Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Mark Cavendish vandt på hjemmebane

Mark Cavendish vandt på hjemmebane

09. september 2007 18:310

Annonce

Den britiske rytter Mark Cavendish vandt i dag den bare 2,5 km lange prolog af Tour of Britain, som blev kørt i London. T-Mobile rytteren henviste Alexander Serov (Tonkoff Credit Systems) og Zakkari Dempster (South Australia.com-AIS) til anden og tredjepladsen. Begge var de lidt over sekunder langsommere end Mark Cavendish.

Team CSCs Luke Roberts var lidt over fire sekunder efter Mark Cavendish, hvilket rakte til en femteplads. Sidste års samlede vinder Martin Pedersen blev nummer 34, lidt over 14 sekunder dårligere end T-Mobile rytteren.

Resultat af prolog
1 Mark Cavendish - T- Mobile 2.27.6 (61.2 km/t)
2 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit Systems 0.01.2
3 Alexander Serov - Tinkoff Credit Systems 0.03.6
4 Zakkari Dempster - South Australia.com-AIS 0.03.9
5 Luke Roberts - Team CSC 0.04.3
6 Frantisek Rabon - T- Mobile 0.04.4
7 Geraint Thomas - Barloworld 0.04.6
8 Ed Clancy - Great Britain 0.05.8
9 Cristopher Newton - Recycling.co.uk 0.05.9
10 Emilien Berges - Agritubel 0.06.3
11 Robbie Hunter - Barloworld 0.06.6
12 Tom Veelers - Rabobank 0.07.2
13 Daniele Contrini - Tinkoff Credit Systems 0.07.3
14 David Blanco - Duja Tavira 0.07.4
15 Romain Feillu - Agritubel 0.07.5
16 Andrew Tennant - Great Britain 0.07.6
17 Coen Vermelfoort - Rabobank
18 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit Systems 0.07.8
19 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano
20 Matthew Goss - Team CSC
21 Martin Garrido - Duja Tavira
22 Gene Bates - South Australia.com-AIS 0.08.1
23 Paul Manning - Great Britain 0.08.3
24 Simon Clarke - South Australia.com-AIS 0.08.4
25 Maarten Tjallingii - Skil-Shimano 0.08.8
26 Daniel Lloyd - DFL-Cycling News-Litespeed 0.09.0
27 Alex Dowsett - Great Britain 0.09.2
28 Nicolas Vogondy - Agritubel
29 Manuel Lloret Zaragozi - Fuerteventura-Canarias 0.09.4
30 Aart Vierhouten - Skil-Shimano 0.09.6
31 John Bellis - Great Britain
32 Servais Knaven - T- Mobile 0.09.7
33 Bernardo Riccio - Tinkoff Credit Systems 0.09.8
34 Wesley Sulzberger - South Australia.com-AIS 0.10.1
35 Samuel Caldeira - Duja Tavira
36 Tony Gibb - Plowman Craven-Evans Cycles 0.10.4
37 David Munoz Banon - Fuerteventura-Canarias 0.10.7
38 Thomas Berkhout - Rabobank 0.10.8
39 Johnnie Walker - South Australia.com-AIS 0.11.3
40 Nico Mattan - DFL-Cycling News-Litespeed 0.11.6
41 Martijn Keizer - Rabobank 0.11.8
42 James Millard - Plowman Craven-Evans Cycles 0.12.0
43 Linus Gerdemann - T- Mobile 0.12.1
44 Paul Sneeboer - Duja Tavira
45 Vicente David Bernabeu Armengol - Fuerteventura-Canarias 0.12.2
46 Juan Jose Haedo - Team CSC 0.12.4
47 Russell Hampton - Great Britain 0.12.5
48 Evan Oliphant - DFL-Cycling News-Litespeed
49 Roger Hammond - T- Mobile 0.12.6
50 Martijn Maaskant - Rabobank 0.12.7
51 Ben Swift - Barloworld 0.12.9
52 Ian Stannard - T- Mobile 0.13.0
53 Jose Adrian Bonilla Bonilla - Fuerteventura-Canarias 0.13.2
54 Boy Van Poppel - Rabobank
55 Serge Pauwels - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.13.3
56 Hans Dekkers - Agritubel 0.13.6
57 Lars Bak - Team CSC 
58 Enrico Degano - Barloworld
59 Christoff Van Heerden - Team Konica Minolta 0.13.7
60 David Deroo - Skil-Shimano 0.14.0
61 Adrian Palomares Vilaplana - Fuerteventura-Canarias
62 Elia Aggiano - Tinkoff Credit Systems 0.14.4 
63 Kenny De Ketele - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
64 Martin Pedersen - Team CSC
65 Gordon McCauley - Plowman Craven-Evans Cycles 0.14.8
66 Evert Verbist - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.15.2
67 Steven Caethoven - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.15.3
68 Diego Caccia - Barloworld 0.15.5
--- Christopher Froome - Team Konica Minolta
70 Freddy Bichot - Agritubel 0.15.6
71 Simon Gaywood - Plowman Craven-Evans Cycles 0.15.8
72 Kristian House - Navigators Insurance 0.16.1
73 Floris Goesinnen - Skil-Shimano 0.16.2
74 Giosue' Bonomi - Barloworld 0.16.3
75 Cedrid Coutouly - Agritubel 0.16.4
76 Hamish Haynes - DFL-Cycling News-Litespeed 0.17.1
77 Tom Stubbe - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.17.6
78 Anders Lund - Team CSC 0.17.7
79 Nelson Vitorino - Duja Tavira 0.18.7
80 Ricardo Mestre - Duja Tavira 0.19.0
81 Michael Wolf - Navigators Insurance 0.19.4
82 Rob Partridge - Recycling.co.uk 0.19.7
83 Simon Richardson - Plowman Craven-Evans Cycles 0.19.9
84 Roel Vanmuysen - Navigators Insurance 0.20.5
85 Tom Diggle - Recycling.co.uk 0.20.6
86 Bernie Sulzberger - DFL-Cycling News-Litespeed 0.20.7
87 Travis Allen - Team Konica Minolta 0.21.3 
88 Mikel Artetxte Gezeuraga - Fuerteventura-Canarias
89 Daniel Fleeman - DFL-Cycling News-Litespeed 0.21.9
90 Rodney Green - Team Konica Minolta 0.22.2
91 Kurt Hovelijnck - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.22.9
92 Bert De Backer - Navigators Insurance 0.24.0
93 David Rodriguez - Navigators Insurance
94 Matt Cooke - Navigators Insurance 0.24.4
95 Simon Holt - Recycling.co.uk 0.24.7
96 Adam Bonser - Recycling.co.uk 0.27.4
97 Dennis Van Niekerk - Team Konica Minolta 0.27.5
98 Jay Thompson - Team Konica Minolta 0.27.8
99 Ryan Bonser - Recycling.co.uk 0.29.2
100 Kenny Van Hummel - Skil-Shimano 0.46.7
101 James McCallum - Plowman Craven-Evans Cycles 0.55.9

Samlet stilling efter prologen
1 Mark Cavendish - T- Mobile 2.27
2 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit Systems 0.01
3 Alexander Serov - Tinkoff Credit Systems 0.04
4 Zakkari Dempster - South Australia.com-AIS
5 Luke Roberts - Team CSC
6 Frantisek Rabon - T- Mobile 0.05
7 Geraint Thomas - Barloworld
8 Ed Clancy - Great Britain 0.06
9 Cristopher Newton - Recycling.co.uk
10 Emilien Berges - Agritubel
11 Robbie Hunter - Barloworld 0.07
12 Tom Veelers - Rabobank
13 Daniele Contrini - Tinkoff Credit Systems
14 David Blanco - Duja Tavira
15 Romain Feillu - Agritubel 0.08
16 Andrew Tennant - Great Britain
17 Coen Vermelfoort - Rabobank
18 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit Systems
19 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano
20 Matthew Goss - Team CSC
21 Martin Garrido - Duja Tavira
22 Gene Bates - South Australia.com-AIS
23 Paul Manning - Great Britain
24 Simon Clarke - South Australia.com-AIS 0.09
25 Maarten Tjallingii - Skil-Shimano
26 Daniel Lloyd - DFL-Cycling News-Litespeed
27 Alex Dowsett - Great Britain
28 Nicolas Vogondy - Agritubel
29 Manuel Lloret Zaragozi - Fuerteventura-Canarias 0.10
30 Aart Vierhouten - Skil-Shimano
31 John Bellis - Great Britain
32 Servais Knaven - T- Mobile
33 Bernardo Riccio - Tinkoff Credit Systems
34 Wesley Sulzberger - South Australia.com-AIS
35 Samuel Caldeira - Duja Tavira
36 Tony Gibb - Plowman Craven-Evans Cycles 0.11
37 David Munoz Banon - Fuerteventura-Canarias
38 Thomas Berkhout - Rabobank
39 Johnnie Walker - South Australia.com-AIS
40 Nico Mattan - DFL-Cycling News-Litespeed 0.12
41 Martijn Keizer - Rabobank
42 James Millard - Plowman Craven-Evans Cycles
43 Linus Gerdemann - T- Mobile
44 Paul Sneeboer - Duja Tavira
45 Vicente David Bernabeu Armengol - Fuerteventura-Canarias
46 Juan Jose Haedo - Team CSC
47 Russell Hampton - Great Britain 0.13
48 Evan Oliphant - DFL-Cycling News-Litespeed
49 Roger Hammond - T- Mobile
50 Martijn Maaskant - Rabobank
51 Ben Swift - Barloworld
52 Ian Stannard - T- Mobile
53 Jose Adrian Bonilla Bonilla - Fuerteventura-Canarias
54 Boy Van Poppel - Rabobank
55 Serge Pauwels - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
56 Hans Dekkers - Agritubel 0.14
57 Lars Bak - Team CSC
57 Enrico Degano - Barloworld
59 Christoff Van Heerden - Team Konica Minolta
60 David Deroo - Skil-Shimano
61 Adrian Palomares Vilaplana - Fuerteventura-Canarias
62 Elia Aggiano - Tinkoff Credit Systems
62 Kenny De Ketele - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
64 Martin Pedersen - Team CSC 0.15
65 Gordon McCauley - Plowman Craven-Evans Cycles
66 Evert Verbist - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
67 Steven Caethoven - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
68 Diego Caccia - Barloworld 0.16
68 Christopher Froome - Team Konica Minolta
70 Freddy Bichot - Agritubel
71 Simon Gaywood - Plowman Craven-Evans Cycles
72 Kristian House - Navigators Insurance
73 Floris Goesinnen - Skil-Shimano
74 Giosue' Bonomi - Barloworld
75 Cedrid Coutouly - Agritubel
76 Hamish Haynes - DFL-Cycling News-Litespeed 0.17
77 Tom Stubbe - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.18
78 Anders Lund - Team CSC
79 Nelson Vitorino - Duja Tavira 0.19
80 Ricardo Mestre - Duja Tavira
81 Michael Wolf - Navigators Insurance 0.20
82 Rob Partridge - Recycling.co.uk
83 Simon Richardson - Plowman Craven-Evans Cycles
84 Roel Vanmuysen - Navigators Insurance 0.21
85 Tom Diggle - Recycling.co.uk
86 Bernie Sulzberger - DFL-Cycling News-Litespeed
87 Travis Allen - Team Konica Minolta
87 Mikel Artetxte Gezeuraga - Fuerteventura-Canarias
89 Daniel Fleeman - DFL-Cycling News-Litespeed 0.22
90 Rodney Green - Team Konica Minolta
91 Kurt Hovelijnck - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.23
92 Bert De Backer - Navigators Insurance 0.24
93 David Rodriguez - Navigators Insurance
94 Matt Cooke - Navigators Insurance
95 Simon Holt - Recycling.co.uk 0.25
96 Adam Bonser - Recycling.co.uk 0.27
97 Dennis Van Niekerk - Team Konica Minolta 0.28
98 Jay Thompson - Team Konica Minolta
99 Ryan Bonser - Recycling.co.uk 0.29
100 Kenny Van Hummel - Skil-Shimano 0.47
101 James McCallum - Plowman Craven-Evans Cycles 0.56

Bjergkonkurrencen efter prologen
1 Mark Cavendish - T- Mobile 4 pts
2 Samuel Caldeira - Duja Tavira 3
3 Frantisek Rabon - T- Mobile 2
4 Alexander Serov - Tinkoff Credit Systems 1

Holdkonkurrencen efter prologen
1 Tinkoff Credit Systems 7.33
2 T- Mobile 0.03
3 South Australia.com-AIS 0.09
4 Great Britain 0.10
5 Agritubel 0.11
6 CSC 0.12
7 Barloworld 0.13
8 Duja Tavira
9 Rabobank 0.14
10 Skil-Shimano 0.15
11 Fuerteventura-Canarias 0.21
12 DFL-Cycling News-Litespeed 0.22
13 Plowman Craven-Evans Cycles 0.26
14 Chocolade Jacques-Topsport 0.30
15 Recycling.co.uk 0.35
16 Team Konica Minolta 0.39
17 Navigators Insurance 0.45

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Circuit de Wallonie(1.1) 13/05

Trofeo Andratx - Mirador ...(1.1) 15/05

Trofeo Serra de Tramuntana(1.1) 14/05

Trofeo Ses Salines(1.1) 13/05

Tour de Gironde Internati...(2.1) 15/05-16/05

Tour of Thailand(2.1) 11/05-16/05

Trofeo Serra de Tramuntana(1.1) 14/05

Trofeo Andratx - Mirador ...(1.1) 15/05

Tour de Gironde Internati...(2.1) 15/05-16/05

G.P. Sportivi Sovilla(1.1) 16/05

Trofeo Palma(1.1) 16/05

Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 20/05-23/05

Tour du Finistère(1.1) 22/05

Veenendaal-Veenendaal Cla...(1.1) 22/05

Trophée Centre Morbihan(2.NCUP) 22/05-23/05

Vuelta Ciclista a la Regi...(1.1) 23/05

Tour of Japan(2.1) 23/05-30/05

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

EKSKLUSIVT TILBUD: SE ALLE GIRO ETAPER I FULD LÆNGDE & UDEN REKLAMER