Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Lars Bak forsvarede podieplads

Lars Bak forsvarede podieplads

27. maj 2006 18:150
På dagens 25,4 kilometer lange enkeltstart viste Team CSC rytterne god form med hele fem ryttere i top 11. Vinderen af etapen blev dog Beat Zberg fra Gerolsteiner. I den samlede stilling lykkedes det Lars Bak at forsvare sin tredjeplads.

I morgen slutter løbet med en 163,6 kilometer lang etape fra Plattling til Cham.

Resultat af 4. etape
1 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 32.36
2 Alberto Martinez (Spa) Agritubel 0.18
3 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile Team 0.32
4 Brian Vandborg (Den) Team CSC 0.35
5 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 0.49

6 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner 0.53
7 Patrick Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team 0.59
8 Christian Müller (Ger) Team CSC 1.03
9 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner 1.16
10 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 1.18
11 Luke Roberts (Aus) Team CSC 1.19

12 Thomas Brozyna (Pol) Intel-Action 1.24
13 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 1.27
14 Eddy Ratti (Ita) Naturino-Sapore di Mare 1.27
15 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 1.27
16 Jens Mouris (Ned) Regiostrom-Senges 1.28
17 Daniel Becke (Ger) Team Milram 1.32
18 Pascal Hungerbühler (Swi) Team Voralberg-Volksbank 1.32
19 Hannes Blank (Ger) Team Lamonta 1.32
20 Jacob Piil (Den) Team CSC 1.39
21 Aivares Baranauskas (Ltu) Agritubel 1.42
22 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 1.44
23 Bartosz Huzarski (Pol) Intel-Action 1.51
24 Massimo Codol (Ita) Tenax-Salmilano 1.52
25 Mercado Martin, Miguel 1.53
26 Markus Eichler (Ger) Regiostrom-Senges 1.54
27 Elnathan Heizmann (Ger) Regiostrom-Senges 1.57
28 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team 1.58
29 Mark Rutkiewicz (Pol) Intel-Action 1.59
30 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 2.01
31 Marcel Sieberg (Ger) Wiesenhof-Akud 2.01
32 Mariusz Witecki (Pol) Intel-Action 2.07
33 Konstantin Schubert (Ger) Regiostrom-Senges 2.07
34 Joshua Collingwood (Aus) Regiostrom-Senges 2.08
35 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 2.09
36 Seweryn Kohut (Pol) Miche 2.11
37 Robert Retschke (Ger) Wiesenhof-Akud 2.14
38 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 2.19
39 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 2.19
40 Stefan Cohnen (Ned) Naturino-Sapore di Mare 2.25
41 Gerhard Trampusch (Aut) Wiesenhof-Akud 2.25
42 Maint Berkenbosch (Ned) Regiostrom-Senges 2.28
43 Dariusz Rudnicki (Pol) Intel-Action 2.33
44 Slawomir Kohut (Pol) Miche 2.35
45 Erik Zabel (Ger) Team Milram 2.36
46 Mauro Gerosa (Ita) Miche 2.37
47 Benoit Salmon (Fra) Agritubel 2.37
48 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques 2.41
49 Steffen Weigold (Ger) Team Lamonta 2.44
50 Andre Korff (Ger) T-Mobile Team 2.49
51 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team 2.51
52 Arkadiusz Wojtas (Pol) Miche 3.00
53 Jaroslaw Zarebski (Pol) Intel-Action 3.01
54 Benny De Schrooder (Bel) Chocolade Jacques 3.01
55 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram 3.05
56 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel 3.10
57 Rene Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 3.13
58 Fischer Murilo, Antonio 3.14
59 Rigoberto Uran (Col) Tenax-Salmilano 3.18
60 Björn Schröder (Ger) Team Milram 3.18
61 Felix Odebrecht (Ger) Wiesenhof-Akud 3.23
62 Pieter Ghyllebert (Bel) Chocolade Jacques 3.30
63 Calvente Gorbas, Manuel 3.31
64 Gerald Ciolek (Ger) Wiesenhof-Akud 3.34
65 Harald Morscher (Aut) Team Voralberg-Volksbank 3.35
66 Patrik Riedesser (Aut) Team Voralberg-Volksbank 3.42
67 Micula Dematteis (Ita) Tenax-Salmilano 3.44
68 Hans Dekkers (Ned) Agritubel 3.47
69 Antonio D'Aniello (Ita) Miche 3.51
70 Andreas Matzbacher (Aut) Team Voralberg-Volksbank 3.58
71 Cristiano Salerno (Ita) Tenax-Salmilano 4.03
72 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques 4.04
73 Christoph Girschweiler 4.08
74 Gabriele Bosisio (Ita) Tenax-Salmilano 4.15
75 Antonio Quadranti (Ita) Naturino-Sapore di Mare 4.16
76 Giancarlo Ginestri (Ita) Tenax-Salmilano 4.19
77 Gregor Willwohl (Ger) Wiesenhof-Akud 4.22
78 Stefan Heiny (Ger) Team Lamonta 4.25
79 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques 4.30
80 Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques 4.49
81 Bo Hamburger (Den) Miche 4.52
82 Van Der Linden, Wesley 4.53
83 Martin Mares (Cze) Naturino-Sapore di Mare 4.54
84 Werner Riebenbauer (Aut) Team Voralberg-Volksbank 5.03
85 Luigi Sestili (Ita) Naturino-Sapore di Mare 5.06
86 Artur Gajek (Ger) Wiesenhof-Akud 5.07
87 Søren Petersen (Den) Team Lamonta 5.11
88 Marco Kiritschenko (Ger) Notebooksbilliger:de 5.20
89 Pasquale Muto (Ita) Miche 5.20
90 Emanuele Rizza (Ita) Naturino-Sapore di Mare 5.35
91 Marcus Weinberg (Ger) Notebooksbilliger:de 5.45
92 Julian Rammler (Ger) Notebooksbilliger:de 6.03
93 Gerrit Glomser (Aut) Team Voralberg-Volksbank 6.11
94 Marcus Lewandowski (Pol) Intel-Action 6.19
95 Tobias Schleifring (Ger) Notebooksbilliger:de 8.03

Samlet stilling efter 4. etape
1 Alberto Martinez (Spa) Agritubel 14.46.47
2 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 0.09
3 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 0.28
4 Brian Vandborg (Den) Team CSC 0.43

5 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner 0.59
6 Patrick Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team 1.07
7 Pascal Hungerbühler (Swi) Team Voralberg-Volksbank 1.18
8 Luke Roberts (Aus) Team CSC 1.28
9 Massimo Codol (Ita) Tenax-Salmilano 1.29
10 Eddy Ratti (Ita) Naturino-Sapore di Mare 1.36
11 Daniel Becke (Ger) Team Milram 1.38
12 Hannes Blank (Ger) Team Lamonta 1.41
13 Jacob Piil (Den) Team CSC 1.46
14 Mariusz Witecki (Pol) Intel-Action 1.50
15 Aivares Baranauskas (Ltu) Agritubel 1.51
16 Gerhard Trampusch (Aut) Wiesenhof-Akud 1.54
17 Bartosz Huzarski (Pol) Intel-Action 2.00
18 Migu Mercado Martin (Spa) Agritubel 2.01
19 Marcel Sieberg (Ger) Wiesenhof-Akud 2.02
20 Markus Eichler (Ger) Regiostrom-Senges 2.03
21 Stefan Cohnen (Ned) Naturino-Sapore di Mare 2.04
22 Elnathan Heizmann (Ger) Regiostrom-Senges 2.05
23 Mark Rutkiewicz (Pol) Intel-Action 2.07
24 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 2.10
25 Maint Berkenbosch (Ned) Regiostrom-Senges
26 Robert Retschke (Ger) Wiesenhof-Akud 2.23
27 Erik Zabel (Ger) Team Milram 2.32
28 Benoit Salmon (Fra) Agritubel 2.46
29 Benny De Schrooder (Bel) Chocolade Jacques 3.07
30 Arkadiusz Wojtas (Pol) Miche 3.09
31 Pieter Ghyllebert (Bel) Chocolade Jacques 3.29
32 Micula Dematteis (Ita) Tenax-Salmilano 3.53
33 Andreas Matzbacher (Aut) Team Voralberg-Volksbank 4.07
34 Manuel Calvente Gorbas (Spa) Agritubel 4.37
35 Christ Girschweiler (Swi) Team Voralberg-Volksbank 5.14
36 Giancarlo Ginestri (Ita) Tenax-Salmilano 8.39
37 Björn Schröder (Ger) Team Milram 10.02
38 Thomas Brozyna (Pol) Intel-Action 13.06
39 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team 14.32
40 Steffen Weigold (Ger) Team Lamonta 18.37
41 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 21.20
42 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team 21.50
43 Luigi Sestili (Ita) Naturino-Sapore di Mare 21.56
44 Jens Mouris (Ned) Regiostrom-Senges 22.49
45 Anto Fischer Murilo (Bra) Naturino-Sapore di Mare 22.57
46 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel 23.03
47 Christian Müller (Ger) Team CSC 23.23
48 Dariusz Rudnicki (Pol) Intel-Action 23.25
49 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram 23.27
50 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 26.07
51 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 26.11
52 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile Team 26.18
53 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 26.33
54 Joshua Collingwood (Aus) Regiostrom-Senges 26.57
55 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 27.08
56 Mauro Gerosa (Ita) Miche 27.25
57 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques 27.26
58 Pasquale Muto (Ita) Miche 27.37
59 Andre Korff (Ger) T-Mobile Team
60 Rene Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 27.54
61 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 27.55
62 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 28.05
63 Gerald Ciolek (Ger) Wiesenhof-Akud 28.23
64 Harald Morscher (Aut) Team Voralberg-Volksbank
65 Patrik Riedesser (Aut) Team Voralberg-Volksbank 28.44
66 Cristiano Salerno (Ita) Tenax-Salmilano 28.52
67 Gabriele Bosisio (Ita) Tenax-Salmilano 29.20
68 Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques 29.39
69 Martin Mares (Cze) Naturino-Sapore di Mare 29.43
70 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner 29.52
71 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques 31.05
72 Konstantin Schubert (Ger) Regiostrom-Senges 31.07
73 Jaroslaw Zarebski (Pol) Intel-Action 32.00
74 Rigoberto Uran (Col) Tenax-Salmilano 32.18
75 Slawomir Kohut (Pol) Miche 32.31
76 Stefan Heiny (Ger) Team Lamonta 33.24
77 Bo Hamburger (Den) Miche 33.26
78 Wesl Van Der Linden (Bel) Chocolade Jacques 33.53
79 Werner Riebenbauer (Aut) Team Voralberg-Volksbank 34.02
80 Seweryn Kohut (Pol) Miche 34.05
81 Antonio Quadranti (Ita) Naturino-Sapore di Mare 34.12
82 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques 34.16
83 Emanuele Rizza (Ita) Naturino-Sapore di Mare 34.35
84 Antonio D'Aniello (Ita) Miche 36.28
85 Søren Petersen (Den) Team Lamonta 37.47
86 Marco Kiritschenko (Ger) Notebooksbilliger:de 37.56
87 Gregor Willwohl (Ger) Wiesenhof-Akud 38.47
88 Gerrit Glomser (Aut) Team Voralberg-Volksbank 40.06
89 Marcus Lewandowski (Pol) Intel-Action 40.09
90 Hans Dekkers (Ned) Agritubel 40.11
91 Artur Gajek (Ger) Wiesenhof-Akud 43.08
92 Julian Rammler (Ger) Notebooksbilliger:de 44.27
93 Felix Odebrecht (Ger) Wiesenhof-Akud 47.12
94 Marcus Weinberg (Ger) Notebooksbilliger:de 47.47
95 Tobias Schleifring (Ger) Notebooksbilliger:de 50.04
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

Paris-Roubaix(1.UWT) 12/04

Klasika Primavera de Amor...(1.1) 12/04

Paris-Camembert(1.1) 14/04

GP Beiras e Serra da Estrela(2.1) 17/04-19/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger