Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Liquigas vandt 1. etape af Giroen

Liquigas vandt 1. etape af Giroen

12. maj 2007 17:560

Danilo Di Luca og Co. kom bedst fra start i dette års første Grand Tour - Giro d'Italia.

Annonce

Danilo Di Luca og Co. kom bedst fra start i dette års første Grand Tour - Giro d'Italia. Liquigas holdet var suveræne og kørte de 24 km i tiden 33.35, hvilket var 16 sekunder hurtigere end Astana mandskabet. Team CSC blev nummer tre.



Dagens holdtidskørsel blev kørt fra Caprera til La Maddalena på Sardinien. Etapen blev længe ført af Team CSC, men allerede midtvejs på etapen knækkede CSC mandskabet og kun 5 ryttere måtte køre alene til mål, og det var netop minimumskravet for at få noteret en tid.

Dagens rute var utroligt teknisk og svær, og flere hold havde problemer på ruten bl.a. Team Discovery Channel, hvor holdets kaptajn Yaroslav Popovych styrtede kort før mål.

Danilo Di Luca havde tydeligvis regnet med, at han skulle starte morgendagens etape i lyserødt, men det kan han godt glemme alt om, da holdkammeraten Enrico Gasparotto hamrede forbi ham på målstregen og tog førertrøjen, da det italienske mandskab vandt 1. etape. Hvilket tydeligvis ikke passede Danilo Di Luca.




Resultat af 1. etape

1 Liquigas 33.38 (45.668 km/h)
2 Astana 0.13
3 Team CSC 0.30
4 Lampre-Fondital 0.42
5 Discovery Channel Pro Cycling Team 0.49
6 Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1.02
7 Tinkoff Credit System 1.04
8 Crédit Agricole 1.13
9 Caisse d'Epargne 1.23
10 Saunier Duval-Prodir 1.25
11 Quickstep-Innergetic 1.26
12 Predictor-Lotto 1.28
13 Gerolsteiner 1.32
14 Team Milram 1.33
15 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.38
16 Rabobank 1.47
17 T-Mobile Team 1.49
18 Ceramica Panaria-Navigare 2.01
19 Bouygues Telecom 2.07
20 AG2r Prévoyance 2.17
21 Euskaltel-Euskadi 2.38
22 Française des Jeux 2.50


Samlet stilling efter 1. etape
1 Enrico Gasparotto - Liquigas 33.38
2 Danilo Di Luca - Liquigas
3 Vincenzo Nibali - Liquigas
4 Franco Pellizotti - Liquigas
5 Andrea Noe' - Liquigas
6 Charles Wegelius - Liquigas
7 Alessandro Vanotti - Liquigas 0.02
8 Paolo Savoldelli - Astana 0.13
9 Eddy Mazzoleni - Astana
10 Andrey Mizourov - Astana
11 Dmitriy Muravyev - Astana
12 Serguei Yakovlev - Astana
13 Fabian Cancellara - Team CSC 0.30
14 David Zabriskie - Team CSC
15 Andy Schleck - Team CSC
16 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
17 Volodymir Gustov - Team CSC
18 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 0.42
19 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
20 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
21 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital
22 Marco Marzano - Lampre - Fondital
23 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
24 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.49
25 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team
26 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
27 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
28 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team
29 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 1.02
30 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
31 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
32 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
33 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
34 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
35 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
36 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 1.04
37 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System
38 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System
39 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System
40 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System
41 Francesco Bellotti - Crédit Agricole 1.13
42 Julian Dean - Crédit Agricole
43 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
44 Nicholas Roche - Crédit Agricole
45 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
46 Patrice Halgand - Crédit Agricole
47 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 1.23
48 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
49 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne
50 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne
51 Joan Horrach Rippoll - Caisse d'Epargne
52 Angelo Furlan - Crédit Agricole
53 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 1.25
54 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
55 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
56 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir
57 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir
58 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 1.26
59 Andrea Tonti - Quickstep - Innergetic
60 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic
61 Jurgen Van De Walle - Quickstep - Innergetic
62 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic
63 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 1.28
64 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto
65 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
66 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto
67 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto
68 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto
69 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic
70 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 1.31
71 Robert Förster - Gerolsteiner 1.32
72 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
73 Tim Klinger - Gerolsteiner
74 Matthias Russ - Gerolsteiner
75 Davide Rebellin - Gerolsteiner
76 Sergio Ghisalberti - Team Milram 1.33
77 Mirco Lorenzetto - Team Milram
78 Alberto Ongarato - Team Milram
79 Christian Knees - Team Milram
80 Alessandro Cortinovis - Team Milram
81 Brett Lancaster - Team Milram
82 Alessandro Petacchi - Team Milram
83 Fabio Sabatini - Team Milram
84 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.38
85 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
86 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
87 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
88 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
89 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
90 Mario Aerts - Predictor - Lotto 1.43
91 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital 1.45
92 William Walker - Rabobank 1.47
93 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank
94 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
95 Koos Moerenhout - Rabobank
96 Max Van Heeswijk - Rabobank
97 Michael Rasmussen - Rabobank
98 Gregory Henderson - T-Mobile Team 1.49
99 Axel Merckx - T-Mobile Team
100 Frantisek Rabon - T-Mobile Team
101 Marco Pinotti - T-Mobile Team
102 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team
103 Alessandro Spezialetti - Liquigas 1.51
104 Vladimir Miholjevic - Liquigas
105 Manuele Mori - Saunier Duval - Prodir 1.52
106 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 1.53
107 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 2.01
108 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare
109 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare
110 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare
111 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare
112 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 2.05
113 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 2.07
114 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom
115 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom
116 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
117 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom
118 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 2.17
119 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
120 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
121 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance
122 Julien Loubet - AG2r Prévoyance
123 Carl Naibo - AG2r Prévoyance
124 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance
125 Martin Müller - Team Milram 2.19
126 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.21
127 Michael Blaudzun - Team CSC 2.23
128 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi 2.38
129 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi
130 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi
131 Benat Albizuri Aransolo - Euskaltel - Euskadi
132 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi
133 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 2.41
134 Matteo Bono - Lampre - Fondital
135 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare
136 Paride Grillo - Ceramica Panaria - Navigare 2.43
137 Arnaud Gérard - Française des Jeux 2.50
138 Fabien Patanchon - Française des Jeux
139 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
140 Ian McLeod - Française des Jeux
141 Francis Mourey - Française des Jeux
142 Lilian Jégou - Française des Jeux
143 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
144 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 3.02
145 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 3.03
146 Addy Engels - Quickstep - Innergetic
147 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir 3.09
148 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir
149 Timothy Gudsell - Française des Jeux 3.16
150 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 3.22
151 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.32
152 Oscar Gatto - Gerolsteiner 3.37
153 Sven Krauss - Gerolsteiner
154 Thomas Fothen - Gerolsteiner
155 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 3.39
156 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
157 Assan Bazayev - Astana
158 Thomas Ziegler - T-Mobile Team 3.41
159 Adam Hansen - T-Mobile Team
160 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 3.43
161 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System
162 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System
163 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System
164 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 3.44
165 Franck Renier - Bouygues Telecom
166 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom
167 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 4.01
168 Eric Berthou - Caisse d'Epargne
169 Thor Hushovd - Crédit Agricole
170 Christophe Kern - Crédit Agricole
171 Matti Breschel - Team CSC 4.07
172 Juan José Haedo - Team CSC
173 Alexandr Kolobnev - Team CSC

174 Maxim Gourov - Astana 4.09
175 Benoît Joachim - Astana 4.11
176 Steve Morabito - Astana
177 Nick Gates - Predictor - Lotto 4.21
178 Stefano Zanini - Predictor - Lotto
179 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team 4.24
180 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team
181 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
182 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team
183 Michael Barry - T-Mobile Team 4.25
184 Aaron Olson - T-Mobile Team
185 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 4.26
186 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 4.38
187 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi
188 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel - Euskadi
189 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 4.48
190 Yohann Gène - Bouygues Telecom
191 Leon Van Bon - Rabobank 4.58
192 Graeme Brown - Rabobank
193 Dmitry Kozontchouk - Rabobank
194 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare
195 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance 5.20
196 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 5.45
197 Volker Ordowski - Gerolsteiner 7.38 
  

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Grand Prix Cerami(1.1) 25/07

Prueba Villafranca - Ordi...(1.1) 25/07

Oberösterreich Juniorenr...(2.1) 23/07-25/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger