Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Kopp og Bernabeú sejrede på Mallorca

Kopp og Bernabeú sejrede på Mallorca

09. februar 2006 16:080
I dag blev det femte løb i Challenge Mallorca kørt. Løbet blev kørt fra Magalluf til Palmanova over 149,3 km. I spurten sikrede unge David Kopp sig sejren og vandt dermed det sidste af de 5 endagsløb på Mallorca.

Samlet vinder efter de fem løb blev Comunidad Valenciana rytteren David Bernabeú.


Resultat af Trofeo Calvia
1 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 3.50.11
2 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
3 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
4 Julian Sanchez (Spa) Comunidad Valenciana
5 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 0.02
6 Jorge Azanza (Spa) Kaiku
7 Javier Benitez (Spa) Grupo Nicolas Mateos
8 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
9 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
10 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems
11 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi
12 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
13 Pedro Luis Marichalar (Spa) Andalucia-Paul Versan
14 Angel Edo (Spa) Andalucia-Paul Versan
15 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
16 Jon Bru (Spa) Kaiku
17 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team
18 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
19 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 0.07
20 Rodrigo Garcia (Spa) Kaiku
21 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
22 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
23 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto
24 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems
25 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.10
26 Israel Nuñez (Spa) Kaiku
27 David Munoz (Spa) Comunidad Valenciana
28 Luis Perez (Spa) Andalucia-Paul Versan
29 Sergio Herrero (Spa) Viña Magna-Cropu
30 Jesus Del Nero (Spa) 3 Molinos Resort
31 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
32 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
33 David Bernabeu (Spa) Comunidad Valenciana
34 Frank Schleck (Lux) Team CSC
35 Carlos Castaño (Spa) Kaiku
36 Sergio Escobar (Spa) Grupo Nicolas Mateos
37 Osca Gar.-Casarrubios (Spa) Relax-Gam
38 José Enriqu Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems
39 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2R Prevoyance
40 Fernando Herrero (Spa) Grupo Nicolas Mateos
41 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic
42 Francisco Cabello (Spa) Andalucia-Paul Versan
43 Jesus Hernandez (Spa) Relax-Gam
44 Gerardo Fernandez (Arg) Viña Magna-Cropu
45 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
46 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
47 Adolfo Garcia (Spa) Andalucia-Paul Versan
48 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
49 Bram De Groot (Ned) Rabobank
50 Jose Luis Carrasco (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
51 Santos Gonzalez (Spa) 3 Molinos Resort
52 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic
53 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
54 Jan Hruska (Cze) 3 Molinos Resort
55 Victor Manuel Garcia (Spa) Grupo Nicolas Mateos
56 Carty Jonathan P. Mc (USA) Phonak Hearing Systems
57 Luis Fernandez (Spa) Phonak Hearing Systems
58 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic
59 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
60 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
61 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
62 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
63 Antonio Tauler (Spa) 3 Molinos Resort
64 José Mario Almagro (Spa) Relax-Gam
65 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
66 Iker Leonet (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
67 Francisco Perez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
68 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC
69 Javier Moreno (Spa) Grupo Nicolas Mateos
70 Inigo Chaurreau (Spa) Ag2R Prevoyance
71 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
72 Juan Gomis (Spa) Comunidad Valenciana
73 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
74 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
75 Adrian Palomares (Spa) Kaiku 0.21
76 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team
77 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir
78 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto
79 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
80 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
81 José Luis Arrieta (Spa) Ag2R Prevoyance
82 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
83 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile Team
84 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
85 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
86 José Adrian Bonilla (CRc) Comunidad Valenciana
87 Alberto Losada (Spa) Kaiku 0.52
88 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.32
89 Fco. José Terciado (Spa) Relax-Gam
90 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 4.30
91 Theo Eltink (Ned) Rabobank
92 Gustavo Cesar (Spa) Kaiku
93 Mikel Astarloza (Spa) Ag2R Prevoyance
94 Victor Hernandez (Spa) Grupo Nicolas Mateos
95 Sergio Pardilla (Spa) Viña Magna-Cropu
96 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
97 Javier Meijas (Spa) Saunier Duval-Prodir
98 Vicente Peiro (Spa) Comunidad Valenciana
99 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic 4.52
100 Francesco Chicchi (Ita) Quick Step-Innergetic
101 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.16
102 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 8.17
103 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
104 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
105 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
106 Jesus Buendia (Spa) 3 Molinos Resort
107 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
108 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
109 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 11.24
110 Lloyd Mondory (Fra) Ag2R Prevoyance 13.46
111 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval-Prodir
112 Ivan Seledkov (Rus) OMNIBIKE-Dynamo Moscow
113 Manuel Ortega (Spa) Andalucia-Paul Versan 13.49
114 Javier Ruiz (Spa) Kaiku 13.56
115 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic
116 Manuel Lloret (Spa) Comunidad Valenciana
117 José Luis Martinez (Spa) Comunidad Valenciana
118 Koldo Gil (Spa) Saunier Duval-Prodir
119 Juan Olmo (Spa) Andalucia-Paul Versan
120 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance 16.01
121 Vladislav Borisov (Rus) OMNIBIKE-Dynamo Moscow
122 Diego Gallego (Spa) Viña Magna-Cropu 17.47
123 Carlos Torrent (Spa) Viña Magna-Cropu
124 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
125 José Herrada (Spa) Viña Magna-Cropu
126 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia-Paul Versan
127 Pablo Urtasun (Spa) Kaiku 29.06
128 Charles Dionne (Can) Saunier Duval-Prodir 34.06
129 Denis Vorontsov (Rus) OMNIBIKE-Dynamo Moscow
130 Ivan Terenine (Rus) OMNIBIKE-Dynamo Moscow

Samlet stilling efter de fem løb
1 David Bernabeu (Spa) Comunidad Valenciana 17.20.05
2 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.07
3 Julian Sanchez (Spa) Comunidad Valenciana 0.16
4 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems 0.20
5 Frank Schleck (Lux) Team CSC 0.28
6 Rodrigo Garcia (Spa) Kaiku 0.31
7 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.35
8 Jorge Azanza (Spa) Kaiku 1.03
9 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.08
10 Francisco Cabello (Spa) Andalucia-Paul Versan 1.17
11 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
12 Adolfo Garcia (Spa) Andalucia-Paul Versan
13 José Mario Almagro (Spa) Relax-Gam
14 Victor Manuel Garcia (Spa) Grupo Nicolas Mateos 1.21
15 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
16 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 1.23
17 Gerardo Fernandez (Arg) Viña Magna-Cropu
18 Jesus Hernandez (Spa) Relax-Gam 1.24
19 Jesus Del Nero (Spa) 3 Molinos Resort 1.49
20 Luis Perez (Spa) Andalucia-Paul Versan 2.08
21 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC 2.27
22 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto 2.32
23 David Munoz (Spa) Comunidad Valenciana 3.25
24 Juan Gomis (Spa) Comunidad Valenciana 4.21
25 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.46
26 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 4.51
27 Carty Jonathan P. Mc (USA) Phonak Hearing Systems 5.19
28 Francisco Perez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.33
29 Osca Gar.-Casarrubios (Spa) Relax-Gam 11.44
30 Inigo Chaurreau (Spa) Ag2R Prevoyance 14.41
31 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 15.15
32 Sergio Escobar (Spa) Grupo Nicolas Mateos 15.41
33 Victor Hernandez (Spa) Grupo Nicolas Mateos 16.04
34 José Adrian Bonilla (CRc) Comunidad Valenciana 16.29
35 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic 17.53
36 Mikel Astarloza (Spa) Ag2R Prevoyance 19.01
37 Fco. José Terciado (Spa) Relax-Gam 19.24
38 Sergio Herrero (Spa) Viña Magna-Cropu 23.50
39 Antonio Tauler (Spa) 3 Molinos Resort
40 Israel Nuñez (Spa) Kaiku
41 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 24.08
42 Juan Olmo (Spa) Andalucia-Paul Versan 25.30
43 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto 25.31
44 Manuel Lloret (Spa) Comunidad Valenciana 26.48
45 José Luis Arrieta (Spa) Ag2R Prevoyance 27.39
46 Fernando Herrero (Spa) Grupo Nicolas Mateos 27.47
47 Javier Benitez (Spa) Grupo Nicolas Mateos 31.10
48 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2R Prevoyance 35.04
49 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 35.55
50 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 39.07
51 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 39.14
52 Sergio Pardilla (Spa) Viña Magna-Cropu 39.24
53 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance 40.28
54 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia-Paul Versan 45.24
55 José Herrada (Spa) Viña Magna-Cropu 49.02
56 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team 52.22
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE