Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Martinez vandt enkeltstart og Basso samlet

Martinez vandt enkeltstart og Basso samlet

26. marts 2006 17:560

Annonce

José Alberto Martinez vandt dagens enkeltstart med et sekund ned til Ivan Basso. Dermed kunne Basso lade sig hylde som samlet vinder af Critérium International. Han var hele 27 sekunder foran Erik Dekker. Grivko bliver en flot treer 1.08 efter.

I kampen om den grønne trøje er Basso også en suveræn vinder. Med en etapesejr og to andenpladser er der langt ned til den næste på listen.

Resultat af 3. etape
1 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 10.08 (49.145 km/t)
2 Ivan Basso (Ita) Team CSC 0.01
3 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 0.04
4 José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse D'Epargne-Illes Balears 0.06
5 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 0.09
6 Jens Voigt (Ger) Team CSC 0.10
7 Frank Schleck (Lux) Team CSC 0.13

8 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 0.14
9 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 0.15
10 Pineau Jérôme (Fra) Bouygues Telecom 0.16
11 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 0.17
12 Erik Dekker (Ned) Rabobank 0.18
13 Hugo Sabido (Por) Barloworld 0.20
14 Denis Menchov (Rus) Rabobank 0.21
15 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team 0.22
16 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 0.23
17 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 0.24
18 Nicolas Portal (Fra) Caisse D'Epargne-Illes Balears 0.25
19 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
20 Manuel Lloret (Spa) Comunidad Valenciana
21 Igor Astarloa (Spa) Barloworld
22 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux
23 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux
24 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.com 0.26
25 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux
26 Björn Schröder (Ger) Team Milram 0.27
27 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 0.28
28 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance
29 Jorge Garcia Marin (Spa) Relax-Gam 0.29
30 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems 0.30
31 Jose Joaquin Rojas (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 0.33
32 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 0.39
33 Constantino Zaballa (Spa) Caisse D'Epargne-Illes Balears 0.40
34 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.41
35 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
36 Moises Duenas Nevado (Spa) Agritubel
37 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
38 Pieter Weening (Ned) Rabobank 0.42
39 José Luis Martinez Jimenez (Spa) Comunidad Valenciana
40 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
41 Bernard Kohl (Ger) T-Mobile Team 0.43
42 Marco Osella (Ita) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi 0.45
43 Theo Eltink (Ned) Rabobank
44 Pauriol Rémi (Fra) Credit Agricole
45 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 0.47
46 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
47 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
48 David Munoz (Spa) Comunidad Valenciana
49 Xabier Zandio (Spa) Caisse D'Epargne-Illes Balears 0.48
50 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 0.49
51 Francisco José Terciado Sacedo (Spa) Relax-Gam 0.50
52 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.51
53 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 0.53
54 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 1.00
55 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld 1.03
56 Rémy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 1.05
57 Vicente Ballester (Spa) Comunidad Valenciana
58 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 1.12
59 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 1.13
60 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole 1.26
61 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 1.30
62 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 1.38
63 Mickael Rasmussen (Den) Rabobank 1.43

Slutstillingen
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 7.17.03

2 Erik Dekker (Ned) Rabobank 0.27
3 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 1.08
4 José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse D'Epargne-Illes Balears 1.22
5 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 1.31
6 Igor Astarloa (Spa) Barloworld 1.32
7 Constantino Zaballa (Spa) Caisse D'Epargne-Illes Balears 1.53
8 Pieter Weening (Ned) Rabobank 1.58
9 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.com 2.04
10 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 2.19
11 Frank Schleck (Lux) Team CSC 2.34
12 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 2.39
13 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems 2.51
14 Pineau Jérôme (Fra) Bouygues Telecom 2.56
15 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 2.57
16 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 3.05
17 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 3.18
18 Bernard Kohl (Ger) T-Mobile Team 3.22
19 Moises Duenas Nevado (Spa) Agritubel 3.36
20 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 3.53
21 Hugo Sabido (Por) Barloworld 4.57
22 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 6.26
23 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 6.28
24 Marco Osella (Ita) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi 6.59
25 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team 7.42
26 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 7.44
27 Nicolas Portal (Fra) Caisse D'Epargne-Illes Balears
28 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
29 Manuel Lloret (Spa) Comunidad Valenciana
30 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 7.45
31 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 7.48
32 Jorge Garcia Marin (Spa) Relax-Gam 7.49
33 Jose Joaquin Rojas (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 7.53
34 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 8.00
35 Theo Eltink (Ned) Rabobank 8.05
36 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld 8.23
37 Vicente Ballester (Spa) Comunidad Valenciana 8.25
38 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 8.32
39 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole 9.34
40 Jens Voigt (Ger) Team CSC 10.52
41 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 11.11
42 Björn Schröder (Ger) Team Milram 11.14
43 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance 11.16
44 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 11.19
45 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 11.28
46 Xabier Zandio (Spa) Caisse D'Epargne-Illes Balears 11.35
47 Mickael Rasmussen (Den) Rabobank 12.30
48 José Luis Martinez Jimenez (Spa) Comunidad Valenciana 12.37
49 David Munoz (Spa) Comunidad Valenciana 12.42
50 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 15.22
51 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 15.44
52 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 15.53
53 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 16.35
54 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 19.46
55 Denis Menchov (Rus) Rabobank 19.58
56 Pauriol Rémi (Fra) Credit Agricole 20.22
57 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 20.30
58 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 20.37
59 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 23.31
60 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 23.47
61 Francisco José Terciado Sacedo (Spa) Relax-Gam 23.55
62 Rémy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 24.10
63 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 24.35

Slutstillingen i Pointkonkurrencen
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 39 pts

2 Erik Dekker (Ned) Rabobank 23
3 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 20
4 José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse D'Epargne-Illes Balears 20
5 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 15
6 Jens Voigt (Ger) Team CSC 12
7 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 12
8 Constantino Zaballa (Spa) Caisse D'Epargne-Illes Balears 10
9 Pieter Weening (Ned) Rabobank 10
10 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.com 10
11 Frank Schleck (Lux) Team CSC 10
12 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 8
13 Pineau Jérôme (Fra) Bouygues Telecom 8
14 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 7
15 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 7
16 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 4
17 Igor Astarloa (Spa) Barloworld 3
18 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems 2
19 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 2
20 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole 2
21 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 1

Slutstillingen i Bjergkonkurrencen
1 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 36 pts
2 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 12
3 Ivan Basso (Ita) Team CSC 10
4 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 8
5 Erik Dekker (Ned) Rabobank 6
6 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 6
7 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 4
8 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 3
9 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 2
10 Frank Schleck (Lux) Team CSC 2
11 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 2
12 Jens Voigt (Ger) Team CSC 2
13 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.com 1
14 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 1
15 David Munoz (Spa) Comunidad Valenciana 1
16 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 1

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Grand Prix Cerami(1.1) 25/07

Prueba Villafranca - Ordi...(1.1) 25/07

Oberösterreich Juniorenr...(2.1) 23/07-25/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger