Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Jacob Kollerup vandt Kvickly Løbet

Jacob Kollerup vandt Kvickly Løbet

02. juli 2006 21:340
I dag blev der kørt cykelløb i og omkring Grenå, hvor Glud & Marstrand sluttede med tre ryttere i top fire. Alligevel måtte det jyske hold se sig slået, da Team Vision Bikes-rytteren Jacob Kollerup kom i mål blot to sekunder foran Michael Skelde. Bronze-vinderen ved DM, Troels Vinther, fortsætter den gode stime og tog sig også af 3. pladsen i Kvickly Løbet.

Du finder de øvrige resultaterne herunder.

Klasse: A Distance: 145,2 km.
1 Jacob Kollerup Team Vision-Bikes 3.37,56
2 Michael Skelde Glud & Marstrand Horsens 3.37,58
3 Troels R. Vinther Glud & Marstrand Horsens 3.38,16
4 André Steensen Glud & Marstrand Horsens s.t.
5 Casper Jørgensen Team Odense Energi s.t.
6 Janif Hecht Team Vision-Bikes s.t.
7 Kristian Thidemann Søgaard Fredericia CC s.t.
8 Kaspar Schjønnemann Larsen Glud & Marstrand Horsens 3.38,18
9 Thomas Guldhammer Glud & Marstrand Horsens s.t.
10 Christian Moberg Jørgensen Odder CK s.t.
11 Stig S. Dam Farsø CK s.t.
12 Mads Bugge Andersen Team Vision-Bikes s.t.
13 Rasmus Guldhammer Team Festina Vejle 3.38,21
14 Chris Anker Sørensen Team Designa Køkken s.t.
15 Thomas Kristiansen Team GLS 3.38,23
16 Michael Bjørn Johansen Team Vision-Bikes 3.38,26
17 Keld Fjord CK Kronborg 3.38,28
18 Rune Udby Glud & Marstrand Horsens 3.38,32
19 Lars Bo Lomholt Hillerød CK 3.38,36
20 Kasper Linde Jørgensen Team Odense Energi 3.38,57

Klasse: B Distance: 121 km.
1 Jan Birk Oxlund Vejen BC 3.07,29
2 Anders Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 3.07,32
3 Martin Tom Hansen Hammel CK 3.07,38
4 Tom Bøttger Sønderborg CK 3.08,24
5 Klavs Nielsen Aalborg CR 3.08,30
6 Philip Nicholas Nielsen CK Fix 3.12,17
7 Mads Strange Rydicher Ordrup CC s.t.
8 Eskil Vammen CK Aarhus s.t.

Klasse: C Distance: 96,8 km.
1 Allan Jørgensen Hedensted Cykelklub 2.31,11
2 Lars Christensen Ålborg CR 2.31,13
3 Poul Sand Hening CK s.t.
4 Brian Poulsen Horsens AC s.t.
5 Lasse Munk Asmussen Middelfart CC 2.31,15
6 Dannie Lindved Mortensen Hedensted Cykelklub s.t.
7 Michael Henneberg Jensen Viborg Cycling 2.31,25
8 Henrik Thinggaard Christensen Randers CK10 2.31,32
9 Søren Pedersen Odder CK 2.32,38
10 Mads Kühn Aalborg CR 2.32,40
11 Jan Christoffersen Cykling Odense s.t.
12 Andreas Pagh Silkeborg IF Cykling 2.34,12
13 Jens-Peder Raun Rasmussen Odder CK 2.34,15

Klasse: Junior Distance: 121 km.
1 Christopher Juul-Jensen Odder CK 3.17,57
2 Søren T. Kirkegaard Madsen Herning CK s.t.
3 Jonas Søndergaard Team GLS s.t.
4 Martin Stenger Føhns Herning CK s.t.
5 Morten Brinch Jensen Herning CK s.t.
6 John Kronborg Ebsen Holstebro CC 3.19,16
7 Christian Ranneries Team Python Pro Næstved 3.22,18
8 Jacob Gye Madsen Odder CK 3.22,56
9 Jesper Bollhorn CK Fix 3.30,11
10 Morten Gregersen Team Festina Vejle s.t.
11 Jesper Hansen Odder CK 3.30,18

Klasse: Dame B Distance: 72,6 km.
1 Lene Nørregaard Bogense 2.19,04

Klasse: Begynder Distance: 96,8 km.
1 Andreas Munk Asmussen Middelfart CC 2.40,15
2 Søren Chr. Brahe Bohnsen Århus MTB s.t.
3 Thomas Kenneth Sørensen CK Aarhus 2.40,17
4 Michael Mejdal Nielsen Holstebro CC 2.40,26
5 Rolf Nyborg Broge Hammel CK 2.43,27
6 Mikkel Detz KBCM s.t.
7 Nicolaj Lyhne Christensen CK Aarhus s.t.
8 Lars Iversen Viborg Cycling s.t.
9 Anders Niemann CK Aarhus s.t.
10 Brian Jørgensen Aalborg CR s.t.
11 Nikolaj Sørensen Hammel CK s.t.

Klasse: Veteran H40 Distance: 96,8 km.
1 Torleif Røberg Thorsager Motion Cykling 2.35,00
2 Danny Christensen Thorsager Motions Cykling 2.35,25
3 Benny Petersen Skive CK 2.35,29
4 Søren Thomsen Ringkøbing CC 2.35,30
5 Laurids Jeppesen Ringkøbing CC 2.36,23
6 Bent Pedersen Herning CK 2.36,28
7 Henning Sørensen Hammel CK 2.36,36
8 Jens Ankerstjerne Hedensted Cykelklub 2.37,59
9 Kai Pedersen Randers CK10 s.t.
10 Bo Simonsen Køge CR s.t.
11 Christian Munk Thorsager Motion Cykling s.t.

Klasse: Veteran H50 Distance: 96,8 km.
1 Finn Koldste Vejle CK 2.39,13
2 Ole Jensen Hedensted Cykelklub 2.40,13
3 Jan Pallesen Skive CK 2.40,22
4 Svend Erik Pedersen Greve CC 2.41,22
5 Kim Theils Grenaa CC 2.42,07
6 Tommy Vibholm Horsens AC 2.42,09
7 Svend Erik Hansen Svendborg CC 2.42,20
8 Søen Vagtholm Cykling Odense 2.46,19

Klasse: Veteran H60 Distance: 96,8 km.
1 Allan Søndergaard Hammel CK 2.46,27
2 Heinz Gerhardt Munter Cykling Odense 2.46,49
3 Alvin Ellebye Horsens AC s.t.

Klasse: Dame Junior Distance: 72,6 km.
1 Heidi Christiansen Esbjerg CR 2.19,33

Klasse: Ungdom Distance: 72,6 km.
1 Christian Mathiesen Holstebro CC 1.55,34
2 Mads Meyer Køge CR s.t.
3 Kristian Haugaard Jensen Odder CK 1.55,40
4 Mathias Lisson Roskilde CR s.t.
5 Rasmus Malmkjær Hobro CK38 1.55,52
6 Mathias Gade Jakobsen Hobro CK38 1.57,49
7 Sebastian Lander Køge CR 1.58,19
8 Niels Hedekær Olsen Roskilde CR s.t.
9 Martin Lind Aalborg CR s.t.
10 Mark Sehested Pedersen Kalundborg CC s.t.
11 Kristoffer Schjønnemann Larsen Køge CR 2.00,28
12 Simon Tange Hansen Esbjerg CR 2.00,52
13 Mathias Frostholm Kristensen Hobro CK38 s.t.
14 Stefan Claes Dahl Olsen Køge CR 2.01,27
15 Thomas Esmarch Kousgaard Herning CK 2.01,38
16 Kasper Sørensen Horsens AC 2.03,06
17 Lenni Helleskov Busk DCR Ballerup s.t.
18 Kenneth Hansen Haderslev CK75 2.03,08
19 Anders Eltzholtz Hobro CK38 2.03,10

Klasse: Ældste Distance: 48,4 km.
1 Asbjørn Kragh Andersen Middelfart CC 1.23,54
2 Steffen Schneider Jakobsen CCH Hjørring 1.27,04
3 Casper Degn Larsen Herning CK s.t.
4 Alexander Mørk Nr. - Søby CK s.t.
5 Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling 1.27,05
6 Matias Udby Hobro CK38 s.t.
7 Nicolai Mondrup Jensen Odder CK 1.29,38
8 Nicolai Christensen Randers CK10 1.29,42
9 Jens Møller Pedersen Randers CK10 1.29,43
10 Lasse Haggren Hansen Sønderborg CK s.t.
11 Simon Bigum Svendborg CC s.t.
12 Jonas Mustafa Awad Grenaa CC s.t.
13 Michael Valgren Andersen Thy CR s.t.
14 Mads Prangsgaard Odder CK s.t.
15 Lasse Norman Hansen Cykling Odense s.t.
16 Lucas Udby Hobro CK38 1.29,49
17 Alex Clausen CK Fix s.t.

Klasse: Mellemste Distance: 23,5 km.
1 Søren Kragh Andersen Middelfart CC 0.44,23
2 Peter Mathiesen Holstebro CC 0.44,35
3 Mathias Tholstrup Silkeborg IF Cykling 0.45,41
4 Jakob Røberg Frandsen Thorsager Motion Cykling 0.47,07
5 Kasper Würtz Schmidt Randers CK10 0.47,08
6 Henrik Pedersen Skive CK 0.47,11
7 Christoffer Lisson Roskilde CR 0.47,19
8 Alexander Simonsen Køge CR 0.50,15
9 Kenni H.S. Hansen Silkeborg IF Cykling s.t.
10 Mads Baadsgaard Rahbek Herning CK 0.50,17

Klasse: Yngste Distance: 14,1 km.
1 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling 0.31,05
2 Patrick Leth Odder CK s.t.
3 Jacob Kruse Jensen Haderslev CK75 0.31,07
4 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen CC Gladsaxe 0.31,11
5 Nina Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 0.31,14

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior (Enkelt...(CM) 21/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 20/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

VM - Dame Junior (Enkelts...(CMW) 21/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 22/09

Duo Normand(1.1) 20/09

Giro dell'Appennino(1.1) 20/09

Gooikse Pijl(1.1) 20/09

Grand Prix d'Isbergues - ...(1.1) 20/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

VM - Herre Junior (Enkelt...(CM) 21/09

VM - Dame Junior (Enkelts...(CMW) 21/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 22/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?