Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Danske Lars Bak vandt dagens etape i Giro d'Italia efter en intet mindre end fantastisk præstation, hvor han til sidst kørte væk fra et udbrud og kom først til mål.
Annonce
Gårsdagens etape var den længste i årets Giro d'Italia – nærmest helt modsat var det i dag, for blot 155 kilometer lang var dagens etape, og det var dermed en meget hurtig etape, der var lagt op til. En etape, der var som skabt til udbrud. Ikke store bjerge, men op og ned nærmest hele dagen, hvilket gjorde det til en svær etape. Etapen startede i formiddags i Seravezza og 155 kilometer senere krydsede rytterne målstregen i Sestri Levante.
Der var ingen tvivl om, at rytterne i feltet udmærket godt var klar over, at det var en dag, hvor der var stor sandsynlighed for at et udbrud ville holde hjem. Derfor blev der kørt meget stærkt fra starten, og der var adskillige angreb, men efter 20 kilometers kørsel var der stadig samling. Blandt andre Lars Bak havde forsøgt sig indenfor de første 20 kilometer, men altså i første omgang uden held.
Men men men – Lars Bak var ikke færdig. For han ramte udbruddet endnu engang, og denne gang lykkedes det for ham og de øvrige ryttere at køre væk. I udbruddet sad Lars Bak fra Lotto Belisol, Sandy Casar (FDJ-Big Mat), Michal Golas (Omega Pharma – Quick Step), Jan Bakelants (RadioShack-Nissan), Ivan Santaromita (BMC Racing Team), Martijn Keizer (Vacansoleil-DCM), Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli – Venezuela), Andrei Amador (Movistar) samt Amets Txurruka fra Euskaltel.
Feltet var dog ikke helt begejstrede for at lade dette udbrud køre, og der blev kørt efter udbruddet, hvilket gjorde, at de en overgang havde et lille forspring. Til sidst valgte de dog at give lidt mere slip og lade dem få nogle minutters forspring. Dermed stod det klart, at udbruddet med Lars Bak var dagens lange udbrud.
Katusha ville ikke – Liquigas tog over
Værd at bemærke var det, at både Sandy Casar og Ivan Santaromita lå til i klassementet. Casar var 4 minutter og 1 sekund efter løbets førende rytter, Joaquim Rodriguez (Katusha), mens Santaromita var yderligere 15 sekunder efter. Det betød, at Katusha holdt udbruddet i kort snor i første omgang.
Men Katusha ville ikke bruge alle kræfterne på at forsøge at forsvare Rodriguez førertrøje, da udbruddet allerede havde 3-4 minutters forspring. Derfor forlod de fronten, og det gjorde, at holdene begyndte at kigge på hinanden. Ingen ville rigtig tage ansvar, og det betød at udbruddet kom op over seks minutters forspring med 40 kilometer til mål.
Til sidst valgte Liquigas-Cannondale dog at overtage i feltet. Det italienske hold, der har Ivan Basso som kaptajn, satte sig frem og øgede farten gevaldigt. Forspringet op til udbruddet faldt, og de tunge ryttere blev sat fra feltet. På dette tidspunkt af etapen, med 33 kilometer til mål, på vej opad dagens næstsidste stigning, en kategori 2, var Sandy Casar i førertrøjen med cirka halvandet minut til Rodriguez.
Ivan Bassos mandskab kørte virkelig stærkt, og på toppen af stigningen var forspringet helt nede på 4 minutter og 15 sekunder. Dermed var Rodriguez tæt på at være tilbage i førertrøjen. Nedkørslen fra stigningen var meget svær, og der var flere sving, hvor rytterne måtte helt ned i fart fordi de var så svære. I front af etapen lå Michal Golas, der var kørt væk lige før toppen af stigningen. De øvrige udbrydere lod ham køre, da han hele dagen havde angrebet før toppene for at hente bjergpoint, hvilket også gav ham bjergtrøjen, men denne gang fortsatte han.
Styrt og defekt
På nedkørslen fra næstsidste stigning kørte feltet med Liquigas-Cannondale i front noget mere roligt end udbryderne gjorde, og derfor blev forspringet øget igen til små fem minutter. Med 22 kilometer til mål opstod der drama, da Michele Scarponi (Lampre-ISD) havde defekt samtidig med at der var styrt i udbruddet. Jan Bakelants og Jackson Rodriguez måtte begge i asfalten, men kom dog forholdsvis hurtigt på cyklen. Michal Golas var stadig i front cirka 15-20 sekunder foran resten af udbruddet. Flere gange var polakken også tæt på at styrte, og en enkelt gang kom han så dårligt rundt i et sving, at han lige måtte et par meter ind på en sidevej inden han kunne fortsætte mod mål.
I feltet ventede Liquigas-Cannondale på at Michele Scarponi kom op. Retfærdighed i den grad, og da så Scarponi var kommet op, og det tog ikke lang tid grundet den lave fart i feltet, satte det italienske hold farten op igen. Det stod dog fuldstændig klart med 20 kilometer til mål, at dagens etapevinder skulle findes mellem rytterne i udbruddet.
Heldigvis kom både Jan Bakelants og Jackson Rodriguez op til de øvrige udbrydere igen. Michal Golas lå stadig alene i front, og han gav det alt hvad han havde. Han kom først hen til dagens sidste stigning, der startede med 15 kilometer til mål, var 5 kilometer lang og med en gennemsnitlig stigningsprocent på 5,9. Golas havde 20 sekunders forspring.
I et par kilometer arbejdede udbryderne godt sammen, og det betød, at de hentede ind på Golas. Derefter kom der et par ryk, blandt andre forsøgte Jan Bakelants sig nogle gange. Naturligt nok var det Sandy Casar, der tog det største slæb, da han også skulle forsøge at holde et så stort forspring til feltet, at han ville køre sig i lyserødt. Den eneste han skulle holde øje med i udbruddet var Santaromita, der kun var 15 sekunder efter Casar i klassementet.
Golas hentet – og sat
Med omkring halvanden kilometer tilbage af stigningen blev Michal Golas hentet, og kort efter blev han også sat, hvilket også Martijn Keizer blev. Der var flere angreb i front, men ingen fik slået hullet. Lars Bak havde det lidt svært med at følge accelerationerne på de stejleste stykker, men kom dog med på hjul.
Danskeren forsøgte sig selv med et angreb på det lidt fladere stykke på stigningen sammen med Txurruka, men de blev hurtigt hentet. Sandy Casar forsøgte sig med under en kilometer til toppen, hvor det stejleste stykke var, og herefter kørte Amador kontra. Rykkene på det stejle sted forårsagede splittelse i frontgruppen med Amador forrest.
Først over toppen, der lå 11,2 kilometer fra mål, kom en gruppe med Amador, Casar og Santaromita. På toppen havde de 4 minutters forspring. Dermed var det altså på dette tidspunkt et spørgsmål om meget få sekunder i forhold til førertrøjen. Efter stigningen fulgte endnu en meget svær nedkørsel, hvor Casar gav den fuld gas og nærmest satsede alt hvad satses kunne.
Med syv kilometer tilbage kom tre ryttere op til Amador, Casar og Santaromita. Det var Amets Txurukka, Jan Bakelants og søreme danske Lars Bak, der igen meldte sig ind i kampen om etapesejren. Dermed var de seks ryttere samlet i en frontgruppe på seks ryttere.
Kort efter han var kommet op angreb Lars Bak, og han fik Andrey Amador med sig. De fik dog ikke hul, og i stedet blev det samlet igen. Med fem kilometer til mål kom rytterne ned på et mere fladt stykke, og sådan gik det ind mod mål. Det passede Bak fint, da han ikke helt var så stærk som de andre på nedkørslen, men til gengæld, som vi alle ved, har en kæmpe motor, når det kommer til at køre på de flade stykker.
Herefter kom der noget af et uventet angreb, da Jackson Rodriguez pludselig kom op bagfra til gruppen og kørte direkte forbi. Han slog hullet i første omgang, men han blev kort efter hentet. Altså syv mand i front med fire kilometer til mål, der skulle afgøre det mellem sig: Lars Bak, Andrey Amador, Amets Txurukka, Sandy Casar, Ivan Santaromita, Jackson Rodriguez og Jan Bakelants.
De sidste kilometer
Med tre kilometer til mål angreb Santaromita, og ham kunne Casar naturligvis ikke lade køre væk. Forspringet ned til feltet var fire minutter, og dermed var kampen om førertrøjen også stadig fuldstændig åben. Det kunne stadig blive enten Sandy Casar, Ivan Santaromita eller Joaquim Rodriguez.
En kilometer senere forsøgte Jan Bakelants sig, og igen fik han Sandy Casar med på hjul. Casar dækkede det meste, men Ivan Santaromita kunne ikke lade ham køre væk, og lukkede derfor hullet – samling igen med to kilometer tilbage. Netop som der blev samling kom der stilstand, og så angreb Lars Bak.
Amets Txurruka forsøgte blandt andet at køre efter mens Bak ikke havde et så stort hul. Men de kunne ikke lukke det i første omgang, og det resulterede i at gruppen gik i stå igen og Lars Bak øgede sit forspring kraftigt. Lars Bak kunne køre først ind på sidste kilometer.
Inde på sidste kilometer var der nogle grimme sving, hvor man sad og frygtede det værste, men Lars Bak kom fint igennem og kom først igennem sidste sving, nærmest et hårnålesving, med 500 meter til mål.
Danske Lars Bak fra Silkeborg kunne køre alene til mål og fejre sin karrieres største triumf, da han krydsede stregen som den første og vandt 12. etape af Giro d'Italia! En fantastisk præstation fra den danske cykelrytter, der kører for Lotto-Belisol.
Selvom det måske kan virke lidt ligegyldigt, så spurtede Sandy Casar sig ind på andenpladsen foran Andrey Amador. Det lykkedes ikke for Casar at køre sig i den lyserøde førertrøje - den sidder stadig på Joaquim Rodriguez, da spanieren sammen med feltet kom ind tids nok til at forsvare trøjen.
Resultat af 12. etape
1 Lars Ytting Bak - Lotto Belisol Team 3.58.55
2 Sandy Casar - FDJ-Big Mat 0.00.11
3 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team
4 Jan Bakelants - RadioShack-Nissan
5 Ivan Santaromita - BMC Racing Team
6 Jackson Rodriguez - Androni Giocattoli
7 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
8 Martijn Keizer - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.43
9 Michal Golas - Omega Pharma-Quickstep 0.48
10 Juan Antonio Flecha Giannoni - Sky Procycling 3.34
11 Giovanni Visconti - Movistar Team
12 Ben Hermans - RadioShack-Nissan
13 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
14 Jan Barta - Team NetApp
15 Serge Pauwels - Omega Pharma-Quickstep
16 Julien Vermote - Omega Pharma-Quickstep
17 Matthias Brandle - Team NetApp
18 Cesare Benedetti - Team NetApp
19 Ryder Hesjedal - Garmin - Barracuda
20 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
21 Frank Schleck - RadioShack-Nissan
22 Damiano Caruso - Liquigas-Cannondale
23 Diego Ulissi - Lampre - ISD
24 Roman Kreuziger - Astana Pro Team
25 Dario Cataldo - Omega Pharma-Quickstep
26 Daniel Moreno Fernandez - Katusha Team
27 Daniele Pietropolli - Lampre - ISD
28 Michele Scarponi - Lampre - ISD
29 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha Team
30 Eros Capecchi - Liquigas-Cannondale
31 Tom Jelte Slagter - Rabobank Cycling Team
32 Damiano Cunego - Lampre - ISD
33 Sergio Pardilla Bellon - Movistar Team
34 Kevin Seeldraeyers - Astana Pro Team
35 Grischa Niermann - Rabobank Cycling Team
36 Marzio Bruseghin - Movistar Team
37 Paolo Tiralongo - Astana Pro Team
38 Francis De Greef - Lotto Belisol Team
39 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale
40 Ivan Basso - Liquigas-Cannondale
41 José Rujano Guillen - Androni Giocattoli
42 Juan Manuel Garate - Rabobank Cycling Team
43 Tanel Kangert - Astana Pro Team
44 Gustav Larsson - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
45 Stefano Locatelli - Colnago - CSF Inox
46 Stefano Pirazzi - Colnago - CSF Inox
47 John Gadret - AG2R La Mondiale
48 Mikel Nieve Ituralde - Euskaltel - Euskadi
49 Bart De Clercq - Lotto Belisol Team
50 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel - Euskadi
51 Angel Vicioso Arcos - Katusha Team
52 Alberto Losada Alguacil - Katusha Team
53 Emanuele Sella - Androni Giocattoli
54 Johann Tschopp - BMC Racing Team
55 Volodymir Gustov - Team Saxo Bank
56 Domenico Pozzovivo - Colnago - CSF Inox
57 Marco Pinotti - BMC Racing Team
58 Gianluca Brambilla - Colnago - CSF Inox
59 Angelo Pagani - Colnago - CSF Inox
60 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling
61 Thomas Rohregger - RadioShack-Nissan
62 Oliver Zaugg - RadioShack-Nissan
63 Sylvester Szmyd - Liquigas-Cannondale
64 Przemyslaw Niemiec - Lampre - ISD
65 Jon Izagirre Insausti - Euskaltel - Euskadi
66 Carlos José Ochoa - Androni Giocattoli
67 Geoffrey Soupe - FDJ-Big Mat
68 Bartosz Huzarski - Team NetApp
69 Sergio Luis Henao Montoya - Sky Procycling
70 Benat Intxausti Elorriaga - Movistar Team
71 José Herrada Lopez - Movistar Team
72 Peter Stetina - Garmin - Barracuda
73 Christian Vande Velde - Garmin - Barracuda
74 Mathieu Perget - AG2R La Mondiale
75 Valerio Agnoli - Liquigas-Cannondale
76 Stefan Denifl - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3.51
77 Mathias Frank - BMC Racing Team 4.15
78 Alessandro Spezialetti - Lampre - ISD 4.22
79 Matteo Tosatto - Team Saxo Bank
80 Stef Clement - Rabobank Cycling Team 7.12
81 Cristiano Salerno - Liquigas-Cannondale
82 Brian Bulgac - Lotto Belisol Team
83 Evgeny Petrov - Astana Pro Team
84 Fumiyuki Beppu - Orica GreenEdge Cycling Team
85 Miguel Angel Rubiano Chavez - Androni Giocattoli
86 Manuel Belletti - AG2R La Mondiale
87 Jose Rodolfo Serpa Perez - Androni Giocattoli
88 Simone Ponzi - Astana Pro Team 0.08.08
89 Fabio Sabatini - Liquigas-Cannondale
90 Andrey Zeits - Astana Pro Team
91 Paolo Longo Borghini - Liquigas-Cannondale
92 Gregor Gazvoda - AG2R La Mondiale
93 Jens Keukeleire - Orica GreenEdge Cycling Team
94 Dominique Rollin - FDJ-Big Mat
95 Geraint Thomas - Sky Procycling
96 Nikolas Maes - Omega Pharma-Quickstep
97 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale
98 Andreas Dietziker - Team NetApp
99 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale
100 Matteo Bono - Lampre - ISD
101 Maciej Bodnar - Liquigas-Cannondale
102 Francis Mourey - FDJ-Big Mat
103 Sébastien Rosseler - Garmin - Barracuda 9.43
104 Jussi Veikkanen - FDJ-Big Mat 12.05
105 Guillaume Bonnafond - AG2R La Mondiale
106 Aliaksandr Kuchynski - Katusha Team
107 Branislau Samoilau - Movistar Team
108 Pavel Brutt - Katusha Team
109 Mikhail Ignatyev - Katusha Team
110 Fabio Felline - Androni Giocattoli
111 Danilo Wyss - BMC Racing Team
112 Luca Mazzanti - Farnese Vini - Selle Italia
113 Enrico Gasparotto - Astana Pro Team
114 Matteo Carrara - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
115 Robert Hunter - Garmin - Barracuda
116 Daryl Impey - Orica GreenEdge Cycling Team
117 Ramunas Navardauskas - Garmin - Barracuda
118 Jesse Sergent - RadioShack-Nissan
119 Pier Paolo De Negri - Farnese Vini - Selle Italia
120 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Selle Italia
121 Ivan Velasco Murillo - Euskaltel - Euskadi
122 Adriano Malori - Lampre - ISD
123 Francisco José Ventoso Alberdi - Movistar Team
124 Francesco Failli - Farnese Vini - Selle Italia
125 Daniel Schorn - Team NetApp
126 Tomas Vaitkus - Orica GreenEdge Cycling Team
127 Gatis Smukulis - Katusha Team
128 Anders Lund - Team Saxo Bank
129 Sonny Colbrelli - Colnago - CSF Inox
130 Peter Kennaugh - Sky Procycling
131 Oscar Gatto - Farnese Vini - Selle Italia 13.31
132 Alessandro De Marchi - Androni Giocattoli
133 Dennis Vanendert - Lotto Belisol Team 13.32
134 Enrico Battaglin - Colnago - CSF Inox
135 Pierre Cazaux - Euskaltel - Euskadi
136 Giacomo Nizzolo - RadioShack-Nissan
137 Julien Berard - AG2R La Mondiale
138 Luke Roberts - Team Saxo Bank
139 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox
140 Alessandro Ballan - BMC Racing Team
141 Marco Coledan - Colnago - CSF Inox
142 Daniele Righi - Lampre - ISD
143 Gaetan Bille - Lotto Belisol Team 14.39
144 Olivier Kaisen - Lotto Belisol Team
145 Nelson Oliveira - RadioShack-Nissan
146 Reto Hollenstein - Team NetApp
147 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 16.18
148 Roberto Ferrari - Androni Giocattoli
149 Marco Bandiera - Omega Pharma-Quickstep
150 Elia Favilli - Farnese Vini - Selle Italia
151 Ian Stannard - Sky Procycling 20.21
152 Mark Renshaw - Rabobank Cycling Team
153 Graeme Brown - Rabobank Cycling Team
154 Mark Cavendish - Sky Procycling
155 Manuele Boaro - Team Saxo Bank
156 Andrea Guardini - Farnese Vini - Selle Italia
157 Bernhard Eisel - Sky Procycling
158 Mauro Santambrogio - BMC Racing Team
159 Alfredo Balloni - Farnese Vini - Selle Italia
160 Arnaud Demare - FDJ-Big Mat
161 Mickael Delage - FDJ-Big Mat
162 Gabriel Rasch - FDJ-Big Mat
163 Alexander Kristoff - Katusha Team
164 Svein Tuft - Orica GreenEdge Cycling Team
165 Juan José Haedo - Team Saxo Bank
166 Lucas Sebastian Haedo - Team Saxo Bank
167 Francesco Chicchi - Omega Pharma-Quickstep
168 Andreas Schillinger - Team NetApp
169 Timon Seubert - Team NetApp
170 Christian Meier - Orica GreenEdge Cycling Team
171 Alex Rasmussen - Garmin - Barracuda
172 Jack Bauer - Garmin - Barracuda
173 Martin Velits - Omega Pharma-Quickstep
174 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quickstep
175 Brett Lancaster - Orica GreenEdge Cycling Team
176 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel - Euskadi
177 Matthew Harley Goss - Orica GreenEdge Cycling Team
178 Adrian Saez - Euskaltel - Euskadi
179 Alexsandr Dyachenko - Astana Pro Team
180 Victor Cabedo - Euskaltel - Euskadi
181 Jack Bobridge - Orica GreenEdge Cycling Team
182 Taylor Phinney - BMC Racing Team
183 Jonas Aaen Jörgensen - Team Saxo Bank
184 Jeremy Hunt - Sky Procycling
185 Theo Bos - Rabobank Cycling Team
186 Adam Hansen - Lotto Belisol Team
Udgået
Tomasz Marczynski - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
William Bonnet - FDJ-Big Mat
Mads Christensen - Team Saxo Bank
Samlet stilling efter 12. etape
1 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha Team 51.19.08
2 Ryder Hesjedal - Garmin - Barracuda 0.17
3 Sandy Casar - FDJ-Big Mat 0.26
4 Paolo Tiralongo - Astana Pro Team 0.32
5 Ivan Santaromita - BMC Racing Team 0.49
6 Roman Kreuziger - Astana Pro Team 0.52
7 Benat Intxausti Elorriaga - Movistar Team
8 Ivan Basso - Liquigas-Cannondale 0.57
9 Damiano Caruso - Liquigas-Cannondale 1.02
10 Dario Cataldo - Omega Pharma-Quickstep 1.03
11 Eros Capecchi - Liquigas-Cannondale 1.09
12 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling 1.10
13 Michele Scarponi - Lampre - ISD 1.11
14 Domenico Pozzovivo - Colnago - CSF Inox 1.12
15 Sergio Luis Henao Montoya - Sky Procycling 1.27
16 Damiano Cunego - Lampre - ISD 1.37
17 Bartosz Huzarski - Team NetApp 1.48
18 Sergio Pardilla Bellon - Movistar Team 01.51
19 Sylvester Szmyd - Liquigas-Cannondale 1.53
20 Johann Tschopp - BMC Racing Team 2.02
21 Peter Stetina - Garmin - Barracuda 2.03
22 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2.05
23 Giovanni Visconti - Movistar Team 2.06
24 Marco Pinotti - BMC Racing Team 2.09
25 Frank Schleck - RadioShack-Nissan 02.11
26 Christian Vande Velde - Garmin - Barracuda
27 Daniel Moreno Fernandez - Katusha Team 2.16
28 Serge Pauwels - Omega Pharma-Quickstep 2.28
29 Tom Jelte Slagter - Rabobank Cycling Team 2.43
30 Marzio Bruseghin - Movistar Team 2.47
31 John Gadret - AG2R La Mondiale 2.55
32 Gianluca Brambilla - Colnago - CSF Inox 2.58
33 Gustav Larsson - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3.03
34 José Rujano Guillen - Androni Giocattoli 3.05
35 Juan Manuel Garate - Rabobank Cycling Team 3.08
36 Kevin Seeldraeyers - Astana Pro Team
37 Mikel Nieve Ituralde - Euskaltel - Euskadi 3.35
38 Bart De Clercq - Lotto Belisol Team 3.45
39 Jackson Rodriguez - Androni Giocattoli
40 Francis De Greef - Lotto Belisol Team 4.10
41 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
42 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale 4.27
43 Diego Ulissi - Lampre - ISD 4.47
44 Volodymir Gustov - Team Saxo Bank 4.51
45 Grischa Niermann - Rabobank Cycling Team 5.03
46 Jan Bakelants - RadioShack-Nissan 6.03
47 Carlos José Ochoa - Androni Giocattoli 8.45
48 Thomas Rohregger - RadioShack-Nissan 8.49
49 Jon Izagirre Insausti - Euskaltel - Euskadi 9.37
50 Przemyslaw Niemiec - Lampre - ISD 10.12
51 Oliver Zaugg - RadioShack-Nissan 10.42
52 Emanuele Sella - Androni Giocattoli 11.00
53 Juan Antonio Flecha Giannoni - Sky Procycling 11.47
54 Tanel Kangert - Astana Pro Team 13.06
55 Jan Barta - Team NetApp 14.34
56 José Herrada Lopez - Movistar Team 14.38
57 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team 18.12
58 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel - Euskadi 18.51
59 Geoffrey Soupe - FDJ-Big Mat 19.50
60 Miguel Angel Rubiano Chavez - Androni Giocattoli 21.03
61 Michal Golas - Omega Pharma-Quickstep 21.45
62 Julien Vermote - Omega Pharma-Quickstep 21.54
63 Valerio Agnoli - Liquigas-Cannondale 23.40
64 Branislau Samoilau - Movistar Team 24.22
65 Francis Mourey - FDJ-Big Mat 24.23
66 Angel Vicioso Arcos - Katusha Team 24.29
67 Stefano Pirazzi - Colnago - CSF Inox 26.52
68 Matteo Tosatto - Team Saxo Bank 29.05
69 Nelson Oliveira - RadioShack-Nissan 29.07
70 Enrico Gasparotto - Astana Pro Team 29.10
71 Danilo Wyss - BMC Racing Team 29.33
72 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Selle Italia
73 Ivan Velasco Murillo - Euskaltel - Euskadi 31.13
74 Fabio Felline - Androni Giocattoli 31.50
75 Fabio Sabatini - Liquigas-Cannondale 32.21
76 Mathieu Perget - AG2R La Mondiale 34.02
77 Lars Ytting Bak - Lotto Belisol Team 34.47
78 Andreas Dietziker - Team NetApp 36.13
79 Alessandro Spezialetti - Lampre - ISD 37.47
80 Daniele Pietropolli - Lampre - ISD 39.01
81 Adam Hansen - Lotto Belisol Team 39.06
82 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale 39.08
83 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale 39.59
84 Enrico Battaglin - Colnago - CSF Inox 40.12
85 Mathias Frank - BMC Racing Team 40.26
86 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 41.10
87 Guillaume Bonnafond - AG2R La Mondiale 41.28
88 Evgeny Petrov - Astana Pro Team 41.38
89 Adriano Malori - Lampre - ISD 41.58
90 Simone Ponzi - Astana Pro Team 42.02
91 Francesco Failli - Farnese Vini - Selle Italia .43.59
92 Cesare Benedetti - Team NetApp 44.36
93 Stef Clement - Rabobank Cycling Team 45.32
94 Alessandro Ballan - BMC Racing Team 45.41
95 Julien Berard - AG2R La Mondiale 45.47
96 Matthias Brandle - Team NetApp 45.55
97 Francisco José Ventoso Alberdi - Movistar Team 47.36
98 Sonny Colbrelli - Colnago - CSF Inox 48.06
99 Anders Lund - Team Saxo Bank 48.57
100 Daryl Impey - Orica GreenEdge Cycling Team 49.29
101 Luke Roberts - Team Saxo Bank 50.38
102 Angelo Pagani - Colnago - CSF Inox 50.40
103 Pavel Brutt - Katusha Team 51.13
104 Martin Velits - Omega Pharma-Quickstep 51.41
105 Stefan Denifl - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 52.15
106 Alberto Losada Alguacil - Katusha Team 53.36
107 Andrey Zeits - Astana Pro Team 54.17
108 Fumiyuki Beppu - Orica GreenEdge Cycling Team 54.43
109 Reto Hollenstein - Team NetApp 55.24
110 Nikolas Maes - Omega Pharma-Quickstep 55.53
111 Maciej Bodnar - Liquigas-Cannondale 55.57
112 Oscar Gatto - Farnese Vini - Selle Italia 56.05
113 Tomas Vaitkus - Orica GreenEdge Cycling Team 56.24
114 Gatis Smukulis - Katusha Team 56.38
115 Manuel Belletti - AG2R La Mondiale 57.34
116 Mauro Santambrogio - BMC Racing Team 57.39
117 Geraint Thomas - Sky Procycling 58.51
118 Ben Hermans - RadioShack-Nissan 1.01.39
119 Peter Kennaugh - Sky Procycling 1.03.33
120 Daniele Righi - Lampre - ISD 1.04.37
121 Luca Mazzanti - Farnese Vini - Selle Italia 1.04.56
122 Daniel Schorn - Team NetApp 1.06.08
123 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.06.13
124 Matteo Carrara - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.06.42
125 Jose Rodolfo Serpa Perez - Androni Giocattoli 1.08.05
126 Stefano Locatelli - Colnago - CSF Inox 1.08.44
127 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quickstep 1.09.26
128 Matteo Bono - Lampre - ISD 1.09.29
129 Jack Bauer - Garmin - Barracuda 1.12.23
130 Dominique Rollin - FDJ-Big Mat 1.12.33
131 Gregor Gazvoda - AG2R La Mondiale 1.13.18
132 Jens Keukeleire - Orica GreenEdge Cycling Team 1.13.24
133 Paolo Longo Borghini - Liquigas-Cannondale 1.13.34
134 Dennis Vanendert - Lotto Belisol Team 1.14.21
135 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox 1.17.28
136 Ramunas Navardauskas - Garmin - Barracuda 1.17.36
137 Giacomo Nizzolo - RadioShack-Nissan 1.17.52
138 Victor Cabedo - Euskaltel - Euskadi 1.18.04
139 Lucas Sebastian Haedo - Team Saxo Bank 1.18.42
140 Alexsandr Dyachenko - Astana Pro Team 1.18.45
141 Alessandro De Marchi - Androni Giocattoli 1.19.23
142 Jonas Aaen Jörgensen - Team Saxo Bank 1.20.37
143 Gaetan Bille - Lotto Belisol Team 1.21.59
144 Brett Lancaster - Orica GreenEdge Cycling Team 1.22.15
145 Christian Meier - Orica GreenEdge Cycling Team 1.22.45
146 Ian Stannard - Sky Procycling 1.22.49
147 Cristiano Salerno - Liquigas-Cannondale 1.23.42
148 Jesse Sergent - RadioShack-Nissan 1.24.30
149 Pier Paolo De Negri - Farnese Vini - Selle Italia 1.24.50
150 Elia Favilli - Farnese Vini - Selle Italia 1.25.11
151 Robert Hunter - Garmin - Barracuda 1.25.19
152 Marco Bandiera - Omega Pharma-Quickstep 1.25.48
153 Martijn Keizer - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.25.53
154 Arnaud Demare - FDJ-Big Mat 1.27.27
155 Aliaksandr Kuchynski - Katusha Team 1.28.15
156 Manuele Boaro - Team Saxo Bank 1.29.12
157 Matthew Harley Goss - Orica GreenEdge Cycling Team 1.30.05
158 Juan José Haedo - Team Saxo Bank 1.31.04
159 Francesco Chicchi - Omega Pharma-Quickstep 1.31.20
160 Mickael Delage - FDJ-Big Mat 1.32.38
161 Mark Renshaw - Rabobank Cycling Team 1.32.45
162 Jussi Veikkanen - FDJ-Big Mat 1.33.16
163 Mark Cavendish - Sky Procycling 1.34.12
164 Brian Bulgac - Lotto Belisol Team 1.34.56
165 Alexander Kristoff - Katusha Team 1.36.00
166 Svein Tuft - Orica GreenEdge Cycling Team 1.37.21
167 Roberto Ferrari - Androni Giocattoli 1.38.05
168 Olivier Kaisen - Lotto Belisol Team 1.40.44
169 Mikhail Ignatyev - Katusha Team 1.40.48
170 Gabriel Rasch - FDJ-Big Mat 1.41.45
171 Bernhard Eisel - Sky Procycling 1.42.09
172 Pierre Cazaux - Euskaltel - Euskadi 1.42.20
173 Sébastien Rosseler - Garmin - Barracuda 1.43.39
174 Marco Coledan - Colnago - CSF Inox 1.46.31
175 Timon Seubert - Team NetApp 1.47.26
176 Graeme Brown - Rabobank Cycling Team 1.50.46
177 Andreas Schillinger - Team NetApp 1.52.04
178 Alfredo Balloni - Farnese Vini - Selle Italia 1.53.43
179 Jack Bobridge - Orica GreenEdge Cycling Team 1.58.28
180 Alex Rasmussen - Garmin - Barracuda 1.58.48
181 Adrian Saez - Euskaltel - Euskadi 1.58.50
182 Andrea Guardini - Farnese Vini - Selle Italia 2.08.14
183 Theo Bos - Rabobank Cycling Team 2.08.27
184 Taylor Phinney - BMC Racing Team 2.09.59
185 Jeremy Hunt - Sky Procycling 2.11.48
186 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel - Euskadi 2.15.27
Pointkonkurrencen
1 Mark Cavendish - Sky Procycling 77 pts
2 Matthew Harley Goss - Orica GreenEdge Cycling Team 65
3 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha Team 55
4 Domenico Pozzovivo - Colnago - CSF Inox 49
5 Martijn Keizer - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 40
6 Miguel Angel Rubiano Chavez - Androni Giocattoli 36
7 Ryder Hesjedal - Garmin - Barracuda 36
8 Francisco José Ventoso Alberdi - Movistar Team 32
9 Geoffrey Soupe - FDJ-Big Mat 32
10 Paolo Tiralongo - Astana Pro Team 31
11 Damiano Caruso - Liquigas-Cannondale 29
12 Giovanni Visconti - Movistar Team 29
13 Geraint Thomas - Sky Procycling 29
14 Arnaud Demare - FDJ-Big Mat 29
15 Alexander Kristoff - Katusha Team 29
16 Benat Intxausti Elorriaga - Movistar Team 28
17 Bartosz Huzarski - Team NetApp 28
18 Giacomo Nizzolo - RadioShack-Nissan 28
19 Lars Ytting Bak - Lotto Belisol Team 27
20 Manuel Belletti - AG2R La Mondiale 27
21 Michal Golas - Omega Pharma-Quickstep 26
22 Taylor Phinney - BMC Racing Team 25
23 Gianluca Brambilla - Colnago - CSF Inox 25
24 Fabio Felline - Androni Giocattoli 24
25 Adriano Malori - Lampre - ISD 24
26 Mark Renshaw - Rabobank Cycling Team 24
27 Sandy Casar - FDJ-Big Mat 23
28 Dario Cataldo - Omega Pharma-Quickstep 23
29 Daniel Schorn - Team NetApp 23
30 Alex Rasmussen - Garmin - Barracuda 23
31 Michele Scarponi - Lampre - ISD 21
32 Tomas Vaitkus - Orica GreenEdge Cycling Team 21
33 Robert Hunter - Garmin - Barracuda 21
34 Olivier Kaisen - Lotto Belisol Team 20
35 Juan José Haedo - Team Saxo Bank 20
36 Francesco Chicchi - Omega Pharma-Quickstep 20
37 John Gadret - AG2R La Mondiale 19
38 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team 19
39 Ivan Santaromita - BMC Racing Team 18
40 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 18
41 Jan Bakelants - RadioShack-Nissan 17
42 Daryl Impey - Orica GreenEdge Cycling Team 17
43 Frank Schleck - RadioShack-Nissan 16
44 Ramunas Navardauskas - Garmin - Barracuda 16
45 Manuele Boaro - Team Saxo Bank 16
46 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel - Euskadi 16
47 Fumiyuki Beppu - Orica GreenEdge Cycling Team 15
48 Cesare Benedetti - Team NetApp 14
49 Matthias Brandle - Team NetApp 14
50 Alexsandr Dyachenko - Astana Pro Team 14
51 Mickael Delage - FDJ-Big Mat 14
52 Fabio Sabatini - Liquigas-Cannondale 13
53 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 13
54 Roberto Ferrari - Androni Giocattoli 12
55 Gustav Larsson - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 12
56 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox 12
57 Jackson Rodriguez - Androni Giocattoli 10
58 Ivan Basso - Liquigas-Cannondale 9
59 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling 9
60 Daniel Moreno Fernandez - Katusha Team 9
61 Tom Jelte Slagter - Rabobank Cycling Team 9
62 Brett Lancaster - Orica GreenEdge Cycling Team 9
63 Elia Favilli - Farnese Vini - Selle Italia 9
64 Luke Roberts - Team Saxo Bank 8
65 Pier Paolo De Negri - Farnese Vini - Selle Italia 8
66 Sergio Luis Henao Montoya - Sky Procycling 8
67 Marco Pinotti - BMC Racing Team 8
68 Roman Kreuziger - Astana Pro Team 7
69 José Rujano Guillen - Androni Giocattoli 7
70 Mikel Nieve Ituralde - Euskaltel - Euskadi 7
71 Danilo Wyss - BMC Racing Team 7
72 Reto Hollenstein - Team NetApp 7
73 Nikolas Maes - Omega Pharma-Quickstep 7
74 Jesse Sergent - RadioShack-Nissan 7
75 Juan Antonio Flecha Giannoni - Sky Procycling 6
76 Nelson Oliveira - RadioShack-Nissan 6
77 Gatis Smukulis - Katusha Team 6
78 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 6
79 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quickstep 6
80 Jack Bauer - Garmin - Barracuda 6
81 Jonas Aaen Jörgensen - Team Saxo Bank 6
82 Andrea Guardini - Farnese Vini - Selle Italia 6
83 Bernhard Eisel - Sky Procycling 5
84 Timon Seubert - Team NetApp 5
85 Alfredo Balloni - Farnese Vini - Selle Italia 5
86 Stef Clement - Rabobank Cycling Team 4
87 Julien Berard - AG2R La Mondiale 4
88 Ben Hermans - RadioShack-Nissan 4
89 Brian Bulgac - Lotto Belisol Team 4
90 Adrian Saez - Euskaltel - Euskadi 4
91 Eros Capecchi - Liquigas-Cannondale 3
92 Serge Pauwels - Omega Pharma-Quickstep 3
93 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3
94 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Selle Italia 3
95 Francesco Failli - Farnese Vini - Selle Italia 3
96 Stefan Denifl - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3
97 Alessandro De Marchi - Androni Giocattoli 3
98 Damiano Cunego - Lampre - ISD 2
99 Jon Izagirre Insausti - Euskaltel - Euskadi 2
100 Jan Barta - Team NetApp 2
101 Guillaume Bonnafond - AG2R La Mondiale 2
102 Jussi Veikkanen - FDJ-Big Mat 2
103 Jeremy Hunt - Sky Procycling 2
104 Enrico Gasparotto - Astana Pro Team 1
105 Andrey Zeits - Astana Pro Team 1
106 Maciej Bodnar - Liquigas-Cannondale 1
107 Peter Kennaugh - Sky Procycling 1
108 Christian Meier - Orica GreenEdge Cycling Team 1
Bjergkonkurrencen
1 Michal Golas - Omega Pharma-Quickstep 33 pts
2 Miguel Angel Rubiano Chavez - Androni Giocattoli 24
3 Paolo Tiralongo - Astana Pro Team 9
4 Domenico Pozzovivo - Colnago - CSF Inox 9
5 Jan Bakelants - RadioShack-Nissan 9
6 Cesare Benedetti - Team NetApp 7
7 Olivier Kaisen - Lotto Belisol Team 6
8 Ivan Santaromita - BMC Racing Team 6
9 Alfredo Balloni - Farnese Vini - Selle Italia 6
10 Sandy Casar - FDJ-Big Mat 5
11 Fumiyuki Beppu - Orica GreenEdge Cycling Team 5
12 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha Team 5
13 Benat Intxausti Elorriaga - Movistar Team 5
14 Michele Scarponi - Lampre - ISD 5
15 Giovanni Visconti - Movistar Team 4
16 Jackson Rodriguez - Androni Giocattoli 4
17 Sylvester Szmyd - Liquigas-Cannondale 3
18 Frank Schleck - RadioShack-Nissan 3
19 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Selle Italia 3
20 Pier Paolo De Negri - Farnese Vini - Selle Italia 3
21 Mickael Delage - FDJ-Big Mat 3
22 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel - Euskadi 3
23 Eros Capecchi - Liquigas-Cannondale 2
24 Bartosz Huzarski - Team NetApp 2
25 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team 2
26 Lars Ytting Bak - Lotto Belisol Team 2
27 Adriano Malori - Lampre - ISD 2
28 Stefan Denifl - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2
29 Reto Hollenstein - Team NetApp 2
30 Oscar Gatto - Farnese Vini - Selle Italia 2
31 Ramunas Navardauskas - Garmin - Barracuda 2
32 Martijn Keizer - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2
33 Brian Bulgac - Lotto Belisol Team 2
34 Ryder Hesjedal - Garmin - Barracuda 1
35 Ivan Basso - Liquigas-Cannondale 1
36 Angel Vicioso Arcos - Katusha Team 1
37 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 1
38 Julien Berard - AG2R La Mondiale 1
39 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1
40 Jack Bauer - Garmin - Barracuda 1
41 Alessandro De Marchi - Androni Giocattoli 1
42 Adrian Saez - Euskaltel - Euskadi 1
Ungdomskonkurrencen
1 Damiano Caruso - Liquigas-Cannondale 51.20.10
2 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling 0.08
3 Sergio Luis Henao Montoya - Sky Procycling 0.25
4 Peter Stetina - Garmin - Barracuda 1.01
5 Tom Jelte Slagter - Rabobank Cycling Team 01.41
6 Gianluca Brambilla - Colnago - CSF Inox 01.56
7 Diego Ulissi - Lampre - ISD 03.45
8 Jon Izagirre Insausti - Euskaltel - Euskadi 08.35
9 Tanel Kangert - Astana Pro Team 12.04
10 Geoffrey Soupe - FDJ-Big Mat 18.48
11 Julien Vermote - Omega Pharma-Quickstep 20.52
12 Stefano Pirazzi - Colnago - CSF Inox 25.50
13 Nelson Oliveira - RadioShack-Nissan 28.05
14 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Selle Italia 28.31
15 Fabio Felline - Androni Giocattoli 30.48
16 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale 38.06
17 Enrico Battaglin - Colnago - CSF Inox 39.10
18 Guillaume Bonnafond - AG2R La Mondiale 40.26
19 Adriano Malori - Lampre - ISD 40.56
20 Simone Ponzi - Astana Pro Team 41.00
21 Cesare Benedetti - Team NetApp 43.34
22 Julien Berard - AG2R La Mondiale 44.45
23 Matthias Brandle - Team NetApp 44.53
24 Sonny Colbrelli - Colnago - CSF Inox 47.04
25 Angelo Pagani - Colnago - CSF Inox 49.38
26 Stefan Denifl - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 51.13
27 Gatis Smukulis - Katusha Team 55.36
28 Peter Kennaugh - Sky Procycling 1.02.31
29 Daniel Schorn - Team NetApp 1.05.06
30 Stefano Locatelli - Colnago - CSF Inox 1.07.42
31 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quickstep 1.08.24
32 Jens Keukeleire - Orica GreenEdge Cycling Team 1.12.22
33 Dennis Vanendert - Lotto Belisol Team 1.13.19
34 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox 1.16.26
35 Ramunas Navardauskas - Garmin - Barracuda 1.16.34
36 Giacomo Nizzolo - RadioShack-Nissan 1.16.50
37 Victor Cabedo - Euskaltel - Euskadi 1.17.02
38 Gaetan Bille - Lotto Belisol Team 1.20.57
39 Ian Stannard - Sky Procycling 1.21.47
40 Jesse Sergent - RadioShack-Nissan 1.23.28
41 Elia Favilli - Farnese Vini - Selle Italia 1.24.09
42 Martijn Keizer - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.24.51
43 Arnaud Demare - FDJ-Big Mat 1.26.25
44 Manuele Boaro - Team Saxo Bank 1.28.10
45 Brian Bulgac - Lotto Belisol Team 1.33.54
46 Alexander Kristoff - Katusha Team 1.34.58
47 Marco Coledan - Colnago - CSF Inox 1.45.29
48 Timon Seubert - Team NetApp 1.46.24
49 Alfredo Balloni - Farnese Vini - Selle Italia 1.52.41
50 Jack Bobridge - Orica GreenEdge Cycling Team 1.57.26
51 Andrea Guardini - Farnese Vini - Selle Italia 2.07.12
52 Taylor Phinney - BMC Racing Team 2.08.57
53 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel - Euskadi 2.14.25
Holdkonkurrencen
1 Movistar Team 152.43.08
2 Liquigas - Cannondale 1.51
3 BMC Racing Team 2.02
4 Omega Pharma - Quickstep 2.49
5 Astana Pro Team 2.54
6 Garmin - Barracuda 3.35
7 Vacansoleil - DCM Pro C.Team 3.59
8 Lampre - ISD 4.29
9 Androni Giocattoli - Venezuela 5.52
10 Euskaltel - Euskadi 6.34
11 Radioshack - Nissan 7.30
12 Rabobank Cycling Team 8.07
13 Sky Procycling 12.25
14 Ag2R La Mondiale 13.19
15 Katusha Team 17.53
16 Lotto Belisol Team 22.17
17 Colnago - CSF Inox 23.00
18 Team Netapp 39.24
19 FDJ - Bigmat 41.33
20 Team Saxo Bank 1.03.35
21 Farnese Vini - Selle Italia 1.35.05
22 Orica Greenedge 2.17.06
Annonce
Annonce
Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 16/05-19/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Antwerp Port Epic / Sels ...(1.1) 19/05
Ronde van Limburg(1.1) 20/05
Tour of Hellas(2.1) 15/05-19/05
Orlen Nations GP(2.NCUP) 15/05-19/05
Ronde van Limburg(1.1) 20/05
Tour of Estonia(2.1) 23/05-25/05
Ford RideLondon Classique(2.WWT) 24/05-26/05
Marcel Kint Classic(1.1) 25/05
Rund um Köln(1.1) 26/05
Mercan Tour Classic Alpes...(1.1) 29/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce