Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Følg os Nyhedsbrev VELOMIO

Klassika Primavera: Sejr til Sastre - Opd.
09. april 2006 14:55 af Feltet.dk 0
Carlos Sastre sad med, da feltet for alvor splittedes på løbets hårdeste stigning, der skulle forceres tre gange i finalen. En mindre gruppe slap væk, men den blev sidenhen halveret efter et angreb fra Carlos Sastre, og da løbet skulle afgøres, var den spanske humørbombe hurtigst i spurten, som han vandt foran Lampre-Fonditals Damiano Cunego.

”Det var rigtig rart at prøve at vinde et løb igen. Enkeltstarten i går var en god test for mig, og jeg var meget motiveret for at forsøge noget i dag. Lampre kontrollerede løbet det meste af dagen, men i finalen var det kun meget få ryttere, der kunne sidde med når det gik opad. Jeg rykkede på den sidste stigning for at skabe yderligere udskilning og angreb igen kort før mål. Da jeg blev hentet, valgte jeg at spare de sidste kræfter til spurten og fik lige nøjagtig presset mig foran på målstregen. Jeg har kæmpet hårdt for at komme i form, og så er det stort, når det så lykkedes at lave et godt resultat, og det giver selvfølgelig god moral til de kommende løb,” sagde en glad Carlos Sastre efter sejren.

Sportsdirektør Kim Andersen var også en glad mand efter dagens løb. ”Det var fantastisk at se Carlos vinde. Han kørte en perfekt finale og havde kræfter til at slå selveste Cunego i spurten. Han viste gode takter på enkeltstarten i går, og i dag var han simpelthen på toppen. Det var helt sikkert en vigtig sejr for ham, og en god indikation af hans form her før Ardennerne,” lød det fra sportsdirektøren.

Resultat af Klassika Primavera
1 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC 4.00.57 (42.581 km/t)

2 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
3 Joaquín Rodríguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
4 Alberto Contador Velasco (Spa) Liberty Seguros-Wurth
5 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.12
6 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 0.23
7 Jaume Robira Pons (Spa) Andalucia-Paul Versan
8 Francisco Pérez Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
9 David Etxebarria Alkorta (Spa) Liberty Seguros-Wurth
10 José Gómez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.26
11 David López García (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.27
12 Javier Pascual Rodríguez (Spa) Comunidad Valenciana 0.29
13 David Muñoz Bañón (Spa) Comunidad Valenciana
14 Beñat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi
15 Rubén Pérez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
16 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
17 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
18 Adrián Palomares Villaplana (Spa) Kaiku
19 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi
20 Unai Osa Eizagirre (Spa) Liberty Seguros-Wurth
21 José Luis Carrasco Gámiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
22 Alberto Rodríguez Oliver (Spa) Massi
23 Josu Mondelo Díaz (Spa) Spiuk-Extremadura
24 Iker Camaño Ortuzar (Spa) Euskaltel-Euskadi
25 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
26 Daniel Moreno Fernández (Spa) Relax-Gam
27 Igor Anton Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi
28 Arkaitz Durán (Spa) Saunier Duval-Prodir
29 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
30 Adolfo García Quesada (Spa) Andalucia-Paul Versan
31 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC
32 Daniel Navarro García (Spa) Liberty Seguros-Wurth
33 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Comunidad Valenciana
34 Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
35 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.48
36 Vicente Peiró Marqueno (Spa) Comunidad Valenciana
37 Iván Velasco Murillo (Spa) Orbea 1.08
38 Manuel Vázquez Hueso (Spa) Andalucia-Paul Versan
39 Manuel Lloret Zaragoza (Spa) Comunidad Valenciana
40 Dailos Diaz Armas (Spa) Orbea
41 David Latasa Lasa (Spa) Comunidad Valenciana
42 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam
43 Jorge García Marín (Spa) Relax-Gam 1.31
44 Aarón Villegas Trapaga (Spa) Orbea
45 Mario Sánchez Fernández (Spa) Andalucia-Paul Versan
46 Gorka Amuriza Gumucio (Spa) Orbea
47 Juan Carlos López Marín (Col) Grupo Nicolas Mateos
48 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam
49 Pedro Romero Ocampo (Spa) Spiuk-Extremadura
50 Jordi Berenguer (Spa) Massi 1.33
51 Ángel Rodríguez García (Spa) Spiuk-Extremadura
52 Francisco J Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
53 Iván Melero Coco (Spa) Orbea 1.56
54 Enrique Salgueiro (Spa) Spiuk-Extremadura 2.02
55 Ricardo Serrano González (Spa) Kaiku 2.31
56 Oleg Chuzhda (Ukr) Comunidad Valenciana 2.51
57 Luis Maldonado Cano (Spa) Massi
58 Rafael Casero Moreno (Spa) 3 Molinos Resort
59 Pedro Luis Marichalar (Spa) Andalucia-Paul Versan
60 Joseba Zumeta Etxabe (Spa) Orbea
61 Martín Mata Cabello (Spa) Grupo Nicolas Mateos
62 Manuel Ortega Ocaña (Spa) Andalucia-Paul Versan
63 Fernando Herrero Gutiérrez (Spa) Grupo Nicolas Mateos
64 Javier Moreno Bazán (Spa) Grupo Nicolas Mateos
65 José Miguel Elías Galindo (Spa) Relax-Gam
66 Claudio José Casas Gallego (Spa) Comunidad Valenciana
67 Daniel Redondo Ramos (Spa) Liberty Seguros-Wurth
68 Jorge Ferrío Luque (Spa) 3 Molinos Resort
69 Jesús Ramírez Torres (Spa) Spiuk-Extremadura
70 Isidro Cerrato López (Spa) 3 Molinos Resort
71 Jens Voigt (Ger) Team CSC 3.47
72 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
73 Frank Schleck (Lux) Team CSC

74 José A Arroyo Martínez (Spa) Spiuk-Extremadura 4.47
75 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros-Wurth 5.18
76 Rubén Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 6.13
77 Haimar Zubeldia Aguirre (Spa) Saunier Duval-Prodir
78 Fernández De La Puebla (Spa) Euskaltel-Euskadi
79 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.17
80 Óscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
81 Unai Etxebarria Arana (Ven) Euskaltel-Euskadi
82 Diego Milán Jiménez (Spa) Grupo Nicolas Mateos
83 Gustavo César Veloso (Spa) Kaiku
84 Mikel Pradera Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
85 Juan Carlos Fernández Mora (Spa) Grupo Nicolas Mateos
86 Iker Leonet Iza (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
87 Vícto M García Estévez (Spa) Grupo Nicolas Mateos
88 Antón Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi
89 Rafael Macarrón (Spa) Spiuk-Extremadura
90 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
91 Víctor Hernández Beata (Spa) Grupo Nicolas Mateos
92 Xavier Tondo Volpini (Spa) Relax-Gam
93 Alexis Rodríguez Hernández (Spa) 3 Molinos Resort
94 Sergio Paulinho (Por) Liberty Seguros-Wurth
95 Alberto Benítez Román (Spa) Saunier Duval-Prodir
96 José Ruiz Sánchez (Spa) Andalucia-Paul Versan
97 Josu Agirre Aseginolaza (Spa) Orbea
98 Pedro Martínez (Spa) 3 Molinos Resort
99 Francisco Cabello Luque (Spa) Andalucia-Paul Versan
100 Wilson Cepeda Cuervo (Col) Massi
101 José A Pecharroman Fabian (Spa) Comunidad Valenciana
102 Javier Ruiz De Larrinaga (Spa) Kaiku
103 Antonio Olmo Menacho (Spa) Comunidad Valenciana
104 Juan José Cobo Acebo (Spa) Saunier Duval-Prodir
105 Rubén Lorca Jiménez (Spa) 3 Molinos Resort 11.50
106 Denis Kudashev (Rus) Relax-Gam
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM(CM) 23/09

Tour de l'Eurométropole(1.HC ) 22/09

Duo Normand(1.1) 23/09

Gooikse Pijl(1.1) 23/09

Grand Prix d'Isbergues - ...(1.1) 23/09

Memorial Marco Pantani(1.1) 22/09

Trofeo Matteotti(1.1) 23/09

Hammer Zagreb(2.1) 20/09-22/09

VM(CM) 23/09

Duo Normand(1.1) 23/09

Gooikse Pijl(1.1) 23/09

Grand Prix d'Isbergues - ...(1.1) 23/09

Trofeo Matteotti(1.1) 23/09

Famenne Ardenne Classic(1.1) 27/09

Tour of Almaty(2.1) 29/09-30/09

Tour de Vendée(1.1) 30/09

Ungdoms OL(JO) 01/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 02/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First-Drapac

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team LottoNL-Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »