Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Jonas Aaen vandt Danbolig løbet

Jonas Aaen vandt Danbolig løbet

16. juni 2007 20:030

Annonce

Team GLS rytteren Jonas Aaen vandt Danbolig løbet i Greve. Rytterne skulle køre 153 kilometer fordelt over seks omgange og efter et hårdt løb i silende regnvejr, skulle det hele afgøres i en spurt mellem godt 40 ryttere, og her viste Aaen sig at være den hurtigste.

”Det var simpelthen helt perfekt. Det er altid dejligt at vinde,” udtalte Jonas Aaen efter løbet og fortalte så om løbets udvikling.

”Det var rigtigt dårligt vejr, og regnen stod simpelthen ned i stænger både før, under og efter løbet. Allerede fra start af blev der stukket i højre og venstre side, og på anden omgang kom jeg afsted sammen med Morten Reckweg og tre andre. Efter en omgang i udbrud blev vi dog indhentet af feltet igen.”

”Ude på næstsidste omgang kom Thomas Oredsson afsted sammen med Lasse Bøchman fra Glud & Marstrand Horsens. De to fik oparbejdet et forspring på mellem 40 og 50 sekunder. Men med bare 10 kilometer til mål lykkedes det Team Vision Bike at indhente dem. Dermed skulle det hele afgøres i en spurt mellem ca. 40 ryttere.”

”Holdet – som havde kørt super flot og aggressivt hele dagen - kørte derfor et tog for mig, og Thomas Kristiansen afleverede mig som sidste mand helt perfekt med 200 meter til mål, så jeg kunne vinde løbet meget suverænt,” sluttede en yderst tilfreds Jonas Aaen med.


Resultat af Danbolig løbet
1 Jonas Aaen Jørgensen - Team Gls 03:27:32
2 Martin Hansen - Herning Ck - Elite s.t.
3 Morten Høberg - Team Reelight s.t.
4 Dejan Aistrup - Køge Cr s.t.
5 Morten Øllegaard - Team Python Pro Næstved s.t.
6 Thomas Kristiansen - Team Gls s.t.
7 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand Horsens s.t.
8 Guytan Lilholt - Herning Ck - Elite s.t.
9 Glenn Bak - Team Farsø s.t.
10 Mads Bugge Andersen - Team Vision Bikes - Løgstør Parkhotel s.t.
11 Christian Ranneries - Team Python Pro Næstved s.t.
12 Christian Juul Andreasen - Team Python Pro Næstved s.t.
13 Simon Lerbech - Team Vision Bikes - Løgstør Parkhotel s.t.
14 Troels Toftager Nielsen - Abc s.t.
15 Michael Smith Larsen - Herning Ck - Elite s.t.

B 125 KM.
1 Jesper Thomsen - Ck Kronborg 03:05:46
2 Jesper Lassen - Ck Kronborg s.t.
3 Martin Christiansen - Politiets Ca s.t.
4 Martin Hammer Larsen - Hvidovre Ck s.t.
5 Christian Kouyoumdjian - Libanon s.t.
6 Jesper Juul Andreasen - Næstved Bc 03:06:40
7 Lasse Søgaard - Cycling Nord s.t.

BEG 100 km.
1 Peter Madsen - Hvidovre Ck s.t.
2 Peter Moll Hjort - Abc 02:32:51
3 Kenny Møberg - Ck Aarhus s.t.
4 Jens Noppenau - Fbl 02:33:29
5 Ole Baltersen - Ordrup CC s.t.
6 Mikkel Worm - Slagelse Cr s.t.
7 Mikkel Christiansen - Roskilde Cr s.t.
8 Ulf Persson - CK Ringen s.t.
9 Michael Buck Kesby - Dcr Ballerup s.t.
10 Jesper Bødker Buchtrup - Team Cykling Ringsted s.t.
11 Tony Elliot Christoffersen - Hvidovre Ck s.t.

C 100 km.
1 Jesper Dünweber Darre - Abc s.t.
2 Claus Erik Nielsen - Roskilde Cr s.t.
3 Kristian Thomas Rask Egholm - Roskilde Cr s.t.
4 John Kronborg Ebsen - Cycling Nord s.t.
5 Jannik Hyldtoft Hansen - Tønder Acr s.t.
6 Henrik Dam Nielsen - Cykling Odense s.t.
7 Kasper Storgaard Andersen - Hvidovre Ck s.t.
8 Christian Hamburger Larsen - Amager Cr s.t.
9 Hans Chr. Bøgelund Hansen - Kck Herlev s.t.
10 Anders Meinecke - Amager Cr s.t.
11 Frederik Roed - Hillerød Ck s.t.
12 Finn Samson - Hvidovre Ck s.t.

DA 100 km.
1 Iben Bohé - Hillerød CK 02:40:17
2 Jette Cathrine Fuglsang - Ck Aarhus s.t.
3 Trine Schmidt - Værløse Farum Ck 02:41:08
4 Karina Hegelund - Esbjerg Cr 02:51:22
5 Trine Lorentzen - ABC s.t.
6 Maria Bornak - Hillerød Ck s.t.
7 Nikoline Hansen - Bov Cc s.t.
8 Mette Nørtoft - CK Århus s.t.
9 Pernille Vork - Esbjerg Cr s.t.
10 Henriette Frederiksen - Herning Ck s.t.

H40 100 km.
1 Thomas Schlüter - Roskilde Cr 02:29:20
2 Lars Uffe Nielsen - TCR s.t.
3 Christian Poulsen - Dcr Ballerup s.t.
4 Ralph Jensen - Hvidovre Ck 02:30:50
5 Frank Reuter - Politiets Ca s.t.
6 Ole Egeblad - Roskilde Cr s.t.
7 Martin Lohmann - Kck Herlev s.t.
8 Bo Simonsen - Køge Cr s.t.
9 Steffen Høhl Quebec - Ck Fix s.t.
10 Erik Madsby - Politiets Ca s.t.
11 Peter Riber-sellebjerg - Amager Cr s.t.
12 Jan Faber - Greve Cc s.t.
13 Henrik Peter Jensen - Dbc s.t.
14 Heinz Vange - Greve Cc s.t.
15 Arne Odgaard Nielsen - Morsø Ck s.t.

H50 75 km.
1 Kurt Hansen - Køge Cr 01:53:05
2 Jørgen Eriksen Hansen - Politiets Ca s.t.
3 John Mehr - Amager Cr s.t.
4 Jørgen Østerby - Abc 01:55:45
5 Thomas Kyng - Abc s.t.
6 Micael Becker - Abc s.t.
7 Johannes Risbjerg - Politiets Ca s.t.
8 Bjarne Kratholm - Amager Cr s.t.
9 Bo Juul Kisum - Kck Herlev s.t.
10 Bjørn Midtgaard - Holbæk Cr s.t.

H60 75 km.
1 Ole Vinge Olsen - Hillerød Ck 02:02:39
2 Leif Aage Nielsen - Politiets Ca s.t.
3 Børge Bundgaard Sørensen - Greve Cc s.t.
4 Jelle Simonsen - Team Cykling Ringsted s.t.
5 Niels Oluf Kristensen - Randers Ck 1910 s.t.
6 Mogens Bøhm - s.t.
7 Thomas Spread Campion - Hillerød Ck s.t.
8 Børge Christensen - Nakskov Cc s.t.
9 Torben Christen Søegaard - Hillerød Ck s.t.
10 Jørgen Andersen - Sorø Bc s.t.

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 14/06-18/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR