Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Martin Mortensen sejrede igen

Martin Mortensen sejrede igen

20. maj 2007 14:360

- Sådan forløb 2. afdeling af Post Cuppen
- Team Designa Køkken suveræne samlet
- Niki Østergaard: Flot kørt af Designa
- Christian Andersen: Genvalg til alle i 3. afdeling
- Cycling Nords John Ebsen på ny på podiet igen

Sådan forløb  2. afdeling af Post Cuppen
Dagens løb blev kørt over 177,5 km, hvor rytterne først skulle køre syv omgange af 22 km samt fem omgange af 4,7 km.

Dagens første udbrud kom fra Christian Moberg Jørgensen (Team Reelight) og Rene Arenkilde (Farsø CK), og de to ryttere arbejde godt sammen og fik hurtigt et minut til feltet. Men efter 30 kilometer slap 15 ryttere fri fra frontgruppen, og det var Martin Mortensen, Daniel Holm Foder og Michael Reihs (alle Team Designa Køkken), Niki Østergaard og Kristoffer Gudmund Nielsen (begge Team GLS), Michael Larsen, Martin Frost og Alex Rasmussen (alle Team Odense Energi), Jarle Wermskrog (CK Aarhus), Anders Hilligsøe og Kalle K. Corneliussen (Herning CK), Hårvard Nybo (Team Sparbanken Vest), Jack Rasmussen (Brøndby CC), Søren Pedersen (Farsø CK) og Jacob Bering (Randers CK).

Rene Arenkilde (Farsø CK) måtte dog hurtigt erkende at dagens tidlige udbrud havde kostet for mange kræfter, og han faldt fra i frontgruppen, det lykkedes dog at komme op igen sammen med 6 ryttere. Det var Jens-Erik Madsen og Kasper Jebjerg (begge Team Designa Køkken), Jan Almblad (Team GLS), Lars Ulrich (Team Odense Energi), Dejan Aistrup (Køge CR) og Stig Dam (Farsø CK).

Dermed var 23 ryttere samlet i front Team Designa Køkken havde alle fem ryttere med i udbruddet. Team Odense Energi var også stærkt repræsenteret med 4 ryttere. Team GLS havde alle deres 3 ryttere med, mens hverken Glud & Marstrand Horsens og Team Vision Bikes-Løgstør Parkhotel havde fået nogle ryttere med.

Efter godt 130 km kørsel kom det første angreb fra 23-mandsgruppen, det var Anders Hilligsøe (Herning CK) og Stig Dam (Farsø CK). De to ryttere fik hurtigt et godt forspring til frontgruppen på næsten 1 minut, men 20 kilometer senere blev feltet samlet efter utallige angreb fra frontgruppen.

Kort efter angreb fire ryttere fra frontgruppen, det var den samlet fører Martin Mortensen, som fik følgeskab af holdkammeraten Michael Reihs fra Team Designa Køkken samt Niki Østergaard (Team GLS) og Søren Pedersen (Farsø CK). Udbruddets sammensætning gjorde dog, at hverken Niki Østergaard eller Søren Pedersen ville tage føringer.

De fire udbrydere fik dog det afgørende hul og kørte alene hjem. Med fire kilometer til mål angreb vinderen fra 1. afdeling af Post Cuppen Martin Mortensen, og ingen kunne følge Team Designa Køkken-rytteren, hvilket betød, at han også vandt 2. afdeling af Post Cuppen. I spurten om 2. pladsen vandt Niki Østergaard foran Michael Reihs og Søren Pedersen. 


Team Designa Køkken suveræne samlet
I det samlede klassement i Post Cuppen 2007 sidder Martin Mortensen nu suverænt på klassement. Med to sejre i to mulige fører Martin Mortensen med 40 point. Det er 12 point mere end holdkammeraten Michael Reihs. De fem forreste i klassementet er nu Team Designa Køkken ryttere.


Niki Østergaard: Flot kørt af Designa
Team GLS havde tre ryttere til start i afdeling af Post Cuppen: Niki Østergaard, Kristoffer G. Nielsen og Jan Almblad. Alle tre ryttere var med da den store udskilning skete i starten af løbet, hvor 23 ryttere fik slået et afgørende hul ned til resten af feltet. Da den sidste udskilding fra frontgruppen skete, så var Niki Østergaard fortsat med.

”Lige nu er jeg skuffet, for det er jo ikke andenpladser, vi kører efter. Men jeg må også indrømme, at Martin Mortensen i dag var den stærkeste mand i feltet. Det ærgrer mig dog, den måde han fik slået hullet på, da jeg burde have forudset det. På vej ned mod et sving, lagde Mortensen sig forrest med Reihs efter sig og så mig. Reihs laver så et hul op til Mortensen, og da vi kom igennem svinget, var han væk. Flot kørt af Designa,” udtalte Niki Østergaard efter løbet og tilføjede.

”Jeg føler mig i rigtig god form og ser nu frem til Ringerike etapeløbet i Norge. Jeg er rigtig godt kørende, og vil køre efter både klassementet og etapesejre.”

Inden UCI etapeløbet i Norge starter den 30. maj skal den unge dansker dog først køre nogle endagsløb i Pinsen i Danmark.


Christian Andersen: Genvalg til alle i 3. afdeling
Team Designa Køkkens sportsdirektør Christian Andersen var meget tilfredse efter dagens afdeling af Post Cuppen og lover, at de fem ryttere, som holdet stillede til start med i dagens løb får genvalg i den kommende afdeling.

”Vi kan hvis kun grund til at være meget tilfredse. Alle fem ryttere kørte et flot løb, som vi faktisk havde kontrol over fra start til mål. De fem rytteres indsatser betyder, at de er selvskrevne til også at køre Post Cup-seriens 3. afdeling i Randers ugen før DM i Roskilde,” sagde sportsdirektør Christian Andersen efter løbet.


Cycling Nords John Ebsen på ny på podiet igen
John Kronborg Ebsen leverede endnu et flot resultat, da han blev nummer tre ved søndagens løb i Grenå. C-klassen skulle ud på 110 km og John Ebsen angreb lige fra start og kom med i flere udbrud. Efter 60 km kørte det afgørende udbrud væk med 7 ryttere og i spurten opad den 700 meter lang opløbsbakke spurtede John sig til en ny flot podieplacering. Løbet blev vundet af Niels Kristian Andersen fra DCR Ballerup.

De 5 andre ryttere på Negadi U23-holdet var lidt uheldige, da Andreas Pagh ellers ramte det afgørende udbrud, men måtte slippe halvvejs. Michael Henneberg prøvede så efterfølgende, men blev også kørt ind igen, og derfor endte Mads Kühn som bedste Cycling Nord rytter på en 13. plads i hovedfeltets sprintafslutning. Lasse Søgaard sad også med feltet i mål, mens Jacob Mølbæk var uheldig og få defekt på baghjulet efter styrt i feltet.

Næste opgave for Cycling Nord bliver de tre løb i Pinsen i det midtjyske.


Fotos: MBaek.dk


Resultat af 2. afdeling af Post Cuppen
1 Martin Mortensen Team Designa Køkken 4.14,43
2 Niki Østergaard Team GLS 4.15,13
3 Michael Reihs Team Designa Køkken 4.15,14
4 Søren B. Petersen Farsø CK 4.15,21
5 Kristoffer Gudmund Nielsen Team GLS 4.16,46
6 Lars Ulrich Team Odense Energi 4.16,48
7 Martin Frost Lollesgaard Team Odense Energi s.t.
8 Daniel Holm Foder Team Designa Køkken s.t.
9 Hårvard Nybo Team Sparbanken Vest s.t.
10 Dejan Aistrup Køge CR s.t.
11 Christian Moberg Jørgensen Team Reelight 4.16,52
12 Jakob Bering Randers CK 1910 4.16,54
13 Alex Nicki Sylvest Rasmussen Team Odense Energi 4.18,40
14 Kasper Jebjerg Team Designa Køkken s.t.
15 Jens-Erik Madsen Team Designa Køkken s.t.
16 Anders Hilligsøe Herning CK 4.18,43
17 Kalle K. Corneliussen Herning CK s.t.
18 Jan Almblad Team GLS 4.18,46
19 Stig S. Dam Farsø CK s.t.
20 Morten Høberg Team Reelight 4.20,58


Stillingen i Post cup 2007 efter 2. afdeling:
1 Martin Mortensen (Designa Køkken) 40
2 Michael Reihs (Team Designa køkken) 28
3 Daniel Foder (Team Designa Køkken) 27
4 Jens-Erik Madsen (Designa Køkken) 23
5 Kasper Jebjerg (Team Designa Køkken) 20
6 Thomas Oredsson (Team GLS) 19
7 Niki Østergaard (Team GLS) 19
8 Jacob Nielsen (Glud & Marstrand Horsens) 18
9 Søren Pedersen (Farsø CK) 17
10 Kristoffer Gudmund Nielsen (Team GLS) 16
11 Jonas Aaen (Team GLS) 16
12 Lars Ulrich (Team Odense Energi) 15
13 Glenn Bak (Team Sean Kelly) 15
14 Martin Frost Lollesgaard (Team Odense Energi) 14
15 Lasse Bøchmann (Glud & Marstrand Horsens) 12
16 Hårvard Nybo (Team Sparbanken Vest) 12
17 Morten Kristiansen (Glud & Marstrand) 11
18 Dejan Aistrup (Køge CR) 11
19 Christian Moberg Jørgensen (Team Reelight) 10
20 Jesper Odsgaard (Team Designa Køkken) 9
21 Jakob Bering (Randers CK) 9
22 Michael Tronborg (Team Designa Køkken) 8
23 Alex Rasmussen (Team Odense Energi) 8
24 Thomas Guldhammer (Team Designa Køkken) 7
25 Jacob Kodrup (Team Reelight) 6
26 Simon Lerbech (Team Vision Bikes-Løgstør Parkhotel) 5
27 Kasper Jebjerg (Team Designa Køkken) 5
28 Michael Ellemann (Team Python Pro Næstved) 4
29 Anders Hilligsøe (Herning CK) 4
30 Michael Bjørn Johansen (Team Vision Bikes-Løgstør Parkhotel) 3
31 Kalle K Corneliussen (Herning CK) 3
32 Stig Hemmingsen (Herning Elite) 2
33 Jan Almblad (Team GLS) 2
34 Morten Høberg (Team Reelight) 1
35 Martin Hansen (Herning elite) 1


Klasse: B Distance: 132 km.
1 Ulrik Binderup Christensen Aalborg CR 3.12,56
2 Anders Poul Hansen CK Fix 3.12,58
3 Morten Kruse Brink Herning CK s.t.
4 Thomas Jørgensen Skive CK s.t.
5 Rasmus Mejldal Cykling Odense s.t.
6 Jesper Juul Andreasen Næstved BC 3.13,02
7 Jacob Holk Cykling Odense 3.16,02
8 Martin Nielsen Cykling Odense s.t.
9 Kristian Snitgård Skov Odder CK 3.16,23
10 Jens Lausten Hansen Sønderborg CK 3.20,50
11 Anders Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling s.t.
12 Jesper Thomsen Randers CK 1910 3.22,03

Klasse: C Distance: 110 km.
1 Niels Kristian Andersen DCR Ballerup 2.44,22
2 Rasmus Hvarre Randers CK 1910 2.44,25
3 John Kronborg Ebsen Cycling Nord 2.44,27
4 Mattias Friis Odder CK s.t.
5 Henrik Rask Thorsager Motion Cykling s.t.
6 Dennis Boje Nissen Tønder Motion 2.44,35
7 Jannik Hyldtoft Hansen Tønder ACR 2.44,56
8 Michael Larsen Hedensted Cykelklub 2.45,35
9 Jesper Nielsen Hvidovre CK 2.46,04
10 Anders Meinecke Amager CR s.t.
11 Peter Bjørn Jørgensen Randers CK 1910 2.46,23
12 Leon Vibholm Horsens AC 2.46,32
13 Rolf Nyborg Broge Hammel CK s.t.
14 Tommy Jacobsen Vejen BC s.t.
15 Nicolai Madsen CK Aarhus 2.46,36

Klasse: Dame A Distance: 88 km.
1 Karina Hegelund Esbjerg CR 2.17,17
2 Jette Cathrine Fuglsang CK Aarhus 2.24,53

Klasse: Dame B Distance: 66 km.
1 Mette Nørtoft Jensen CK Aarhus 1.44,02
2 Henriette Christensen Kolding BC 1.44,08
3 Inge K. Baumgarten Roskilde CR s.t.
4 Trine Frilund Jacobsen Nordsjællands CK 1.57,23

Klasse: Begynder Distance: 88 km.
1 Kristian Kjærgård Nielsen Herning CK 2.19,39
2 Steven Olesen Kolding BC 2.19,48
3 Mikkel Rønberg Thomsen CK Aarhus s.t.
4 Johnny Brandt Hammel CK s.t.
5 Danny Skovgren ABC 2.19,51
6 Michael Nielsen CCH Hjørring s.t.
7 Dennis Ebbesen Randers CK 1910 s.t.
8 Jeppe Bjørn Jørgensen Randers CK 1910 s.t.
9 Jonas Kappelskov Bach Cycling Nord s.t.
10 Brian Høgild CM Viborg s.t.
11 Troels Vesterlund Nielsen Vejle CK s.t.
12 Christian Hvid Svensson Odder CK s.t.

Klasse: Veteran H40 Distance: 88 km.
1 Carsten Lindstrøm Nielsen Herning CK 2.10,16
2 Jesper Nielsen Herning CK 2.10,19
3 Kurt Sørensen Fredericia CC 2.14,09
4 Lars Christensen Aalborg CR 2.14,10
5 Poul Kjær Overgaard Herning CK 2.14,43
6 Christian Clausen Mathiesen Politiets CA 2.15,04
7 Henrik Elstrøm Jensen Hedensted Cykelklub 2.15,05
8 Claus Hansen Grenaa CC s.t.
9 Hans Jørgen Christensen Silkeborg IF Cykling 2.15,13
10 Torleif Røberg Thorsager Motion Cykling 2.15,23
11 Henning Sørensen Hammel CK 2.17,07
12 Jens Ankerstjerne Hedensted Cykelklub s.t.
13 Mogens Falk Nielsen Bov CC s.t.

Klasse: Veteran H50 Distance: 88 km.
1 Hans Jørgen Hellerup Hammel CK 2.13,16
2 Hans Kristian Hoffmann Hedensted Cykelklub 2.17,59
3 Benny Petersen Skive CK 2.18,01
4 Lars Uffe Nielsen Team Cykling Ringsted 2.18,02
5 Per Sandahl Hammel CK 2.20,26
6 Allan Hillers Skive CK s.t.
7 Svend Erik Hansen Svendborg CC s.t.
8 Henning Thygesen Svendborg CC s.t.
9 Tommy Vibholm Horsens AC s.t.

Klasse: Veteran H60 Distance: 88 km.
1 Søren Vagtholm Cykling Odense 2.20,30
2 Villy Christensen Hammel CK s.t.
3 Allan Søndergaard Hammel CK 2.20,39
4 Steffen Munch Hansen CCH Hjørring 2.27,36
5 Niels Oluf Kristensen Randers CK 1910 s.t.
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER