Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Lacota og Andresen vandt i Hammel

Lacota og Andresen vandt i Hammel

05. juni 2006 14:190
Efter to podieplaceringer i hhv. Silkeborg og Viborg, så lykkedes det team Designa Køkkens Allan Bo Andresen at vinde et løb i Pinsen. Den tidligere proffessionelle rytter kørte i mål til en sikker sejr i Sciteq-løbet. Allan Bo Andresen vandt med 14 sekunder ned til Morten Christiansen (Glud & Marstrand Horsens) samt Jonas Fredborg Pedersen (Team Python Pro Næstved).


Allan Bo Andresen vinder / Foto: Flemming Kajbjerg Jensen


Sidste etape i Designa Ladies Cup blev også kørt i Hammel, hvor damerne skulle afgøre, hvem der skulle vinde etapeløbet samlet. Det så på forhånd ud til at ligne et tæt duel imellem Mie Bekker Lacota og Trine Schmidt Hansen. De to danske ryttere havde de forgående dage afgjort alle etaperne imellem sig. Mandag blev ingen undtagelse, da Mie Bekker Lacota kørte hjem til en sikker sejr, imens Trine Schmidt Hansen slog Annette Dam i spurten om anden pladsen.


De bedste ryttere samlet hos seniorerne / Foto: Lotte Schmidt


Klasse: Designa Distance: 87 km.
1 Mie Bekker Lacota Team Mermaid 2.32,56
2 Trine Schmidt Team Mermaid 2.33,11
3 Annette Dam Team Odense Energi s.t.
4 Alexandra Engen Svenska Cykelförbundet s.t.
5 Emilia Fahlin Sv. Landslaget - jun 2.33,37
6 Maria Helena Bornak Team Odense Energi 2.33,40
7 Karina H Nielsen Esbjerg CR 2.33,42
8 Anette Berg Team Mermaid s.t.
9 Line Foss Rye CK - Norge 2.33,44
10 Kristine Saastad Kongsberg IF - Norge s.t.
11 Emma Karlsson Sv. Landslaget - jun 2.33,51
12 Kamilla Ahrensbach Team Mermaid 2.33,54
13 Pernille Vork Esbjerg CR 2.34,50
14 Jessica Kihlbom Sv. Landslaget - jun 2.37,31
15 Margriet Kloppenburg Holbæk s.t.
16 Caroline Svensson Sv. Landslaget - jun s.t.
17 Isabelle Söderberg Sv. Landslaget - jun s.t.
18 Katrin Horn RV Germania Hamburg v. 1923 s.t.
19 Jannie Schöne Schmidt Team Odense Energi s.t.
20 Katarina Knutsson Malmø 2.37,34
21 Signe Ivesen Vejen BC 2.37,36
22 Kine Høst Denstad Arendal - Norge s.t.
23 Lone Drejer CC Gladsaxe 2.40,29
24 Rie Strand Greve CC 2.42,22
25 Nikoline Hansen Bov CC 2.42,41
26 Inge Baumgarten Roskilde CR s.t.
27 Connie Kjøller ABC s.t.
28 Jette Fuglsang Thy 2.43,37
29 Maria Kruse Team Odense Energi 2.43,42
30 Jette Schlüter Roskilde CR 2.43,44

Samlet slutstilling i Designa Ladies Cup 2006 – Senior
1. Mie Bekker Lacota Team Mermaid 9.04'37"
2. Trine Schmidt Team Mermaid 22" efter.
3. Annette Dam Team Odense Energi 2'56" efter.
4. Maria Helena Bornak Team Odense Energi 3'34" efter.
5. Kamilla Ahrensbach Team Mermaid 4'04" efter.
6. Karina H Nielsen Esbjerg CR 7'02" efter.
7. Anette Berg Team Mermaid 7'13" efter.
8. Signe Ivesen Vejen BC 9'55" efter.
9. Line Foss Rye CK, Norge 10'37" efter.
10. Kristine Saastad Kongsberg IF, Norge 10'38" efter.

Samlet slutstilling i Designa Ladies Cup 2006 – Junior
1. Emma Karlsson Sv. Landslaget, jun 9.08'30"
2. Emilia Fahlin Sv. Landslaget, jun 1'34" efter.
3. Alexandra Engen Svenska Cykelförbundet 2'36" efter.
4. Margriet Kloppenburg Holbæk 7'08" efter.
5. Jessica Kihlbom Sv. Landslaget, jun 10'26" efter.
6. Caroline Svensson Sv. Landslaget, jun 10'28" efter.
7. Isabelle Söderberg Sv. Landslaget, jun 10'33" efter.
8. Rie Strand Greve CC 15'24" efter.
9. Inge Baumgarten Roskilde CR 41'01" efter.
10. Denise Henriksen DCR Ballerup 53'53" efter.

Klasse: A Distance: 138 km.
1 Allan Bo Andresen Team Designa Køkken 3.16,06
2 Morten Christiansen Glud & Marstrand Horsens 3.16,20
3 Jonas Fredborg Pedersen Team Python Pro Næstved s.t.
4 Jacob Nielsen Glud & Marstrand Horsens 3.17,05
5 Rune Udby Glud & Marstrand Horsens 3.17,10
6 Chris Anker Sørensen Team Designa Køkken s.t.
7 Benjamin Wittrup Justesen Team Vision-Bikes s.t.
8 Allan Johansen Team CSC 3.17,14
9 Dean Pagh Iversen Farsø CK 3.18,15
10 Morten Meisner CK Aarhus 3.18,17
11 Nikola Aistrup Team Python Pro Næstved 3.19,07
12 Jacob Kollerup Team Vision-Bikes s.t.
13 Simon Lerbech Jensen Team Mermaid 3.19,11
14 Max Sloth Nielsen Farsø CK 3.19,25
15 Mads Bugge Andersen Team Vision-Bikes s.t.
16 Stig S. Dam Farsø CK s.t.
17 Thomas Guldhammer Glud & Marstrand Horsens s.t.
18 Jacob Schneevoigt CK Aarhus s.t.
19 Janif Hecht Team Vision-Bikes s.t.
20 Lars Bo Lomholt Hillerød CK s.t.

Klasse: B Distance: 116 km.
1 Mads Strange Rydicher Ordrup CC 2.58,32
2 Christian Poulsen Kolding BC s.t.
3 Kalle K. Corneliussen Esbjerg CR s.t.
4 Mads Bang Andersen DCR 2.58,34
5 Anders Klinkby Vejen BC s.t.
6 Troels Dyrlund Nakel Svendborg CC s.t.
7 Martin Tom Hansen Hammel CK s.t.
8 Eskil Vammen CK Aarhus s.t.
9 Ulrik Vestergaard Jensen Hedensted Cykelklub s.t.
10 Peter Iten ABC s.t.
11 Daniel Vestergård Andersen Viborg Cycling s.t.
12 Martin Nielsen Cykling Odense s.t.
13 Rasmus Mejldal Cykling Odense 2.58,56
14 Philip Nicholas Nielsen CK Fix 2.59,07
15 Jens Broberg Amager CR s.t.

Klasse: C Distance: 87 km.
1 Rasmus Hvarre Randers CK 2.11,17
2 Thomas Munk Veirum Randers CK10 s.t.
3 Kennet Nielsen Cycling Langeland 2.11,58
4 Mads Kühn Aalborg CR s.t.
5 Bjarke Vodder Nielsen Agerskov CK91 2.11,59
6 Nils Thiesen TRias Flensburg 2.13,51
7 Andreas Pagh Silkeborg IF Cykling s.t.
8 Leslie Lau Køge CR s.t.
9 Søren Pedersen Odder CK s.t.
10 Thomas Bank Jørgensen Horsens AC s.t.
11 Hans Kristian Hoffmann Hedensted Cykelklub s.t.
12 Mads Christensen Aalborg CR s.t.
13 Morten Bundgaard Pedersen Herning CK s.t.
14 Morten Eistrup ABC s.t.
15 Philip Moe Sønderborg CK s.t.

Klasse: Junior Distance: 87 km.
1 Nicolaj F. Olesen Team GLS 2.11,55
2 Rasmus Guldhammer Team Festina Vejle s.t.
3 Kristian Sobota Amager CR s.t.
4 Ricky Jørgensen Team Festina Vejle s.t.
5 Charlie Hultgreen Køhler Odder CK 2.12,16
6 Jacob Gye Madsen Odder CK 2.12,39
7 Nicholas Jørgensen Amager CR 2.12,46
8 Jesper Thomsen Esbjerg CR 2.13,07
9 Michael Schön Poulsen Amager CR 2.14,11
10 Nick Iversen Thy CR 2.15,25
11 Fynn Brestel KRV 2.15,36
12 Jannik Hyldtoft Hansen Team Festina Vejle s.t.
13 Mikkel Schiøler Team GLS s.t.
14 Søren T. Kirkegaard Madsen Herning CK s.t.
15 Jesper Mørkøv CK Fix s.t.

Klasse: Begynder Distance: 58 km.
1 Nicolai Madsen CK Aarhus 1.27,56
2 Peter Bjørn Jørgensen Randers CK10 1.27,58
3 Daniel Garne Jensen Hammel CK 1.28,01
4 Henrik Faurholt Jensen CK Aarhus s.t.
5 Troels Vesterlund Nielsen Vejle CK s.t.
6 René Hansen Aalborg CR 1.28,07
7 Anders Niemann CK Aarhus s.t.
8 Brian Jørgensen Aalborg CR s.t.
9 Tommy Ågren CK Aarhus s.t.
10 Orla Momme Lund Agerskov CK91 s.t.
11 Nicolaj Lyhne Christensen CK Aarhus s.t.
12 Lars Iversen Viborg Cycling s.t.
13 Jonas Mikkelsen Aalborg CR s.t.
14 Rolf Nyborg Broge Hammel CK s.t.
15 enrico Delpino Amager CR s.t.

Klasse: Veteran H40 Distance: 87 km.
1 Ralf Kröger USC Kiel 2.14,52
2 Søren Thomsen Ringkøbing CC s.t.
3 Kent Jensen Vejen BC s.t.
4 Keld Torndyb Hvidovre CK 2.14,57
5 Christian Faber RG Hamburg 2.15,17
6 Kurt Sørensen Fredericia CC s.t.
7 Lars Bo Marcussen Sønderborg CK s.t.
8 Lutz Schroder s.t.
9 Henrik Zachariassen ABC s.t.
10 Jan Roesgarth Hvidovre CK s.t.
11 Jimmi Johansen Lyngby CC s.t.
12 Peter Christensen Lyngby CC s.t.
13 Roy Andersen Grenaa CC s.t.
14 Martin Lohmann KCK Herlev s.t.
15 Poul Kjær Overgaard Herning CK s.t.

Klasse: Veteran H50 Distance: 87 km.
1 Johannes Agerholm ABC 2.23,11
2 Pouh Brænko RG Vlotho s.t.
3 Ole Jensen Hedensted Cykelklub s.t.
4 Hans-Jørgen Pedersen Thorsager Motion Cykling 2.24,12
5 Svend Erik Hansen Svendborg CC s.t.
6 Kim Theils Grenaa CC s.t.
7 Svend Erik Pedersen Greve CC s.t.
8 Tommy Vibholm Horsens AC s.t.
9 Manfred Bartsch Atletico Budelsdorf 2.25,05
10 Klaus Neuhaus RV Hufting s.t.
11 Frank Garfeldt Kofoed Lyngby CC s.t.
12 Ib Jørgensen Svendborg CC s.t.

Klasse: Veteran H60 Distance: 87 km.
1 Ole Chr. Olesen Cykling Odense 2.24,24
2 Alvin Ellebye Horsens AC 2.31,13
3 Wolfgang Harter RV Huchting s.t.
4 Allan Søndergaard Hammel CK s.t.
5 Søren Vagtholm Cykling Odense s.t.

Klasse: Ungdom Distance: 58 km.
1 Niels Hedekær Olsen Roskilde CR 1.30,14
2 Mathias Frostholm Kristensen Hobro CK38 s.t.
3 Jimmi Sørensen Thy CR 1.30,54
4 Kristoffer Schjønnemann Larsen Køge CR s.t.
5 Thorvald Larsen Slagelse CR 1.30,59
6 Mathias Gade Jakobsen Hobro CK38 1.32,23
7 Mads Meyer Køge CR s.t.
8 Kenneth Hansen Haderslev CK75 s.t.
9 Sebastian Lander Køge CR s.t.
10 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen Esbjerg CR s.t.
11 Patrick Clausen CK Fix s.t.
12 Stefan Claes Dahl Olsen Køge CR s.t.
13 Karl Magnus Larsen Randers CK10 s.t.
14 Stefan Reinert Djurhuus Amager CR s.t.
15 Max Møller Elmholt Herning CK s.t.
16 Martin Lind Aalborg CR s.t.
17 Rasmus Christian Quaade CK Fix s.t.
18 Mark Sehested Pedersen Kalundborg CC s.t.
19 Mathias Lisson Roskilde CR s.t.
20 Nicki Rasmussen Horsens AC s.t.
21 Anders Eltzholtz Hobro CK38 s.t.
22 Christian Mathiesen Holstebro CC s.t.
23 Kristian Haugaard Jensen Odder CK s.t.
24 Jonathan Fingscheidt Team Schlesvig Holstein s.t.
25 Lenni Helleskov Busk DCR Ballerup s.t.
26 Kasper Skovmand Jensen Aalborg CR s.t.
27 Henrik Hasling Gade Sønderborg CK s.t.
28 Tobias Sloth Hansen Viborg Cycling s.t.
29 Rasmus Louring Vorre Vejle CK s.t.
30 Thomas Esmarch Kousgaard Herning CK s.t.

Klasse: Ældste-drenge-1993 Distance: 42,3 km.
1 Nicolai Christensen Randers CK10 1.20,31
2 Simon Bigum Svendborg CC 1.20,36
3 Julian Lehmann Harburger RG s.t.
4 Jens Møller Pedersen Randers CK10 s.t.
5 Martin Herbæk Grøn Silkeborg IF Cykling s.t.
6 Frederik Thalund Jensen Herning CK s.t.
7 Jacob Østergaard Markussen Horsens AC s.t.
8 Felix Reickmann Harburger RG s.t.
9 Jesper Asferg Scheel Vejle CK s.t.
10 Lasse Zink Mortensen Rødekro CC s.t.
11 Jonas Lykke H. Nielsen Esbjerg CR s.t.
12 Ask Nilou Nørgaard Svendborg CC s.t.
13 Mads Gregersen Varde CK s.t.
14 Mads Lillelund Christiansen Esbjerg CR s.t.

Klasse: Ældste-Piger Distance: 42,3 km.
1 Fie Degn Larsen Herning CK 1.20,37
2 Nina Schultz Nielsen Herning CK s.t.
3 Pernille Ott Frendorf Greve CC s.t.
4 Mette Meyer Korsør CC 1.20,39

Klasse: Ældste-drenge-1992 Distance: 42,3 km.
1 Matias Rosendal Damm Esbjerg CR 1.14,02
2 Casper Degn Larsen Herning CK 1.18,19
3 Asbjørn Kragh Andersen Middelfart CC s.t.
4 Steffen Schneider Jakobsen CCH Hjørring s.t.
5 Jannich Geisner Harburger RG s.t.
6 Matias Greve Cykling Odense s.t.
7 Jonas Mustafa Awad Grenaa CC s.t.
8 Matias Udby Hobro CK38 s.t.
9 Filip Fogh Marqvard Hansen Grenaa CC s.t.
10 Jesper Herbæk Kousgaard Herning CK s.t.
11 Mads Prangsgaard Odder CK s.t.
12 Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling s.t.
13 Thomas Jespersen Beck Sønderborg CK s.t.
14 Philipp Dreickmann KRV 1.18,24
15 Christian Dideriksen Amager CR s.t.

Klasse: Mellemste-drenge Distance: 28,2 km.
1 Søren Kragh Andersen Middelfart CC 0.53,58
2 Mads Würtz Schmidt Randers CK10 0.54,02
3 Simon Hamann Larsen Kolding BC s.t.
4 Mathis Johansson Nakskov CC s.t.
5 Elias Helleskov Busk DCR Ballerup s.t.
6 Jonas Nordkroggaard Kalundborg CC s.t.
7 Mathias Tholstrup Silkeborg IF Cykling 0.54,04
8 Niklas Vestergaard Eg Herning CK s.t.
9 Kristian Holm CC Gladsaxe s.t.
10 Julius Reinholt KRV s.t.
11 Jakob Røberg Frandsen Thorsager Motion Cykling 0.54,54
12 Christoffer Lisson Roskilde CR s.t.
13 Phillip Buch Kolding BC s.t.
14 Mathias Møller Nielsen CC Gladsaxe 0.56,00
15 Tobias Kjær Skannerup Ringkøbing CC s.t.
16 Malte Haushahn KRV s.t.

Klasse: Mellemste-Piger Distance: 28,2 km.
1 Heidi Knudsen Silkeborg IF Cykling 0.58,19
2 Amanda Marie Dyrkilde Roskilde CR 0.58,27

Klasse: Yngste-Drenge Distance: 14,1 km.
1 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen CC Gladsaxe 0.27,30
2 Patrick Leth Odder CK s.t.
3 Jonas Wang CK Fix s.t.
4 Helmut Wacker Roskilde CR s.t.
5 Oliver Almind CK Fix s.t.
6 Jacob Kruse Jensen Haderslev CK75 s.t.

Klasse: Yngste-Piger Distance: 14,1 km.
1 Amalie Dideriksen Amager CR 0.30,31
2 Pernille Mathiesen Holstebro CC 0.31,29
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE