Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

John Gadret vinder Tour de l'Ain

John Gadret vinder Tour de l'Ain

15. august 2007 18:210
I dag blev 4. og sidste etape af Tour de l'Ain kørt. Etapen blev kørt fra St. Genis Pouilly til Lélex Monts Jura over 118.6 km. Til hjemmepublikummets store fornøjelse var det den franske rytter Patrice Halgand (Crédit Agricole) bedst og tog etapesejren foran Johannes Fröehlinger (Gerolsteiner) i en ren spurt imellem de to ryttere. Nicolas Crosbie (Bouygues Telecom) blev nummer tre.

Samlet blev det også til en fransk sejr, da John Gadret (Ag2r Prévoyance) sejrede. John Gadret vandt kongeetapen i løbet i går, og i dag vandt han så karrierens første etapeløb, som professionel.

Kun 72 ryttere gennemførte etapeløbet - deriblandt danske Brian Vandborg.


Resultat af 4. etape
1 Patrice Halgand - Crédit Agricole 3.29.31 (33.96 km/t)
2 Johannes Fröehlinger - Gerolsteiner
3 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 0.21
4 Ivan Santaromita - Quickstep-Innergetic 0.37
5 Maryan Hary - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
6 Sébastien Duret - Bretagne-Armor Lux 1.44
7 Pierre Rolland - Crédit Agricole
8 Léonardo Duque - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2.55
9 Giovanni Visconti - Quickstep-Innergetic
10 Arnaud Gerard - Française des Jeux
11 Beat Zberg - Gerolsteiner
12 Guillaume Levarlet - Auber 93
13 Arnold Jeannesson - Auber 93
14 Fumiyuki Beppu - Discovery Channel
15 Allan Davis - Discovery Channel
16 Nicolas Roche - Crédit Agricole
17 Andrey Med Yannikov - Kazakh National Team
18 Grégory Habeaux - Jartazi Promo Fashion
19 John Gadret - AG2r Prévoyance
20 Bauke Mollema - Rabobank (Continental)
21 Mickaël Larpe - Roubaix Lille Metropole
22 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
23 Hubert Schwab - Quickstep-Innergetic
24 Yann Pivois - Bretagne-Armor Lux
25 Sven Nevens - Jartazi Promo Fashion
26 Mickaël Buffaz - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
27 David Lelay - Bretagne-Armor Lux
28 Stephen Gallagher - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly
29 Alexandr Dyachenko - Kazakh National Team
30 Rémy Pauriol - Crédit Agricole
31 Christophe Edaleine - Crédit Agricole
32 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
33 Joahnn Tschopp - Bouygues Telecom
34 Nicolas Jalabert - Agritubel
35 Frédéric Bessy - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
36 Stijn Devolder - Discovery Channel
37 Julien Loubet - AG2r Prévoyance 3.05
38 Adam Hansen - T-Mobile Professional Cycling
39 Anthony Roux - Française des Jeux 3.19
40 Denis Robin - Agritubel
41 Cyrille Gautier - Bretagne-Armor Lux
42 Olivier Zaugg - Gerolsteiner
43 Steven Kruijswijk - Rabobank (Continental)
44 Bart Aernouts - Rabobank (Continental)
45 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole
46 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole 3.43
47 Stéphane Petilleau - Bretagne-Armor Lux
48 Dmitriy Gruzdev - Kazakh National Team 4.02
49 Brian Vandborg - Discovery Channel 4.42
50 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance 5.43
51 Michael Barry - T-Mobile Professional Cycling 6.32
52 Alexandr Dymovskikh - Kazakh National Team
53 Jean-Eudes Demaret - Française des Jeux 8.56
54 Andréa Moletta - Gerolsteiner 10.27
55 Scott Davis - T-Mobile Professional Cycling
56 Dmytro Grabovskyy - Quickstep-Innergetic 10.43
57 Christophe Mengin - Française des Jeux 12.47
58 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole
59 Maxime Bouet - Agritubel 14.29
60 Benoît Salmon - Agritubel
61 Mark Cassidy - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly
62 Paidi O'Brien - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly
63 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
64 Yohann Gene - Bouygues Telecom
65 Cédric Coutouly - Agritubel
66 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole
67 Tom Veelers - Rabobank (Continental)
68 Jan Soetens - Jartazi Promo Fashion
69 Tom Leezer - Rabobank (Continental)
70 Jean-Charles Senac - AG2r Prévoyance 15.25
71 Valentin Iglinskiy - Kazakh National Team 16.37
72 Marcel Beima - T-Mobile Professional Cycling


Udgået
DNF Leonardo Scarselli - Quickstep-Innergetic
DNF Kévin Seeldraeyers - Quickstep-Innergetic
DNF Andrey Klyuev - T-Mobile Professional Cycling
DNF Roger Hammond - T-Mobile Professional Cycling
DNF David Kopp - Gerolsteiner
DNF Yohan Cauquil - Jartazi Promo Fashion
DNF Bram Deprez - Jartazi Promo Fashion
DNF Mickaël Cherel - Française des Jeux
DNF Fuyu Li - Discovery Channel
DNF Gianni Meersman - Discovery Channel
DNF Niels Brouzes - Auber 93
DNF Morgan Chedhomme - Auber 93
DNF Renaud Pioline - Auber 93
DNF Ricardo Van Der Velde - Rabobank (Continental)
DNF Arnaud Lesvenan - Roubaix Lille Metropole
DNF David Derepas - Roubaix Lille Metropole
DNF Franck Renier - Bouygues Telecom
DNF Hervé Duclos Lassalle - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
DNF Nazar Jumabekov - Kazakh National Team
DNF Glenn Bak - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly
DNF Simon Kelly - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly
DNS Samuel Dumoulin - AG2r Prévoyance
DNS Noan Lelarge - Bretagne-Armor Lux


Samlet slutstilling
1 John Gadret - AG2r Prévoyance 14.26.39
2 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 0.39
3 Bauke Mollema - Rabobank (Continental) 0.46
4 Beat Zberg - Gerolsteiner 1.45
5 Joahnn Tschopp - Bouygues Telecom 2.48
6 Alexandr Dyachenko - Kazakh National Team
7 Guillaume Levarlet - Auber 93 3.12
8 Hubert Schwab - Quickstep-Innergetic
9 Mickaël Buffaz - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3.21
10 Rémy Pauriol - Crédit Agricole
11 Giovanni Visconti - Quickstep-Innergetic 4.30
12 Cyrille Gautier - Bretagne-Armor Lux 4.45
13 David Lelay - Bretagne-Armor Lux 5.17
14 Stijn Devolder - Discovery Channel 6.25
15 Patrice Halgand - Crédit Agricole 7.31
16 Léonardo Duque - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 7.39
17 Nicolas Jalabert - Agritubel 8.16
18 Frédéric Bessy - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 8.33
19 Adam Hansen - T-Mobile Professional Cycling 9.08
20 Sébastien Duret - Bretagne-Armor Lux 9.16
21 Fumiyuki Beppu - Discovery Channel 9.41
22 Anthony Roux - Française des Jeux 9.42
23 Andrey Med Yannikov - Kazakh National Team 12.27
24 Grégory Habeaux - Jartazi Promo Fashion
25 Yann Pivois - Bretagne-Armor Lux 13.01
26 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
27 Nicolas Roche - Crédit Agricole 14.02
28 Stephen Gallagher - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 14.16
29 Mickaël Larpe - Roubaix Lille Metropole 14.54
30 Alexandr Dymovskikh - Kazakh National Team 16.31
31 Christophe Edaleine - Crédit Agricole 16.33
32 Maryan Hary - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 16.50
33 Denis Robin - Agritubel 17.07
34 Ivan Santaromita - Quickstep-Innergetic 18.20
35 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole
36 Dmytro Grabovskyy - Quickstep-Innergetic 18.33
37 Brian Vandborg - Discovery Channel 19.25
38 Arnold Jeannesson - Auber 93 19.45
39 Allan Davis - Discovery Channel 20.32
40 Jean-Charles Senac - AG2r Prévoyance 20.46
41 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance 21.04
42 Johannes Fröehlinger - Gerolsteiner 21.28
43 Benoît Salmon - Agritubel
44 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 21.29
45 Steven Kruijswijk - Rabobank (Continental) 22.20
46 Olivier Zaugg - Gerolsteiner 22.30
47 Julien Loubet - AG2r Prévoyance 23.37
48 Dmitriy Gruzdev - Kazakh National Team 23.54
49 Pierre Rolland - Crédit Agricole 24.07
50 Marcel Beima - T-Mobile Professional Cycling 27.58
51 Michael Barry - T-Mobile Professional Cycling 28.06
52 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole 28.18
53 Arnaud Gerard - Française des Jeux 29.43
54 Bart Aernouts - Rabobank (Continental) 30.18
55 Maxime Bouet - Agritubel 30.46
56 Scott Davis - T-Mobile Professional Cycling 32.01
57 Sven Nevens - Jartazi Promo Fashion 33.12
58 Tom Leezer - Rabobank (Continental) 34.12
59 Stéphane Petilleau - Bretagne-Armor Lux 35.00
60 Andréa Moletta - Gerolsteiner 37.02
61 Valentin Iglinskiy - Kazakh National Team 38.00
62 Yohann Gene - Bouygues Telecom 40.21
63 Mark Cassidy - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 41.55
64 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 43.29
65 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole 44.52
66 Paidi O'Brien - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 46.13
67 Christophe Mengin - Française des Jeux 46.29
68 Cédric Coutouly - Agritubel 46.34
69 Jan Soetens - Jartazi Promo Fashion
70 Tom Veelers - Rabobank (Continental) 47.20
71 Jean-Eudes Demaret - Française des Jeux 47.52
72 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole 51.37


Slutstillingen i pointkonkurrencen
1 Beat Zberg - Gerolsteiner 42 pts
2 Giovanni Visconti - Quickstep-Innergetic 36
3 John Gadret - AG2r Prévoyance 34
4 Patrice Halgand - Crédit Agricole 30
5 Bauke Mollema - Rabobank (Continental) 28
6 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 27
7 Pierre Rolland - Crédit Agricole 27
8 Brian Vandborg - Discovery Channel 25
9 Guillaume Levarlet - Auber 93 23
10 Joahnn Tschopp - Bouygues Telecom 22
11 Léonardo Duque - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 21
12 Johannes Fröehlinger - Gerolsteiner 21
13 Frédéric Bessy - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 20
14 Dmytro Grabovskyy - Quickstep-Innergetic 16
15 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 16
16 Cyrille Gautier - Bretagne-Armor Lux 15
17 Ivan Santaromita - Quickstep-Innergetic 14
18 Alexandr Dyachenko - Kazakh National Team 13
19 Rémy Pauriol - Crédit Agricole 12
20 Maryan Hary - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 12
21 Allan Davis - Discovery Channel 11
22 Hubert Schwab - Quickstep-Innergetic 10
23 Mickaël Buffaz - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 10
24 Stijn Devolder - Discovery Channel 10
25 Sébastien Duret - Bretagne-Armor Lux 10
26 Nicolas Roche - Crédit Agricole 9
27 Arnaud Gerard - Française des Jeux 9
28 Nicolas Jalabert - Agritubel 6
29 David Lelay - Bretagne-Armor Lux 4
30 Adam Hansen - T-Mobile Professional Cycling 4
31 Christophe Edaleine - Crédit Agricole 4
32 Arnold Jeannesson - Auber 93 3
33 Christophe Mengin - Française des Jeux 3
34 Fumiyuki Beppu - Discovery Channel 2
35 Andrey Med Yannikov - Kazakh National Team 2
36 Scott Davis - T-Mobile Professional Cycling 2
37 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 1
38 Denis Robin - Agritubel 1


Slutstillingen i bjergkonkurrencen
1 John Gadret - AG2r Prévoyance 45 pts
2 Pierre Rolland - Crédit Agricole 44
3 Ivan Santaromita - Quickstep-Innergetic 33
4 Johannes Fröehlinger - Gerolsteiner 28
5 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 27
6 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 23
7 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 22
8 Bauke Mollema - Rabobank (Continental) 22
9 Guillaume Levarlet - Auber 93 22
10 Maryan Hary - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 19
11 Beat Zberg - Gerolsteiner 16
12 Alexandr Dyachenko - Kazakh National Team 13
13 Mickaël Buffaz - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 12
14 Patrice Halgand - Crédit Agricole 12
15 Sébastien Duret - Bretagne-Armor Lux 12
16 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance 11
17 Hubert Schwab - Quickstep-Innergetic 10
18 Cyrille Gautier - Bretagne-Armor Lux 10
19 Rémy Pauriol - Crédit Agricole 9
20 Brian Vandborg - Discovery Channel 9
21 Joahnn Tschopp - Bouygues Telecom 8
22 Giovanni Visconti - Quickstep-Innergetic 8
23 David Lelay - Bretagne-Armor Lux 6
24 Stijn Devolder - Discovery Channel 5
25 Julien Loubet - AG2r Prévoyance 5
26 Stéphane Petilleau - Bretagne-Armor Lux 4
27 Christophe Mengin - Française des Jeux 4
28 Frédéric Bessy - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3
29 Fumiyuki Beppu - Discovery Channel 3
30 Dmytro Grabovskyy - Quickstep-Innergetic 2
31 Mark Cassidy - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 2
32 Adam Hansen - T-Mobile Professional Cycling 1
33 Arnold Jeannesson - Auber 93 1


Slutstillingen i ungdomskonkurrencen
1 Bauke Mollema - Rabobank (Continental) 14.27.25
2 Guillaume Levarlet - Auber 93 2.26
3 Cyrille Gautier - Bretagne-Armor Lux 3.59
4 Anthony Roux - Française des Jeux 8.56
5 Mickaël Larpe - Roubaix Lille Metropole 14.08
6 Dmytro Grabovskyy - Quickstep-Innergetic 17.47
7 Arnold Jeannesson - Auber 93 18.59
8 Jean-Charles Senac - AG2r Prévoyance 20.00
9 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance 20.18
10 Johannes Fröehlinger - Gerolsteiner 20.42
11 Steven Kruijswijk - Rabobank (Continental) 21.34
12 Julien Loubet - AG2r Prévoyance 22.51
13 Dmitriy Gruzdev - Kazakh National Team 23.08
14 Pierre Rolland - Crédit Agricole 23.21
15 Maxime Bouet - Agritubel 30.00
16 Tom Leezer - Rabobank (Continental) 33.26
17 Mark Cassidy - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 41.09
18 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole 50.51


Slutstillingen i holdkonkurrencen
1 AG2r Prévoyance 43.29.18
2 Quickstep-Innergetic 5.38
3 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 5.59
4 Bretagne-Armor Lux 7.49
5 Crédit Agricole 14.00
6 Kazakhstan National Team 19.55
7 Discovery Channel 20.43
8 Bouygues Telecom 22.40
9 Gerolsteiner 25.53
10 Rabobank (Continental) 30.23
11 Agritubel 31.14
12 T-Mobile Professional Cycling 45.11
13 Roubaix Lille Metropole 58.47
14 Jartazi Promo Fashion 1.00.11
15 Française des Jeux 1.09.52

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger