Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Kashechkin sejrede på bjergetape

Kashechkin sejrede på bjergetape

11. marts 2006 16:180

Annonce

Andrey Kashechkin vandt 6. etape af Paris - Nice. Etapen bød på mange stigninger undervejs. Kashechkin kørte solo og vandt etapen med mere end et minut til de fire efterfølgende franskmænd: Sylvain Chavanel, Sandy Casar, Thomas Voekler og David Moncoutie, som kom i mål i nævnte rækkefølge.

Floyd Landis forsvarede sin samlede føring, imens Frank Schleck er nummer 5 samlet.

Allerede fra starten af dagens etape blev der kørt meget stærkt, og fra Team CSC var Jens Voigt med i alle ryk der blev lavet. Efter små 60 kilometers kørsel kom 19 ryttere, Jens Voigt, Andrey Kacheshkin, Daniel Navarro, Aitor Osa, Yaroslav Popovych, Dmitryi Fofonov, Vicente Garcia Acosta, Aitor Perez Arrieta, Nicolas Portal, Sylvain Chavanel, David Moncoutie, Maxime Monfort, Rik Verbrugghe, Jurgen Van de Wale, Evgueni Petrov, Thomas Voeckler, Sandy Casar, Francis Mourey, afsted i det som skulle vise sig, at være det afgørende udbrud.

De 19 ryttere arbejde fra start meget godt sammen og øgede stille og roligt deres forspring ned til feltet. Forspringet kom dog aldrig over de fire minutter, så Phonak, med hjælp af Rabobank og Quickstep, havde rimeligt styr på det, selvom Landis førertrøje en overgang var yderst truet.

Efter 90 kilometers kørsel var Team CSC endnu engang uheldige, da Bobby Julich styrtede. Julich kom på cyklen igen og gennemførte etapen, men det gjorde at han ikke længere havde kontakt med udbruddet.

Da rytterne ramte dagens kategori 1. stigning, Col de Bourigaille, lavede Petrov et ryk i frontgruppen og han fik hurtigt skabt et hul ned til resten af gruppen. Stille og roligt øgede Petrov sit forspring, og selvom der blev arbejde forholdsvis godt sammen hos forfølgerne, øgede Petrov sit forspring til næsten to minutter.

Med 25 kilometer til mål kom dagens sidste stigning, Col du Tanneron, og her viste dagens senere vinder, Kacheshkin, hvilket stort talent han er. Alene kørte han op til Petrov og hurtigt efterlod han ham. Bagved var resten af forfølgerne spredt i atomer. En af dem som først måtte opgive, var Jens Voigt, som derefter lod sig falde tilbage til feltet, for at være ved Schlecks side. En gruppe på fem ryttere, Moncoutie, Voeckler, Casar, Van de Walle og Chavanel fortsatte dog jagten på Kacheshkin og Petrov.

Petrov fik de hurtigt indfanget, men Kacheshkin fik et bare større og større forspring. Kort før toppen af stigningen prøvede Chavanel så chancen alene og på toppen var han kun 20 sekunder efter, mens de øvrige fem ryttere var yderligere 15 sekunder efter. Derefter startede en stor jagt ned mod mål og en overgang var Chavanel kun 13 sekunder efter Kacheshkin, men derefter gik afstanden kun en vej og det var et større og større tidsafstand ned til Chavanel. Dermed kunne Kacheshkin altså køre alene over stregen til en enorm flot sejr.

Kampen mellem favoritterne blev i dag holdt på standby og dermed er der lagt op til en meget spændende etape i morgen.

Resultat af 6. etape
1 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 4.12.08 (42.596 km/t)
2 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.06
3 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 1.11
4 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
5 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
6 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
7 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
8 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 1.33
9 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance
10 Frank Schleck (Lux) Team CSC
11 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
12 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
13 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
14 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
15 Erik Dekker (Ned) Rabobank
16 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
17 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel
18 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
19 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux
20 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
21 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems
22 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
23 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
24 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
25 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
26 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
27 Patxi Xabier Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
28 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team
29 Aitor Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
30 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
31 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
32 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems
33 Jens Voigt (Ger) Team CSC
34 Luis Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
35 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
36 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 3.36
37 Francesco Failli (Ita) Liquigas
38 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
39 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
40 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram
41 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic
42 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
43 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
44 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
45 Lilian Jegou (Fra) Française des Jeux
46 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner
47 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
48 Daniel Navarro (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
49 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
50 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
51 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
52 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
53 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
54 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
55 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
56 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
57 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
58 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 6.21
59 Jorg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
60 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 6.49
61 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team
62 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 7.20
63 Javier Meijas (Spa) Saunier Duval-Prodir
64 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
65 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
66 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
67 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
68 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance
69 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel
70 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
71 Bobby Julich (USA) Team CSC
72 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 7.24
73 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 10.28
74 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux
75 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 12.19
76 Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
77 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
78 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone
79 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step-Innergetic 12.46
80 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
81 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
82 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram
83 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic
84 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic
85 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
86 Jan Boven (Ned) Rabobank
87 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
88 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole
89 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
90 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
91 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
92 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
93 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
94 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
95 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux
96 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux
97 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
98 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 17.24
99 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
100 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
101 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
102 Sergio Paulinho (Por) Liberty Seguros-Würth Team
103 Andrea Peron (Ita) Team CSC
104 Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto 20.43
105 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
106 Michael Albasini (Swi) Liquigas
107 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
108 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile Team
109 Björn Schröder (Ger) Team Milram
110 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir
111 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
112 Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel
113 Benoit Salmon (Fra) Agritubel
114 Arkaitz Duran Aroca (Spa) Saunier Duval-Prodir
115 Jose Antonio Redondo (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
116 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
117 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
118 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
119 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
120 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
121 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi

Udgået ryttere på dagens etape
DNF Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
DNF Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance
DNF Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
DNF Dario Cioni (Ita) Liquigas
DNF Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
DNF Bas Giling (Ned) T-Mobile Team
DNF Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
DNF Vladimir Guysev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
DNF Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
DNF Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
DNF Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto
DNF Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
DNF Hans Dekkers (Ned) Agritubel
DNF David Zabriskie (USA) Team CSC
DNS Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner

Samlet stilling efter 6. etape
1 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 28.24.45
2 Patxi Xabier Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 0.09
3 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.13
4 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.23
5 Frank Schleck (Lux) Team CSC
6 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.35
7 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 1.39
8 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.40
9 Erik Dekker (Ned) Rabobank 1.41
10 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 1.43
11 Luis Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 3.02
12 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 3.25
13 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.40
14 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
15 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 3.51
16 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3.56
17 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 4.00
18 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 4.02
19 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 4.13
20 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 4.22
21 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 5.18
22 Aitor Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 5.19
23 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 5.21
24 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 5.50
25 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 5.59
26 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 6.53
27 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 7.03
28 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 7.23
29 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 7.24
30 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 8.32
31 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 9.14
32 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 9.21
33 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems 9.59
34 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir 10.20
35 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 11.12
36 Daniel Navarro (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 12.44
37 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13.32
38 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 14.29
39 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team 14.36
40 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 14.58
41 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner 15.04
42 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15.18
43 Bobby Julich (USA) Team CSC 15.48
44 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 15.49
45 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 16.19
46 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 16.32
47 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 16.39
48 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 16.52
49 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel 19.22
50 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 19.37
51 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 20.01
52 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 20.52
53 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 20.59
54 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 22.23
55 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 23.10
56 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 23.23
57 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 24.04
58 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step-Innergetic 24.10
59 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 25.51
60 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 26.03
61 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 26.14
62 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux 26.47
63 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 26.54
64 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 27.13
65 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 28.24
66 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team 28.28
67 Jens Voigt (Ger) Team CSC 28.29
68 Francesco Failli (Ita) Liquigas 28.56
69 Lilian Jegou (Fra) Française des Jeux 29.01
70 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 29.32
71 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 29.52
72 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 30.32
73 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 31.01
74 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 32.54
75 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 33.04
76 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 34.00
77 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 34.10
78 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 34.23
79 Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 35.21
80 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 35.55
81 Jorg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 36.14
82 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 36.24
83 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 36.28
84 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 37.04
85 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir 37.09
86 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 37.20
87 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi 38.20
88 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone 38.44
89 Benoit Salmon (Fra) Agritubel 40.38
90 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 40.39
91 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 40.55
92 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 41.20
93 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 41.49
94 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 42.05
95 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 42.39
96 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 42.41
97 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile Team 43.00
98 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole 44.08
99 Jan Boven (Ned) Rabobank 44.19
100 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic 44.26
101 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 44.28
102 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram 45.27
103 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 45.48
104 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 46.22
105 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 46.27
106 Sergio Paulinho (Por) Liberty Seguros-Würth Team 46.43
107 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 46.59
108 Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel 48.05
109 Javier Meijas (Spa) Saunier Duval-Prodir 49.34
110 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 50.41
111 Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto 53.14
112 Björn Schröder (Ger) Team Milram 53.18
113 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 55.02
114 Michael Albasini (Swi) Liquigas 56.11
115 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 56.19
116 Andrea Peron (Ita) Team CSC 56.52
117 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 56.53
118 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi 58.36
119 Jose Antonio Redondo (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 59.13
120 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 1.01.25
121 Arkaitz Duran Aroca (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.02.50

Pointkonkurrencen efter 6. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 91 pts
2 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 56
3 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 50
4 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 48
5 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 48
6 Frank Schleck (Lux) Team CSC 46
7 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 38
8 Lilian Jegou (Fra) Française des Jeux 38
9 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 36
10 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 36
11 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 32
12 Patxi Xabier Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 31
13 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 31
14 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 30
15 Bobby Julich (USA) Team CSC 29
16 Erik Dekker (Ned) Rabobank 29
17 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
18 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 25
19 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 25
20 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 23
21 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 22
22 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 22
23 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 21
24 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 20
25 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile Team 19
26 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 18
27 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 17
28 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 17
29 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole 17
30 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 16
31 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 16
32 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 15
33 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 15
34 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 15
35 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 14
36 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone 14
37 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 13
38 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 13
39 Luis Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 12
40 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 12
41 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 12
42 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 11
43 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 10
44 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 9
45 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 9
46 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir 9
47 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 8
48 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 8
49 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 7
50 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 7
51 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 7
52 Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel 6
53 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 6
54 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner 6
55 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 5
56 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 3
57 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 3
58 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 3
59 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 3
60 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 3
61 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 3
62 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 2
63 Daniel Navarro (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 2
64 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 2
65 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 2
66 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 2
67 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
68 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step-Innergetic 1
69 Jens Voigt (Ger) Team CSC 1

Bjergkonkurrencen efter 6. etape
1 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 42 pts
2 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 38
3 Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel 35
4 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 23
5 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 19
6 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 19
7 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 13
8 Jens Voigt (Ger) Team CSC 13
9 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 12
10 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 12
11 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 11
12 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 10
13 Aitor Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 10
14 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 8
15 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 8
16 Patxi Xabier Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 8
17 Luis Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 8
18 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 8
19 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
20 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 6
21 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 6
22 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 6
23 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 5
24 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 5
25 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 4
26 Frank Schleck (Lux) Team CSC 4
27 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 4
28 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 4
29 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
30 Daniel Navarro (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 3
31 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
32 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 3
33 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 3
34 Sergio Paulinho (Por) Liberty Seguros-Würth Team 3
35 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
36 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 2
37 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 2
38 Björn Schröder (Ger) Team Milram 2
39 Bobby Julich (USA) Team CSC 1
40 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 1
41 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
42 Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
43 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 1
44 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 1
45 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic 1
46 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 1

Holdkonkurrencen efter 6. etape
1 Discovery Channel Team 85.21.58
2 Lampre-Fondital 0.15
3 Liberty Seguros-Würth Team 0.21
4 Credit Agricole 3.13
5 Euskaltel-Euskadi 6.51
6 Phonak Hearing Systems 7.13
7 Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.41
8 Cofidis Credit Par Telephone 10.36
9 Francaise Des Jeux 10.48
10 Ag2R Prevoyance 12.17
11 Davitamon-Lotto 12.47
12 Rabobank 14.59
13 Saunier Duval-Prodir 28.15
14 Gerolsteiner 31.53
15 Quick Step-Innergetic 35.25
16 Bouygues Telecom 35.58
17 Team CSC 37.52
18 T-Mobile Team 39.13
19 Agritubel 55.42
20 Liquigas 1.03.48
21 Team Milram 1.28.12

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

GP Général Patton(1.1) 03/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 03/07-06/07

GP Luxembourg(1.1) 04/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR