Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Laverde vandt 14. etape

Laverde vandt 14. etape

21. maj 2006 16:550
Dagens 14. etape af Giroen gik fra Aosta til Domodossola over 223 km. Rytterne startede ud med at skulle køre opad stigningen Gran San Bernardo. Feltet startede derfor ud i moderat tempo. Men med få kilometer til toppen kom det første angreb, og det skulle vise sig at blive afgørende.

11 ryttere rev sig løs og oparbejdede stille og roligt et forspring på over 9 minutter ned til feltet. I gruppen sad Francisco Perez Sanchez (Caisse d'Epargne-Illes Balears), Fortunato Baliani og Luis Felipe Laverde Jimenez (Ceramica Panaria-Navigare), Ivan Ramiro Parra Pinto (Cofidis), Sandy Casar (Française des Jeux), Stefan Schumacher (Gerolsteiner), Paolo Tiralongo (Lampre-Fondital), Johann Tschopp og Steve Zampieri (Phonak), Raffaele Illiano (Selle Italia) samt Iker Flores Galarza (Euskaltel-Euskadi).

På dagens anden og sidste stigning Passo Sempione var forspringet på 8 minutter. Team CSC var på et tidspunkt fremme og sætte et tempo opad stigningen, men da ingen af konkurrenterne til Ivan Basso førertrøje angreb, så gik tempoet ned i feltet, og forspringet fra de 11 forreste og feltet voksede derfor til 9:30 på toppen af Passo Sempione. På opstigningen havde Iker Flores dog forsøgt at splitte frontgruppen med et angreb, men det lykkedes ikke. Frontgruppen fandt i stedet for ind i et godt samarbejde, hvor de holdt sammen til små 10 kilometer før mål, hvor kampen om etapesejren for alvor begyndte.

Ivan Parra forsøgte to gange at splitte frontgruppen med et angreb, men det lykkedes ikke for Cofidis-rytteren. Men da Illes Balears-rytteren Francisco Perez Sanchez rejste sig i sadlen og stak, så det ikke umiddelbart ud til at nogen kunne svare igen på hans angreb, men det kunne Luis Felipe Laverde Jimenez alligevel. Han kørte alene op til Perez Sanchez. De to fandt hurtigt ind i samarbejde – dog ikke helt uden problemer, da de ikke altid kunne blive enig om, hvem der skulle tage føringerne. Men trods uenigheden skulle dagens etapevinder findes imellem de to ryttere.

Francisco Perez Sanchez åbnede spurten, men Luis Felipe Laverde Jimenez svarede omgående igen og vandt en sikker sejr.


Laverde vinder 14. etape / Foto: Sirotti


I det samlede klassement var det dog Sandy Casar, som kunne se frem til den største gevinst, da han avancerede til en samlet 6. plads.

Ivan Basso forsvarede dog sikkert føringen i det samlede klassement, men i bjergkonkurrencen måtte Basso dog se trøjen forsvinde, da Fortunato Baliani overtager denne trøje fra morgendagens etape.


Resultat af 14. etape
1 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 5.27.05 (40.356 km/t)
2 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
3 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 0.07
4 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
5 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
6 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
7 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
8 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
9 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
10 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
11 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
12 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 7.44
13 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
14 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
15 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
16 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
17 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
18 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
19 Jens Voigt (Ger) Team CSC
20 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic
21 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
22 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
23 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
24 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
25 Ivan Basso (Ita) Team CSC
26 Theo Eltink (Ned) Rabobank
27 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
28 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems
29 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
30 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
31 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
32 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
33 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
34 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
35 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
36 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team
37 Andrea Noe' (Ita) Liquigas
38 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
39 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
40 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
41 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole
42 Bobby Julich (USA) Team CSC
43 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
44 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
45 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
46 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
47 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance
48 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
49 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
50 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir
51 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
52 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
53 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
54 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
55 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
56 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
57 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
58 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
59 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC
60 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
61 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
62 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
63 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
64 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
65 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
66 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
67 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
68 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
69 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
70 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux
71 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
72 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
73 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
74 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
75 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
76 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team
77 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
78 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance
79 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
80 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
81 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
82 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
83 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
84 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
85 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
86 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC
87 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
88 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
89 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
90 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
91 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
92 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
93 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi
94 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
95 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
96 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
97 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
98 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
99 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 8.16
100 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 17.14
101 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
102 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
103 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 20.15
104 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
105 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
106 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
107 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
108 Marc De Maar (Ned) Rabobank
109 Christian Knees (Ger) Team Milram
110 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
111 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
112 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
113 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic
114 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
115 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
116 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
117 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
118 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
119 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
120 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
121 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
122 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
123 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
124 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi
125 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
126 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC
127 Elia Rigotto (Ita) Team Milram
128 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
129 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
130 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
131 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team
132 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
133 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
134 Nicki Sorensen (Den) Team CSC
135 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
136 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
137 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
138 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
139 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole
140 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic
141 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic
142 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
143 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
144 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto
145 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
146 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
147 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 21.26
148 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team
149 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
150 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
151 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir
152 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance
153 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
154 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team
155 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
156 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
157 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi
158 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
159 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
160 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
161 Marc Wauters (Bel) Rabobank
162 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
163 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
164 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi
165 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
166 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
167 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
168 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir

Udgået
DNF Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
DNF Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
DNS Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
DNS Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom

Samlet stilling efter 14. etape
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 55.28.25
2 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 3.27
3 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.30
4 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 7.35
5 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 8.00
6 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 8.01
7 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 8.14
8 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 8.35
9 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 8.58
10 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 10.36
11 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 11.12
12 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 11.46
13 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 12.24
14 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 12.45
15 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 12.57
16 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 13.01
17 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 13.50
18 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 13.52
19 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 15.12
20 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 15.24
21 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 15.32
22 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 16.22
23 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 16.37
24 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 16.55
25 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 18.05
26 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 18.12
27 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 19.56
28 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 22.07
29 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 23.43
30 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 23.47
31 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 23.49
32 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 24.42
33 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 25.07
34 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 26.28
35 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 26.36
36 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance 26.51
37 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 27.36
38 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC 27.48
39 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 28.12
40 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance 28.15
41 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 28.21
42 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 28.27
43 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 29.41
44 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 30.07
45 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 31.28
46 Jens Voigt (Ger) Team CSC 31.37
47 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 31.44
48 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 33.12
49 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 34.18
50 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 34.30
51 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 36.19
52 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 37.01
53 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 38.26
54 Theo Eltink (Ned) Rabobank 39.38
55 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 41.37
56 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 42.54
57 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 43.16
58 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 44.08
59 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 44.14
60 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 46.16
61 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 47.02
62 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 47.15
63 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 47.40
64 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 49.44
65 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 51.16
66 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 51.17
67 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 51.59
68 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 52.14
69 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 52.34
70 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 53.21
71 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 54.19
72 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 54.23
73 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 54.36
74 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 56.03
75 Nicki Sorensen (Den) Team CSC 57.01
76 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 58.24
77 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 58.46
78 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.01.11
79 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 1.01.18
80 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 1.01.26
81 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 1.01.33
82 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 1.01.59
83 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 1.02.38
84 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 1.02.48
85 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 1.02.51
86 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux 1.04.04
87 Christian Knees (Ger) Team Milram 1.04.58
88 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 1.05.29
89 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 1.06.29
90 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 1.08.00
91 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 1.09.57
92 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 1.10.24
93 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.11.22
94 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.12.24
95 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 1.12.53
96 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.12.57
97 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.13.29
98 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 1.14.17
99 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 1.14.45
100 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 1.14.55
101 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 1.15.23
102 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.15.48
103 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank 1.18.06
104 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems 1.18.22
105 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 1.20.05
106 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1.20.15
107 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.20.49
108 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 1.21.33
109 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.21.50
110 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 1.22.37
111 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.23.28
112 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.24.44
113 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.25.23
114 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 1.25.34
115 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole 1.26.41
116 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 1.27.57
117 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 1.28.13
118 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 1.28.41
119 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.28.51
120 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 1.29.16
121 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 1.30.56
122 Bobby Julich (USA) Team CSC 1.31.12
123 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.31.18
124 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 1.31.23
125 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 1.31.37
126 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 1.32.52
127 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 1.34.07
128 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 1.34.33
129 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.36.30
130 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.36.36
131 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 1.37.00
132 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 1.37.58
133 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 1.38.55
134 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 1.39.54
135 Marc De Maar (Ned) Rabobank 1.40.01
136 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.40.45
137 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 1.42.42
138 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 1.43.32
139 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 1.45.57
140 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 1.47.29
141 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 1.47.35
142 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto 1.48.49
143 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 1.48.51
144 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 1.50.22
145 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 1.51.30
146 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 1.51.46
147 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 1.51.50
148 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 1.54.02
149 Marc Wauters (Bel) Rabobank 1.54.13
150 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 1.55.01
151 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 1.55.25
152 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 1.57.03
153 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.57.06
154 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 1.58.25
155 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 1.58.46
156 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 1.59.12
157 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.59.31
158 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 1.59.35
159 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 2.00.50
160 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team 2.01.28
161 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2.02.08
162 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 2.02.26
163 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 2.02.49
164 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic 2.04.02
165 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 2.05.27
166 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 2.06.55
167 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.07.38
168 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 2.23.10

Pointkonkurrencen efter 14. etape
1 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 90 pts
2 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 79
3 Ivan Basso (Ita) Team CSC 78
4 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 76
5 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 68
6 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 61
7 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 43
8 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 39
9 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 38
10 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 36
11 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 36
12 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 36
13 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 35
14 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 34
15 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 34
16 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 33
17 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 31
18 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 29
19 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 28
20 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 28
21 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 25
22 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 25
23 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 25
24 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 24
25 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 24
26 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 22
27 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 22
28 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 22
29 Jens Voigt (Ger) Team CSC 21
30 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 20
31 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 20
32 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 20
33 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 18
34 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 17
35 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 17
36 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 17
37 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 16
38 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 16
39 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 16
40 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 16
41 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 14
42 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 14
43 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 14
44 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 14
45 Theo Eltink (Ned) Rabobank 13
46 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 13
47 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 13
48 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 13
49 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 13
50 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 13
51 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 12
52 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 11
53 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 11
54 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 11
55 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 10
56 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 10
57 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 10
58 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance 9
59 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 9
60 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 8
61 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 8
62 Marc Wauters (Bel) Rabobank 8
63 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
64 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 8
65 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 7
66 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 7
67 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 6
68 Christian Knees (Ger) Team Milram 6
69 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 6
70 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 6
71 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 6
72 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 6
73 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 6
74 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 5
75 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 5
76 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 5
77 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 5
78 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 5
79 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 5
80 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5
81 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 5
82 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 5
83 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 5
84 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 4
85 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 4
86 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 4
87 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 4
88 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 3
89 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 3
90 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 3
91 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 3
92 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 3
93 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
94 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3
95 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 3
96 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
97 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 3
98 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
99 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 2
100 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2
101 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 2
102 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 2
103 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 2
104 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 1
105 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1
106 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 1
107 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 1
108 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 1
109 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 1
110 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
111 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems -1
112 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto -1
113 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner -4
114 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone -5
115 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner -5
116 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems -5
117 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto -5
118 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team -5

Bjergkonkurrencen efter 14. etape
1 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 24 pts
2 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 23
3 Ivan Basso (Ita) Team CSC 21
4 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 13
5 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 10
6 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 10
7 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 9
8 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 5
9 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 5
10 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 5
11 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 5
12 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 4
13 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 4
14 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
15 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 4
16 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
17 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3
18 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 3
19 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 2
20 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 2
21 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
22 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
23 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 2
24 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 2
25 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 2
26 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
27 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 2
28 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 1
29 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 1
30 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 1
31 Jens Voigt (Ger) Team CSC 1
32 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1
33 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 1
34 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 1
35 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1
36 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1

Holdkonkurrencen efter 14. etape
1 Phonak Hearing Systems 165.21.09
2 Discovery Channel Pro Cycling Team 3.15
3 Liquigas 10.04
4 Lampre-Fondital 10.31
5 Ceramica Panaria-Navigare 10.33
6 Saunier Duval-Prodir 10.40
7 Caisse d'Epargne-Illes Balears 18.59
8 Liberty Seguros-Würth Team 31.42
9 Team CSC 35.17
10 Credit Agricole 37.57
11 Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 38.52
12 Ag2R Prevoyance 50.59
13 T-Mobile Team 53.58
14 Cofidis 57.14
15 Quickstep-Innergetic 1.03.08
16 Euskaltel-Euskadi 1.05.45
17 Team Milram 1.19.35
18 Gerolsteiner 1.26.35
19 Francaise Des Jeux 1.27.29
20 Rabobank 1.31.32
21 Davitamon-Lotto 1.41.31
22 Bouygues Telecom 2.10.51
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Tour de Korea(2.1) 10/06-14/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER