Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Jens Voigt vandt Criterium International

Jens Voigt vandt Criterium International

01. april 2007 16:410

Team CSC's Jens Voigt vandt i dag Criterium International for tredje gang, da han kørte i mål på en syvendeplads på den afsluttende enkeltstart over 8.3 km i Charleville Mézières.

Svenske Thomas Lövqvist, som også er indehaver af ungdomstrøjen, vandt etapen foran Alejandro Valverde, Sylvain Chavanel og Andreaa Klöden, mens amerikanske Bobby Julich kørte sig i mål på en femteplads.

Resultat 3. etape
1 Thomas Lövkvist - Française Des Jeux 10.01
2 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne 0.03
3 Sylvain Chavanel - Cofidis 0.09
4 Andreas Klöden - Astana
5 Bobby Julich - Team CSC 0.10
6 Alexander Vinokourov - Astana 0.11
7 Jens Voigt - Team CSC 0.14
8 Francisco Pérez - Caisse d'Epargne 0.17
9 Luis León Sánchez - Caisse d'Epargne
10 Peter Velits - Wiesenhof-Felt 0.22
11 Danny Pate - Slipstream-Chipotle 0.23
12 Isidro Nozal - Karpin-Galicia
13 Maxime Monfort - Cofidis 0.24
14 José Alberto Martínez - Agritubel 0.26
15 Stef Clement - Bouygues Telecom 0.27
16 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 0.28
17 Sébastien Joly - Française Des Jeux 0.30
18 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
19 Hugo Sabido - Barloworld
20 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 0.31
21 Laurent Brochard - Bouygues Telecom 0.32
22 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 0.33
23 Ronny Scholz - Gerolsteiner 0.35
23 Sandy Casar - Française Des Jeux
25 David Herrero - Karpin-Galicia 0.36
26 Yuriy Krivtsov - Ag2r Prévoyance
27 Rémi Pauriol - Crédit Agricole
28 Benoît Vaugrenard - Française Des Jeux
29 Markel Irizar - Euskaltel-Euskadi 0.37
30 Paul Martens - Skil-Shimano 0.38
30 Nicolas Vogondy - Agritubel
32 Steffen Radochla - Wiesenhof-Felt
33 Matteo Priamo - Ceramica Panaria-Navigare 0.39
34 Sergiy Matveyev - Ceramica Panaria-Navigare
35 Santos Gonzalez - Karpin-Galicia 0.40
36 Maryan Hary - Cofidis 0.41
37 Fränk Schleck - Team CSC 0.42
38 Stéphane Goubert - Ag2r Prévoyance 0.43
39 Andrey Mizourov - Astana
40 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare
41 Rik Verbrugghe - Cofidis 0.44
42 Olaf Pollack - Wiesenhof-Felt
43 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano 0.45
44 Lars Bak - Team CSC
45 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 0.46
46 Steven Cozza - Slipstream-Chipotle 0.47
47 Huub Duyn - Slipstream-Chipotle
48 Iban Mayoz - Euskaltel-Euskadi 0.48
49 Christophe Edaleine - Crédit Agricole 0.49
50 Marcus Zberg - Gerolsteiner
51 David Loosli - Lampre-Fondital
52 Christophe Kern - Crédit Agricole
53 Félix Rafael Cárdenas - Barloworld
54 Matthias Russ - Gerolsteiner 0.51
55 Bradley McGee - Française Des Jeux
56 Robert Hunter - Barloworld 0.52
57 Hubert Dupont - Ag2r Prévoyance
58 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 0.54
59 Claudio Corioni - Lampre-Fondital
60 Daniel Musiol - Wiesenhof-Felt
61 Johannes Frohlinger - Gerolsteiner 0.55
62 Jorge Azanza - Euskaltel-Euskadi 0.56
63 Jérémy Roy - Française Des Jeux 0.57
64 Frédéric Bessy - Cofidis
65 Andy Schleck - Team CSC
66 Rene Mandri - Ag2r Prévoyance 0.59
67 Roberto Traficante - Team LPR
68 Serguei Yakovlev - Astana
69 Thomas Frei - Astana
70 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 1.01
71 John Gadret - Ag2r Prévoyance
72 Iban Iriondo - Euskaltel-Euskadi
73 Steve Zampieri - Cofidis
74 Marco Marcato - Team LPR 1.02
75 Antonio Bucciero - Ceramica Panaria-Navigare
76 Benoît Poilvet - Crédit Agricole
77 Ivan Parra - Cofidis 1.03
78 Samuel Dumoulin - Ag2r Prévoyance
79 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 1.04
80 Anders Lund - Team CSC
81 Julien Mazet - Astana
82 Romain Feillu - Agritubel 1.05
83 Simon Gerrans - Ag2r Prévoyance
84 Matteo Bono - Lampre-Fondital 1.08
85 Robert Retschke - Wiesenhof-Felt 1.09
86 Luca Solari - Team LPR
87 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet-Tönissteiner 1.10
88 Chris Anker Sørensen - Team CSC 1.11
89 Mikel Gaztañaga Echeverria - Agritubel
90 James Perry - Barloworld
91 Chris Sutton - Cofidis 1.12
92 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
93 Giampaolo Cheula - Barloworld
94 Carlos Castaño - Karpin-Galicia 1.13
95 Vicente Reynes - Caisse d'Epargne
96 Freddy Bichot - Agritubel 1.14
97 Gorazd Stangelj - Lampre-Fondital 1.15
98 Angelo Furlan - Crédit Agricole 1.16
99 Clément L'Hottelerie - Skil-Shimano
100 Giampaolo Caruso - Lampre-Fondital 1.17
101 Paolo Longo Borghini - Barloworld 1.18
102 Ignacio Gutierrez - Team LPR 1.19
103 Cédric Coutouly - Agritubel 1.21
104 Sylvain Calzati - Ag2r Prévoyance 1.22
105 Ian McLeod - Française Des Jeux
106 Joseba Zubeldia - Euskaltel-Euskadi 1.24
107 Roger Beuchat - Team LPR 1.28
108 Ian MacGregor - Slipstream-Chipotle 1.51
109 Peter Wrolich - Gerolsteiner 1.53


Samlet slutstilling
1 Jens Voigt - Team CSC 6.54.57
2 Thomas Lövkvist - Française Des Jeux 0.34
3 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne 0.37
4 Sylvain Chavanel - Cofidis 0.43
5 Andreas Klöden - Astana
6 José Alberto Martínez - Agritubel 1.00
7 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 1.02
8 Sébastien Joly - Française Des Jeux 1.04
9 Laurent Brochard - Bouygues Telecom 1.06
10 Fränk Schleck - Team CSC 1.16
11 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 1.20
12 Francisco Pérez - Caisse d'Epargne 1.28
13 Luis León Sánchez - Caisse d'Epargne
14 Giampaolo Caruso - Lampre-Fondital 1.51
15 Bobby Julich - Team CSC 2.03
16 Alexander Vinokourov - Astana 2.04
17 Maxime Monfort - Cofidis 2.13
18 Peter Velits - Wiesenhof-Felt 2.15
19 Isidro Nozal - Karpin-Galicia 2.16
20 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 2.23
21 Hugo Sabido - Barloworld
22 Rémi Pauriol - Crédit Agricole 2.29
23 Markel Irizar - Euskaltel-Euskadi 2.30
24 Santos Gonzalez - Karpin-Galicia 2.33
25 Félix Rafael Cárdenas - Barloworld 2.34
26 Stéphane Goubert - Ag2r Prévoyance 2.36
27 David Loosli - Lampre-Fondital 2.42
28 Hubert Dupont - Ag2r Prévoyance 2.45
29 Jorge Azanza - Euskaltel-Euskadi 2.49
30 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 2.51
31 Marco Marcato - Team LPR 2.55
32 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 2.57
33 Gorazd Stangelj - Lampre-Fondital 3.08
34 Sylvain Calzati - Ag2r Prévoyance 3.15
35 Nicolas Vogondy - Agritubel 3.42
36 Frédéric Bessy - Cofidis 4.01
37 John Gadret - Ag2r Prévoyance 4.05
38 Luca Solari - Team LPR 4.13
39 Danny Pate - Slipstream-Chipotle 4.36
40 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 4.46
41 David Herrero - Karpin-Galicia 4.49
42 Yuriy Krivtsov - Ag2r Prévoyance
43 Benoît Vaugrenard - Française Des Jeux
44 Paul Martens - Skil-Shimano 4.51
45 Steffen Radochla - Wiesenhof-Felt
46 Matteo Priamo - Ceramica Panaria-Navigare 4.52
47 Sergiy Matveyev - Ceramica Panaria-Navigare
48 Andrey Mizourov - Astana 4.56
49 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare
50 Marcus Zberg - Gerolsteiner 5.02
51 Bradley McGee - Française Des Jeux 5.04
52 Claudio Corioni - Lampre-Fondital 5.07
53 Rene Mandri - Ag2r Prévoyance 5.12
54 Serguei Yakovlev - Astana
55 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 5.14
56 Iban Iriondo - Euskaltel-Euskadi
57 Steve Zampieri - Cofidis
58 Antonio Bucciero - Ceramica Panaria-Navigare 5.15
59 Samuel Dumoulin - Ag2r Prévoyance 5.16
60 Simon Gerrans - Ag2r Prévoyance 5.18
61 Matteo Bono - Lampre-Fondital 5.21
62 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet-Tönissteiner 5.23
63 Carlos Castaño - Karpin-Galicia 5.26
64 Roberto Traficante - Team LPR
65 Ignacio Gutierrez - Team LPR 5.32
66 Joseba Zubeldia - Euskaltel-Euskadi 5.37
67 Roger Beuchat - Team LPR 5.41
68 Stef Clement - Bouygues Telecom 5.44
69 Ronny Scholz - Gerolsteiner 5.59
70 Sandy Casar - Française Des Jeux
71 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano 6.02
72 Iban Mayoz - Euskaltel-Euskadi 6.05
73 Maryan Hary - Cofidis
74 Daniel Musiol - Wiesenhof-Felt 6.11
75 Huub Duyn - Slipstream-Chipotle
76 Christophe Kern - Crédit Agricole 6.13
77 Matthias Russ - Gerolsteiner 6.15
78 Johannes Frohlinger - Gerolsteiner 6.19
79 Jérémy Roy - Française Des Jeux 6.21
80 Andy Schleck - Team CSC
81 Romain Feillu - Agritubel 6.23
82 Mikel Gaztañaga Echeverria - Agritubel 6.24
83 Anders Lund - Team CSC 6.28
84 Chris Sutton - Cofidis 6.29
85 Freddy Bichot - Agritubel 6.31
86 Clément L'Hottelerie - Skil-Shimano 6.33
87 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 6.36
88 Giampaolo Cheula - Barloworld
89 Cédric Coutouly - Agritubel 6.45
90 Ian McLeod - Française Des Jeux 6.54
91 Peter Wrolich - Gerolsteiner 7.10
92 Ivan Parra - Cofidis 7.16
93 Christophe Edaleine - Crédit Agricole 7.17
94 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 7.22
95 Benoît Poilvet - Crédit Agricole 7.30
96 Julien Mazet - Astana 7.32
97 Robert Retschke - Wiesenhof-Felt 7.37
98 Paolo Longo Borghini - Barloworld 7.46
99 Thomas Frei - Astana 7.53
100 Olaf Pollack - Wiesenhof-Felt
101 Robert Hunter - Barloworld 8.11
102 Ian MacGregor - Slipstream-Chipotle 8.19
103 Angelo Furlan - Crédit Agricole 8.29
104 Vicente Reynes - Caisse d'Epargne 8.32
105 Rik Verbrugghe - Cofidis 9.14
106 Steven Cozza - Slipstream-Chipotle 9.43
107 Chris Anker Sørensen - Team CSC 10.28
108 Lars Bak - Team CSC 11.12

109 James Perry - Barloworld 11.18


Slutstillingen i pointkonkurrencen
1 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne 24 pts
2 Jens Voigt - Team CSC 20
3 Thomas Lövkvist - Française Des Jeux 19
4 Andreas Klöden - Astana 18
5 Olaf Pollack - Wiesenhof-Felt 15
6 Sylvain Chavanel - Cofidis 15
7 Angelo Furlan - Crédit Agricole 12
8 Mikel Gaztañaga Echeverria - Agritubel 10
9 Fränk Schleck - Team CSC 8
10 Peter Wrolich - Gerolsteiner 8
11 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 7
12 Bobby Julich - Team CSC 7
13 Romain Feillu - Agritubel 6
14 Giampaolo Caruso - Lampre-Fondital 6
15 Alexander Vinokourov - Astana 6
16 Matteo Priamo - Ceramica Panaria-Navigare 6
17 Laurent Brochard - Bouygues Telecom 5
18 Francisco Pérez - Caisse d'Epargne 4
19 Claudio Corioni - Lampre-Fondital 4
20 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 3
21 Luis León Sánchez - Caisse d'Epargne 3
22 Giampaolo Cheula - Barloworld 3
23 Peter Velits - Wiesenhof-Felt 2
24 Vicente Reynes - Caisse d'Epargne 2


Slutstillingen i bjergkonkurrencen
1 Gorazd Stangelj - Lampre-Fondital 26 pts
2 Jens Voigt - Team CSC 26
3 Sébastien Joly - Française Des Jeux 11
4 Romain Feillu - Agritubel 4
5 Giampaolo Cheula - Barloworld 4
6 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne 2
7 Bobby Julich - Team CSC 2
8 Andreas Klöden - Astana 1
9 Freddy Bichot - Agritubel 1 


Slutstillingen i ungdomskonkurrencen
1 Thomas Lövkvist - Française Des Jeux 6.55.31
2 Luis León Sánchez - Caisse d'Epargne 0.54
3 Maxime Monfort - Cofidis 1.39
4 Peter Velits - Wiesenhof-Felt 1.41
5 Rémi Pauriol - Crédit Agricole 1.55
6 Jorge Azanza - Euskaltel-Euskadi 2.15
7 Marco Marcato - Team LPR 2.21
8 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 2.23
9 Benoît Vaugrenard - Française Des Jeux 4.15
10 Paul Martens - Skil-Shimano 4.17
11 Steffen Radochla - Wiesenhof-Felt
12 Matteo Priamo - Ceramica Panaria-Navigare 4.18
13 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare 4.22
14 Claudio Corioni - Lampre-Fondital 4.33
15 Rene Mandri - Ag2r Prévoyance 4.38
16 Iban Iriondo - Euskaltel-Euskadi 4.40
17 Antonio Bucciero - Ceramica Panaria-Navigare 4.41
18 Matteo Bono - Lampre-Fondital 4.47
19 Roberto Traficante - Team LPR 4.52
20 Stef Clement - Bouygues Telecom 5.10
21 Daniel Musiol - Wiesenhof-Felt 5.37
22 Huub Duyn - Slipstream-Chipotle
23 Matthias Russ - Gerolsteiner 5.41
24 Johannes Frohlinger - Gerolsteiner 5.45
25 Jérémy Roy - Française Des Jeux 5.47
26 Andy Schleck - Team CSC
27 Romain Feillu - Agritubel 5.49
28 Anders Lund - Team CSC 5.54
29 Chris Sutton - Cofidis 5.55
30 Clément L'Hottelerie - Skil-Shimano 5.59
31 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 6.48
32 Thomas Frei - Astana 7.19
33 Ian MacGregor - Slipstream-Chipotle 7.45
34 Steven Cozza - Slipstream-Chipotle 9.09
35 Chris Anker Sørensen - Team CSC 9.54


Slutstillingen i holdkonkurrencen
1 Team CSC 20.48.10

2 Caisse D’Epargne 0.14
3 Lampre-Fondital 1.53
4 Cofidis Credit Par Telephone 2.11
5 Credit Agricole 2.53
6 Bouygues Telecom 2.58
7 Francaise Des Jeux 3.07
8 Barloworld 3.26
9 Astana 4.24
10 Ag2r Prevoyance 4.31
11 Agritubel 5.30
12 Karpin Galicia 6.19
13 Euskaltel - Euskadi 7.01
14 Team L.P.R. 7.50
15 Team Wiesenhof Felt 9.48
16 Ceramica Panaria - Navigare 11.21
17 Gerolsteiner 11.35
18 Team Slipstream 12.21
19 Skil-Shimano 14.07

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

Paris-Roubaix(1.UWT) 12/04

Klasika Primavera de Amor...(1.1) 12/04

Paris-Camembert(1.1) 14/04

GP Beiras e Serra da Estrela(2.1) 17/04-19/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER