Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
JENS VOIGT SEJREDE PÅ 13. ETAPE - Opd.

JENS VOIGT SEJREDE PÅ 13. ETAPE - Opd.

15. juli 2006 17:130

Annonce

Team CSC fik årets første sejr i Tour de France, da tyskeren Jens Voigt krydsede målstregen, som den første rytter på 13. etape.


Jens Voigt vinder / Foto: Sirotti


De 230 kilometer til Montélimar er årets længste etape og igen i dag fik et udbrud lov til at køre af sted. Allerede efter godt 20 kilometer blev dagens udbrud dannet. Udbruddet indholdt 5 ryttere, som var Oscar Pereiro (Caisse d'Epargne-Illes Balears), Jens Voigt (Team CSC), Sylvain Chavanel (Cofidis), Manuel Quinziato (Liquigas) og Andriy Grivko (Milram). De 5 ryttere udgjorde ikke umiddelbart en trussel i det samlede klassement, da den bedst placeret ryttere var Oscar Pereiro, der var næsten 29 minutter efter Floyd Landis.

Men de 5 udbrydere øgede deres forspring stille og roligt og med 30 kilometer til mål var forspringet over 28 minutter, og dermed var Oscar Pereiro under et minut fra at kunne køre sig i gult, hvis forspringet skulle holde hele vejen til mål.

På dagens sidste stigning, Villeneuve de Berg, kom det første angreb i frontgruppen, det blev i værk sat af Andriy Grivko. Men Milram-rytter måtte se sig hentet igen, og da Jens Voigt slog kontra blev Andriy Grivko sat, så femmandsgruppen blev reduceret til en firemandsgruppe.

Med 14 km til mål angreb Sylvain Chavanel, men han fik heller ikke lov til at køre, derefter var der flere diskussioner i frontgruppen, men de fire holdt sammen til de sidste 4 kilometer, hvor Manuel Quinziato angreb først, men så slå Jens Voigt kontra, men begge ryttere blev hentet. Derefter åbnede Oscar Pereiro op for gassen og fik slået et hul, som kun Jens Voigt kunne lukke, dermed endte etapen i en afgørelse imellem Jens Voigt og Oscar Pereiro.

Med 800 meter til mål angreb Jens Voigt igen, men Oscar Pereiro lukkede hullet til Voigt, men med 150 meter igen angreb tyskeren igen og vandt etapen foran Pereiro.

Feltet fortsatte med at slappe af, så forspringet steg stille og roligt igen, og feltet krydsede først målstregen 29 minutter og 56 sekunder efter de to forreste, og dermed kunne Oscar Pereiro trøste sig med, at han overtager den gule førertrøje i dette års Tour de France! Faktisk har Oscar Pereiro nu et forspring på 1.29 ned til Floyd Landis.

I holdkonkurrencen overtager Team CSC også føringen.



Robbie McEwen vinder feltets spurt / Foto: Sirotti




Brian Nygaard og Jens Voigt / Foto: Sirotti




Jens Voigt på podiet / Foto: Sirotti




Oscar Pereiro overraskende i gult / Foto: Sirotti



Resultat af 13. etape
1 Jens Voigt (Ger) Team CSC 5.24.36 (42.513 km/t)
2 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
3 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 0.40
4 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
5 Andriy Grivko (Ukr) Milram 6.24
6 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 29.57
7 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux
8 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic
9 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux
10 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis
11 Marco Velo (Ita) Milram
12 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole
13 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval
14 Luca Paolini (Ita) Liquigas
15 Erik Zabel (Ger) Milram
16 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
17 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
18 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
19 Björn Schröder (Ger) Milram
20 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
21 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux
22 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
23 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole
24 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
25 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak
26 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance
27 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
28 Jimmy Casper (Fra) Cofidis
29 Floyd Landis (USA) Phonak
30 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
31 Denis Menchov (Rus) Rabobank
32 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
33 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic
34 Bert Grabsch (Ger) Phonak
35 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
36 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
37 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
38 Moises Duenas (Spa) Agritubel
39 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance
40 Christian Knees (Ger) Milram
41 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile
42 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
43 Bram De Groot (Ned) Rabobank
44 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
45 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner
46 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel
47 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
48 Axel Merckx (Bel) Phonak
49 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
50 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
51 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
52 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
53 Christian Vandevelde (USA) Team CSC
54 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
55 Mirko Celestino (Ita) Milram
56 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
57 George Hincapie (USA) Discovery Channel
58 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic
59 Benoît Salmon (Fra) Agritubel
60 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
61 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
62 Koos Moerenhout (Ned) Phonak
63 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance
64 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
65 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
66 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic
67 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic
68 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto
69 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
70 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
71 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
72 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux
73 Frank Schleck (Lux) Team CSC
74 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux
75 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux
76 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance
77 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
78 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
79 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
80 David Canada (Spa) Saunier Duval
81 Pieter Weening (Ned) Rabobank
82 Ralf Grabsch (Ger) Milram
83 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
84 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance
85 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval
86 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
87 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel
88 José Azevedo (Por) Discovery Channel
89 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
90 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole
91 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
92 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel
93 Stéphane Auge (Fra) Cofidis
94 Michael Rogers (Aus) T-Mobile
95 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance
96 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance
97 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
98 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
99 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile
100 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
101 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
102 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis
103 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
104 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux
105 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
106 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram
107 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
108 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel
109 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
110 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
111 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic
112 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic
113 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole
114 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole
115 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
116 David Millar (GBr) Saunier Duval
117 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital
118 Michael Albasini (Ita) Liquigas
119 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
120 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux
121 Alexandre Moos (Swi) Phonak
122 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis
123 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic
124 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis
125 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
126 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole
127 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval
128 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
129 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
130 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile
131 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
132 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
133 Victor Hugo Pena (Col) Phonak
134 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
135 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole
136 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
137 Oscar Freire (Spa) Rabobank
138 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
139 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi
140 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
141 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel
142 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
143 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel
144 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
145 David Zabriskie (USA) Team CSC
146 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance
147 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval
148 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile
149 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval
150 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval
151 Cristian Moreni (Ita) Cofidis
152 David Moncoutié (Fra) Cofidis
153 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
154 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
155 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
156 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
157 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval
158 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile
159 Robert Hunter (RSA) Phonak 31.00
160 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak


Samlet stilling efter 13. etape
1 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 59.50.34
2 Floyd Landis (USA) Phonak 1.29
3 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 1.37
4 Denis Menchov (Rus) Rabobank 2.30
5 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 2.46
6 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 3.21
7 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 3.58
8 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 4.51
9 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 5.02
10 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 5.13
11 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 5.44
12 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 5.46
13 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.55
14 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 7.07
15 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 7.08
16 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 7.23
17 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 8.16
18 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.21
19 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.36
20 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 9.06
21 José Azevedo (Por) Discovery Channel 9.11
22 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis 9.59
23 Frank Schleck (Lux) Team CSC 10.06
24 Axel Merckx (Bel) Phonak 10.08
25 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 11.06
26 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 12.47
27 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 13.04
28 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 14.36
29 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 15.10
30 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 15.32
31 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 15.45
32 Benoît Salmon (Fra) Agritubel 16.04
33 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 16.54
34 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 18.01
35 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval 18.03
36 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 19.43
37 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 19.44
38 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 21.20
39 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 22.13
40 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 24.18
41 George Hincapie (USA) Discovery Channel 24.28
42 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 26.12
43 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 27.19
44 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 28.26
45 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 28.36
46 Mirko Celestino (Ita) Milram 28.42
47 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 28.47
48 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 30.21
49 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 30.57
50 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 32.02
51 Jens Voigt (Ger) Team CSC 32.38
52 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 32.41
53 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 32.55
54 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 33.02
55 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak 33.28
56 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 34.20
57 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 34.43
58 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance 34.55
59 Andriy Grivko (Ukr) Milram 35.01
60 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 35.05
61 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 36.00
62 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval 36.24
63 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 36.31
64 Moises Duenas (Spa) Agritubel 36.46
65 David Moncoutié (Fra) Cofidis 37.10
66 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 37.25
67 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 37.54
68 Koos Moerenhout (Ned) Phonak 40.00
69 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 40.27
70 David Canada (Spa) Saunier Duval 41.05
71 Erik Zabel (Ger) Milram 41.14
72 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 43.24
73 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 43.42
74 David Zabriskie (USA) Team CSC 44.00
75 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance 45.14
76 David Millar (GBr) Saunier Duval 45.26
77 Christian Knees (Ger) Milram 45.35
78 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 45.56
79 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel 45.58
80 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 46.07
81 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 46.16
82 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 46.33
83 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 46.54
84 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 47.07
85 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 47.58
86 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 48.01
87 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 48.07
88 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 48.22
89 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 49.03
90 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 49.39
91 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 51.05
92 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 51.10
93 Oscar Freire (Spa) Rabobank 52.02
94 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 53.07
95 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 53.37
96 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 54.01
97 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 55.01
98 Pieter Weening (Ned) Rabobank 55.05
99 Ralf Grabsch (Ger) Milram 56.56
100 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 57.42
101 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 58.04
102 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 58.50
103 Bert Grabsch (Ger) Phonak 58.58
104 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 59.39
105 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 59.44
106 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 1.00.06
107 Björn Schröder (Ger) Milram 1.00.08
108 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 1.00.10
109 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 1.00.28
110 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 1.01.03
111 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 1.01.20
112 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 1.01.25
113 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1.02.26
114 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.04.28
115 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 1.05.27
116 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 1.05.52
117 Bram De Groot (Ned) Rabobank 1.06.31
118 Marco Velo (Ita) Milram 1.06.53
119 Robert Hunter (RSA) Phonak 1.07.13
120 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 1.07.42
121 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis 1.07.55
122 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 1.07.56
123 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 1.08.33
124 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.09.17
125 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 1.09.19
126 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.10.05
127 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 1.10.09
128 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.10.31
129 Luca Paolini (Ita) Liquigas 1.10.46
130 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 1.11.55
131 Michael Albasini (Ita) Liquigas 1.12.22
132 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 1.12.50
133 Victor Hugo Pena (Col) Phonak 1.13.04
134 Alexandre Moos (Swi) Phonak 1.13.08
135 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 1.13.40
136 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic 1.15.07
137 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 1.16.01
138 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic 1.16.35
139 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis 1.16.37
140 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 1.16.55
141 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 1.17.56
142 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 1.18.36
143 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 1.20.37
144 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 1.20.38
145 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 1.20.42
146 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 1.21.50
147 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 1.22.16
148 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 1.22.26
149 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 1.23.22
150 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 1.24.16
151 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 1.29.05
152 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 1.29.12
153 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 1.30.40
154 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.31.20
155 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 1.33.34
156 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 1.34.05
157 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 1.34.08
158 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 1.38.27
159 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 1.43.03
160 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux 1.50.37


Pointkonkurrencen efter 13. etape
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 252 pts
2 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 222
3 Oscar Freire (Spa) Rabobank 207
4 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 192
5 Erik Zabel (Ger) Milram 172
6 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 159
7 Luca Paolini (Ita) Liquigas 148
8 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 146
9 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 120
10 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 111
11 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 99
12 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 98
13 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 71
14 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 67
15 Jens Voigt (Ger) Team CSC 57
16 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 56
17 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 50
18 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 49
19 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 48
20 George Hincapie (USA) Discovery Channel 48
21 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 46
22 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 43
23 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 40
24 Floyd Landis (USA) Phonak 40
25 Marco Velo (Ita) Milram 40
26 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 39
27 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 39
28 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 38
29 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 34
30 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 34
31 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 33
32 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 32
33 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 32
34 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 32
35 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 31
36 Michael Albasini (Ita) Liquigas 31
37 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 28
38 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 28
39 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 26
40 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 26
41 Björn Schröder (Ger) Milram 26
42 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 25
43 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 24
44 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 24
45 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 24
46 Andriy Grivko (Ukr) Milram 24
47 Denis Menchov (Rus) Rabobank 22
48 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak 22
49 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 20
50 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 20
51 David Zabriskie (USA) Team CSC 20
52 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 20
53 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 20
54 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 18
55 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 18
56 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 17
57 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 17
58 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 16
59 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 16
60 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 16
61 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic 16
62 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 15
63 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 15
64 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 15
65 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 14
66 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 14
67 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 13
68 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 13
69 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 12
70 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 12
71 Mirko Celestino (Ita) Milram 11
72 Robert Hunter (RSA) Phonak 11
73 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 10
74 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 10
75 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 10
76 Christian Knees (Ger) Milram 10
77 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 10
78 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 9
79 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 9
80 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 8
81 Frank Schleck (Lux) Team CSC 8
82 Axel Merckx (Bel) Phonak 8
83 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 7
84 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 6
85 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 6
86 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 6
87 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
88 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 6
89 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 6
90 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 5
91 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 4
92 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 4
93 David Canada (Spa) Saunier Duval 4
94 David Millar (GBr) Saunier Duval 4
95 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 4
96 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 4
97 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 4
98 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 4
99 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
100 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 3
101 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 3
102 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 3
103 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis 2
104 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 2
105 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 2
106 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 2
107 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 2
108 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
109 José Azevedo (Por) Discovery Channel 1
110 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 1


Bjergkonkurrencen efter 13. etape
1 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 80 pts
2 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 62
3 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 61
4 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 61
5 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 45
6 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 41
7 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 38
8 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 36
9 Floyd Landis (USA) Phonak 35
10 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 35
11 Denis Menchov (Rus) Rabobank 30
12 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 28
13 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 28
14 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 26
15 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 25
16 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 25
17 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 24
18 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 22
19 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 20
20 Jens Voigt (Ger) Team CSC 16
21 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 16
22 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15
23 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 14
24 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 13
25 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 13
26 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 12
27 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 12
28 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 12
29 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 11
30 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
31 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 10
32 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
33 Frank Schleck (Lux) Team CSC 10
34 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 9
35 Björn Schröder (Ger) Milram 9
36 George Hincapie (USA) Discovery Channel 9
37 Andriy Grivko (Ukr) Milram 7
38 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 7
39 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 7
40 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 6
41 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 6
42 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 6
43 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 5
44 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 5
45 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 5
46 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 5
47 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 5
48 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 4
49 David Millar (GBr) Saunier Duval 3
50 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 3
51 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
52 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 3
53 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 3
54 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 3
55 David Zabriskie (USA) Team CSC 3
56 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 2
57 Oscar Freire (Spa) Rabobank 2
58 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2
59 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 1
60 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 1
61 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1
62 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 1
63 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 1


Ungdomskonkurrencen efter 13. etape
1 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 59.56.20
2 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 12.15
3 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 27.16
4 Andriy Grivko (Ukr) Milram 29.15
5 Moises Duenas (Spa) Agritubel 31.00
6 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 31.39
7 Christian Knees (Ger) Milram 39.49
8 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 40.30
9 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 41.08
10 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 41.21
11 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 42.21
12 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 48.15
13 Pieter Weening (Ned) Rabobank 49.19
14 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 52.18
15 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 53.04
16 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 53.58
17 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 54.24
18 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 1.02.47
19 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.03.31
20 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 1.16.30
21 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 1.18.30
22 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.25.34
23 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 1.28.22


Holdkonkurrencen efter 13. etape
1 Team CSC 179.23.50
2 Caisse D’Epargne-Illes Balears 15.53
3 T-Mobile Team 22.05
4 Gerolsteiner 22.51
5 AG2R Prevoyance 27.05
6 Rabobank 27.26
7 Saunier Duval - Prodir 38.08
8 Cofidis Credit Par Telephone 41.42
9 Lampre-Fondital 43.04
10 Discovery Channel Team 44.45
11 Phonak Hearing Systems 47.03
12 Euskaltel - Euskadi 52.14
13 Agritubel 1.02.44
14 Bouygues Telecom 1.11.51
15 Davitamon - Lotto 1.15.25
16 Credit Agricole 1.16.00
17 Team Milram 1.21.59
18 Francaise Des Jeux 1.58.07
19 Liquigas 2.00.50
20 Quick Step - Innergetic 2.36.17

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR