Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Jens Voigt vandt Deutschland Tour samlet - Opd.

Jens Voigt vandt Deutschland Tour samlet - Opd.

09. august 2006 16:340

Annonce

I dag blev 8. og sidste etape af Deutschland Tour kørt, og det lignede på forhånd en samlet sejr til Team CSCs Jens Voigt. Men først skulle sidste etape fra Bad Krozingen til Karlsruhe køres over 182 km.

Tidligt på etapen angreb tre ryttere, og det var Pascal Hungerbühler (Volksbank), Mads Kaggestad (Credit Agricole) og Lloyd Mondory (AG2r). Men sprinterholdene kendte deres besøgstid. Ikke mindst T-Mobile og Milram var holdene, som var årsagen til, at de tre udbrydere blev kørt ind igen. Med 15 kilometer til mål blev feltet samlet. I en hektisk finale, hvor der blev angrebet i venstre og højre siden af vejen, samt hvor der var styrt lykkedes det alligevel sprinterholdene at holde det hele samlet.

I spurten kæmpede Erik Zabel hårdt for sejren, men igen måtte tyskeren se sig slået, da Graeme Brown fra Rabobank tog sejren lige for næsen af Erik Zabel.

Men sammenlagt blev det altså Jens Voigt, der efter tre etapesejre undervejs også kunne fejres som samlet vinder.


Resultat af 8. etape
1 Graeme Brown (Aus) Rabobank 3.46.38 (45.56 km/h)
2 Erik Zabel (Ger) Team Milram
3 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
4 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
5 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud
6 Luciano Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir
7 Steffen Radochla (Ger) Team Wiesenhof Akud
8 André Greipel (Ger) T-Mobile Team
9 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
10 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
11 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems
12 Marcel Sieberg (Ger) Team Wiesenhof Akud
13 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
14 Roy Sentjens (Bel) Rabobank
15 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
16 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi
17 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
18 Luke Roberts (Aus) Team CSC
19 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
20 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team
21 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi
22 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
23 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
24 Tyler Farrar (USA) Cofidis, le Credit par Telephone
25 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
26 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
27 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
28 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
29 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
30 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
31 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
32 Frédéric Guesdon (Fra) Française des Jeux
33 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
34 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
35 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
36 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
37 Gerhard Trampusch (Aut) Team Wiesenhof Akud
38 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
39 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
40 Harald Morscher (Aut) Team Vorarlberg
41 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
42 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic
43 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
44 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
45 Vicente Reynes Mimo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
46 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
47 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
48 Gerrit Glomser (Aut) Team Vorarlberg
49 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
50 Christian Knees (Ger) Team Milram
51 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
52 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
53 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
54 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
55 Sven Teutenberg (Ger) Team Vorarlberg
56 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi
57 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
58 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team
59 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
60 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
61 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
62 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
63 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
64 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
65 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
66 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
67 Christoph Girschweiler (Swi) Team Vorarlberg
68 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
69 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Astana Team
70 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
71 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
72 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
73 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
74 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux
75 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
76 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
77 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
78 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
79 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
80 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
81 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
82 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
83 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
84 Tim Klinger (Ger) Team Wiesenhof Akud
85 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
86 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
87 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
88 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
89 Robert Retschke (Ger) Team Wiesenhof Akud
90 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
91 Francesco Failli (Ita) Liquigas
92 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
93 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
94 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
95 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance
96 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
97 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
98 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
99 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC
100 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
101 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
102 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
103 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
104 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
105 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
106 Jens Voigt (Ger) Team CSC
107 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
108 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
109 Andy Schleck (Lux) Team CSC
110 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
111 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
112 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram
113 Bobby Julich (USA) Team CSC
114 Christian Müller (Ger) Team CSC

115 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
116 Patrick Riedesser (Aut) Team Vorarlberg
117 Jan Boven (Ned) Rabobank
118 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
119 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
120 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
121 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
122 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
123 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
124 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
125 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
126 Andrea Noe (Ita) Liquigas
127 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
128 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
129 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
130 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic
131 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
132 Luis Fernandez Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
133 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi
134 Björn Schröder (Ger) Team Milram
135 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Astana Team
136 Andreas Matzbacher (Aut) Team Vorarlberg
137 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
138 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
139 Daniel Becke (Ger) Team Milram
140 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana Team
141 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
142 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
143 Jason Mccartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
144 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
145 Torsten Schmidt (Ger) Team Wiesenhof Akud
146 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
147 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
148 Kai Reus (Ned) Rabobank
149 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
150 José Antonio Redondo Ramos (Spa) Astana Team
151 Marco Milesi (Ita) Liquigas
152 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
153 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
154 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
155 Werner Riebenbauer (Aut) Team Vorarlberg 0.28
156 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance 0.59
157 Stefano Zanini (Ita) Liquigas 1.33
158 Pascal Hungerbühler (Swi) Team Vorarlberg 2.02
159 Lubor Tesar (Cze) Team Wiesenhof Akud 2.14
160 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 3.18
161 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
162 Iban Iriondo Uranga (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.44


Samlet slutstilling
1 Jens Voigt (Ger) Team CSC 32.11.10
2 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 1.38
3 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 2.23
4 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.33
5 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 2.57
6 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 3.42
7 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 4.08
8 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 4.09
9 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 4.36
10 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.38
11 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 4.48
12 Gerben Löwik (Ned) Rabobank 5.39
13 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 6.11
14 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 6.22
15 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 6.24
16 Andy Schleck (Lux) Team CSC 6.32
17 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 6.49
18 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 7.34
19 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 7.37
20 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 7.39
21 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 8.13
22 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.47
23 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.55
24 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.59
25 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 9.06
26 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 9.30
27 Andrea Noe (Ita) Liquigas 9.34
28 Gerhard Trampusch (Aut) Team Wiesenhof Akud 9.52
29 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 10.07
30 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 10.27
31 Gerrit Glomser (Aut) Team Vorarlberg 10.30
32 Francesco Failli (Ita) Liquigas 10.39
33 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 10.56
34 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team 11.37
35 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 11.44
36 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 12.03
37 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 12.05
38 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 12.44
39 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 12.52
40 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana Team 13.43
41 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 14.09
42 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 14.14
43 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi 14.38
44 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 14.46
45 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 15.37
46 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 16.09
47 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 16.19
48 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 16.35
49 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 17.54
50 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 18.58
51 Erik Zabel (Ger) Team Milram 19.10
52 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 19.15
53 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 22.11
54 Pascal Hungerbühler (Swi) Team Vorarlberg 24.08
55 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 26.12
56 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 26.44
57 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 27.56
58 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 28.03
59 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 28.33
60 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 28.41
61 Daniel Becke (Ger) Team Milram 29.28
62 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Astana Team 29.51
63 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 30.02
64 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 30.20
65 Kai Reus (Ned) Rabobank 30.22
66 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Astana Team 30.25
67 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 30.31
68 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux 30.46
69 Bobby Julich (USA) Team CSC 30.49
70 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic 30.50
71 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 31.04
72 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 31.33
73 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems 31.39
74 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 31.54
75 Luis Fernandez Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems 31.55
76 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 32.10
77 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 32.20
78 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 32.30
79 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 32.41
80 Luke Roberts (Aus) Team CSC 32.44
81 José Antonio Redondo Ramos (Spa) Astana Team 32.54
82 Harald Morscher (Aut) Team Vorarlberg 33.04
83 Vicente Reynes Mimo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 33.08
84 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 33.41
85 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 33.44
86 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 33.49
87 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 34.05
88 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 34.22
89 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 34.29
90 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 34.41
91 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 34.54
92 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic 34.56
93 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 35.11
94 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 35.19
95 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 35.38
96 Torsten Schmidt (Ger) Team Wiesenhof Akud 37.22
97 Christian Knees (Ger) Team Milram 37.39
98 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 37.45
99 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 37.49
100 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto 38.13
101 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 38.46
102 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 38.48
103 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux 38.54
104 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 39.08
105 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic 39.10
106 Frédéric Guesdon (Fra) Française des Jeux 39.12
107 Jason Mccartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 39.19
108 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 39.37
109 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance 39.42
110 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram 39.49
111 Tim Klinger (Ger) Team Wiesenhof Akud 39.52
112 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 39.58
113 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 40.00
114 Robert Retschke (Ger) Team Wiesenhof Akud 40.02
115 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi 40.19
116 Björn Schröder (Ger) Team Milram 40.31
117 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 40.48
118 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 41.08
119 Jan Boven (Ned) Rabobank
120 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud 41.31
121 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 42.09
122 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 42.18
123 Christian Müller (Ger) Team CSC 42.22
124 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 42.27
125 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 42.33
126 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto 42.44
127 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom 42.48
128 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 42.52
129 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 42.55
130 Sven Teutenberg (Ger) Team Vorarlberg 43.00
131 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 43.17
132 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 43.35
133 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance 44.12
134 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 44.29
135 Andreas Matzbacher (Aut) Team Vorarlberg 45.09
136 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 46.36
137 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 47.00
138 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 47.58
139 Steffen Radochla (Ger) Team Wiesenhof Akud 48.21
140 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 48.34
141 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems 48.36
142 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 48.46
143 Stefano Zanini (Ita) Liquigas 48.54
144 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 50.38
145 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner 50.40
146 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 51.15
147 Luciano Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir 51.39
148 Marcel Sieberg (Ger) Team Wiesenhof Akud 53.07
149 Marco Milesi (Ita) Liquigas 53.30
150 Tyler Farrar (USA) Cofidis, le Credit par Telephone 54.33
151 Iban Iriondo Uranga (Spa) Euskaltel-Euskadi 55.35
152 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 55.55
153 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux 56.33
154 Patrick Riedesser (Aut) Team Vorarlberg 57.18
155 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 58.05
156 Graeme Brown (Aus) Rabobank 59.16
157 Christoph Girschweiler (Swi) Team Vorarlberg 59.31
158 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 1.01.08
159 Werner Riebenbauer (Aut) Team Vorarlberg 1.01.23
160 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 1.01.28
161 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance 1.02.24
162 Lubor Tesar (Cze) Team Wiesenhof Akud 1.04.16


Slutstillingen i pointkonkurrencen
1 Erik Zabel (Ger) Team Milram 115 pts
2 Jens Voigt (Ger) Team CSC 88
3 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 62
4 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 56
5 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 53
6 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 51
7 Graeme Brown (Aus) Rabobank 50
8 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud 50
9 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 49
10 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 43
11 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 37
12 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 32
13 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 30
14 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 28
15 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 27
16 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 26
17 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 25
18 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 24
19 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 24
20 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 23
21 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 22
22 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 21
23 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 20
24 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 19
25 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 17
26 Andreas Matzbacher (Aut) Team Vorarlberg 16
27 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 16
28 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 15
29 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 15
30 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 14
31 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance 14
32 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 14
33 Luciano Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir 14
34 Andy Schleck (Lux) Team CSC 13
35 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 13
36 Francesco Failli (Ita) Liquigas 13
37 Luke Roberts (Aus) Team CSC 13
38 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 13
39 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 12
40 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 11
41 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 11
42 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 11
43 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 10
44 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10
45 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux 10
46 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
47 Vicente Reynes Mimo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9
48 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 9
49 Steffen Radochla (Ger) Team Wiesenhof Akud 9
50 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 8
51 Pascal Hungerbühler (Swi) Team Vorarlberg 8
52 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 8
53 Marcel Sieberg (Ger) Team Wiesenhof Akud 8
54 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
55 Björn Schröder (Ger) Team Milram 6
56 Daniel Becke (Ger) Team Milram 6
57 Robert Retschke (Ger) Team Wiesenhof Akud 6
58 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 6
59 Jason Mccartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 6
60 Gerben Löwik (Ned) Rabobank 5
61 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 5
62 Gerrit Glomser (Aut) Team Vorarlberg 5
63 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto 5
64 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems 5
65 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
66 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
67 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 4
68 Sven Teutenberg (Ger) Team Vorarlberg 4
69 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 3
70 Christian Müller (Ger) Team CSC 3
71 Werner Riebenbauer (Aut) Team Vorarlberg 3
72 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 2
73 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2
74 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 2
75 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 2
76 Gerhard Trampusch (Aut) Team Wiesenhof Akud 1
77 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 1
78 Kai Reus (Ned) Rabobank 1
79 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 1


Slutstillingen i bjergkonkurrencen
1 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 21 pts
2 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 21
3 Jens Voigt (Ger) Team CSC 20
4 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 17
5 Erik Zabel (Ger) Team Milram 17
6 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 16
7 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 12
8 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 11
9 Francesco Failli (Ita) Liquigas 7
10 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
11 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 6
12 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 6
13 Pascal Hungerbühler (Swi) Team Vorarlberg 4
14 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 4
15 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
16 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
17 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 2
18 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 2
19 Andy Schleck (Lux) Team CSC 2
20 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
21 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance 2
22 Andreas Matzbacher (Aut) Team Vorarlberg 2
23 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 1
24 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 1
25 Marcel Sieberg (Ger) Team Wiesenhof Akud 1


Slutstillingen i ungdomskonkurrencen
1 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 32.13.43
2 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 2.15
3 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 3.49
4 Andy Schleck (Lux) Team CSC 3.59
5 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 4.16
6 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6.26
7 Francesco Failli (Ita) Liquigas 8.06
8 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 8.23
9 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 9.11
10 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 11.41
11 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 13.04
12 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 16.42
13 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 24.11
14 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 25.30
15 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Astana Team 27.18
16 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 27.29
17 Kai Reus (Ned) Rabobank 27.49
18 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Astana Team 27.52
19 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux 28.13
20 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic 28.17
21 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 29.00
22 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems 29.06
23 José Antonio Redondo Ramos (Spa) Astana Team 30.21
24 Vicente Reynes Mimo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 30.35
25 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 32.46
26 Christian Knees (Ger) Team Milram 35.06
27 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 36.15
28 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 37.04
29 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance 37.09
30 Tim Klinger (Ger) Team Wiesenhof Akud 37.19
31 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 37.27
32 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi 37.46
33 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 38.15
34 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud 38.58
35 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 39.36
36 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 39.45
37 Christian Müller (Ger) Team CSC 39.49
38 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto 40.11
39 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom 40.15
40 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 41.02
41 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 41.56
42 Andreas Matzbacher (Aut) Team Vorarlberg 42.36
43 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems 46.03
44 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 48.05
45 Marcel Sieberg (Ger) Team Wiesenhof Akud 50.34
46 Tyler Farrar (USA) Cofidis, le Credit par Telephone 52.00
47 Iban Iriondo Uranga (Spa) Euskaltel-Euskadi 53.02
48 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 53.22
49 Christoph Girschweiler (Swi) Team Vorarlberg 56.58
50 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 58.55


Slutstillingen i holdkonkurrencen
1 Gerolsteiner 96.42.18
2 Team CSC 0.13
3 Discovery Channel Pro Cycling Team 3.01
4 Lampre-Fondital 8.06
5 Caisse D'epargne-Illes Balears 9.11
6 Astana-Würth Team 10.50
7 T-Mobile Team 13.30
8 Liquigas 13.33
9 Saunier Duval - Prodir 16.12
10 Rabobank 17.58
11 Euskaltel - Euskadi 20.13
12 Davitamon-Lotto 20.43
13 Phonak Hearung Systems 22.55
14 Quick Step - Innergetic 37.09
15 Team Vorarlberg 45.17
16 Ag2R Prevoyance 1.04.02
17 Team Wiesenhof Akud 1.09.25
18 Team Milram 1.10.25
19 Cofidis, Le Credit Par Telephone 1.12.53
20 Credit Agricole 1.16.33
21 Française Des Jeux 1.23.26
22 Bouygues Telecom 1.27.38

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR