Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Jacob Nielsen sejrede i dramatisk løb

Jacob Nielsen sejrede i dramatisk løb

13. maj 2007 16:340

- Brækket kraveben til Michael Skelde
- Glenn Bak syet med 8 sting
- Landevejsgennembrud for Casper Jørgensen
- Team Herning Elite talstærkt repræsenteret
- Jimmi Sørensen sejrede for anden gang på 2 dage
- Maria Bornak hjemme og sejrede


Jacob Nielsen og Martin Mortensen i det afgørende udbrud.

Brækket kraveben til Michael Skelde
I dag blev landevejsløbet Handelsbanken kørt i Herning og omegn. Løbet bød på dramatik, da en række ryttere styrtede på anden omgang.

"Der kom et svaj forrest i feltet, og det forplantede sig hele vejen ned igennem feltet, og derfor skete der et større styrt, hvor tre fra mit hold Farsø CK styrtede," forklarede Glenn Bak til Feltet.dk efter løbet.


Glenn Bak syet med 8 sting
Glenn Bak var selv impliceret i styrtet og uheldigvis for ham, så kom der en rytter bagfra og ramte ham i læggen med sin forklinge på cyklen.

"Det var pisseærgerligt. Jeg føler mig godt kørende, og jeg måtte en tur på sygehuset og syes med 8 sting. Nu skal jeg holde 3-4 dages pause uden cykling, så det hele ikke springer op igen. Så jeg bliver ikke klar til næste weekends store mål, hvor jeg skulle have kørt Insurance Ras i Irland. Det er et løb, som jeg har satset meget på. Det er et løb, som mit hold i Irland har satset meget på," tilføjer Glenn Bak.

Glenn Bak var dog ikke den eneste, som kom til skade. Glud & Marstrand Horsens Michael Skelde styrtede også og brækkede kravebenet. Imens de to øvrige Farsø-ryttere Thomas Just slog foden, hoften og skulderen, men Just skulle ikke have haft brækket noget. Rene Ahrenkile kom derimod ud af styrtet med en forstuvet hånd.


Landevejsgennembrud for Casper Jørgensen
Casper Jørgensen fra Team Odense Energi viste at både formen og fighterviljen var i top, da han søndag spurtede sig til en flot 3. plads i Handelsbanken-løbet 2007 i Snejbjerg ved Herning.

Casper Jørgensen startede et syv-mands-udbrud efter godt 60 km af de alt 157,5 km, som A-klassen skulle køre. Syvmandsgruppen kom hurtigt ind i et godt samarbejde og oparbejdede et solidt forspring på mere end 3 minutter til de forfølgende ryttere.

Jacob Nielsen fra Glud & Marstrand rev sig siden hen løs fra frontgruppen og fik følgeskab af Team Designa Køkkens Martin Mortensen. De kørte sammen til mål og besatte løbets første og andenplads, mens Casper Jørgensen oversprintede de øvrige ryttere i forfølgergruppen og besatte løbets tredjeplads.

”Det er et fremragende resultat både for Casper selv og for holdet som helhed. Vi har hele tiden troet på, at Casper kunne gøre det, og nu har han bevist, at han kan. Det er et meget vigtigt resultat for os og ikke mindst ham selv, som nu har troen på, at han kan gøre det,” sagde teamchef Claus Rasmussen fra Team Odense Energi efter løbet.


Team Herning Elite talstærkt repræsenteret
Ved søndagens Handelsbanken Løbet i Snejbjerg var Herning Cykle Klubs elitehold Team Herning Elite talstærkt repræsenteret i toppen af resultatlisten. Dog lykkedes det ikke at komme helt til tops Herning rytterne. Efter ca. 40 kilometers kørsel kom en 8 mands gruppe afgørende fri fra hovedfeltet, hvor Flemming Rasmussen og Martin Hansen befandt sig. På kort tid fik udbryderne opbygget et forspring på godt 2 minutter, før rytterne i hovedfeltet igen begyndte at røre på sig.

Kalle Cornelliussen og Simon Jul, begge fra Herning, optog forfølgelsen. De 2 Herning ryttere fik hurtigt følgeskab og et forfølger felt på 13 ryttere blev dannet, hvor Herning var repræsenteret med 5 ryttere. Da udbryderne tog hul på de sidste 2 omgange af 12 kilometer stod det dog klart at de 8 første ryttere ikke kunne hentes.

Det blev derfor ikke til nogle podieplaceringer til Herning mandskabet, men to ryttere i top 10 blev det til, da Martin Hansen tog 5. pladsen og Flemming Rasmussen 8. pladsen.


Jimmi Sørensen sejrede for anden gang på 2 dage
Jimmi Sørensen fra Herning Cykle Klubs juniorhold gjorde rent bord i weekenden. Ved Handelsbanken Løbet formåede Jimmi Sørensen at komme med i det afgørende 3 mandsudbrud og Herning rytterens 2 følgesvende var chanceløs i spurten om sejren.

Under 24 timer tidligere havde Jimmi Sørensen igen været den hurtigste juniorrytter. Her var det på enkeltstarten i Holstebro at Herning rytteren satte sine konkurrenter til vægs.


Maria Bornak hjemme og sejrede
Hos damerne var Maria Bornak stærkest, og hun vandt spurten foran de to Aarhus CK-ryttere Maria Kruse og Mette Nørtoft Jensen.



Klasse: VDO Cup Distance: 106 km.
1 Maria Bornak Team Cmax/ Hillerød CK 2.09,28
2 Maria Kruse CK Aarhus s.t.
3 Mette Nørtoft Jensen CK Aarhus s.t.
4 Margriet Helena Kloppenburg Holbæk CR 2.11,58
5 Henriette Christensen Kolding BC s.t.
6 Anette Berg Sorø BC s.t.
7 Maria Grandt Petersen Esbjerg CR s.t.
8 Jette Catrine Fuglsang CK Aarhus s.t.
9 Louise Bering Randers CK s.t.
10 Henriette Frederiksen Herning CK s.t.
11 Rie Strand Olsen Greve CC s.t.
12 Jannie Schøne Schmidt Randers CK s.t.
13 Bente Jensen Hvidovre CK 2.15,09
14 Inge K. Baumgaten Roskilde CR s.t.
15 Signe de Place Iversen Vejen BC 2.15,11

Klasse: A Distance: 157,5 km.
1 Jacob Nielsen Glud & Marstrand Horsens 3.42,10
2 Martin Mortensen Team Designa Køkken 3.42,13
3 Casper Jørgensen Team Odense Energi 3.42,51
4 Michael Berling Glud & Marstrand Horsens 3.42,52
5 Martin Hansen Herning CK - Elite s.t.
6 Søren B. Petersen Farsø CK s.t.
7 Martin Adelfred Jensen Team Reelight s.t.
8 Flemming Rasmussen Herning CK - Elite 3.42,56
9 Rune Udby Glud & Marstrand Horsens 3.43,44
10 Jacob Kodrup Team Reelight 3.43,59
11 Michael Smith Larsen Herning CK - Elite 3.44,02
12 Max Sloth Nielsen Farsø CK s.t.
13 Christian Moberg Jørgensen Team Reelight s.t.
14 Kalle K. Corneliussen Herning CK s.t.
15 Nicolaj Foulum Olesen Glud & Marstrand Horsens s.t.
16 Andreas Frisch Team Designa Køkken s.t.
17 Guytan Lilholt Herning CK s.t.
18 Kasper Linde Jørgensen Team Odense Energi s.t.
19 Daniel Vestergård Andersen CK Aarhus s.t.
20 Simon Andreasen Herning CK - Elite s.t.

Klasse: B Distance: 132,5 km.
1 Jakob Bering Randers CK 1910 3.12,04
2 Morten Brinch Jensen Herning CK 3.12,06
3 Anders Klinkby Vejen BC 3.12,26
4 Kristian Søgaard Kolding BC 3.13,07
5 Bjarne Olsen Silkeborg IF Cykling s.t.
6 Morten Brise Brink Herning CK s.t.
7 Lars Bojsen Kolding BC s.t.
8 Kristian Snitgård Skov Odder CK s.t.
9 Martin Gasberg Randers CK 1910 s.t.
10 Ulrik Binderup Christensen Aalborg CR s.t.
11 Rasmus Mejldal Cykling Odense s.t.
12 Henrik Overgaard Odder CK s.t.
13 Jacob Holk Cykling Odense s.t.

Klasse: C Distance: 106 km.
1 Morten Mikkelsen Thy Cykel Motion 2.28,46
2 Klaus Hieronymus Stenger Agerskov CK91 2.29,04
3 Jan Birk Oxlund Vejen BC s.t.
4 Brian Poulsen Horsens AC 2.29,39
5 Jannik Hyldtoft Hansen Tønder ACR s.t.
6 Rasmus Hvarre Randers CK 1910 2.29,41
7 Mattias Friis Odder CK s.t.
8 Dennis Boye Nissen Tønder Cykel Motion 2.29,44
9 Mads Christensen Aalborg CR 2.29,58
10 Henrik Faurholt Jensen CK Aarhus 2.31,15
11 Kasper Bay Cykling Odense 2.31,18
12 John Kronborg Ebsen Cycling Nord 2.33,28
13 Michael Larsen Hedensted Cykelklub 2.34,00
14 Tommy Jacobsen Vejen BC 2.34,03
15 Rolf Nyborg Broge Hammel CK 2.34,19

Klasse: Junior Distance: 132,5 km.
1 Jimmi Sørensen Herning CK 3.21,49
2 Rasmus Lyngholm Malmkjær Glud & Marstrand Hobro-Horsens s.t.
3 Jesper Hansen Odder CK 3.21,53
4 Nikolaj E. Svenningsen Herning CK 3.22,38
5 Mathias Gade Jakobsen Glud & Marstrand Hobro-Horsens s.t.
6 Frederik Just Jernov Glud & Marstrand Hobro-Horsens 3.22,51
7 Mathias Lisson Herning CK s.t.
8 Nick Iversen Herning CK s.t.
9 Steffan Hansen Esbjerg CR s.t.
10 Mathias Frostholm Kristensen Glud & Marstrand Hobro-Horsens s.t.
11 Rasmus Louring Vorre Vejle CK s.t.

Klasse: Begynder Distance: 79,5 km.
1 Rolf Verge Randers CK 1910 2.01,18
2 Nikolaj Krog Silkeborg IF Cykling s.t.
3 Per Trans Tjørring Cykel Motion s.t.
4 Carsten Ebbesen Herning CK 2.01,24
5 Steven Olesen Kolding BC s.t.
6 Michael Nielsen CCH Hjørring 2.01,29
7 Per Juel Jensen Odder CK s.t.
8 Ove Kjeldsen Skive CK s.t.
9 Rene Hansen Ålborg CR s.t.
10 Jens Rasmus Knudsen Damgaard Cycling Nord s.t.
11 Kenny Møberg CK Aarhus s.t.
12 Dennis Ebbesen Randers CK 1910 s.t.
13 Brian Høgild CM Viborg s.t.
14 René Boesen Silkeborg IF Cykling s.t.
15 Morten Arild Nielsen Horsens AC 2.01,34
16 Anders Steiniche Johansen Kolding BC s.t.

Klasse: Veteran H40 Distance: 106 km.
1 Jesper Nielsen Herning CK 2.35,13
2 Lars Christensen Aalborg CR s.t.
3 Jens Rosborg Glerup Cykling Odense 2.35,23
4 Jens Ankerstjerne Hedensted Cykelklub 2.38,07
5 Niels-Jørgen Jensen Cykling Odense s.t.
6 Kurt Sørensen Fredericia CC s.t.
7 Tage Odgaard Nielsen Morsø CK s.t.
8 Arne Odgaard Nielsen Morsø CK s.t.
9 Laurids Jeppesen Ringkøbing CC s.t.
10 Bo Simonsen Køge CR s.t.
11 Per Christensen Odder CK s.t.
12 Henning Sørensen Hammel CK s.t.
13 Tommy Christensen Silkeborg IF Cykling s.t.
14 Tom Pedersen Thy CR s.t.

Klasse: Veteran H50 Distance: 106 km.
1 Hans Jørgen Hellerup Hammel CK 2.42,27
2 Benny Petersen Skive CK s.t.
3 Hans Kristian Hoffmann Hedensted Cykelklub 2.45,11
4 Ove Birk CCH Hjørrnig 2.45,18
5 Henning Thygesen Svendborg CC 2.45,20
6 Kai Pedersen Randers CK 1910 s.t.
7 Hans-Jørgen Pedersen Grenaa CC 2.45,35
8 Knud Juul-Jensen Odder CK 2.49,08
9 Helmer Larsen CK Aarhus 2.53,37

Klasse: Veteran H60 Distance: 79,5 km.
1 Helmuth Gram Fredericia CC 2.09,21
2 Niels Oluf Kristensen Randers CK 1910 s.t.
3 Kim Theils Randers CK 1910 2.13,22
4 Steffen Munch Hansen CCH Hjørring s.t.
5 Flemming Lank Morsø CK s.t.
6 Ole Mogens Grøndahl Olsen Holstebro CC s.t.

Klasse: Ungdom Distance: 79,5 km.
1 Samuel Rytter Ravn Roskilde CR 2.00,49
2 Jesper Kousgaard Herning CK 2.00,53
3 Morten Rasmussen Odder CK s.t.
4 Jacques Stilling Randers CK 1910 s.t.
5 Søren Kolkjær Kristensen Odder CK s.t.
6 Filip Fogh Marqvard Hansen Grenaa CC s.t.
7 Michael Valgren Andersen Thy CR s.t.
8 Nicklas Røssner Hansen Silkeborg IF Cykling s.t.
9 Heine Børgesen Hobro CK38 2.01,06
10 Casper Degn Larsen Herning CK 2.01,31
11 Mark Sehested Pedersen Roskilde CR s.t.
12 Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling 2.01,33
13 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen Esbjerg CR 2.01,56
14 Peter Horn Bækhøj Hobro CK38 s.t.
15 Simon Larsen Esbjerg CR s.t.
16 Kenneth Hansen Esbjerg CR 2.02,23
17 Hjalte Reuss Schmidt Hobro CK38 2.02,25
18 Anders Damgaard Christiansen Horsens AC s.t.
19 Christian Mathiesen Hobro CK38 2.02,31
20 Kristian Haugaard Jensen Odder CK s.t.
21 Kasper Gryrdholt Pedersen Esbjerg CR 2.02,33
22 Ronnie Bang Pedersen Silkeborg IF Cykling 2.02,35
23 Lasse Haggren Hansen Sønderborg CK s.t.
24 Thore Frederik Bradtberg DCR Ballerup 2.03,02
25 Mads Prangsgaard Odder CK s.t.

Klasse: Ældste-drenge Distance: 37,5 km.
1 Lasse Zink Mortensen Rødekro CC 1.11,17
2 Jens Møller Pedersen Randers CK 1910 s.t.
3 Simon Bigum Cykling Odense s.t.
4 Mads Lillelund Christiansen Esbjerg CR s.t.
5 Frederik Thalund Jensen Herning CK s.t.
6 Nicolai Brøchner Nielsen Kolding BC s.t.
7 Christian Hedegaard Sørensen Randers CK 1910 s.t.
8 Alexander Hjortnæs Ordrup CC s.t.
9 Martin Herbæk Grøn Silkeborg IF Cykling s.t.
10 Aske Louring Vorre Vejle CK s.t.
11 Jesper Haahr Petersen Esbjerg CR s.t.
12 Lucas Udby Hobro CK38 s.t.
13 Jonas Kim Rasmussen Middelfart CC s.t.
14 Mads Gregersen Varde CK s.t.
15 Aske Sloth Hansen Viborg Cycling s.t.
16 Simon Kjær Simonsen Herning CK s.t.
17 Lennart Guldberg Lauridsen Herning CK s.t.
18 Oliver Stausholm Esbjerg CR s.t.
19 Jimmie Marud Skive CK s.t.
20 Jacob Østergaard Markussen Horsens AC s.t.
21 Mads Würtz Schmidt Randers CK 1910 s.t.
22 Peter Mathiesen Holstebro CC s.t.

Klasse: Ældste-pige Distance: 37,5 km.
1 Fie Degn Larsen Herning CK 1.11,19
2 Nina Schultz Nielsen Herning CK 1.12,36

Klasse: Mellemste-drenge Distance: 25 km.
1 Mikkel Refshøj Andersen Nr. Søby CK 0.44,08
2 Simon Hamann Larsen Kolding BC s.t.
3 Claus Kjær Jørgensen Horsens AC s.t.
4 Henrik Pedersen Nr. Søby CK 0.46,07
5 Andreas Holm Gylling CK Aarhus s.t.
6 Niklas Eg Herning CK s.t.
7 Kasper Würtz Schmidt Randers CK 1910 0.46,09
8 Mathias N. Villadsen Nr. Søby CK 0.46,12
9 Mathias Rask Jeppesen Vejen BC 0.46,19
10 Sebastian Carlsbæk Møller Randers CK 1910 0.47,21
11 Christoffer Lisson Herning CK s.t.
12 Michael Carbel Svendgaard Horsens AC s.t.
13 Jacob Kruse Jensen Haderslev CK75 s.t.
14 Valentin Nørgaard Herning CK s.t.
15 Patrick Leth Odder CK s.t.

Klasse: Mellemste-pige Distance: 25 km.
1 Anne Mette Frederiksen Esbjerg CR 0.50,50
2 Nina Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling s.t.

Klasse: Yngste Distance: 12,5 km.
1 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling 0.23,23
2 Anthon Charmig CK Aarhus 0.26,11
3 Rasmus von der Heide Sønderborg CK 0.26,13
4 Simon Andreassen Cykling Odense 0.26,53
5 Pernille Mathiesen Holstebro CC 0.27,43

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER