra) Ag2R Prévoyance 9.33
37 Jan Boven (Ned) Rabobank 9.35
38 Volodymyr Dyudya (Ukr) Milram 9.50
39 René Haselbacher (Aut) Astana 10.00
40 Tom Stubbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 11.12
41 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 11.25
42 Stefano Zanini (Ita) Predictor-Lotto 11.49
43 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 13.30
44 Roberto Petito (Ita) Liquigas 13.56
45 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 13.59
46 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile 14.32
47 Greg Van Avermaet (Bel) Predictor-Lotto 47.54
48 Marcel Sieberg (Ger) Milram 48.31
49 Stéphane Poulhiès (Fra) Ag2R Prévoyance 49.08
50 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 51.06
51 Aaron Kemps (Aus) Astana
52 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir 51.07
53 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 52.24
54 Johan Coenen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 52.29
55 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank 52.33
56 Johannes Frohlinger (Ger) Gerolsteiner 52.34
57 Romain Feillu (Fra) Agritubel 52.43
58 Alexandre Usov (Blr) Ag2R Prévoyance 52.55
59 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 52.59
60 Mehdi Sohrabi (IRI) Iran 53.00
61 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel 53.05
62 Benny De Schrooder (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
63 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 53.22
64 Maarten Den Bakker (Ned) Skil-Shimano 53.33
65 Badr Banihammad (UAE) Doha Team 53.39
66 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
67 Stephen Gallagher (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 53.50
68 Marco Velo (Ita) Milram 54.07
69 Kevin Van Impe (Bel) Quick-Step 54.10
70 Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner 54.21
71 Saïd Haddou (Fra) Bouygues Telecom 54.23
72 Fabien Bacquet (Fra) Skil-Shimano
73 Nicolas Rousseau (Fra) Ag2R Prévoyance 54.26
74 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 54.28
75 Davide Viganò (Ita) Quick-Step 54.29
76 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 54.34
77 Evert Verbist (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 54.39
78 Rieno Stofferis (Bel) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 54.43
79 Francesco Failli (Ita) Liquigas 54.47
80 Alberto Ongarato (Ita) Milram 55.00
81 Bert Roesems (Bel) Predictor-Lotto 55.01
82 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile 55.05
83 Eric Baumann (Ger) T-Mobile 55.17
84 Guennadi Mikhailov (Rus) Astana 55.21
85 Sébastien Rosseler (Bel) Quick-Step 55.27
86 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir 55.30
87 Christian Knees (Ger) Milram 55.51
88 Tim Meeussen (Bel) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 55.57
89 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas 56.19
90 Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner 56.36
91 Tim Klinger (Ger) Gerolsteiner 56.38
92 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 56.49
93 Bart Vanheule (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 56.52
94 Hossein Iri Nateghi (IRI) Iran 56.55
95 Benoît Joachim (Lux) Astana 56.59
96 Ahad Kazemi Sarai (IRI) Iran 57.07
97 Rick Flens (Ned) Rabobank 57.43
98 Raivis Belohvosciks (Lat) Saunier Duval-Prodir 57.46
99 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 57.50
100 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 58.05
101 Alessandro Cortinovis (Ita) Milram 58.50
102 Christian Müller (Ger) Skil-Shimano 1.00.11
103 Rene Mandri (Est) Ag2R Prévoyance 1.00.39
104 Christophe Riblon (Fra) Ag2R Prévoyance 1.01.32
105 Anthony Ravard (Fra) Agritubel 1.01.45
106 Hamid Shiri Sisah (IRI) Iran 1.01.48
107 Christophe Beddegenoodts (Bel) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 1.03.46
108 Mark Cassidy (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 1.04.18
109 Glenn Bak (Den) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 1.04.19
110 Paul Healion (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 1.04.45
111 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 1.06.11
112 Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel 1.06.47
113 Moosa Said (Qat) Doha Team 1.07.08
114 Radhwan Al-moraqab (Qat) Doha Team 1.09.48
115 Mohamed Bin Took (UAE) Doha Team
116 Alireza Haghi (IRI) Iran 1.09.58
117 Paidi O'Brien (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 1.10.26
118 Mohammed Hussain (Brn) Doha Team 1.10.35
119 Tareq Esmaeili (Qat) Doha Team
120 Khaleel Abduljanan (Qat) Doha Team
121 Mohammad Mozafari (IRI) Iran 1.11.36
122 Mohammad Rajablou (IRI) Iran
123 Alireza Ashgarzadeh (IRI) Iran 1.13.34


Slutstillingen i pointkonkurrencen
1 Tom Boonen (Bel) Quick-Step 122 pts
2 Alessandro Petacchi (Ita) Milram 81
3 Loyd Mondory (Fra) Ag2R Prévoyance 60
4 Greg Van Avermaet (Bel) Predictor-Lotto 52
5 Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom 52
6 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile 51
7 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas 50
8 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 50
9 Graeme Brown (Aus) Rabobank 41
10 René Haselbacher (Aut) Astana 40
11 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 38
12 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 38
13 Erki Pütsep (Est) Bouygues Telecom 37
14 Jean-Patrick Nazon (Fra) Ag2R Prévoyance 31
15 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step 28
16 Marcel Sieberg (Ger) Milram 28
17 Gregory Henderson (NZl) T-Mobile 26
18 Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir 26
19 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step 25
20 Murilo Fischer (Bra) Liquigas 25
21 Stéphane Poulhiès (Fra) Ag2R Prévoyance 25
22 Stefano Zanini (Ita) Predictor-Lotto 21
23 Romain Feillu (Fra) Agritubel 21
24 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 19
25 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas 19
26 Aaron Kemps (Aus) Astana 19
27 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano 17
28 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile 17
29 Benny De Schrooder (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 16
30 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano 15
31 Rieno Stofferis (Bel) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 15
32 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 13
33 Linas Balciunas (Ltu) Agritubel 13
34 Michael Schär (Swi) Astana 10
35 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 9
36 Maxim Gourov (Kaz) Astana 8
37 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 8
38 Marco Velo (Ita) Milram 8
39 Fabien Bacquet (Fra) Skil-Shimano 8
40 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 7
41 Andreas Klier (Ger) T-Mobile 7
42 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 7
43 Sébastien Rosseler (Bel) Quick-Step 7
44 Nick Ingels (Bel) Predictor-Lotto 6
45 Koen De Kort (Ned) Astana 6
46 Leon Van Bon (Ned) Rabobank 6
47 Glenn Bak (Den) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 5
48 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 5
49 Jan Boven (Ned) Rabobank 3
50 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 3
51 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir 3
52 Alexandre Usov (Blr) Ag2R Prévoyance 3
53 Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel 3
54 Leif Hoste (Bel) Predictor-Lotto 2
55 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel 2
56 Kevin Van Impe (Bel) Quick-Step 2
57 Bert Roesems (Bel) Predictor-Lotto 2
58 Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner 2
59 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step 1
60 Saïd Haddou (Fra) Bouygues Telecom 1
61 Rene Mandri (Est) Ag2R Prévoyance 1


Slutstillingen i ungdomskonkurrencen
1 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 15.54.09
2 Loyd Mondory (Fra) Ag2R Prévoyance 0.53
3 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.58
4 Michael Schär (Swi) Astana 1.47
5 Nick Ingels (Bel) Predictor-Lotto 4.53
6 Koen De Kort (Ned) Astana 5.02
7 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 5.21
8 Volodymyr Dyudya (Ukr) Milram 6.39
9 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 8.14
10 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 10.19
11 Greg Van Avermaet (Bel) Predictor-Lotto 44.43
12 Marcel Sieberg (Ger) Milram 45.20
13 Stéphane Poulhiès (Fra) Ag2R Prévoyance 45.57
14 Aaron Kemps (Aus) Astana 47.55
15 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir 47.56
16 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank 49.22
17 Johannes Frohlinger (Ger) Gerolsteiner 49.23
18 Romain Feillu (Fra) Agritubel 49.32
19 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 49.48
20 Badr Banihammad (UAE) Doha Team 50.28
21 Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner 51.10
22 Saïd Haddou (Fra) Bouygues Telecom 51.12
23 Fabien Bacquet (Fra) Skil-Shimano
24 Nicolas Rousseau (Fra) Ag2R Prévoyance 51.15
25 Davide Viganò (Ita) Quick-Step 51.18
26 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 51.23
27 Evert Verbist (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 51.28
28 Francesco Failli (Ita) Liquigas 51.36
29 Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner 53.25
30 Tim Klinger (Ger) Gerolsteiner 53.27
31 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 53.38
32 Bart Vanheule (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 53.41
33 Hossein Iri Nateghi (IRI) Iran 53.44
34 Rick Flens (Ned) Rabobank 54.32
35 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 54.39
36 Christian Müller (Ger) Skil-Shimano 57.00
37 Rene Mandri (Est) Ag2R Prévoyance 57.28
38 Anthony Ravard (Fra) Agritubel 58.34
39 Hamid Shiri Sisah (IRI) Iran 58.37
40 Christophe Beddegenoodts (Bel) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 1.00.35
41 Mark Cassidy (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 1.01.07
42 Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel 1.03.36
43 Moosa Said (Qat) Doha Team 1.03.57
44 Mohamed Bin Took (UAE) Doha Team 1.06.37
45 Paidi O'Brien (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 1.07.15
46 Khaleel Abduljanan (Qat) Doha Team 1.07.24
47 Mohammad Mozafari (IRI) Iran 1.08.25
48 Mohammad Rajablou (IRI) Iran
49 Alireza Ashgarzadeh (IRI) Iran 1.10.23


Slutstillingen i holdkonkurrencen
1 Quick Step - Innergetic 47.25.26
2 T-Mobile Team 0.06
3 Rabobank 4.31
4 Skil-Shimano 7.48
5 Liquigas 7.57
6 Astana 9.27
7 Predictor - Lotto 10.21
8 Ag2R Prevoyance 11.31
9 Bouygues Telecom 11.45
10 Team Milram 15.44
11 Gerolsteiner 58.28
12 Saunier Duval - Prodir 58.33
13 Chocolade Jacques - Topsport 59.23
14 Agritubel 1.47.00
15 Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 2.35.20
16 Iran 2.37.48
17 Doha Team 3.02.40

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

OL - Herrer(JO) 25/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 25/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER