Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Jens-Erik Madsen var tæt på etapesejr

Jens-Erik Madsen var tæt på etapesejr

22. juli 2007 16:260
Lynhurtige Jens-Erik Madsen var meget tæt på at tage sejren på sidste etape Tour of Qinghai Lake, men han måtte desværre se sig slået på stregen af Allan Davis (Discovery Channel), som dermed tog sin FEMTE sejr i løbet. Også Casper Jørgensen kørte spurten og han kom ind på en god femteplads.

For Gabriele Missaglia (Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia) sluttede dagen og løbet også godt, da han med et sølle sekund forsvarede sin samlede førsteplads.

Resultat af 9. etape
1 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.10.49
2 Jens-Erik Madsen - Denmark National team
3 Enrico Rossi - OTC Doors-Lauretana
4 Alex Candelario - Jelly Belly Cycling Team
5 Casper Jorgensen - Denmark National team
6 André Schulze - Team Wiesenhof Felt
7 Joaquin Sobrino Martinez - Relax - Gam
8 Denys Kostyuk - Intel - Action
9 Blazej Janiaczyk - Intel - Action
10 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt
11 Mikhail Timochine - Russian National team
12 Robert Cater - FRF Couriers - NSWIS
13 Krzysztof Miara - Intel - Action
14 Erwin Vervecken - Fidea Cycling Team
15 Daniel Lloyd - DFL-Cyclingnews-Litespeed
16 Sergey Shilov - Russian National team
17 Alexander Porsev - Russian National team
18 David Deroo - Skil-Shimano
19 Fuyu Li - Discovery Channel Pro Cycling Team
20 Gabriele Missaglia - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
21 Zdenek Stybar - Fidea Cycling Team
22 Marco Bos - Cyclingteam Jo Piels
23 Jempy Drucker - Fidea Cycling Team
24 Yuriu Metlushenko - Ukraine National team
25 Dlouhy Vojtech - PSK Whirlpool Hradec Kralove
26 Yu Shiji - China Marida Team
27 Justin Kerr - New Zealand National team
28 Volodymyr Starchyk - Ukraine National team
29 Tang Wang Yip - Hong Kong Pro Cycling
30 Volodymyr Zagorodniy - OTC Doors-Lauretana
31 Ma Haijun - Chinese National team
32 Maksym Rudenko - Ukraine National team
33 Peter Mcdonald - FRF Couriers - NSWIS
34 Dong Xiaoyon - China Marida Team
35 Wu Kin San - Hong Kong Pro Cycling
36 Long Jin - Skil-Shimano
37 Becka Radek - PSK Whirlpool Hradec Kralove
38 Petr Dlask - Fidea Cycling Team
39 Antonio Cruz - Discovery Channel Pro Cycling Team
40 Perez Mancebo - Relax - Gam
41 Zou Rongxi - Chinese National team
42 Joerg Ludewig - Team Wiesenhof Felt
43 Tu Yu - China Marida Team
44 Francisco Jose Terciado Saced - Relax - Gam
45 Gert Vanderaerden - DFL-Cyclingnews-Litespeed
46 Denis Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
47 Fumiyuki Beppu - Discovery Channel Pro Cycling Team
48 Rojo Nacor Burgos - Relax - Gam
49 Sergiy Matveyev - Ukraine National team
50 Donato Cannone - OTC Doors-Lauretana
51 Michael Mørkøv Christiansen - Denmark National team
52 Petr Bencik - PSK Whirlpool Hradec Kralove
53 John Devine - Discovery Channel Pro Cycling Team
54 Du Chunxia - China Marida Team
55 Albert Timmer - Skil-Shimano
56 Peter Schulting - Cyclingteam Jo Piels
57 Kozubek Stanislav - PSK Whirlpool Hradec Kralove
58 James Meadley - Jelly Belly Cycling Team
59 Nick Reistad - Jelly Belly Cycling Team
60 Clément Lhotellerie - Skil-Shimano
61 Mares Martin - PSK Whirlpool Hradec Kralove
62 Xu Fang - Skil-Shimano
63 Cameron Jennings - DFL-Cyclingnews-Litespeed
64 Tomas Buchacek - PSK Whirlpool Hradec Kralove
65 Bartosz Huzarski - Intel - Action
66 Kevin Pauwels - Fidea Cycling Team
67 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team
68 Peter John Herzig - FRF Couriers - NSWIS
69 Oscar Garcia Casarrubios Pint - Relax - Gam
70 Liu Peng - Chinese National team
71 Hossein Askari - Giant Asia Racing Team
72 Oleksandr Kvachuk - Ukraine National team
73 Ju Cha - China Marida Team
74 Ashley Whitehead - New Zealand National team
75 Mark Langlands - New Zealand National team
76 Lam Kai Tsun - Hong Kong Pro Cycling
77 Kane Oakley - DFL-Cyclingnews-Litespeed
78 Wu Shengju - China Marida Team
79 Felix Odebrecht - Team Wiesenhof Felt
80 Andrle Rene - PSK Whirlpool Hradec Kralove
81 Paul Griffin - Giant Asia Racing Team
82 Borghesi Fabio - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
83 Michael Færk Christensen - Denmark National team
84 Matthew Sillars - New Zealand National team
85 Andrew Bajadali - Jelly Belly Cycling Team
86 Paul Odlin - New Zealand National team
87 Cheng Ji - Skil-Shimano
88 Daniel Fleeman - DFL-Cyclingnews-Litespeed
89 Juan Pablo Wilches - DFL-Cyclingnews-Litespeed
90 Philippe Schnyder - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
91 Sergio Barbero - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
92 Iranagh Ghader Mizbani - Giant Asia Racing Team
93 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 0.11
94 Ahad Kazemi Sarai - Giant Asia Racing Team
95 Andr Sheydyk Oleks - Ukraine National team
96 Jose Rafael Martinez Castillo - Relax - Gam
97 Rhys Pollock - DFL-Cyclingnews-Litespeed
98 Liu Bia - China Marida Team
99 José Luis Rubiera - Discovery Channel Pro Cycling Team
100 Ryan Connor - Giant Asia Racing Team
101 Jai Crawford - Giant Asia Racing Team
102 Liu Bo - Chinese National team
103 Martin Velits - Team Wiesenhof Felt
104 Camussa Piergiorgio - OTC Doors-Lauretana
105 Matthew Rice - Jelly Belly Cycling Team 0.29
106 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
107 Kasper Jebjerg - Denmark National team 0.32
108 Adriaan Helmantel - Cyclingteam Jo Piels 0.35
109 Mart Van Blanken - Cyclingteam Jo Piels 0.42
110 Dmytro Novosad - Ukraine National team
111 Brian Dziewa - Jelly Belly Cycling Team 8.53
DNF Alex Rasmussen - Denmark National team

Samlet slutstilling
1 Gabriele Missaglia - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 31.47.28
2 Daniel Lloyd - DFL-Cyclingnews-Litespeed 0.01
3 Perez Mancebo - Relax - Gam 0.08
4 Francisco Jose Terciado Saced - Relax - Gam 0.13
5 Petr Bencik - PSK Whirlpool Hradec Kralove 0.16
6 Albert Timmer - Skil-Shimano 0.22
7 Denys Kostyuk - Intel - Action 0.46
8 Oleksandr Kvachuk - Ukraine National team 1.04
9 Joerg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 1.18
10 Mares Martin - PSK Whirlpool Hradec Kralove 1.49
11 Oscar Garcia Casarrubios Pint - Relax - Gam 2.25
12 Petr Dlask - Fidea Cycling Team 3.11
13 Rojo Nacor Burgos - Relax - Gam
14 Sergio Barbero - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 3.12
15 Kozubek Stanislav - PSK Whirlpool Hradec Kralove 3.31
16 Bartosz Huzarski - Intel - Action 3.35
17 Andrle Rene - PSK Whirlpool Hradec Kralove 4.15
18 Juan Pablo Wilches - DFL-Cyclingnews-Litespeed 4.39
19 Ma Haijun - Chinese National team 7.46
20 Ahad Kazemi Sarai - Giant Asia Racing Team 8.43
21 Fuyu Li - Discovery Channel Pro Cycling Team 10.07
22 Daniel Fleeman - DFL-Cyclingnews-Litespeed 10.37
23 Rhys Pollock - DFL-Cyclingnews-Litespeed 11.26
24 Donato Cannone - OTC Doors-Lauretana 11.59
25 Hossein Askari - Giant Asia Racing Team 12.51
26 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team 13.13
27 Peter Mcdonald - FRF Couriers - NSWIS 13.38
28 Jai Crawford - Giant Asia Racing Team 14.08
29 Iranagh Ghader Mizbani - Giant Asia Racing Team 15.35
30 Volodymyr Zagorodniy - OTC Doors-Lauretana 15.41
31 Clément Lhotellerie - Skil-Shimano 16.32
32 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team 16.54
33 Blazej Janiaczyk - Intel - Action 17.25
34 Zdenek Stybar - Fidea Cycling Team 17.31
35 Jose Rafael Martinez Castillo - Relax - Gam 18.27
36 Philippe Schnyder - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 24.02
37 Kane Oakley - DFL-Cyclingnews-Litespeed 25.30
38 Antonio Cruz - Discovery Channel Pro Cycling Team 28.54
39 John Devine - Discovery Channel Pro Cycling Team 32.28
40 Andrew Bajadali - Jelly Belly Cycling Team 34.19
41 Erwin Vervecken - Fidea Cycling Team 38.19
42 Krzysztof Miara - Intel - Action 38.32
43 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 38.40
44 Nick Reistad - Jelly Belly Cycling Team 43.16
45 Joaquin Sobrino Martinez - Relax - Gam 44.54
46 Long Jin - Skil-Shimano 45.34
47 James Meadley - Jelly Belly Cycling Team 45.53
48 Volodymyr Starchyk - Ukraine National team 49.38
49 Zou Rongxi - Chinese National team 49.52
50 Xu Fang - Skil-Shimano 49.59
51 Andr Sheydyk Oleks - Ukraine National team 50.32
52 Alex Candelario - Jelly Belly Cycling Team 50.34
53 David Deroo - Skil-Shimano 51.20
54 José Luis Rubiera - Discovery Channel Pro Cycling Team 53.30
55 Liu Bia - China Marida Team 53.45
56 Fumiyuki Beppu - Discovery Channel Pro Cycling Team 56.41
57 Mikhail Timochine - Russian National team 57.22
58 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt 57.28
59 Sergey Shilov - Russian National team 57.57
60 Dong Xiaoyon - China Marida Team 58.51
61 Camussa Piergiorgio - OTC Doors-Lauretana 1.00.57
62 Kevin Pauwels - Fidea Cycling Team 1.01.34
63 Tomas Buchacek - PSK Whirlpool Hradec Kralove
64 Peter John Herzig - FRF Couriers - NSWIS 1.02.17
65 Enrico Rossi - OTC Doors-Lauretana 1.02.44
66 Michael Mørkøv Christiansen - Denmark National team 1.04.20
67 Marco Bos - Cyclingteam Jo Piels 1.05.47
68 Paul Griffin - Giant Asia Racing Team 1.06.21
69 Tang Wang Yip - Hong Kong Pro Cycling 1.08.13
70 Michael Færk Christensen - Denmark National team 1.10.17
71 Dmytro Novosad - Ukraine National team 1.11.07
72 Cheng Ji - Skil-Shimano 1.11.09
73 Wu Kin San - Hong Kong Pro Cycling 1.13.06
74 Ashley Whitehead - New Zealand National team 1.14.38
75 Sergiy Matveyev - Ukraine National team 1.15.03
76 Adriaan Helmantel - Cyclingteam Jo Piels 1.16.53
77 Jempy Drucker - Fidea Cycling Team 1.18.41
78 Cameron Jennings - DFL-Cyclingnews-Litespeed 1.19.13
79 Liu Peng - Chinese National team 1.19.16
80 Tu Yu - China Marida Team 1.19.19
81 Ju Cha - China Marida Team 1.24.23
82 Justin Kerr - New Zealand National team 1.24.57
83 Wu Shengju - China Marida Team 1.25.37
84 Kasper Jebjerg - Denmark National team 1.25.45
85 Liu Bo - Chinese National team 1.30.26
86 Maksym Rudenko - Ukraine National team 1.30.45
87 Matthew Rice - Jelly Belly Cycling Team 1.31.55
88 Casper Jorgensen - Denmark National team 1.32.47
89 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt 1.33.52
90 Robert Cater - FRF Couriers - NSWIS 1.35.12
91 Lam Kai Tsun - Hong Kong Pro Cycling 1.35.34
92 Alexander Porsev - Russian National team 1.35.57
93 Yu Shiji - China Marida Team 1.36.52
94 Mart Van Blanken - Cyclingteam Jo Piels 1.38.10
95 Peter Schulting - Cyclingteam Jo Piels 1.39.21
96 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 1.43.54
97 Borghesi Fabio - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 1.44.04
98 Gert Vanderaerden - DFL-Cyclingnews-Litespeed 1.44.15
99 Martin Velits - Team Wiesenhof Felt 1.44.17
100 Denis Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 1.44.26
101 Becka Radek - PSK Whirlpool Hradec Kralove 1.46.17
102 Yuriu Metlushenko - Ukraine National team 1.46.21
103 Matthew Sillars - New Zealand National team 1.46.41
104 Mark Langlands - New Zealand National team 1.48.01
105 Du Chunxia - China Marida Team 1.53.21
106 Jens-Erik Madsen - Denmark National team 1.55.29
107 Dlouhy Vojtech - PSK Whirlpool Hradec Kralove 1.56.08
108 Paul Odlin - New Zealand National team 1.57.01
109 Felix Odebrecht - Team Wiesenhof Felt 2.01.48
110 Ryan Connor - Giant Asia Racing Team 2.08.06
111 Brian Dziewa - Jelly Belly Cycling Team 2.11.03

Slutstilling i Pointkonkurrencen
1 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team 99 pts
2 Denys Kostyuk - Intel - Action 83
3 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 64
4 Daniel Lloyd - DFL-Cyclingnews-Litespeed 62
5 Mares Martin - PSK Whirlpool Hradec Kralove 42
6 Joaquin Sobrino Martinez - Relax - Gam 40
7 Gabriele Missaglia - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 36
8 Perez Mancebo - Relax - Gam 35
9 Enrico Rossi - OTC Doors-Lauretana 35
10 Joerg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 33
11 Petr Dlask - Fidea Cycling Team 32
12 Petr Bencik - PSK Whirlpool Hradec Kralove 28
13 Rojo Nacor Burgos - Relax - Gam 28
14 Zdenek Stybar - Fidea Cycling Team 28
15 Fuyu Li - Discovery Channel Pro Cycling Team 26
16 Yuriu Metlushenko - Ukraine National team 26
17 Sergio Barbero - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 25
18 Bartosz Huzarski - Intel - Action 24
19 Alex Candelario - Jelly Belly Cycling Team 24
20 Casper Jorgensen - Denmark National team 24

Slutstilling i Bjergkonkurrencen
1 Sergio Barbero - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 17 pts
2 Kozubek Stanislav - PSK Whirlpool Hradec Kralove 15
3 Clément Lhotellerie - Skil-Shimano 12
4 Oscar Garcia Casarrubios Pint - Relax - Gam 12
5 Iranagh Ghader Mizbani - Giant Asia Racing Team 11
6 Mares Martin - PSK Whirlpool Hradec Kralove 9
7 José Luis Rubiera - Discovery Channel Pro Cycling Team 9
8 Cameron Jennings - DFL-Cyclingnews-Litespeed 8
9 Francisco Jose Terciado Saced - Relax - Gam 7
10 Joerg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 7
11 Juan Pablo Wilches - DFL-Cyclingnews-Litespeed 7
12 Albert Timmer - Skil-Shimano 5
13 John Devine - Discovery Channel Pro Cycling Team 5
14 Peter John Herzig - FRF Couriers - NSWIS 5
15 Petr Dlask - Fidea Cycling Team 4
16 Hossein Askari - Giant Asia Racing Team 4
17 Mikhail Timochine - Russian National team 3
18 Bartosz Huzarski - Intel - Action 3
19 Paul Odlin - New Zealand National team 3
20 Nick Reistad - Jelly Belly Cycling Team 2

Slutstilling i Holdkonkurrencen
1 Relax-Gam 95.24.36
2 PSK Whirlpool Hradec Kralove 3.34
3 Intel - Action 7.25
4 DFL-Cyclingnews-Litespeed 12.48
5 Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 19.00
6 Discovery Channel Pro Cycling Team 22.51
7 Giant Asia Racing Team 27.05
8 Skil-Shimano 44.13
9 Fidea Cycling Team 56.55
10 OTC Doors -Laurentana 1.10.18
11 Ukraine National team 1.23.16
12 Jelly Belly Cycling Team 1.43.28
13 Chinese National team 2.04.37
14 Russian National team 2.11.20
15 Team Wiesenhof Felt 2.12.16
16 FRF Couriers - NSWIS 2.24.59
17 China Marida Team 2.55.30
18 Denmark National team 3.21.49
19 Cyclingteam Jo Piels 3.31.30
20 Hong Kong Pro Cycling 3.54.41
21 New Zealand National team 4.14.08
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SØG EFTER CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS