Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Magtdemonstration af Ivan Basso

Magtdemonstration af Ivan Basso

27. maj 2006 17:370
Ivan Basso cementerede på fornemste vis sin samlede føring på dagens næstsidste etape af Giro d´Italia. Der skal således uheld til, hvis ikke Team CSC rytteren kan hyldes som samlet vinder af dette års Giro d´Italia efter paradekørslen ind til Milano i morgen.


Ivan Basso vinder 20. etape / Foto: Sirotti


Ivan Basso kunne således række et lille billede af sin nyfødte søn i vejret på målstregen i Aprica efter en storstilet etape, hvor det fra morgenstunden var åbenlyst, at Team CSC ikke ville overlade noget til tilfældighederne på dagens meget hårde bjergetape. Med sejren kørte Ivan Basso sig også ind blandt de ryttere, der har vundet det italienske etapeløb med den største margen, da José Enrique Guriterrez igen i dag tabte tid til Team CSC-kaptajnen. Gutierrez er efter dagens etape hele 9.18 min. efter Basso.

Kun Gilberto Simoni kunne indtil tre kilometer til mål følge Ivan Basso, men måtte på dagens sidste stigning give fortabt for Team CSC kaptajnens opskruede tempo. Til gengæld kan Simoni i morgen, højst sansynligt, glæde sig over karrierens ottende podieplacering i Giro d´Italia.

Jose Enrique Gutierrez forsvarede dog efter en heroisk kamp sin samlede andenplads til trods for, at han i mål var næsten to minutter efter Ivan Basso. Han kan således med al sandsynlighed stille sig op ved siden af Ivan Basso på skamlen i morgen i Milano.

Eneste forskydning i toppen af de samlede klassement stod Damiano Cunego for, der overspurtede Gutierrez på de sidste meter, og derved kørte sig ind på etapens tredjeplads. Men måske mere vigtigt tog nok tid til, at han kunne gå forbi sidste års vinder Paolo Savoldelli i den samlede stilling.

Team CSC og Saunier Duval-Prodir valgte fra starten af dagens 211 km. hårde bjergetape at holde feltet i et jerngreb. Fra første kilometer steg vejen let hen mod dagens første alvorlige stigning opad Passo del Tonale og de to hold holdt et jævn tempo omkring 26-27 km./t på dagens første tre timer, hvilket ikke lyder af meget, men var rigeligt til at holde langt de fleste udbrydere inden for behørig afstand.

Det var ellers ikke fordi, at der ikke var angrebslyst i feltet. Flere små grupper forsøgte sig med angreb, men hele vejen blev de holdt indenfor et minuts afstand. På dagens anden store stigning Passo Gavia angreb gårsdagens etapevinder Juan Manuel Garate og formåede hurtigt at køre forbi de tre ryttere, der på dette tidspunkt sad med et lille forspring til feltet Jose Luis Rubiera (Discovery), Sylvain Calzati (AG2R) og David Lopez (Euskaltel). Garate var således alene på toppen, 16 sekunder efter fulgte David Lopez, mens José Serpa der var kørt fra favoritgruppen var yderligere ni sekunder efter. Ivan Basso og de resterende favoritter var dog bare 35 sekunder efter på toppen.

På nedkørslen kom der samling mellem Garate, Lopez og Serpa. Men kort efter kom Francesco Vila (Lampre-Fondital) frem til fronttrioen. Den italienske rytter fortsatte forceringen på nedkørslen og kun Serpa valte at gå med, mens Garate og Lopez lod sig opsluge af feltet. Kort efter lod Vila sig også falde tilbage til feltet, hvorefter kun Serpa sad alene fremme. Den colombianske rytter blev dog også efter en lille jagt fra Saunier Duval-Prodir mandskabet hentet. Derved var der lagt op til en flot finale på løbets næstsidste kategoriserede bjerg i dette års Giro d´Italia, Passo del Mortirolo, der med sine 12,8 km. og 10,2% gennemsnitlig stigning, regnes blandt de hårdeste stigninger i verden egnet til cykelløb.

Straks rytterne kørte ind på stigningen satte Saunier Duval-Prodir mandskabet et hårdt tempo, hvilket medførte, at den relativt store gruppe straks knækkede over. Kort efter tog Team CSC over og efter en længere føring af Inigo Cuesta tog Volodomir Gustov over i fronten af gruppen, hvorefter kun Jose Enrique Gutierrez, Damiano Cunego, Leonardo Piepoli og Gilberto Simoni kunne følge med. Herefter valte Ivan Basso selv at angribe og her kunne kun Gutierrez i første omgang svare igen, mens Leonardo Piepoli og Gilberto Simoni kæmpede sig op til Team CSC rytteren. Efter en ny acceleration fra Basso røg Gutierrez fra, mens Piepoli og Simoni igen kæmpede sig med. Piepoli måtte dog kort efter også slippe, mens Basso og Simoni fandt ind i et godt samarbejde og fulgtes hele vejen til toppen, hvor Basso kørte først over.

José Enrique Gutierrez havde dog langt fra opgivet sin samlede andenplads og efter en mindre krise, hvor han først blev overhalet af Damiano Cunego fik han igen gang i cyklen og kørte forbi den lille italienske rytter. Nogle kilometer senere hentede han sågar Piepoli og begyndte faktisk på dette tidspunkt at køre ind på de to i front. Piepoli måtte kort efter slippe den store spanske rytter. Kort efter kørte også Cunego forbi Piepoli og vinderen fra 2004 kom endnu engang frem til Gutierrez. Gutierrez kom over toppen som nummer tre 1.08 min. efter Basso med Cunego på hjul. Leonardo Piepoli kom over 1.48 min. efter Basso

De næste over toppen var sidste års samlede vinder Paolo Savoldelli (Discovery Channel), gårsdagens vinder Juan Manuel Garate (Quick Step- Innergetic), Sandy Casar (Francaise des Jeux) og Giampaolo Caruso (Liberty Seguros-Würth), der kom over 3.42 min. efter på toppen.

På nedkørslen tager Simoni hurtigt fronten, mens Ivan Basso pænt sidder med på hjul. De to taber dog en smule af forspringet og er således kun 45 sekunder foran Gutierrez og Cunego med indgangen til dagens sidste, men knap så stejle stigning. Bagude angreb Savoldelli i vanlig stil nedkørslen og fik straks hul til de tre følgesvende og formåede på nedkørslen næsten at hente et minut til frontduoen. Faktisk hentede Savoldelli Piepoli kort inde på dagens sidste stigning, men måtte alligevel inkassere yderligere tidstab til en stærkt kørende Ivan Basso op til mål

Basso og Simoni begyndte straks på denne stigning at øge til Gutierrez og en tydeligt træt Cunego. Med fem kilometer til mål var de to efterfølgere hele 1.58 min. efter. På dette tidspunkt så det ud til, at Basso og Simoni ville følges pænt ad i mod mål, men med et hårdt opskruet tempo knusede Basso simpelthen Simoni, der til slut måtte slippe Team CSC-rytterens hjul. Herfra øgede Ivan Basso blot indtil mål, hvor han kunne fejre sin tredje etapesejr med en hyldest til sin nyfødte søn Santiago.


Resultat af 20. etape
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 6.51.15 (30.784 km/t)
2 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.17
3 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 2.51
4 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems
5 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.03
6 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
7 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 7.26
8 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic
9 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
10 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
11 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
12 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
13 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
14 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 10.11
15 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole
16 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 13.58
17 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
18 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
19 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
20 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
21 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
22 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
23 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
24 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
25 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
26 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
27 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
28 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 17.02
29 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
30 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
31 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
32 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 22.14
33 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
34 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
35 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
36 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
37 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi
38 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
39 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
40 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
41 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
42 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
43 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 26.30
44 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 26.47
45 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic
46 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 28.12
47 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 29.07
48 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 34.14
49 Christian Knees (Ger) Team Milram
50 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
51 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 35.46
52 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
53 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir
54 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
55 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
56 Bobby Julich (USA) Team CSC
57 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC

58 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
59 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
60 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
61 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
62 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC
63 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux
64 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
65 Jens Voigt (Ger) Team CSC
66 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
67 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
68 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
69 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
70 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
71 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 39.59
72 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
73 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
74 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
75 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC
76 Theo Eltink (Ned) Rabobank
77 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
78 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
79 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
80 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi
81 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
82 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
83 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
84 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
85 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
86 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
87 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
88 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team
89 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
90 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
91 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
92 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
93 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi
94 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
95 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
96 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
97 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
98 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 42.59
99 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance
100 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 44.45
101 Andrea Noe' (Ita) Liquigas
102 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
103 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
104 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 44.49
105 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 46.54
106 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
107 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
108 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
109 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
110 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
111 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
112 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
113 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
114 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
115 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
116 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
117 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi
118 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
119 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
120 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
121 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic
122 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
123 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
124 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
125 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
126 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir
127 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
128 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
129 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
130 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
131 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
132 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic
133 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
134 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
135 Marc De Maar (Ned) Rabobank
136 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
137 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance
138 Elia Rigotto (Ita) Team Milram
139 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
140 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
141 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
142 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole
143 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto
144 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
145 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
146 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
147 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
148 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team
149 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
150 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
151 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto


Udgået:
DNF Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
DNS Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team


Samlet stilling efter 20. etape
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 87.37.33
2 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 9.18
3 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 11.59
4 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 18.16
5 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 19.22
6 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 23.53
7 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 24.26
8 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 25.57
9 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 26.27
10 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 27.34
11 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 28.00
12 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 28.17
13 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 28.30
14 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 35.15
15 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 40.16
16 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 46.26
17 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 48.25
18 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 48.52
19 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 49.47
20 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 50.43
21 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 53.11
22 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 54.23
23 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 58.50
24 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.00.11
25 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 1.00.34
26 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 1.02.32
27 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 1.02.39
28 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.02.55
29 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 1.06.16
30 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.13.02
31 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.14.28
32 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 1.15.48
33 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.16.23
34 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.17.15
35 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 1.17.42
36 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.23.31
37 Jens Voigt (Ger) Team CSC 1.24.07
38 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 1.25.47
39 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 1.26.12
40 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
41 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.26.17
42 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 1.26.18
43 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC 1.28.22
44 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 1.31.17
45 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 1.31.38
46 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 1.31.56
47 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 1.32.50
48 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 1.41.22
49 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 1.42.48
50 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 1.46.20
51 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 1.46.28
52 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 1.47.45
53 Theo Eltink (Ned) Rabobank 1.48.47
54 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1.50.35
55 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance 1.50.38
56 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 1.52.44
57 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 1.57.19
58 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 1.58.56
59 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 2.03.26
60 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 2.04.28
61 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 2.04.34
62 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 2.10.21
63 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 2.11.47
64 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 2.12.55
65 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 2.13.42
66 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 2.14.31
67 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.19.32
68 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.20.24
69 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 2.22.03
70 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux 2.22.44
71 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 2.23.05
72 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 2.23.12
73 Christian Knees (Ger) Team Milram 2.24.14
74 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 2.26.31
75 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 2.29.10
76 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 2.31.59
77 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 2.32.11
78 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 2.32.31
79 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 2.34.00
80 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 2.34.31
81 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.35.25
82 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 2.36.45
83 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.38.18
84 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 2.39.31
85 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 2.39.39
86 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 2.40.40
87 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.40.44
88 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 2.42.58
89 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.43.19
90 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.48.05
91 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 2.49.01
92 Bobby Julich (USA) Team CSC 2.50.32
93 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 2.54.13
94 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 2.56.22
95 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.56.29
96 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 2.57.25
97 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 2.57.58
98 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank 2.58.09
99 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 3.03.21
100 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 3.06.03
101 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 3.07.01
102 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.07.26
103 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 3.11.12
104 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 3.13.02
105 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 3.16.46
106 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 3.17.44
107 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 3.19.37
108 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 3.19.44
109 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 3.19.58
110 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.21.56
111 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3.24.51
112 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 3.25.34
113 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems 3.25.42
114 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 3.26.02
115 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 3.26.16
116 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3.26.59
117 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 3.28.10
118 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.29.33
119 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 3.30.50
120 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 3.33.46
121 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 3.34.17
122 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole 3.36.10
123 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 3.36.45
124 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 3.37.54
125 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 3.39.26
126 Marc De Maar (Ned) Rabobank 3.41.12
127 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 3.41.28
128 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 3.41.46
129 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.41.47
130 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 3.43.08
131 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 3.44.30
132 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto 3.45.55
133 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 3.46.59
134 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 3.49.46
135 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic 3.53.24
136 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.54.02
137 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 3.55.54
138 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 3.56.21
139 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 3.57.13
140 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 3.58.32
141 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 3.59.54
142 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 4.00.15
143 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 4.01.19
144 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.04.36
145 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 4.04.42
146 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 4.06.16
147 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 4.07.54
148 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team 4.08.16
149 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 4.16.00
150 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 4.20.03
151 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 4.34.03


Pointkonkurrencen efter 20. etape
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 158 pts
2 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 147
3 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 132
4 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 95
5 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 88
6 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 88
7 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 86
8 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 86
9 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 67
10 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 63
11 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 48
12 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 48
13 Jens Voigt (Ger) Team CSC 46
14 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 43
15 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 43
16 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 43
17 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 40
18 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 40
19 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 37
20 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 36
21 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 34
22 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 34
23 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 33
24 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 30
25 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 30
26 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 28
27 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 28
28 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 28
29 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 27
30 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 26
31 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 25
32 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 25
33 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 24
34 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 24
35 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 24
36 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 22
37 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 22
38 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 22
39 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 21
40 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 20
41 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 18
42 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 15
43 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 15
44 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 15
45 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 14
46 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 14
47 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 14
48 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 14
49 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 13
50 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 13
51 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 13
52 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 13
53 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 13
54 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 13
55 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 13
56 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 13
57 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 12
58 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 12
59 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 12
60 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 9
61 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 9
62 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 9
63 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 9
64 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 8
65 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 8
66 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
67 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
68 Theo Eltink (Ned) Rabobank 8
69 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
70 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
71 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 8
72 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 7
73 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 7
74 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 7
75 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 7
76 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
77 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 6
78 Christian Knees (Ger) Team Milram 6
79 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 6
80 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 6
81 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 6
82 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 5
83 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 5
84 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 5
85 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5
86 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 5
87 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 5
88 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 4
89 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 4
90 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 4
91 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 4
92 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 3
93 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 3
94 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 3
95 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
96 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
97 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 3
98 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2
99 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 2
100 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 2
101 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 2
102 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 2
103 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 2
104 Bobby Julich (USA) Team CSC 1
105 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 1
106 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 1
107 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 1
108 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom -1
109 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems -1
110 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner -4
111 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi -4
112 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone -5
113 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems -5
114 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner -5
115 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears -5
116 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team -5
117 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team -7
118 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto -10


Bjergkonkurrencen efter 20. etape
1 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 64 pts
2 Ivan Basso (Ita) Team CSC 56
3 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 52
4 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 32
5 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 27
6 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 23
7 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 22
8 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 20
9 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 16
10 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 15
11 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 13
12 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 12
13 Jens Voigt (Ger) Team CSC 11
14 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 11
15 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 9
16 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 8
17 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 8
18 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7
19 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 7
20 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 5
21 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 5
22 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 4
23 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 4
24 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 4
25 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
26 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
27 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 3
28 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3
29 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic 3
30 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 2
31 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
32 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 2
33 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
34 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 2
35 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 2
36 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 2
37 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
38 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 2
39 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 1
40 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 1
41 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1
42 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 1
43 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1
44 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 1
45 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1


Holdkonkurrencen efter 20. etape
1 Phonak Hearing Systems 262.33.22
2 Lampre-Fondital 7.36
3 Discovery Channel Pro Cycling Team 16.05
4 Saunier Duval-Prodir 29.37
5 Ceramica Panaria-Navigare 53.06
6 Liquigas 56.12
7 Credit Agricole 1.22.59
8 Team CSC 1.31.15
9 Liberty Seguros-Würth Team 1.47.58
10 Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.53.19
11 Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 2.10.12
12 Cofidis 2.16.14
13 Francaise Des Jeux 2.49.28
14 Quickstep-Innergetic 3.03.55
15 T-Mobile Team 3.06.51
16 Team Milram 3.15.31
17 Ag2R Prevoyance 3.15.42
18 Euskaltel-Euskadi 3.18.25
19 Davitamon-Lotto 3.52.00
20 Rabobank 4.26.26
21 Gerolsteiner 4.46.44
22 Bouygues Telecom 5.32.25
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Tour de Korea(2.1) 10/06-14/06

La Route d'Occitanie(2.1) 11/06-14/06

Saarland Trofeo(2.NCUP) 11/06-14/06

Cycling Tour of Bihor - B...(2.1) 12/06-14/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

FIND DINE CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS