Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Linda Villumsen forsvarede trøje

Linda Villumsen forsvarede trøje

21. maj 2007 23:080
På dagens 3. etape af Tour de l'Aude, som blev kørt fra Lezignan Corbières til Lezignan Corbières over 122 km, blev der kørt rigtigt stærkt, og det hele endte med en spurt i en gruppe med 33 ryttere. Her var verdensmesteren Marianne Vos (Team DSB Bank) igen bedst vandt foran Angela Brodtka (Tyskland) og Marina Jaunatre (Frankrig).

I frontgruppen sad de to danskere Linda Villumsen (T-Mobile) samt Dorte Lohse (Menikini - Gysko) og mistede dermed ikke sekunder i klassementet. Det betyder også, at Linda Villumsen forsvarede andenpladsen og ungdomstrøjen.


Resultat af 3. etape
1 Marianne Vos - Team DSB Bank 3.14.01 (37.73 km/t)
2 Angela Brodtka - Germany
3 Marina Jaunatre - France
4 Joanne Kiesanowski - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team
5 Tanja Hennes - Bigla Cycling Team
6 Hanka Kupfernagel - Germany
7 Romy Kasper - Germany
8 Svetlana Bubnenkova - Fenixs - HPB
9 Julia Martisova - FRW - Gauss
10 Andrea Bosman - Team DSB Bank
11 Suzanne De Goede - T-Mobile Team - Women
12 Susanne Ljungskog - Team Flexpoint
13 Loes Gunnewijk - Team Flexpoint
14 Priska Doppmann - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team
15 Sarah Düster - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team
16 Daphny Van Den Brand - Vrienden Van Het Platteland
17 Oxana Kozonchuk - Fenixs - HPB
18 Elena Kuchinskaya - FRW - Gauss
19 Daiva Tuslaite - Lithuania
20 Sigrid Corneo - Menikini - Gysko
21 Dorte Lohse Rasmussen - Menikini - Gysko
22 Judith Arndt - T-Mobile Team - Women
23 Trixi Worrack - Equipe Nürnberger Versicherung
24 Jaccolien Wallaard - Vrienden Van Het Platteland
25 Linda Villumsen Serup - T-Mobile Team - Women
26 Michelle Hyland - New Zealand
27 Kimberly Anderson - T-Mobile Team - Women
28 Charlotte Becker - Equipe Nürnberger Versicherung
29 Tania Belvederesi - FRW - Gauss
30 Tatsiana Sharakova - FRW - Gauss
31 Jennifer Hohl - Bigla Cycling Team
32 Edita Janeliunaite - Lithuania
33 Nicole Brändli - Bigla Cycling Team
34 Tatiana Antoshina - Fenixs - HPB 0.07
35 Carissa Wilkes - New Zealand
36 Toni Bradshaw - New Zealand
37 Alexandra Sontheimer - Germany
38 Andrea Thürig - Bigla Cycling Team
39 Zoulfia Zabirova - Bigla Cycling Team
40 Marlen Johrend - Germany
41 Miho Oki - Menikini - Gysko
42 Claudia Häusler - Equipe Nürnberger Versicherung
43 Noemi Cantele - Bigla Cycling Team
44 Sharon Van Essen - Team DSB Bank
45 Anke Wichmann - T-Mobile Team - Women 0.17
46 Debby Van De Berg - Global Racing Team 1.41
47 Tanja Slater - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team
48 Eva Lutz - Equipe Nürnberger Versicherung
49 Liane Bahler - Fenixs - HPB
50 Christiane Soeder - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team 1.46
51 Christelle Ferrier-Bruneau - Les Pruneaux D'Agen
52 Li Ping - Giant Pro Cycling Team
53 Iris Slappendel - Team Flexpoint
54 Madeleine Sandig - Team Flexpoint
55 Karine Gautard - France
56 Fanny Riberot - France
57 Amber Neben - Team Flexpoint
58 Maryline Salvetat - France
59 Eleonora Soldo - FRW - Gauss
60 Eleonora Van Dijk - Vrienden Van Het Platteland
61 Kettj Manfrin - FRW - Gauss
62 Sanne Van Paassen - Team DSB Bank
63 Ana Garcia Antequera - Comunidad Valenciana
64 Patricia Schwager - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team
65 Helen Wyman - Global Racing Team
66 Amanda Shaw - Team Expresscopy.com
67 Anne Samplonius - Team Expresscopy.com
68 Fabienne Sandig - Germany
69 Luise Keller - Team Flexpoint
70 Maria Rosario Rodriguez - Comunidad Valenciana
71 Nathalie Jeuland - France
72 Joelle Numainville - Team Expresscopy.com
73 Olivia Gollan - Menikini - Gysko
74 Georgina Waibl - New Zealand
75 Janne Brok - Vrienden Van Het Platteland
76 Linn Torp - Global Racing Team
77 Marieke Van Wanroij - Team DSB Bank
78 Olga Slyusareva - Fenixs - HPB
79 Jessica Phillips - Team Expresscopy.com
80 Edita Pucinskaite - Equipe Nürnberger Versicherung
81 Linda Van Rijen - Team DSB Bank
82 Fabiana Luperini - Menikini - Gysko
83 Ina Teutenberg - T-Mobile Team - Women
84 Lang Meng - Giant Pro Cycling Team
85 Urte Juodvalkyte - Lithuania
86 Andrea Graus - Equipe Nürnberger Versicherung
87 Maribel Moreno Allue - Comunidad Valenciana
88 Serena Sheridan - New Zealand
89 Melissa Holt - Team Expresscopy.com
90 Catherine Moncassin-Prime - Les Pruneaux D'Agen
91 Linda Ringlever - Global Racing Team
92 Béatrice Thomas - France
93 Silvia Tirado Marquez - Comunidad Valenciana
94 Marlyn Brinnendijk - Vrienden Van Het Platteland
95 Lina Skujaute - Lithuania 2.24
96 Sufen Ma - Giant Pro Cycling Team 2.28
97 Fei Wang - Giant Pro Cycling Team 2.54
98 Maria Auxiliadora Martin Morales - Comunidad Valenciana 3.45
99 Agne Miliskeviciute - Lithuania 4.04
100 Erinne Willock - Team Expresscopy.com 4.08
101 Silvia Valsecchi - Menikini - Gysko
102 Xiaoning Gao - Giant Pro Cycling Team
103 Marina Duvnjak - New Zealand 4.10
104 Carina Ketonen - Les Pruneaux D'Agen 4.34
105 Natalia Boyarskaya - Fenixs - HPB 8.04
106 Xiong Ying Ruan - Giant Pro Cycling Team 9.34
107 Aurore Jeudy - Les Pruneaux D'Agen 10.02
108 Céline Nivet - Les Pruneaux D'Agen 19.19
109 Agne Sukutyte - Lithuania
110 Sigrid Jochems - Global Racing Team
DNF Tiina Nieminen - Les Pruneaux D'Agen


Samlet stilling efter 3. etape
1 Judith Arndt - T-Mobile Team - Women 7.15.30
2 Linda Villumsen Serup - T-Mobile Team - Women 0.01
3 Susanne Ljungskog - Team Flexpoint 0.10
4 Kimberly Anderson - T-Mobile Team - Women 0.18
5 Loes Gunnewijk - Team Flexpoint 0.21
6 Charlotte Becker - Equipe Nürnberger Versicherung 0.34
7 Trixi Worrack - Equipe Nürnberger Versicherung 0.37
8 Joanne Kiesanowski - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team 0.44
9 Priska Doppmann - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team 0.45
10 Sarah Düster - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team 0.46
11 Zoulfia Zabirova - Bigla Cycling Team 0.54
12 Andrea Thürig - Bigla Cycling Team 0.55
13 Marianne Vos - Team DSB Bank 0.56
14 Hanka Kupfernagel - Germany
15 Nicole Brändli - Bigla Cycling Team 0.59
16 Alexandra Sontheimer - Germany 1.07
17 Marina Jaunatre - France 1.20
18 Andrea Bosman - Team DSB Bank 1.29
19 Suzanne De Goede - T-Mobile Team - Women 1.30
20 Svetlana Bubnenkova - Fenixs - HPB 1.32
21 Romy Kasper - Germany 1.33
22 Julia Martisova - FRW - Gauss 1.38
23 Oxana Kozonchuk - Fenixs - HPB 1.42
24 Tatsiana Sharakova - FRW - Gauss 1.43
25 Sigrid Corneo - Menikini - Gysko
26 Miho Oki - Menikini - Gysko 1.54
27 Amber Neben - Team Flexpoint 1.55
28 Daiva Tuslaite - Lithuania 2.00
29 Madeleine Sandig - Team Flexpoint 2.07
30 Elena Kuchinskaya - FRW - Gauss
31 Daphny Van Den Brand - Vrienden Van Het Platteland 2.14
32 Christiane Soeder - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team 2.17
33 Carissa Wilkes - New Zealand 2.18
34 Luise Keller - Team Flexpoint 2.19
35 Edita Pucinskaite - Equipe Nürnberger Versicherung 2.23
36 Andrea Graus - Equipe Nürnberger Versicherung 2.24
37 Toni Bradshaw - New Zealand 2.25
38 Michelle Hyland - New Zealand 2.26
39 Tanja Slater - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team 2.43
40 Tanja Hennes - Bigla Cycling Team 2.55
41 Maryline Salvetat - France 3.01
42 Eleonora Van Dijk - Vrienden Van Het Platteland 3.07
43 Karine Gautard - France 3.09
44 Fabienne Sandig - Germany 3.16
45 Eva Lutz - Equipe Nürnberger Versicherung
46 Béatrice Thomas - France 3.19
47 Marlyn Brinnendijk - Vrienden Van Het Platteland 3.25
48 Olivia Gollan - Menikini - Gysko 3.26
49 Nathalie Jeuland - France 3.27
50 Fabiana Luperini - Menikini - Gysko 3.32
51 Anne Samplonius - Team Expresscopy.com 3.34
52 Olga Slyusareva - Fenixs - HPB
53 Jessica Phillips - Team Expresscopy.com 3.44
54 Melissa Holt - Team Expresscopy.com 3.47
55 Georgina Waibl - New Zealand 3.59
56 Maria Rosario Rodriguez - Comunidad Valenciana 4.01
57 Maribel Moreno Allue - Comunidad Valenciana 4.10
58 Ana Garcia Antequera - Comunidad Valenciana
59 Serena Sheridan - New Zealand 4.11
60 Debby Van De Berg - Global Racing Team 4.13
61 Noemi Cantele - Bigla Cycling Team 4.31
62 Lang Meng - Giant Pro Cycling Team 4.36
63 Tatiana Antoshina - Fenixs - HPB 4.48
64 Jaccolien Wallaard - Vrienden Van Het Platteland 5.11
65 Edita Janeliunaite - Lithuania 5.19
66 Jennifer Hohl - Bigla Cycling Team 6.04
67 Liane Bahler - Fenixs - HPB 6.07
68 Dorte Lohse Rasmussen - Menikini - Gysko 6.12
69 Sanne Van Paassen - Team DSB Bank 6.20
70 Amanda Shaw - Team Expresscopy.com 6.50
71 Urte Juodvalkyte - Lithuania 6.56
72 Christelle Ferrier-Bruneau - Les Pruneaux D'Agen 7.08
73 Linda Ringlever - Global Racing Team 7.23
74 Iris Slappendel - Team Flexpoint 8.04
75 Sharon Van Essen - Team DSB Bank 8.53
76 Fei Wang - Giant Pro Cycling Team
77 Janne Brok - Vrienden Van Het Platteland 9.37
78 Patricia Schwager - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team 9.42
79 Carina Ketonen - Les Pruneaux D'Agen 10.12
80 Xiaoning Gao - Giant Pro Cycling Team 10.17
81 Joelle Numainville - Team Expresscopy.com 10.29
82 Silvia Tirado Marquez - Comunidad Valenciana 11.10
83 Helen Wyman - Global Racing Team 11.22
84 Silvia Valsecchi - Menikini - Gysko 11.26
85 Catherine Moncassin-Prime - Les Pruneaux D'Agen 11.39
86 Angela Brodtka - Germany 12.26
87 Natalia Boyarskaya - Fenixs - HPB 12.33
88 Fanny Riberot - France 13.13
89 Sufen Ma - Giant Pro Cycling Team 13.16
90 Marina Duvnjak - New Zealand 13.38
91 Linn Torp - Global Racing Team 14.12
92 Li Ping - Giant Pro Cycling Team 14.37
93 Marieke Van Wanroij - Team DSB Bank 14.45
94 Anke Wichmann - T-Mobile Team - Women 15.46
95 Marlen Johrend - Germany 15.52
96 Maria Auxiliadora Martin Morales - Comunidad Valenciana 15.57
97 Claudia Häusler - Equipe Nürnberger Versicherung 16.29
98 Ina Teutenberg - T-Mobile Team - Women 16.57
99 Lina Skujaute - Lithuania 17.00
100 Erinne Willock - Team Expresscopy.com 17.40
101 Tania Belvederesi - FRW - Gauss 18.17
102 Kettj Manfrin - FRW - Gauss 23.13
103 Linda Van Rijen - Team DSB Bank 23.24
104 Aurore Jeudy - Les Pruneaux D'Agen 27.06
105 Xiong Ying Ruan - Giant Pro Cycling Team 28.27
106 Eleonora Soldo - FRW - Gauss 34.15
107 Agne Miliskeviciute - Lithuania 36.43
108 Agne Sukutyte - Lithuania 48.00
109 Céline Nivet - Les Pruneaux D'Agen 51.07
110 Sigrid Jochems - Global Racing Team 54.29


Ungdomskonkurrencen efter 3. etape
1 Linda Villumsen Serup - T-Mobile Team - Women 7.15.31
2 Marianne Vos - Team DSB Bank 0.55
3 Alexandra Sontheimer - Germany 1.06
4 Romy Kasper - Germany 1.32
5 Oxana Kozonchuk - Fenixs - HPB 1.41
6 Tatsiana Sharakova - FRW - Gauss 1.42
7 Daiva Tuslaite - Lithuania 1.59
8 Elena Kuchinskaya - FRW - Gauss 2.06
9 Eleonora Van Dijk - Vrienden Van Het Platteland 3.06
10 Karine Gautard - France 3.08
11 Fabienne Sandig - Germany 3.15
12 Marlyn Brinnendijk - Vrienden Van Het Platteland 3.24
13 Nathalie Jeuland - France 3.26
14 Serena Sheridan - New Zealand 4.10
15 Edita Janeliunaite - Lithuania 5.18
16 Jennifer Hohl - Bigla Cycling Team 6.03
17 Urte Juodvalkyte - Lithuania 6.55
18 Iris Slappendel - Team Flexpoint 8.03
19 Fei Wang - Giant Pro Cycling Team 8.52
20 Joelle Numainville - Team Expresscopy.com 10.28
21 Silvia Tirado Marquez - Comunidad Valenciana 11.09
22 Sufen Ma - Giant Pro Cycling Team 13.15
23 Marlen Johrend - Germany 15.51
24 Maria Auxiliadora Martin Morales - Comunidad Valenciana 15.56
25 Claudia Häusler - Equipe Nürnberger Versicherung 16.28
26 Lina Skujaute - Lithuania 16.59
27 Linda Van Rijen - Team DSB Bank 23.23
28 Agne Miliskeviciute - Lithuania 36.42
29 Agne Sukutyte - Lithuania 47.59
30 Sigrid Jochems - Global Racing Team 54.28

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger