Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Luis Perez sejrede og tog 4 trøjer

Luis Perez sejrede og tog 4 trøjer

12. maj 2007 23:570
I dag startede etapeløbet Clásica Internacional a Alcobendas, som er arrangeret som et UCI 2.1 løb. Etapen blev kørt Alcobendas til Puerto De Navacerrada over 170 km.

Dagens etape blev vundet af Luis Pérez Rodriguez fra Andalucia - Cajasur mandskabet, som kørte alene i mål 11 sekunder foran Daniel Moreno fra Relax - Gam og Alberto Fernandez De La Puebla fra Saunier Duval - Prodir.

Resultat af 1. etape
1 Luis Pérez Rodriguez - Andalucia - Cajasur 4.17.10 (39.66 km/t)
2 Daniel Moreno - Relax - Gam 0.11
3 Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir
4 John-Lee Augustyn - Barloworld 0.19
5 Jose Angel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 0.21
6 Daniel Andonov - Benfica 0.26
7 Ruben Plaza - Caisse d'Epargne 0.36
8 Rubén Lobato - Saunier Duval - Prodir 0.39
9 Benoît Salmon - Agritubel 0.45
10 Eduardo Gonzalo - Agritubel 0.50
11 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne 0.56
12 José Serpa - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 1.08
13 Giampaolo Cheula - Barloworld
14 David Herrero - Karpin Galicia 1.20
15 David Muñoz - Fuerteventura-Canarias 1.27
16 Francisco Pérez - Caisse d'Epargne 1.47
17 Juan José Cobo - Saunier Duval - Prodir 1.49
18 Manuel Lloret - Fuerteventura-Canarias 1.52
19 Jesús Hernández - Relax - Gam 2.00
20 Rubén Pérez - Euskaltel - Euskadi 2.05
21 Ángel Vallejo - Relax - Gam 2.14
22 Pedro Arreitunandia - Barloworld 3.02
23 Javier Meijas - Saunier Duval - Prodir 3.15
24 Isidro Nozal - Karpin Galicia 3.21
25 Rui Costa - Benfica 3.39
26 Antonio Olmo - Andalucia - Cajasur 3.51
27 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 3.56
28 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 4.10
29 Iker Leonet - Fuerteventura-Canarias 4.31
30 Rafael Rodriguez - ESP 4.39
31 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cajasur
32 Jorge Ferrio - Andalucia - Cajasur
33 Jorge Perez - Relax - Gam 4.43
34 Joseba Zumeta - Orbea-Oreka S.D.A 4.47
35 Mikel Nieve Iturralde - ESP 5.00
36 Alessandro Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 5.38
37 José Alberto Martinez - Agritubel 5.57
38 Manuel Calvente - Agritubel
39 Enrique Salgueiro - Karpin Galicia 6.31
40 José Alberto Benítez - Saunier Duval - Prodir 7.13
41 Dailos Diaz - Fuerteventura-Canarias
42 David Martin - Orbea-Oreka S.D.A 7.15
43 Beñat Intxausti - Grupo Nicolas Mateos
44 Jan Hruska - Relax - Gam 7.36
45 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias
46 Nacor Burgos - Relax - Gam 7.37
47 Vicente Ballester - Fuerteventura-Canarias 7.58
48 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 8.03
49 Eloy Teruel - Grupo Nicolas Mateos 8.43
50 Arkaitz Duran - Saunier Duval - Prodir 9.29
51 Pedro M. Lopes Goncalves - Benfica 9.46
52 Robert Hunter - Barloworld 10.14
53 Ryan Cox - Barloworld
54 James Perry - Barloworld
55 Juan José Oroz - Orbea-Oreka S.D.A
56 José Vincente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
57 Jon Bru - Euskaltel - Euskadi
58 Félix Cardenas - Barloworld
59 Xabat Otxotorena - Orbea-Oreka S.D.A
60 Guido Trentin - Saunier Duval - Prodir
61 Egoitz Murgoitio - Grupo Nicolas Mateos 11.56
62 Diego Milan - Grupo Nicolas Mateos
63 Lander Aperribay - Euskaltel - Euskadi
64 Moises Dueñas - Agritubel
65 Rafael Serrano - ESP
66 Sergi Escobar Roure - Grupo Nicolas Mateos 12.17
67 Francisco José Lara - Andalucia - Cajasur 13.49
68 Serafín Martinez - Karpin Galicia 13.56
69 Óscar Garcia-Casarrubios - Relax - Gam 14.37
70 Raúl García De Mateo - Relax - Gam 14.41
71 Pablo De Pedro - Grupo Nicolas Mateos 15.33
72 Unai Uribarri - Euskaltel - Euskadi
73 Bruno Castanheira - Benfica 15.59
74 Helder Miranda - Benfica
75 Samuel Plouhinec - Agritubel 16.03
76 Gonzalo Rabuñal - Karpin Galicia 16.17
77 Ivan Degasperi - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 16.58
78 Eduard Vorganov - Karpin Galicia 19.55
79 Santos Gonzalez - Karpin Galicia 21.33
80 Jose Manuel Ballesta - ESP
81 Rubén Martinez - ESP 21.37
82 Antonio Piedra - Fuerteventura-Canarias
83 Joaquin Ortega - Fuerteventura-Canarias 21.44
84 Hector Dueñas - ESP
85 Juan Carlos Rienda - ESP 21.46
86 Iker Aramendia Vicuña - ESP
87 Juan Olmo - Andalucia - Cajasur
88 José Ruiz Sanchez - Andalucia - Cajasur 21.49
89 Josu Aguirre - Orbea-Oreka S.D.A 22.11


Udgået fra 1. etape
DNF Juan Miguel Mercado - Agritubel
DNF Benoît Sinner - Agritubel
DNF Jesús Rosendo - Andalucia - Cajasur
DNF Hugo Sabido - Barloworld
DNF Didac Ortega - Benfica
DNF Javier Benitez - Benfica
DNF Sébastien Portal - Caisse d'Epargne
DNF Andoni Aranaga - Euskaltel - Euskadi
DNF Iban Iriondo - Euskaltel - Euskadi
DNF Andoni Lafuente - Euskaltel - Euskadi
DNF Iban Mayoz - Euskaltel - Euskadi
DNF Javier Etxarri - Grupo Nicolas Mateos
DNF Vicente Peiro - Grupo Nicolas Mateos
DNF David Abal - Karpin Galicia
DNF Aaron Villegas - Orbea-Oreka S.D.A
DNF Roberto Barrientos - Orbea-Oreka S.D.A
DNF Igor Romero - Orbea-Oreka S.D.A
DNF Alberto Loddo - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
DNF Fabio Borghesi - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
DNF Edgardo Simon - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia


Samlet stilling efter 1. etape
1 Luis Pérez Rodriguez - Andalucia - Cajasur 4.17.00
2 Daniel Moreno - Relax - Gam 0.15
3 Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir 0.17
4 John-Lee Augustyn - Barloworld 0.29
5 Jose Angel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 0.31
6 Daniel Andonov - Benfica 0.36
7 Ruben Plaza - Caisse d'Epargne 0.46
8 Rubén Lobato - Saunier Duval - Prodir 0.49
9 Benoît Salmon - Agritubel 0.55
10 Eduardo Gonzalo - Agritubel 1.00
11 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne 1.06
12 José Serpa - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 1.18
13 Giampaolo Cheula - Barloworld
14 David Herrero - Karpin Galicia 1.30
15 David Muñoz - Fuerteventura-Canarias 1.37
16 Francisco Pérez - Caisse d'Epargne 1.57
17 Juan José Cobo - Saunier Duval - Prodir 1.59
18 Manuel Lloret - Fuerteventura-Canarias 2.02
19 Jesús Hernández - Relax - Gam 2.10
20 Rubén Pérez - Euskaltel - Euskadi 2.15
21 Ángel Vallejo - Relax - Gam 2.23
22 Pedro Arreitunandia - Barloworld 3.12
23 Javier Meijas - Saunier Duval - Prodir 3.24
24 Isidro Nozal - Karpin Galicia 3.31
25 Rui Costa - Benfica 3.49
26 Antonio Olmo - Andalucia - Cajasur 4.01
27 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 4.03
28 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 4.20
29 Iker Leonet - Fuerteventura-Canarias 4.41
30 Rafael Rodriguez - ESP 4.49
31 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cajasur
32 Jorge Ferrio - Andalucia - Cajasur
33 Jorge Perez - Relax - Gam 4.53
34 Joseba Zumeta - Orbea-Oreka S.D.A 4.57
35 Mikel Nieve Iturralde - ESP 5.10
36 Alessandro Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 5.48
37 José Alberto Martinez - Agritubel 6.07
38 Manuel Calvente - Agritubel
39 Enrique Salgueiro - Karpin Galicia 6.41
40 José Alberto Benítez - Saunier Duval - Prodir 7.23
41 Dailos Diaz - Fuerteventura-Canarias
42 David Martin - Orbea-Oreka S.D.A 7.25
43 Beñat Intxausti - Grupo Nicolas Mateos
44 Jan Hruska - Relax - Gam 7.46
45 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias
46 Nacor Burgos - Relax - Gam 7.47
47 Vicente Ballester - Fuerteventura-Canarias 8.08
48 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 8.13
49 Eloy Teruel - Grupo Nicolas Mateos 8.53
50 Arkaitz Duran - Saunier Duval - Prodir 9.39
51 Pedro M. Lopes Goncalves - Benfica 9.56
52 Ryan Cox - Barloworld 10.22
53 Robert Hunter - Barloworld 10.24
54 James Perry - Barloworld
55 Juan José Oroz - Orbea-Oreka S.D.A
56 José Vincente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
57 Jon Bru - Euskaltel - Euskadi
58 Félix Cardenas - Barloworld
59 Xabat Otxotorena - Orbea-Oreka S.D.A
60 Guido Trentin - Saunier Duval - Prodir
61 Egoitz Murgoitio - Grupo Nicolas Mateos 12.06
62 Diego Milan - Grupo Nicolas Mateos
63 Lander Aperribay - Euskaltel - Euskadi
64 Moises Dueñas - Agritubel
65 Rafael Serrano - ESP
66 Sergi Escobar Roure - Grupo Nicolas Mateos 12.27
67 Francisco José Lara - Andalucia - Cajasur 13.59
68 Serafín Martinez - Karpin Galicia 14.06
69 Óscar Garcia-Casarrubios - Relax - Gam 14.47
70 Raúl García De Mateo - Relax - Gam 14.51
71 Pablo De Pedro - Grupo Nicolas Mateos 15.43
72 Unai Uribarri - Euskaltel - Euskadi
73 Bruno Castanheira - Benfica 16.09
74 Helder Miranda - Benfica
75 Samuel Plouhinec - Agritubel 16.13
76 Gonzalo Rabuñal - Karpin Galicia 16.27
77 Ivan Degasperi - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 17.08
78 Eduard Vorganov - Karpin Galicia 20.05
79 Santos Gonzalez - Karpin Galicia 21.43
80 Jose Manuel Ballesta - ESP
81 Rubén Martinez - ESP 21.47
82 Antonio Piedra - Fuerteventura-Canarias
83 Joaquin Ortega - Fuerteventura-Canarias 21.51
84 Hector Dueñas - ESP 21.54
85 Juan Carlos Rienda - ESP 21.56
86 Iker Aramendia Vicuña - ESP
87 Juan Olmo - Andalucia - Cajasur
88 José Ruiz Sanchez - Andalucia - Cajasur 21.59
89 Josu Aguirre - Orbea-Oreka S.D.A 22.21


Pointkonkurrencen efter 1. etape
1 Luis Pérez Rodriguez - Andalucia - Cajasur 25 pts
2 Daniel Moreno - Relax - Gam 20
3 Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir 16
4 John-Lee Augustyn - Barloworld 14
5 Jose Angel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 12
6 Daniel Andonov - Benfica 10
7 Ruben Plaza - Caisse d'Epargne 9
8 Rubén Lobato - Saunier Duval - Prodir 8
9 Benoît Salmon - Agritubel 7
10 Eduardo Gonzalo - Agritubel 6
11 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne 5
12 José Serpa - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 4
13 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 3
14 Joaquin Ortega - Fuerteventura-Canarias 3
15 Giampaolo Cheula - Barloworld 3
16 David Herrero - Karpin Galicia 2
17 Ryan Cox - Barloworld 2
18 David Muñoz - Fuerteventura-Canarias 1
19 Ángel Vallejo - Relax - Gam 1
20 Javier Meijas - Saunier Duval - Prodir 1


Bjergkonkurrencen efter 1. etape
1 Luis Pérez Rodriguez - Andalucia - Cajasur 22 pts
2 Ryan Cox - Barloworld 16
3 Daniel Moreno - Relax - Gam 12
4 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 12
5 Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir 10
6 John-Lee Augustyn - Barloworld 8
7 Javier Meijas - Saunier Duval - Prodir 7
8 Jose Angel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 6
9 Daniel Andonov - Benfica 4
10 Egoitz Murgoitio - Grupo Nicolas Mateos 4
11 Pablo De Pedro - Grupo Nicolas Mateos 4
12 Ruben Plaza - Caisse d'Epargne 3
13 Rubén Lobato - Saunier Duval - Prodir 2
14 Arkaitz Duran - Saunier Duval - Prodir 2
15 Jon Bru - Euskaltel - Euskadi 2
16 Benoît Salmon - Agritubel 1
17 Juan José Oroz - Orbea-Oreka S.D.A 1


Kombinationskonkurrencen efter 1. etape
1 Luis Pérez Rodriguez - Andalucia - Cajasur 3 pts
2 Daniel Moreno - Relax - Gam 7
3 Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir 11
4 John-Lee Augustyn - Barloworld 14
5 Jose Angel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 18
6 Daniel Andonov - Benfica 21
7 Ruben Plaza - Caisse d'Epargne 26
8 Rubén Lobato - Saunier Duval - Prodir 29
9 Benoît Salmon - Agritubel 34
10 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 44
11 Javier Meijas - Saunier Duval - Prodir 50
12 Ryan Cox - Barloworld 71


Holdkonkurrencen efter 1. etape
1 Saunier Duval - Prodir 12.52.41
2 Caisse D'Epargne 2.08
3 Relax - GAM 3.14
4 Barloworld 3.18
5 Agritubel 6.21
6 Fuerteventura - Canarias 6.39
7 Andalucía - Cajasur 7.19
8 Karpin - Galizia 10.01
9 Benfica 12.40
10 Serramenti PVC - Selle Italia 13.38
11 Selección Española 20.24
12 Orbea - Oreka 21.05
13 Euskaltel - Euskadi 23.04
14 Grupo Nicolas Mateos 26.43

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia Internazion...(2.WWT) 26/06-05/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 01/07-05/07

GP Général Patton(1.NCUP) 04/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

CYKELHJELM? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE